خواص دارویی گیاه خربق سفید برای زنان، عطسه و طب سنتی + مضرات

خواص دارویی گیاه خربق سفید برای زنان، عطسه و طب سنتی + مضرات خواص خربق سفید چیست؛ انواع خربق سفید و فواید دارویی و مضرات خربق سفید برای عطسه، زنان، سرماخوردگی در طب سنتی و مقدار مصرف و عوارض گیاه خربق سفید را در سلام دنیا بخوانید.

خربق سفید گیاهی است که در کتب طب سنتی به نام خربق ابیض هم شناخته می شود.نام علمی این گیاه Veratrum Album است. گیاه خربق در افزایش سلامتی دستگاه تنفسی، پیشگیر ی از سرماخوردگی و کاهش اسپاسم های عضلانی نقش موثری دارد.در این مطلب سلام دنیا می خواهیم درباره خواص سلامتی خربق سفید یا خربق ابیض صحبت کنیم،لطفا تا پایان همراه ما باشید.

خربق سفید چیست

خربق سفید گیاهی علفی چند ساله است که برگ هایی بزرگ، سبز رنگ و بیضی، نوک تیز، بی دندانه با برگ های موازی بدون دم برگ به ساقه چسبیده دارد.برگ های این گیاه شبیه به برگ های بارهنگ است.این گیاه دارای گل هایی به رنگ سفید مایل به سبز است.ساقه زیرزمینی گیاه خربق سفید در طب سنتی برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است،این ساقه ها ابتدا طعم شیرین و بعد از مدتی کمی تلخ و تند پیدا می کنند.اعضای زیرزمینی خربق سفید دارای ترکیبات شیمیایی نظیر آلکالوئیدها است که آنها شامل وراترین، ژرمرین، پروتووراترین، جروین، روبی جروین و پزودوجرین است.سایر ترکیبات شیمیایی این گیاه شامل یک گلوکوزید تلخ به نام وراترامین و مواد دیگری نظیر قند و اسیدهای آلی و رزین است.


حتما بخوانید: خواص و مضرات گیاه خربق برای سلامت مردان، زنان و لاغری


خربق سفید گیاهی است که در روم به عنوان سم مورد استفاده قرار می گرفته است. بعداً از عصاره آن به عنوان سم استفاده شد. علیرغم نگرانی های جدی ایمنی، از پیاز و ریشه آن برای ساخت دارو استفاده می شود. مردم خربق سفید را برای وبا، نقرس و فشار خون بالا مصرف می کنند. گاهی اوقات وقتی از خربق سفید مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده استفاده  شود باعث شیوع تبخال می شود. در تولید، از خربق سفید به عنوان حشره کش برای مگس ها و پشه ها استفاده می شود.

انواع خربق سفید

خربق دو نوع سفید و سیاه دارد. گیاه خربق سیاه و سفید شباهت زیادی به هم دارند و تنها تفاوت آنها در رنگشان است. خربق سیاه مسهل صفراوی است و بلغم را جذب می کند و در درمان سرماخوردگی موثر است. خواص درمانی خربق سیاه در مقایسه با خربق سفید بیشتر است و سرعت واکنش در خربق سیاه بیشتر است.

انواع خربق سفید

خرقی سفید چگونه کار می کند؟

اطلاعات کافی برای دانستن نحوه عملکرد خربق سفید سفید وجود ندارد.

موارد استفاده خربق سفید

 • وبا
 • نقرس.
 • فشار خون بالا .
 • شیوع تبخال، زمانی که روی پوست اعمال شود.
 • سایر شرایط.

شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی خربق سفید برای این موارد مورد نیاز است.

خواص دارویی خربق سفید برای سلامتی

1. خواص دارویی خربق سفید: بهبود دستگاه تنفسی

خربق سفید نقش موثری در درمان سرماخوردگی و مشکلات مربوط به اسپاسم و درد ناشی از سرماخوردگی دارد. علاوه براین، این گیاه عطسه آور هم هست و برای خالی کردن سینه از مواد گوناگون موثر عمل می کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال


2. خواص دارویی خربق سفید: رفع مشکلات سرد مزاجی

از مهمترین خواص خربق سیاه می توان به درمان فلج، رفع سرسام، درمان صرع بلغمی و از بین بردن بیماری های مختلف سرد دماغی اشاره کرد. این گیاه می تواند درد مفاصل را کاهش دهد، سنگ مثانه را خرد کند و مشکلات دیگر نیز را رفع کند.

3. خواص دارویی خربق سفید: درمان سرماخوردگی

در طب سنتی خربق سفید برای درمان سرماخوردگی و سرفه بکار رفته است. به طور کلی این گیاه به دلیل خاصیت موسیلاژ ان برای درمان سرماخوردگی،نرم کردن سینه و درمان برونشیت موثر عمل می کند.

خواص دارویی خربق سفید برای سلامتی

4. خواص دارویی خربق سفید: مسهل بلغم

به گفته حکمای طب سنتی خربق سفید می تواند مسهل بلغم باشد، به کاهش صفرای غلیظ و از بین بردن اخلاط لزج کمک کند، علاوه بر این، این گیاه دارویی نقش مثبتی در باز کردن انسداد و گرفتگی مجاری و پاک کردن معده دارد.

5. خواص دارویی خربق سفید: از بین بردن اسپاسم

مصرف خربق سفید به از بین بردن اسپاسم های عضلانی و کاهش مشکلات عصبی مرتبط با عضلات و یا حتی برطرف کردن قولنج های معده کمک می کند. این گیاه دارویی پرخاصیت به خاطر داشتن حالت منبسط کننده به کاهش مشکلات شما کمک می کند.

6. خواص دارویی خربق سفید: رفع مشکلات پوستی

ترکیب گرد گیاه خربق سفید و سرکه برای درمان مشکلات پوستی نظیر جرب، برص یا لکه های سفید پوستی موثر عمل می کند.البته لازم است قبل از استفاده از این درمان با پزشک خود مشورت کنید.


حتما بخوانید: علت و درمان بیماری برص (پیسی) چیست


7. خواص خربق سفید برای عطسه

خربق سفید نقش موثری در تخلیه کردن بدن و درمان عطسه و قی دارد، البته در برخی مواقع خاصیت عطسه آوری خربق سیاه می تواند عوارض جانبی این گیاه باشد، بنابراین قبل از مصرف این گیاه باید از این موضوع مطلع باشید.در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا به گیاهان و مواد خاصی حساسیت دارید حتما قبل از مصرف این دارو گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.

خواص خربق سفید برای عطسه

8. خواص خربق سفید برای زنان

خربق سفید دارای خاصیت قاعده اوری است،به همین خاطر مصرف ان در افرادی که قاعدگی آنها دچار تاخیر شده است می تواند به شروع قاعدگی در آنها کمک کند.با این حال، درصورت ابتلا به بیماری خاص زنان بهتر است پیش از مصرف این دارو گیاهی حتما با پزشک خود صحبت کنید.

9. خواص خربق سفید در طب سنتی

در طب سنتی خربق سفید طبع گرم و خشک دارد و برای درمان شرایط زیر موثر است.

 • استعمال موضعی ترکیب خربق و سرکه کهیر و برص را درمان می کند.
 • نوشیدن دم کرده ریشه خربق سفید به دفع کرم کمک می کند.
 • روغن این گیاه برای ریزش مو موثر عمل می کند.
 • استعمال موضعی روغن خربق سفید به درمان دردهای عصبی، تشنج، فلج و لقوه کمک می کند.
 • ریشه این گیاه خاصیت عطسه آور دارد و بوییدن آن عطسه و سرماخوردگی را برطرف می کند.
 • نوشیدن دمکرده ریشه این گیاه پایین آورنده فشار خون است بنابراین در زمان مصرف ان مراقب باشید.
 •  اخلاط لزج را برطرف می کند.
 • بازکننده عروق است.
 • دمکرده ریشه این گیاه ریتم قلب را تنظیم می کند، البته باید تحت نظر پزشک مصرف شود.
 • از ریشه این گیاه می تواند برای خرد کردن سنگ مثانه استفاده شود.
 • گیاه خربق سفید قاعده آور است.

حتما بخوانید: روش باز شدن قاعدگی با 12 داروی گیاهی


 •  گرد خربق برای کشتن حشرات کاربرد دارد.

خواص خربق سفید در طب سنتی

عوارض خربق سفید

خربق سفید به احتمال زیاد مصرف خوراکی ندارد یا استفاده از آن روی پوست غیرایمن است. تمام قسمت های گیاه سمی هستند. هنگامی که خربق سفید از راه دهان مصرف شود ، می‌تواند باعث تحریک و سوزش روده، استفراغ ، کندی ضربان قلب ، فشار خون پایین ، مشکل در تنفس، کوری، از دست دادن هوشیاری، فلج ، تشنج و مرگ شود. هنگامی که روی پوست استفاده می شود ، می تواند باعث تحریک پوست شود و مواد شیمیایی سمی موجود در آن می تواند از طریق پوست جذب شود.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه مصرف خربق سفید

بارداری و شیردهی : به احتمال زیاد برای هر کسی استفاده از خربق سفید ناامن است، زنان باردار نگرانی های بیشتری دارند.خربق سفید علاوه بر سمی بودن، ممکن است باعث نقص مادرزادی نیز شود. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید از استفاده از خربق سفید خودداری کنید.

تداخل دارویی خربق سفید

در حاضر هیچ اطلاعاتی برای تداخل دارویی خربق سفید نداریم.

دوز مناسب مصرف خربق سفید

دوز مناسب  خربق سفید به عوامل متعددی مانند سن، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز برای خربق سفید وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و دوز آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصول را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. 

مضرات خربق سفید

گیاه خربق سفید را باید با احتیاط مصرف کرد، شیاف آن خطرناک است و منجر به عوارض زیادی می شود. افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا هستند بهتر است از مصرف این گیاه خودداری کنند.از مصرف این گیاه به صورت ناشتا و بعد از غذا باید اجتناب شود. مصرف بیش از حد خربق سفید می تواند موجب تشنج و حتی خفگی و مرگ شود.مصرف خربق سفید برای قلب خوب نیست و می تواند منجر به دیفتری شود، عطش و افسردگی را در پی داشته باشد و می تواند موجب تشنج شود.

سخن پایانی:

خربق سفید گیاهی علفی و چند ساله است که برای درمان برخی شرایط مانند سرماخوردگی، کاهش اسپاسم و سلامت دستگاه تنفسی مفید است.البته در صورت ابتلا به بیماری های خاص باید در مصرف این گیاه احتیاط کرد تا خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهید.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات گیاه خربق سیاه برای سلامتی

خواص گیاه زرآوند برای زنان و مردان در طب سنتیاز
1
رای