هیپوکسی چیست؛ نشانه، علت، عوارض و درمان کمبود اکسیژن خون

هیپوکسی چیست؛ نشانه، علت، عوارض و درمان کمبود اکسیژن خون علت هیپوکسی چیست؛ نشانه های کمبود اکسیژن خون، علائم، عوارض، پیشگیری و درمان کمبود اکسیژن خون یا هیپوکسی و اینکه برای کمبود اکسیژن خون چه باید کرد در سلام دنیا بخوانید.

هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون از مشکلات مغزی است که به کمبود اکسیژن مربوط می شود، در این مطلب از سلام دنیا درباره هیپوکسی یا کمبود اکسیژن چیست ؛علت بیماری هیپوکسی، نشانه های کمبود اکسیژن خون، نحوه درمان و پیشگیری از هیپوکسی در آینده و برای کمبود اکسیژن خون چه باید کرد صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون چیست؟

مغز برای انجام حتی ابتدایی ترین عملکردها به اکسیژن نیاز دارد. بدون اکسیژن، مغز به سرعت از کار می افتد. و اگر کمبود اکسیژن ادامه یابد، مرگ یا آسیب دائمی مغز در تنها چند دقیقه اتفاق می افتد. هیپوکسی کمبود اکسیژن در مغز است و یکی از مرگبارترین آسیب هاست. حتی افرادی که از هیپوکسی جان سالم به در می برند ممکن است عوارض مادام العمر را تجربه کنند.

مغز برای تامین اکسیژن دائمی به خون وابسته است. بنابراین اختلال در هر قسمت از بدن که نقشی در تامین خون یا اکسیژن دارد می تواند منجر به هیپوکسی شود.


حتما بخوانید: علائم هیپوکسمی [افت اکسیژن خون] چیست


چهار علت اصلی کمبود اکسیژن خون عبارتند از:

عدم خون رسانی به مغز: این اتفاق زمانی رخ می دهد که رگ های خونی که مغز را با خون تغذیه می کنند کاملاً مسدود شوند. این بسیار نادر است و معمولاً باعث مرگ می شود.

 • خونرسانی کم به مغز: کمبود خون ممکن است زمانی رخ دهد که یک رگ خونی مسدود شده یا تا حدودی مسدود شده باشد، همانطور که اغلب با سکته مغزی اتفاق می افتد. این شکل از هیپوکسی اغلب ناحیه خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد ودر عملکردهای تحت کنترل آن ناحیه تداخل ایجاد می کند.
 • عدم خون رسانی به مغز: این زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی که مغز را با خون تغذیه می کنند کاملاً مسدود می شوند. این بسیار نادر است و معمولاً کشنده است.
 • عدم اکسیژن رسانی خون: هنگامی که بدن نمی تواند اکسیژن دریافت کند، یا قلب یا ریه ها نمی توانند به درستی خون را با اکسیژن تامین کنند، مغز و همه اندام های دیگر از هیپوکسی رنج می برند. این باعث مرگ انسان می شود.
 • اکسیژن خون کم: وقتی بدن نمی تواند خون را به درستی اکسیژن رسانی کند، اغلب به دلیل بیماری هایی مانند آمفیزم یا بحرانی مانند حمله قلبی، مغز اکسیژن کمتری از آنچه برای عملکرد صحیح نیاز دارد دریافت می کند.

هیپوکسی چیست?

علت بیماری هیپوکسی

بسیاری از بیماری ها و آسیب ها می توانند باعث هیپوکسی شوند. آن ها عبارتند از:

 • سفر به ارتفاعات، به ویژه برای افرادی که از سلامتی ضعیفی برخوردارند.
 • برای کسانی که به سرعت از ارتفاعات بالا می روند.
 • مسمومیت با مونوکسید کربن.
 • خفه کردن یا خفه شدن: به عنوان مثال،برخی از افسران مجری قانون از  خفه کردن استفاده می کنند، اگر طولانی باشد، می تواند باعث هیپوکسی شود.
 • فشار خون بسیار پایین که معمولاً ناشی از چیز دیگری مانند خونریزی است.

حتما بخوانید: درمان خانگی فشار خون پایین


 • استنشاق دود.
 • حمله قلبی یا سکته مغزی.
 • شرایط پزشکی خاص
 • واکنش های آلرژیک که منجر به شوک آنافیلاکتیک می شود.
 • موارد شدید آسم.
 • آلرژی
 • در نوزادان، موقعیت‌های خواب نامناسب یا محیط‌های خوابی که امن نیستند.برای مثال، سپرهای گهواره ممکن است باعث خفه شدن نوزاد شود. یا هنگام خوابیدن روی شکم اکسیژن کافی به نوزاد نمی رسد.
 • هایپرونتیلاسیون.

علل بیماری هیپوکسی

چه مدت یک فرد می تواند بدون اکسیژن زنده بماند؟

غواصان در اعماق دریا، افرادی که اشکال خاصی از مدیتیشن را انجام می دهند، و تعداد انگشت شماری استثناهای دیگر از این قاعده ممکن است بتوانند دوره های طولانی تر از حد متوسط ​​را بدون اکسیژن بگذرانند.برای یک فرد معمولی، کمبود اکسیژن یک تهدید جدی است.

جدول زمانی از هیپوکسی اولیه تا مرگ یا آسیب مغزی با درجه محرومیت از اکسیژن متفاوت است. کمبود اکسیژن جزئی فقط در طول زمان باعث آسیب می شود، اما هیپوکسی واقعی باعث آسیب آنی می شود.

آسیب مغزی می تواند در عرض یک یا دو دقیقه بعد از کمبود کامل اکسیژن شروع شود. در پنج دقیقه، مرگ سلول های مغز و آسیب شدید مغزی که همراه آن است اجتناب ناپذیر می شود. اکثر مردم در عرض 10 دقیقه پس از کمبود کامل اکسیژن می میرند. کسانی که از سلامتی ضعیفی برخوردارند اغلب خیلی زودتر می میرند. برخی افراد ممکن است در پاسخ به کمبود اکسیژن دچار فجایع پزشکی دیگری مانند حمله قلبی شوند.

چه مدت یک فرد می تواند بدون اکسیژن زنده بماند؟

علائم هیپوکسی

افرادی که هیپوکسی را تجربه می کنند ممکن است احساس کنند نمی توانند نفس بکشند، برای نفس کشیدن تلاش می کنند یا ضربان قلب سریع را تجربه می کنند زیرا قلب برای تامین خون مغز سریعتر می زند. کمبود کمتر اکسیژن می تواند علائمی را ایجاد کند که ظریف تر و تدریجی تر هستند. علاوه بر این، برخی از قربانیان محرومیت از اکسیژن توانایی صحبت کردن را از دست می دهند و نوزادان و کودکان ممکن است علائم کمبود اکسیژن را تشخیص ندهند یا درک نکنند.

نشانه کمبود اکسیژن خون عبارتند از:

 • چیزی که صورت، دهان یا بینی را مسدود می کند. افزایش قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن می تواند در مناطق بسته مشکل ایجاد کند، بنابراین فردی که در یک فضای بسیار کوچک است یا صورتش پوشیده است ممکن است از کمبود اکسیژن رنج ببرد حتی اگر بتواند نفس بکشد.
 • تغییر در خلق و خو یا شخصیت؛ قربانی ممکن است گیج به نظر برسد.
 • از دست دادن هوشیاری، از جمله غش یا تشنج.
 • لب ها، زبان یا صورت آبی یا سفید.
 • سوزن سوزن شدن در اندام ها.

حتما بخوانید: آیا کمبود آهن باعث گزگز و سوزن سوزن شدن دست و پا میشود


 • مردمک هایی که به طور معمول به نور پاسخ نمی دهند.
 • نفس نکشیدن یا بیرون ندادن هوا هنگام بازدم.
 • قادر به صحبت نیست؛ فردی که واقعاً در حال خفگی است ممکن است سرفه نکند.

نحوه درمان هیپوکسی (برای کمبود اکسیژن خون چه باید کرد)

هیپوکسی نیاز به درمان اورژانسی دارد. سعی نکنید آن را در خانه درمان کنید یا منتظر بمانید و ببینید چه اتفاقی می افتد. حتی فردی که مشکوک به هیپوکسی است نیاز به تماس با اورژانس و ویزیت اورژانس دارد. همانطور که منتظر رسیدن کمک هستید، تکنیکی به نام تکنیک دابکین ممکن است آسیب مغزی را کاهش دهد. حتی می تواند جان فرد را نجات دهد. برای استفاده از دابکین، آب سرد یخ یا کمپرس سرد را روی صورت و چشم‌های قربانی هیپوکسی قرار دهید. کمپرس باید زیر 58 درجه باشد و باید تا رسیدن کمک روی صورت قربانی باقی بماند، یا مگر اینکه پزشک متخصص به شما دستور دیگری بدهد.

بلافاصله پس از هیپوکسی، متخصصان پزشکی بر تامین اکسیژن و رسیدگی به علت هیپوکسی تمرکز می کنند. به عنوان مثال، یک قربانی سکته مغزی ممکن است به جراحی یا دارو برای رفع انسداد رگ خونی نیاز داشته باشد.

نحوه درمان هیپوکسی

عوارض کمبود اکسیژن خون

پس از بازگرداندن اکسیژن به مغز، پیش آگهی متفاوت است. دوره‌های طولانی‌تر محرومیت از اکسیژن، به‌ویژه در نوزادان ، کودکان خردسال و سالمندان، معمولاً آسیب بیشتری ایجاد می‌کند. هیچ درمان واحدی وجود ندارد که بتواند آسیب مغزی را درمان کند یا از ان پیشگیری کند. پزشکان همچنین آسیب مغزی را به طور کامل درک نمی کنند، بنابراین پیش بینی قابل اعتماد غیرممکن است. برخی افراد به طور کامل بهبود می یابند. بعضی دیگر هرگز درمان نمی شوند.

برخی استراتژی ها می توانند از بازیابی پشتیبانی کنند. آن ها عبارتند از:

 • رسیدگی به علت اصلی هیپوکسی
 • درمان حمایتی، از جمله فیزیکی یا گفتار درمانی، برای بازیابی عملکرد مغز. 
 • این به مغز کمک می کند تا راه هایی را برای مقابله با آسیب پیدا کند و می تواند رشد سلول های عصبی جدید را تشویق کند.

پیشگیری از هیپوکسی در آینده

ارائه حمایت روانی: سلامت روان، مقابله با آسیب دیدگی را برای بازماندگان هیپوکسی آسان‌تر می‌کند. همچنین به او کمک می کند تا درمان را ادامه دهد.

سخن آخر

هنگامی که هیپوکسی نتیجه سهل انگاری شخص دیگری است، یک دعوی قضایی می تواند با تأمین بودجه برای مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا به بهبودی کمک کند. همچنین امیدواریم که شکایت از اتفاقی که برای شما یا عزیزتان می افتد دیگر برای شخص دیگری رخ ندهد. این حق شماست که به دنبال عدالت باشید.


مقالات مرتبط:

اکسیژن درمانی چیست و برای چه کسانی لازم است

علت و درمان خواب رفتن دست و پا

از
1
رای