درمان سوختگی با آب جوش و بخار با روش های ساده خانگی در منزل

درمان سوختگی با آب جوش و بخار با روش های ساده خانگی در منزل اگر دچار سوختگی با آب جوش شدید، به دنبال درمان سریع و خانگی سوختگی با آب جوش هستید، هرگز از آرد و خمیر دندان و... استفاده نکنید ، زیرا شرایط را بدتر می کند، زخم سوختگی را با پماد آنتی بیوتیک، سوختگی را درمان کنید.

جراحات ناشی از آب داغ دومین علت شایع آسیب سوختگی جدی در تمام گروه های سنی است. تاول های ناشی از سوختگی با آب جوش ممکن است تصادفی یا غیرتصادفی باشند. علت سوختگی با آب جوش و روش های خانگی برای درمان سوختگی با بخار آب جوش سریع در منزل را در این مقاله سلام دنیا، بیاموزید.

سوختگی با آب جوش چیست

تاول پوست یا گوشت ناشی از رطوبت و بخار داغ است. وقتی حرارت تقریباً معادل باشد، تاول عمیق تر از سوختگی ناشی از گرمای خشک است و باید به عنوان سوختگی تلقی شود. بهبودی کندتر و ماندن جای آن روی پوست بیشتر است.

تاول ناشی از سوختگی با آب جوش

تاول زدن یک سوختگی درجه دو و عمیق‌تر است و منجر به شکافتن لایه‌های پوست می‌شود. سوختگی با آب داغ یا آفتاب سوختگی بسیار شدید از موارد شایع سوختگی درجه دو است.

علت سوختگی با آب جوش

جراحات ناشی از آب داغ دومین علت شایع آسیب سوختگی جدی در تمام گروه های سنی است. تاول های ناشی از سوختگی ممکن است تصادفی یا غیرتصادفی باشند، مانند موارد کودک آزاری. اغلب ناحیه وسیعی از بدن را می پوشانند که منجر به میزان بالایی از عوارض و یا حتی مرگ و میر می شود.

جراحات ناشی از آب داغ به‌ ویژه در جمعیت‌های خاص و به‌ ویژه کودکان کمتر از پنج سال، بزرگسالان بالای 65 سال، و افراد دارای نقص‌هایی مانند نوروپاتی‌های حسی، به احتمال زیاد رخ می‌دهد.


حتما بخوانید: برای سوختگی چی خوبه


سالانه حدود 112000 نفر در اورژانس های بیمارستانی با سوختگی آب جوش درمان می شوند که حدود 6 درصد از آنها در بیمارستان بستری می شوند. بسیاری از سوختگی‌ها در نتیجه تنظیم آبگرمکن‌های خانگی در دمای بالای 120 درجه فارنهایت است. حدود 80 درصد از سوختگی‌های آب داغ در میان کودکان خردسال، افراد مسن، و معلولان جسمی است.

سوختگی با آب جوش

دمای آب ممکن است به دلایلی بالا نگه داشته شود. در محیط های سازمانی، ممکن است به حجم زیادی آب گرم نیاز باشد. برای استفاده در ماشین ظرفشویی، ممکن است نیاز به گرم نگه داشتن آب برای بهبود عملکرد حلال باشد. یکی دیگر از دلایل بالا نگه داشتن دما، جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری ها در منبع آب است. با این حال، آب لوله کشی در 140 درجه فارنهایت می تواند باعث سوختگی کامل در 10 ثانیه شود.

درمان سریع و خانگی سوختگی با آب جوش

  • برای سوختگی جزئی، بلافاصله آب سرد یا یخ بمالید. این کار میزان آسیب پوستی ناشی از سوختگی را کاهش و درد را کاهش می دهد. سرما باید حداقل به مدت پنج دقیقه اعمال شود و تا زمان تسکین درد ادامه یابد. مراقب باشید آنقدر سرما وارد نکنید که ناحیه سوخته بی حس شود، زیرا ممکن است سرمازدگی رخ دهد.
  • ممکن است برای کاهش درد از آسپرین یا استامینوفن استفاده شود. تاول ها نباید ترکانده شوند. استفاده از کرم ها یا اسپری های بی حس کننده توصیه نمی شود، زیرا ممکن است روند بهبود را کاهش دهند.
  • هر سوختگی شدید - یا سوختگی که بیش از 48 ساعت همچنان دردناک باشد - باید توسط پزشک معاینه شود.
  • سوختگی های شدید نیاز به توجه فوری دارند و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان، آنتی بیوتیک و پیوند پوست داشته باشند.

درمان خانگی سوختگی با آب جوش

سوختگی ناشی از مایعات داغ یا بخار می تواند جدی باشد. درمان سریع و موثر مهم است، اما برخی از داروهای رایج سوختگی در واقع می توانند مضر باشند. در ادامه با روش صحیح درمان این آسیب رایج آشنا می شوید.


حتما بخوانید: درمان آفتاب سوختگی پوست با 3 روش خانگی


سوختگی با مایعات

به سوختگی ناشی از جوشاندن آب یا هر مایع یا بخار داغی می گویند. بیشتر سوختگی‌ها در اثر پختن، سرو کردن یا نوشیدن مایعات داغ ایجاد می‌شوند. آیا می دانستید فقط یک ثانیه طول می کشد تا با یک فنجان قهوه تازه دم بسوزید؟ هنگامی که آبگرمکن ها روی دمای بسیار خطرناکی تنظیم می شوند، سوختگی های دیگر به دلیل آب گرم لوله ایجاد می شوند.

پیشگیری بهترین درمان است، اما، اجازه دهید با آن روبرو شویم، حوادث اتفاق می افتد. با یک فنجان قهوه داغ برای چند لحظه آرامش به سمت صندلی مورد علاقه خود می روید، ناگهان کودک نوپایتان بغلتان می‌پرد و قهوه همه جا میریزد. چه خواهید کرد؟

کمک های اولیه ساده برای درمان سوختگی با آب جوش

1.  محل سوختگی را خنک کنید

بلافاصله محل سوختگی را به مدت حداقل 20 دقیقه زیر آب خنک قرار دهید. بیست دقیقه ممکن است زمان زیادی به نظر برسد، اما هدف شما خنک کردن سریع و کامل سوختگی است. هر حرارتی که در پوست باقی بماند می تواند به سوزاندن آن ادامه دهد. آیا تا به حال از ساحل به خانه آمده اید و ساعاتی پس از رسیدن به خانه بیشتر از زمانی که ساحل را ترک کرده اید از آفتاب سوخته اید؟ آن گرما هنوز در پوستتان وجود دارد و با وجود اینکه دیگر زیر نور خورشید نیستید ، همچنان شما را می سوزاند. همین ممکن است در سوختگی های دیگر اتفاق بیفتد.

درمان سوختگی با آب جوش

درمان سوختگی با آب جوش با آرد اشتباه است

درمان هایی مانند کره، لوسیون ها، روغن ها، آرد، خمیر دندان و پیاز می توانند با حفظ گرما یا ایجاد عفونت شرایط را بدتر کنند، بنابراین از آنها استفاده نکنید. از یخ نیز استفاده نکنید. باعث آسیب بیشتر پوست خواهد شد. فقط با آب خنک و نه سرد.

برخی از مقامات توصیه می کنند به جای قرار دادن سوختگی در زیر آب جاری، آن ناحیه را خیس کنید تا آسیب کمتری به پوست وارد شود. اگر ناحیه سوخته کوچک باشد خوب است. اگر ناحیه بسیار بزرگ باشد یا اگر کل فرد را خیس کنید، می تواند باعث هیپوترمی شود. در حالی که سوختگی را خنک نگه می دارید، حتماً فرد را گرم نگه دارید.

2. جواهرات و لباس های اطراف ناحیه سوخته را در بیاورید

این دو کار را انجام می دهد: دما را کاهش می دهد (زیورآلات فلزی به ویژه گرما را حفظ می کنند) و فضایی برای تورم ایجاد می کند. اگر حلقه در نیامد، بسته های سرد را در اطراف آن قرار دهید. لباس هایی که از قبل به پوست چسبیده اند را در نیاورید. برای آن، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

3. ناحیه سوختگی را خشک کنید

حوله باید تمیز باشد تا از عفونت جلوگیری شود و نباید حوله ای باشد که پرز یا الیاف را در محل سوختگی بریزد. ناحیه را به آرامی خشک کنید اما آن را مالش ندهید، زیرا مالش ممکن است باعث آسیب بیشتر پوست شود.


حتما بخوانید:  درمان سوختگی صورت در خانه


4. تاول ها را نترکانید

عفونت ها یکی از عوارض شایع سوختگی هستند و باز کردن تاول احتمال عفونت را تا حد زیادی افزایش می دهد. با این حال، اگر تاول در جایی است که از حرکت دادن آن ناحیه جلوگیری می کند (مثلاً روی یک بند انگشت به طوری که نتوانید انگشت خود را خم کنید)، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر نتوانید ناحیه را حرکت دهید، ممکن است پوست خیلی سفت ترمیم شود و حرکت را برای همیشه محدود کند. پزشک باید تاول را درمان کند تا این اتفاق نیفتد.

5. زخم را پانسمان کنید (درمان زخم سوختگی با بهترین پماد برای سوختگی با آب جوش)

در این مرحله می توانید از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. پماد را بمالید، سپس با یک پانسمان نچسب مانند تلفا که بدون پرز یا الیاف است، روی سوختگی را بپوشانید. آن را شل نگه دارید تا ورم نکند. تلفا ندارید؟ چسب پلاستیکی یک جایگزین موقت خوب است.

بهترین پماد برای سوختگی با آب جوش)

پیشگیری از سوختگی با آب جوش

بهترین راه حل برای این مشکل پیشگیری است. اکنون بسیاری از ایالت ها مستلزم تنظیم پیش فرض دمای آبگرمکن ها در دمای 120 درجه فارنهایت هستند. با این حال، برخی از مصرف کنندگان اصرار دارند که ترموستات های از پیش تعیین شده خود را برای دستیابی به دمای آب بالاتر تغییر دهند. این عمل خطرناک است، به خصوص اگر نوزادان و کودکان خردسال یا افراد مسن در خانه باشند.

اگر به خانه یا آپارتمان جدید نقل مکان می کنید، دمای آبگرمکن را بررسی کنید یا از صاحبخانه خود بخواهید آن را بررسی کند. اگر قادر به انجام این کار نیستید، با بخش بهداشت محلی یا آتش نشانی تماس بگیرید. نمایندگان این سازمان‌ها اغلب بدون پرداخت هزینه از خانه بازدید می‌کنند تا نحوه عملکرد آبگرمکن شما و دمای آب را ارزیابی کنند.

توصیه های پزشکی برای درمان سوختگی با  بخار آب جوش

بسیاری از سوختگی ها را می توان در خانه مدیریت کرد. در صورت نیاز، بلافاصله پس از انجام کمک های اولیه به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید، اولین اولویت برای درمان سوختگی با آب جوش؛  خنک کردن محل سوختگی است، بنابراین فوراً مراقبت های پزشکی را دریافت کنید، اما با رانندگی به اورژانس یا منتظر ماندن برای ویزیت پس از رسیدن به آنجا، خنک شدن را به تاخیر نیندازید. اگر نیاز دارید، با 115 تماس بگیرید و تا زمانی که منتظر رسیدن کمک هستید، محل سوختگی را خنک کنید.


مقالات مرتبط:

درمان سوختگی در خانه برای انواع سوختگی درجه یک و دو
 

از
25
رای