کرم ترتینوئین برای چیست؛ روش مصرف و عوارض پماد ترتینوئین

کرم ترتینوئین برای چیست؛ روش مصرف و عوارض پماد ترتینوئین کرم ترتینوئین برای چیست؛ روش مصرف پماد ترتینوئین برای درمان آکنه و جوش و جای جوش و تداخل دارویی و عوارض کرم ترتینوئین و موارد احتیاط و دوره مصرف کرم ترتینوئین در سلام دنیا بخوانید.

از گرم های ویتامینه می توان به کرم ترتینوئین اشاره کرد، در این مطلب از سلام دنیا درباره کرم ترتینوئین برای چیست؛ روش مصرف پماد ترتینوئین برای درمان آکنه و جوش و جای جوش و تداخل دارویی و عوارض کرم ترتینوئین و موارد احتیاط و دوره مصرف کرم ترتینوئین صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کرم ترتینوئین برای چیست

ریتین آ نوعی ویتامین A است که به بازسازی پوست کمک می کند. مارک های ترتینوئین Retin-A و Avita برای درمان آکنه استفاده می شوند. نام تجاری ترتینوئین Renova برای کاهش چین و چروک های ریز و تغییر رنگ پوست خالدار و صاف کردن پوست صورت استفاده می شود.ترتینوئین همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنمای دارویی ذکر نشده استفاده شود.

موارد احتیاط در هنگام مصرف کرم ترتینوئین

هنگام استفاده از ترتینوئین از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش مصنوعی (لامپ های خورشیدی یا تخت های برنزه) خودداری کنید. ترتینوئین می‌تواند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند و ممکن است آفتاب سوختگی را در پی داشته باشد. از کرم ضد آفتاب (حداقل SPF 15) استفاده کنید و اگر مجبورید در معرض نور خورشید باشید، لباس محافظ بپوشید. از زدن ترتینوئین به چشم، دهان و بینی یا روی لب خودداری کنید. اگر وارد هر یک از این قسمت ها شد، با آب بشویید. از ترتینوئین روی پوست آفتاب سوخته، خشک، ترک خورده، تحریک شده یا شکسته استفاده نکنید. همچنین از مصرف این دارو در زخم ها یا نواحی اگزما خودداری کنید. قبل از استفاده از ترتینوئین صبر کنید تا این شرایط بهبود یابد.


حتما بخوانید: کرم رتین آ برای چیست


از این دارو به مدت روزهایی که برای شما تجویز شده است استفاده کنید، حتی اگر فکر می کنید که اثربخش نیست. ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا متوجه بهبودی در پوست خود شوید. اگر از ترتینوئین برای درمان آکنه استفاده می کنید، ممکن است در اولین شروع استفاده از دارو، وضعیت شما برای مدت کوتاهی کمی بدتر شود. اگر سوزش پوست شدید شد یا اگر آکنه شما طی 8 تا 12 هفته بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام شرایط پزشکی، آلرژی ها و همه داروهایی که استفاده می کنید بگویید.

موارد احتیاط در هنگام مصرف کرم ترتینوئین

داروهای مرتبط/مشابه کرم ترتینوئین

پردنیزون ، داکسی سایکلین ، کلیندامایسین موضعی،اریترومایسین موضعی، تتراسایکلین ، ترتینوئین موضعی ، Temovate

موارد احتیاط قبل از استفاده از ترتینوئین

 • اگر به ترتینوئین حساسیت دارید، نباید از ترتینوئین استفاده کنید.
 • مشخص نیست که آیا ترتینوئین به نوزاد متولد نشده آسیب می رساند یا خیر. اگر در حین استفاده از این دارو باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مشخص نیست که آیا ترتینوئین موضعی وارد شیر مادر می شود یا می تواند به نوزاد شیرده آسیب برساند. اگر به نوزادی شیر می دهید به پزشک خود اطلاع دهید.

طریقه مصرف کرم ترتینوئین

 • از ترتینوئین دقیقاً همانطور که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید.
 • ترتینوئین فقط برای استفاده روی پوست است. این دارو را روی زخم های باز یا پوست آفتاب سوخته، خشک، ترک خورده یا تحریک شده استفاده نکنید.
 • استفاده بیشتر از دارو یا استفاده بیشتر از مقدار تجویز شده درمان آن را سریعتر نمی کند و ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد.
 • دست های خود را قبل و بعد از استفاده از ترتینوئین بشویید. سپس پوست خود را با یک صابون ملایم بشویید و به آرامی خشک کنید. 20 تا 30 دقیقه قبل از مصرف دارو صبر کنید. برای به حداقل رساندن تحریک احتمالی، مهم است که پوست کاملاً خشک باشد.
 • حداقل 1 ساعت پس از استفاده از ترتینوئین ناحیه تحت درمان را نشویید. حداقل به مدت 1 ساعت پس از استفاده از رتین از استفاده از سایر محصولات پوستی در ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • دارو را از گوشه های بینی، دهان، چشم ها و زخم های باز دور نگه دارید.
 • استفاده از مقدار بیش از حد ژل Retin-A ممکن است منجر به "قرص" شدن دارو شود. اگر این اتفاق افتاد، با استفاده بعدی از یک لایه نازک ژل استفاده کنید.
 • ترتینوئین باید به عنوان بخشی از یک برنامه مراقبت کامل از پوست استفاده شود که شامل اجتناب از نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب و لباس محافظ موثر است.

طریقه مصرف کرم ترتینوئین

دوره مصرف کرم ترتینوئین 

از این دارو برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر فکر می کنید که موثر نیست. ممکن است چند هفته طول بکشد تا متوجه بهبودی در پوست خود شوید. به استفاده از دارو طبق دستور ادامه دهید و در صورت عدم بهبود علائم به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از Retin-A برای درمان آکنه، ممکن است در اولین شروع استفاده از دارو، وضعیت شما برای مدت کوتاهی کمی بدتر شود. اگر سوزش پوست شدید شد یا اگر آکنه شما طی 8 تا 12 هفته بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.


حتما بخوانید: علت جوش در نقاط مختلف صورت چیست


طریقه نگهداری از کرم ترتینوئین 

 • در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.تویوپ را در صورت عدم استفاده محکم بسته نگه دارید.
 • ژل ترتینوئین قابل اشتعال است. نزدیک حرارت زیاد یا شعله باز استفاده نکنید.
 • تا زمانی که ژل به طور کامل روی پوست شما خشک نشده سیگار نکشید.
 • تویوپ را محکم بسته نگه دارید.

عوارض کرم ترتینوئین

اگر علائم واکنش آلرژیک به ترتینوئین را دارید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید : کهیر. تنفس سخت؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

استفاده از ترتینوئین را متوقف کنید و اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • سوزش شدید، سوزش پوست درمان شده؛
 • قرمزی شدید، تورم، تاول، لایه برداری یا پوسته پوسته شدن؛
 • هنگام استفاده از این دارو ممکن است پوست شما نسبت به آب و هوای شدید مانند سرما و باد حساس تر باشد.

عوارض جانبی رایج ترتینوئین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گرمی خفیف یا سوزش در محل مصرف دارو؛ یا
 • تغییر رنگ پوست درمان شده

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض پماد ترتینوئین

اطلاعات دقیق دوز ترتینوئین

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

به محض یادآوری، مقدار دز فراموش شده دارو را استفاده کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. از داروی اضافی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

از چه چیزی باید اجتناب کنم؟
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سولاریوم خودداری کنید.ترتینوئین می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. هنگامی که در خارج از منزل هستید، حتی در روزهای ابری، لباس محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

حتما بخوانید: درمان آفتاب سوختگی پوست با 3 روش خانگی 


 • از قرار دادن این دارو در چشم ها، بینی، دهان یا چین های بینی خودداری کنید.
 • از استفاده از محصولات پوستی که می‌توانند باعث تحریک شوند، مانند صابون‌های تند، شامپوها، پاک‌کننده‌های پوست، رنگ‌کننده‌های مو یا مواد شیمیایی دائمی، پاک‌کننده‌های مو یا موم‌ها، یا محصولات پوستی حاوی الکل، ادویه‌ها، مواد قابض یا لیموترش خودداری کنید.
 • از مصرف سایر داروها در مناطقی که با Retin-A درمان می کنید، خودداری کنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

اطلاعات دقیق دوز ترتینوئین

تداخل داروی قرص ترتینوئین

چه داروهای دیگری روی Retin-A تأثیر می گذارد؟

از محصولات پوستی حاوی بنزوئیل پراکسید، گوگرد، رزورسینول یا اسید سالیسیلیک استفاده نکنید، مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری بدهد. این محصولات در صورت استفاده با Retin-A می توانند باعث تحریک شدید پوست شوند.

بعید است که سایر داروهایی که به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف می‌کنید، تأثیری بر ترتینوئین موضعی داشته باشند. اما خیلی داروها میتوانند روی هم اثر بگذارند. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید، از جمله داروهای نسخه ای و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی اطلاع دهید.

سخن آخر

در این مطلب درباره کرم ترتینوئین، روش مصرف و عوارض پماد ترتینوئین آشنا شدید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

بهترین پماد برای جوش صورت

برای جوان سازی پوست چی بخوریماز
4
رای