خواص و مضرات گیاه سنبل الطیب برای اعصاب، لاغری، بدن و طریقه مصرف

خواص و مضرات گیاه سنبل الطیب برای اعصاب، لاغری، بدن و طریقه مصرف سنبل الطیب برای چی خوبه؛ با خواص و مضرات سنبل الطیب برای اعصاب، رحم، لاغری، کبد، قلب، مغز، مو و گربه، خواص سنبل الطیب و اسطوخودوس، گل گاوزبان و بادرنجبویه و طریقه مصرف آن در سلام دنیا آشنا شوید.

گیاه سنبل الطیب از گیاهان آرام بخش می باشد که مصرف آن استرس و اضطراب را رفع می کند، در این مطلب از سلام دنیا درباره سنبل الطیب چیست؟ سنبل الطیب برای چی خوبه، خواص سنبل الطیب برای اعصاب، رحم، پریود، لاغری، کبد، معده، مغز، مو و خواص سنبل الطیب برای سرماخوردگی و سردرد، خواص سنبل الطیب برای کودکان، خواص سنبل الطیب برای قلب و فشار خون و در طب سنتی، خواص سنبل الطیب و اسطوخودوس، گل گاو زبان و بادرنجبویه، خواص سنبل الطیب برای گربه، طریقه مصرف و مضرات سنبل الطیب ، صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

سنبل الطیب چیست 

گیاه خوروی سنبل الطیب که نام دیگر آن علف گربه می باشد، که رشد آن به صورت عمودی تا 2 متر می باشد و با رنگ سفید یا صورتی در گودال ها و حاشیه جویبارها یافت می شود. رشد این گیاه در آسیا و ایران می باشد‌، بوی مطبوعی که دارد آن را مورد توجه گربه ها کرده اما طعمی تلخ دارد که خشک کرده آن در درمان برخی بیماری ها استفاده می شود. 

سنبل الطیب برای چی خوبه

از سنبل الطیب در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، بیماری هایی مانند ؛ تشنج، صرع، مالیخولیا، میگرن، بی خوابی را درمان کرده و اثر ضد تشنج، ضد اسپاسم، ضد کرم معده و روده، ضد تشویش می باشد، همچنین گازهای معده و درد آن را از بین می برد و بیماری قند را مداوا می کند، این گیاه خوشبو کننده دهان نیز می باشد. در ادامه با دیگر خواص آن آشنا خواهیم شد.


حتما بخوانید: درمان خانگی میگرن با 6 دمنوش خوشمزه


خواص سنبل الطیب برای اعصاب

سنبل الطیب گیاهی است آرام بخش که قلب و اعصاب را تسکین می دهد و مشکلات هیستری را درمان می کند.

خواص سنبل الطیب برای رحم

از گیاه سنبل الطیب در درمان رطوبت رحم و رفع مشکلات نازایی استفاده می کنند، این گیاه بدون مصرف دارو، رحم را برای باردار شدن آماده می کند و رطوبت آن را برطرف کرده.

خواص سنبل الطیب برای رحم

خواص سنبل الطیب پریود

این گیاه یک ضد اسپاسم طبیعی می باشد که در زمان دوره قاعدگی درد ناشی از انقباض شدید عضلات رحم را کاهش می دهد ، به این صورت که 255 میلی گرم سنبل الطیب را سه بار در روز به مدت دو دوره قاعدگی میل کنید. این دارو می تواند برای رفع درد زنانی که از سندروم دوره پیش از قاعدگی رنج می برند مفید باشد.

خواص سنبل الطیب برای لاغری

در لیست خواص برخی از داروها مطالبی عنوان شده است که برای سوخت و ساز و لاغری مفید می باشند، اما ظاهرا سنبل الطیب هیچ اثری بر روی لاغری ندارد.

خواص سنبل الطیب برای کبد

در طب سنتی آمده است که گیاه سنبل الطیب طبع گرم و خشک دارد و با گرم کردن کبد سرد به تقویت آن می پردازد، سنبل الطیب و گل گاو زبان را یک شب در میان به اندازه یک استکان میل کنید.


حتما بخوانید: برای پاکسازی کبد چی بخوریم


خواص سنبل الطیب برای سرماخوردگی

علاوه بر تمام داروهای گیاهی که در دوره سرماخوردگی مصرف می شوند، دمنوش سنبل الطیب نیز می تواند موثر باشد، البته می توانید مخلوط آن را با گل گاوزبان برای رفع سرفه نیز استفاده کنید.

خواص سنبل الطیب برای سردرد

با نوشیدن یک لیوان دمنوش سنبل الطیب می توانید سردرد خود را درمان کنید، این دارو فشار خون شما را تنظیم کرده و با خاصیت ضدالتهابی بودنش سردرد ناشی از تنش را بهبود می بخشد.

خواص سنبل الطیب برای کودکان

بهتر است که سنبل الطیب را به کودکان زیر 5 سال ندهید، اما کودکان بالای 5 سال برای رفع مشکل پیش فعالی شان 3 هفته از این دارو استفاده کنند تا از علائم آن کاسته شود. البته پیش از انجام این کار با پزشک مشورت کنید.

خواص سنبل الطیب برای معده

اگر دچار گاز در ناحیه معده و روده هستید، برای رفع این مشکل از سنبل الطیب کمک بگیرید، این گیاه از اسهال پیشگیری می کند و دستگاه گوارش را تقویت می کند.

خواص سنبل الطیب برای معده

خواص سنبل الطیب برای قلب

خاصیت آرام بخش بودن سنبل الطیب تپش قلب را برطرف کرده و فشار خون را پایین می آورد، این گیاه گردش خون را بهبود می بخشد و عضلات قلب را تقویت می کند تا قلب سالم بماند.


حتما بخوانید: درمان تپش قلب و اضطراب با داروهای گیاهی


خواص سنبل الطیب برای فشار خون

اگر فشار خون بالا دارید حتما علت آن را بررسی کنید، اما می توانید برای پایین آمدن فشار خونتان از دمنوش سنبل الطیب استفاده کنید.

خواص سنبل الطیب برای مغز

استرس اکسیداتیو که در مرکز حافظه مغز موجود می باشد با نوشیدن دمنوش سنبل الطیب پایین می آید و به تقویت حافظه کمک می کند.

خواص سنبل الطیب برای مو

سنبل الطیب بخاطر منگنز موجود در خود باعث می شود که از سفید شدن موها پیشگیری شود و موها تقویت شوند و ریزش آنها قطع شود. شما می توانید برای درمان ریزش مژه از ترکیب سنبل الطیب با آب گشنیز به صورت مالشی بر روی مژه استفاده کنید.

خواص سنبل الطیب برای مو

خواص سنبل الطیب در طب سنتی

در طب سنتی از گیاه سنبل الطیب در درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود ، این گیاه با ترکیب برخی مواد دیگر خاصیتی مفیدتر دارد که در ادامه درباره آنها و خواصشان خواهیم گفت.

خواص سنبل الطیب و اسطوخودوس

ترکیب سنبل الطیب و اسطوخودوس به صورت دمنوش یک داروی آرام بخش می باشد و خستگی را رفع می کند، استرس و اضطراب را دور کرده و بخاطر ضد اسپاسم بونشان سردرد و میگرن را درمان می کند. کسانی که از بی خوابی رنج می برند می توانند برای درمان مشکلشان از این ترکیب استفاده کنند. 

از این ترکیب برای هضم غذا و تقویت معده و همچنین بهبود سلامت قلب و تپش قلب نیز می توان کمک گرفت.

خواص سنبل الطیب و گل گاو زبان

ترکیب سنبل الطیب و گل گاو زبان یک ترکیب جادویی برای افرادی است که به دنبال تقویت قوه باء ، قوه جنسی، رفع قولنج و اسپاسم، تشنج و صرع هستند. این دارو سردردهای عصبی را درمان می کند ضمن اینکه خواب آور و آرام بخش نیز می باشد.

خواص سنبل الطیب و بادرنجبویه

اگر سنبل الطیب را با گیاه بادرنجبویه و رازک را ترکیب کنید بدخوابی را درمان می کند و خواب را بهبود می بخشد.


حتما بخوانید: خواص و مضرات بادرنجبویه چیست


خواص سنبل الطیب برای گربه

نام دیگر سنبل الطیب علف گربه می باشد، به این دلیل که گربه ها عاشق عطر و بوی این گیاه هستند، اگر گربه خانگی دارید از این گیاه در منزل استفاده کنید تا خوشحالش کنید. نیمی از گربه های موجود علاقه شدیدی به این گیاه دارند اما خب نیمی دیگر نیز کاملا بی تفاوت هستند، البته گربه های زیر 12 هفته نیز هیچ علاقه ایی به سنبل الطیب ندارند.

طریقه مصرف سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب را با این صورت می توانید تهیه کنید که: مقداری از ریشه سنبل الطیب را بشویید و بد آب جوشیده نزدیک ربع ساعت بگذارید تا دم بکشد، در این فاصله نیز ترکیبات شیمیایی آن آزاد می شود.

سنبل الطیب را با گل گاو زبان نیز می توانید به این صورت ترکیب کنید که از هر دو گیاه 15 گرم برداشته و با یک عدد لیمو عمانی در قوری آب جوش ریخته و  دم کنید ، این دمنوش را جهت آرام شدن 30 دقیقه قبل از خواب میل کنید.

مضرات سنبل الطیب

گیاه سنبل الطیب نیز همانند دیگر گیاهان دارویی دیگر دارای عوارضی می باشند ، عوارض گیاه سنبل الطیب نیز بدین شرح می باشد:

  • مصرف سنبل الطیب برای کودکان زیر سه سال ممنوع می باشد.
  • به علت آرام بخش بودن آن هنگام رانندگی و انجام کارهایی که هوشیاری احتیاج دارند مصرف نشود.
  • دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف نشود.
  • زنان باردار و مادران شیرده از مصرف آن بپرهیزند.
  • این گیاه برای کسانی که ناراحتی کیله دارند مضر می باشد و حتما باید با گیاه کتیرا مصرف کنند.
  • مصرف بی رویه سنبل الطیب باعث بروز سردرد ،سرگیجه ، درد معده ،خارش پوست می شود.
سخن آخر

گیاه سنبل الطیب با تمام خاصیت آرام بخش بودنش اما نمی تواند جای داروهای خواب آور را بگیرد، با این حال اگر از ناراحتی خاصی رنج می برید یا دارای بیماری هستید. قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی با پزشک مصرف کنید.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات گیاه سداب برای لاغری و سلامتی

خواص گل گاو زبان در طب سنتیاز
2
رای