کاربرد پماد موضعی تتراسایکلین (Tetracycline)؛ روش مصرف، عوارض و دوز مصرفی آن

کاربرد پماد موضعی تتراسایکلین (Tetracycline)؛ روش مصرف، عوارض و دوز مصرفی آن تتراسایکلین ها به خانواده ای از داروها با نام «آنتی بیوتیک ها» تعلق دارد. و برای درمان عفونت های موضعی به کار می رود. از پماد موضعی تتراسایکلین برای کنترل آکنه استفاده می شود. خشکی پوست و سوزش از عوارض شایع آن است.

داروی تتراسایکلین ممکن است به تنهایی یا با یک یا چند داروی دیگر که بر روی پوست اعمال می شود، یا به فرم خوراکی برای درمان آکنه استفاد می شود. در این مقاله اطلاعات دارویی تتراسایکلین موضعی از جمله: میزان دوز مصرفی، روش صحیح استفاده، عوارض جانبی و... بیان شده است.

با نام های تجاری متداول زیر در ایالات متحده استفاده می شود
 • آدوکسا سی کا
 • آدوکسا تی تی
 • Cleeravue-M
 • کیت آرامش دهنده Ocudox

موارد استفاده از پماد موضعی تتراسایکلین (Tetracycline Topical)

تتراسایکلین ها به خانواده ای از داروها با نام «آنتی بیوتیک ها» تعلق دارد. این اشکال پمادهای موضعی برای عفونت های موضعی استفاده می شوند. کرم های مکلوسایکلین و مایعات موضعی تراسایکلین برای کمک به کنترل آکنه استفاده می شوند. این دارو ممکن است به تنهایی یا با یک یا چند داروی دیگر که بر روی پوست اعمال می شود، یا به فرم خوراکی برای درمان آکنه استفاد می شود. فرم های موضعی پمادهای تتراسایکلین به صورت بدون نسخه در دسترس نیست. با این وجود، پزشک ممکن است دستورالعمل ویژه ای را در مورد استفاده صحیح از این دارو برای بیماری شما داشته باشد. کرم مکلوسیکلین و فرم های مایع تتراسایکلین فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

موارد استفاده از پماد موضعی تتراسایکلین (tetracycline-topical)

نکات مهم قبل از استفاده از تتراسایکلین

1. آلرژی

اگر تا به حال واکنش غیر عادی یا آلرژی زایی به داروهای این گروه دارویی یا هر نوع داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر انواع دیگر آلرژی مانند آلرژی به رنگ مواد غذایی، مواد نگهدارنده یا حیوانات دارید، نیز به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد محصولات فاقد نسخه، برچسب یا دستورالعمل بسته محصول را با دقت بخوانید.

2. کودکان

محلول موضعی تتراسایکلین بر روی تعداد محدودی از کودکان 11 ساله یا بزرگتر بررسی شده است و باعث ایجاد عوارض یا مشکلات جانبی مختلف در کودکان نسبت به بزرگسالان نشده است. اگرچه هیچ گونه اطلاعات خاصی در مورد استفاده از کلرتتراسایکلین موضعی یا مکلوسیکلین موضعی وجود ندارد، اما انتظار نمی رود که عوارض جانبی مختلف یا مشکلاتی متفاوت نسبت به بزرگسالان در کودکان ایجاد شود.

3. سالمندان

بسیاری از داروها برای سالمندان آزمایش نشده اند. بنابراین، ممکن است مشخص نباشد که آنها دقیقا به همان روشی که بر روی جوانان تاثیر می گذارند، بر روی سالمندان اثر داشته و یا اگر عوارض جانبی یا مشکلات مختلفی را در سالمندان ایجاد می کنند. هیچ نوع اطلاعات دقیقی در مورد استفاده از تتراسایکلین موضعی برای افراد مسن وجود ندارد.

نکات مهم قبل از استفاده از تتراسایکلین

4. بارداری

مطالعاتی بر روی زنان باردار انجام نشده است. در مطالعات انجام شده بر روی خرگوش و موش صحرایی، کلرتتراسایکلین و تتراسایکلین موضعی باعث بیماری مادرزادی یا مشکلات دیگر نشده اند. با این وجود، مطالعات بر روی خرگوش ها نشان داد که استفاده از مکلوسیکلین باعث تاخیر جزئی در تشکیل استخوان ها می شود.

5. شیردهی

مشخص نیست که اعمال موضعی پماد تتراسایکلین به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگرچه اکثر داروها به میزان کمی به شیر مادر منتقل می شوند، اما بسیاری از آنها ممکن است در هنگام شیردهی با خیال راحت استفاده شوند. مادرانی که از هر یک از این داروها استفاده می کنند و مایل به شیردهی هستند باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

تداخلات دارویی پماد موضعی تتراسایکلین

اگرچه برخی از داروهای خاص تحت هیچ شرایطی نباید با هم مصرف شوند، اما در موارد دیگر دو داروی دیگر حتی در صورتی که ممکن است با هم دچار تداخل شوند نیز باید با هم مصرف شوند. در این شرایط، پزشک ممکن است بخواهد دوز مصرفی شما را تغییر دهد یا لازم باشد اقدامات احتیاطی دیگری انجام دهد. اگر در حال مصرف داروهای تجویزی یا غیر تجویزی دیگری هستید (داروهای فاقد نسخه (OTC))، به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی پماد موضعی تتراسایکلین

تداخل تتراسایکلین با غذاها یا دخانیات یا الکل

داروهای خاصی نباید در زمان غذا خوردن یا نزدیک به زمان غذا خوردن یا همراه با خوردن انواع خاصی از غذا، استفاده شود، زیرا تداخلات دارویی ممکن است رخ دهد. همچنین استفاده از الکل یا تنباکو همراه با داروهای خاصی ممکن است باعث ایجاد تداخل شود. در مورد استفاده از دارو همراه با مواد غذایی، الکل یا دخانیات با پزشک خود صحبت کنید.

روش استفاده صحیح از داروی پماد موضعی تتراسایکلین

الف: برای بیمارانی که فرم کرم یا مایع موضعی این دارو را برای آکنه استفاده می کنند

 • پماد یا فرم مایع موضعی این دارو، آکنه شما را درمان نمی کند. با این وجود، برای کمک به تحت کنترل قرار دادن آکنه خود، باید از این دارو در تمام طول درمان خود استفاده کنید، حتی اگر علائم شما بعد از چند روز بهبود پیدا می کند. ممکن است مجبور به مصرف این دارو به طور روزانه برای ماه ها یا حتی در بعضی موارد برای مدت طولانی تر شوید. اگر مصرف این دارو را خیلی زود متوقف کنید، علائم شما ممکن است بازگردند. مهم است که هیچ دوز مصرفی این دارو را فراموش نکنید.

ب: در مورد بیمارانی که از فرم کرم این دارو برای درمان آکنه استفاده می کنند

 • این دارو را بر روی لباس خود نریزید، زیرا ممکن است لکه شود.
 • قبل از اعمال این دارو، ناحیه آسیب دیده را با آب گرم و صابون به خوبی شسته، آب بکشید و با حوله خشک کنید.
 • برای استفاده:
 • لایه نازکی از این دارو را بر روی پوست اعمال کنید، از مقدار کافی این دارو استفاده کنید تا کل ناحیه آسیب دیده را به طور لایه ملایم بپوشاند. باید این دارو را بر روی کل ناحیه ای که تحت تاثیر آکنه قرار دارد و نه فقط بر روی جوش ها، بمالید. این حالت مانع از بیرون آمدن جوش های جدید می شود.
 • از این دارو برای چشم، بینی، دهان یا سایر غشاهای مخاطی مصرف نکنید. هنگام اعمال این دارو، از این نواحی بدن اجتناب کنید.

طریقه مصرف فرم تتراسایکلین برای جوش و آکنه

ج: برای بیمارانی که از مایع موضعی این دارو برای آکنه استفاده می کنند

 • این دارو را بر روی لباس خود نریزید، زیرا ممکن است لکه شود.
 • این دارو معمولا با دستورالعمل برای استفاده بیمار همراه است. این دستورالعمل ها را قبل از استفاده از این دارو با دقت بخوانید.
 • فرم های مایع این دارو ممکن است حاوی الکل باشند و یا قابل اشتعال باشند. از این دارو با فاصله کم از حرارت، در نزدیکی شعله باز یا در هنگام کشیدن سیگار استفاده نکنید.
 • از این دارو بعد از اتمام تاریخ انقضاء درج شده بر روی بسته محصول استفاده نکنید. ممکن است این دارو به درستی عمل نکند. اگر هر گونه سوالی در این خصوص دارید، از داروساز خود بپرسید.
 • وجود پلاستیک های مایع شناور در این محلول به این معنا است که این دارو به خوبی مخلوط نشده است. پلاستیک های شناور را خارج نکنید.
 • مهم است که از این دارو زودتر از زمان توصیه شده توسط پزشک استفاده نکنید. ممکن است پوست شما خیلی خشک و یا تحریک شود.
 • قبل از استفاده از این دارو، ناحیه آسیب دیده را با آب گرم و صابون کاملاً بشویید، با آب به خوبی پاک کرده و با حوله خشک کنید. پس از شستن یا اصلاح، بهتر است 30 دقیقه قبل از اعمال این دارو صبر کنید. الکل موجود در آن ممکن است پوست تازه شسته یا اصلاح شده را تحریک کند.
 • باید از شستن بیش از حد ناحیه آسیب دیده آکنه اجتناب کنید. این کار ممکن است پوست شما را خشک کرده و آکنه را وخیم تر کند. شست و شو با صابون ملایم و مطلوب برای 2 تا 3 مرتبه در روز باید کافی باشد، در غیر این صورت پوست خشک می شود. اگر در این خصوص سوالی دارید، از پزشک خود بپرسید.

روش استفاده از پماد تتراسایکلین برای درمان آکنه

 • برای استفاده:
 • این دارو در داخل یک بطری با سر (نوک) اعمال کننده دارو به فروش می رسد که ممکن است برای اعمال مستقیم دارو بر روی پوست استفاده شود. از این اعمال کننده با حرکت آهسته به جای حرکت مالیدنی (به عنوان مثال یک دئودورانت را نمالید) استفاده نمایید. بطری را خم کرده و نوک آن را محکم بر روی پوست خود فشار دهید. در صورت نیاز می توانید با افزایش اندک فشار بر روی پوست، دارو را سریعتر از نوک اعمال کننده بیرون بکشید. اگر دارو خیلی سریع به بیرون می ریزد، از فشار کمتری استفاده کنید.
 • از مقدار کافی از این دارو استفاده کنید، به اندازه ای باشد که پوست در اطراف آن حس خیس بودن داشته باشد. پس از اعمال دارو با اعمال کننده، از نوک انگشتان خود استفاده کنید تا دارو را در تمام نواحی پوست به میزان برابر پخش کرده و مالش دهید. برای پوشش کامل ناحیه آسیب دیده، ممکن است نیاز به استفاده مجدد از کرم باشد، حتما پس از اعمال دارو دستان خود را بشوئید.
 • باید این دارو را در کل ناحیه ای که تحت تاثیر آکنه قرار دارد و نه تنها بر روی جوش ها، بمالید. این کار کمک می کند تا مانع از بیرون آمدن جوش های جدید شوید.
 • از آنجایی که این دارو حاوی الکل است، حس گزیدگی یا سوزش ایجاد می کند. بنابراین، از این دارو برای چشم، بینی، دهان یا سایر غشاء های مخاطی استفاده نکنید. هنگام اعمال این دارو با فاصله از این قسمت های بدن عمل کنید. اگر این دارو به چشم وارد شده است، فورا چشمان خود را بشویید، اما احتیاط کرده و این کار را با میزان زیادی آب سرد انجام دهید. اگر چشم هایتان هنوز هم می سوزد یا درناک است، با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر تنها از این دارو برای صورت و گردن خود استفاده می کنید، بطری این دارو برای 8 هفته قابل استفاده است و اگر برای صورت و گردن و سایر نقاط آسیب دیده استفاده می کنید، برای 4 هفته قابل استفاده است.

طریقه مصرف پماد موضعی تتراسایکلین

د: در مورد بیمارانی که از فرم پماد موضعی تتراسایکلین استفاده می کنند

 • برای کمک به پاکسازی کامل عفونت، به استفاده از این دارو تا زمان تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم شما بعد از چند روز بهبود پیدا کردند. اگر خیلی زود مصرف این دارو را متوقف کنید، علائم شما ممکن است بازگردند. هیچ دوز مصرفی را فراموش نکنید.
 • این دارو را بر روی لباس خود نریزید، زیرا باعث لکه می شود.
 • اگر از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده می کنید، از آن برای درمان زخم های عمیق، زخم سوراخ شدگی، یا سوختگی های جدی بدون اینکه ابتدا در مورد آنها با پزشک مشورت کنید، استفاده نکنید.
 • این دارو را در داخل چشم های خود نریزید.
 • قبل از اعمال این دارو، ناحیه آسیب دیده را به طور کامل با آب گرم و صابون شسته، خوب آب کشیده و خشک کنید.
 • بعد از اعمال این دارو، ممکن است ناحیه آسیب دیده را در صورت تمایل با گاز استریل بپوشانید.

دوز مصرفی تتراسایکلین

دوز مصرفی این طبقه از داروها برای بیماری با بیمار دیگر متفاوت است. از دستورالعمل های پزشک خود یا دستورات درج شده بر روی برچسب محصول تبعیت کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوز مصرفی متوسط این دارو است. اگر دوز مصرفی شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد. میزان دارویی که مصرف می کنید، بسته به قدرت تاثیرگذاری دارو دارد. همچنین تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می کنید، فاصله زمانی مجاز بین دوزها، و زمانی که این دارو را مصرف می کنید، بستگی به بیماری دارد که به دلیل آن، این دارو را مصرف می کنید.

الف: برای کلرتتراسایکلین

 • جهت استفاده موضعی دوز مصرفی (پماد):
 • برای عفونت های پوستی:
 • بزرگسالان و کودکان- تنها یک یا دو مرتبه در روز.

دوز مصرفی تتراسایکلین

ب: برای مکلوسیکلین

 • برای فرم دوز موضعی (کرم):
 • برای آکنه:
 • بزرگسالان و کودکان- دو مرتبه در روز در صبح و عصر استفاده کنید.

ج: برای تتراسایکلین

 • برای فرم موضعی دوز (پماد):
 • برای عفونت پوستی:
 • بزرگسالان و کودکان- تنها یک یا دو مرتبه در روز.
 • برای استفاده موضعی (محلول):
 • برای آکنه:
 • بزرگسالان و کودکان بالای 11 سال- تنها دو مرتبه در روز به صورت صبح و شب.
 • نوزادان و کودکان تا 11 سال-استفاده و دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود.
دوز فراموش شده دارو

اگر یک دوز از این دارو را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت اعمال کنید. با این وجود، اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکرده و دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید.

نکات مهم درباره فراموش کردن مصرف تتراسایکلین

نگهداری دارو
 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • این دارو را در محفظه درب بسته و در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری نمایید. آن را منجمد نکنید.
 • داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی که به آنها نیازی ندارید را نگهداری نکنید.

اقدامات احتیاطی در حین استفاده از تتراسایکلین

الف: برای بیمارانی که از کرم یا مایع موضعی این دارو برای درمان آکنه استفاده می کنند:
 • برخی از افراد ممکن است بهبود در آکنه های خود را در مدت 4 تا 6 هفته مشاهده کنند. با این وجود، اگر بعد از استفاده از این دارو به مدت 6 تا 8 هفته هیچ بهبودی در آکنه ایجاد نشده و یا وخیم تر شد، به پزشک خود مراجعه کنید. قبل از مشاهده بهبودی کامل، درمان آکنه ممکن است 8 تا 12 هفته طول بکشد.
 • اگر پزشک داروی دیگری را به شما تجویز کرده که باید همراه با اعمال این دارو استفاده کنید، بهتر است که حداقل یک ساعت قبل از اعمال داروی دوم صبر کنید. این کار ممکن است کمک کند تا پوست خود را از تحریک حفظ کنید. همچنین اگر داروهای شما در فاصله زمانی بسیار نزدیک به هم استفاده شوند، ممکن است به خوبی اثر نکنند.
 • فرم مایع این دارو ممکن است باعث شود که پوست به طور غیر معمول خشک شود، حتی در صورتی که از دارو به فرم عادی استفاده کنید. اگر این اتفاق افتاد، این را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • این دارو ممکن است باعث زرد شدن پوست، به خصوص در اطراف ریشه موها شود. این حالت در افرادی که رنگ پوست روشن دارند، بیشتر قابل مشاهده است. این رنگ ممکن است با شست و شو پاک شود. با این وجود، این دارو تا حد امکان باید بر روی پوست باقی بماند. دارو را بلافاصله بعد از اعمال نشویید. با انجام این کار، دارو به درستی عمل نخواهد کرد. اگر رنگ زرد آن در طول روز آزار دهنده است، ممکن است بخواهید این دارو را بعد از زمان کار یا مدرسه و باز هم در زمان خواب اعمال کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کرده باشد.

استفاده از کرم یا مایع موضعی تتراسایکلین برای آکنه

 • ناحیه تحت درمان ممکن است در زیر «بلک لایت» (ماوراء بنفش یا فرابنفش)، مانند آنچه در برخی از دیسکوها استفاده می شود، زرد روشن شود. برای کمک به کاهش و یا جلوگیری از بروز این امر، این دارو را دیرتر در زمان شب اعمال کرده یا قبل از قرار گرفتن در معرض «بلک لایت» آن را بشوئید.
 • ممکن است به مصرف محصولات آرایشی در حالی که از این دارو برای درمان آکنه استفاده می کنید، ادامه دهید. با این وجود، بهتر است که تنها از محصولات آرایشی «مبتنی بر آب» استفاده کنید. همچنین بهتر است که بیش از حد یا با فواصل زمانی کم از لوازم آرایشی استفاده نکنید. این کار ممکن است آکنه شما را وخیم تر کند. اگر هر گونه سوالی در این خصوص دارید، از پزشک خود بپرسید.
ب: برای بیمارانی که از فرم پماد موضعی تتراسایکلین استفاده می کنند
 • اگر عفونت پوستی در مدت دو هفته بهبود پیدا نکرد و یا وخیم تر شد، با پزشک خود این مورد را در میان بگذارید.

عوارض جانبی تتراسایکلین

همراه با تأثیرات لازم، یک دارو ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند. اگرچه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی باشد. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید:

عوارض جانبی که کمتر شایع هستند
 • درد، قرمزی، تورم یا علامت تحریکی که قبل از استفاده از این دارو وجود نداشت.

برخی از عوارض جانبی احتمالا رخ می دهند که ممکن است به توجه پزشکی نیاز نداشته باشد. با تنظیم بدنتان به این دارو، این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان برطرف شوند. همچنین، ممکن است پزشک شما بتواند در مورد راه های جلوگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی با شما صحبت کند. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد و یا برای شما آزار دهنده است و یا اگر هر گونه سوالی در این خصوص دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی تتراسایکلین

عوارض جانبی که بیشتر شایع است
1. فرم مایع تنها برای استفاده موضعی
 • خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست
 •  احساس گزش یا سوزش
2. برای کرم ها و فرم های مایع موضعی
 • زرد شدن پوست، به ویژه در ناحیه ریشه موها

سایر عوارض جانبی که ذکر نشده نیز ممکن است برای برخی از بیماران نیز رخ دهد. اگر متوجه عوارض جانبی دیگری شده اید، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: drugs