خربق سیاه چیست؛ خواص و مضرات گیاه خربق سیاه برای سلامتی

خربق سیاه چیست؛ خواص و مضرات گیاه خربق سیاه برای سلامتی خربق سیاه چیست؛ خواص و مضرات خربق سیاه و موارد استفاده آن؛ عوارض جانبی خربق سیاه و همچنین نکات مصرف خربق سیاه در بارداری و شیردهی و تداخل دارویی آن را در سلام دنیا بخوانید.

خربق سیاه یک گیاه است. از برگ، ریشه و ساقه زیرزمینی (ریزوم) خربق سیاه برای تهیه دارو استفاده می شود.ما در این مقاله از سلام دنیا در مورد این که خربق سیاه چیست، خواص و مضرات خربق سیاه برای سلامتی، زنان و درمان بیماری ها، موارد استفاده، عوارض خربق سیاه و دوز مصرفی آن صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

خربق سیاه چیست؟

خربق سیاه یک گیاه است. از برگ، ریشه و ساقه زیرزمینی (ریزوم) خربق سیاه برای تهیه دارو استفاده می شود. مواظب باشید خربق سیاه را با خربق سفید اشتباه نگیرید. علیرغم نگرانی‌های جدی ایمنی، مردم خربق سیاه را برای حالت تهوع، کرم، عفونت کلیه، سرماخوردگی و یبوست مصرف می‌کنند. زنان آن را برای تنظیم دوره های قاعدگی و سقط بارداری مصرف می کنند.


حتما بخوانید: خواص و مضرات گیاه خربق برای زنان و مردان


خربق سیاه چگونه کار می کند؟

اطلاعات کافی برای دانستن اینکه چگونه خربق سیاه ممکن است برای مصارف دارویی کار کند وجود ندارد.

خواص خربق سیاه و موارد استفاده آن

 • حالت تهوع
 • کرم ها
 • عفونت های کلیه 
 • سرماخوردگی 
 • یبوست 
 • دوره های قاعدگی نامنظم 
 • باعث سقط جنین در بارداری می شود
 • شرایط دیگر.

شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی خربق سیاه برای این موارد مورد نیاز است. 

خواص خربق سیاه و موارد استفاده آن

عوارض جانبی و مضرات خربق سیاه

خربق سیاه در صورت مصرف خوراکی به احتمال زیاد ناامن است. خربق سیاه حاوی مواد شیمیایی شبیه به داروی تجویزی دیگوکسین (لانوکسین) است که می تواند باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم شود.


حتما بخوانید: تعداد ضربان و تپش قلب طبیعی در کودکان و بزرگسالان


احتیاطات و هشدارهای ویژه مصرف خربق سیاه در بارداری و شیردهی

در حالی که استفاده از خربق سیاه برای هر کسی به احتمال زیاد ناامن است، برخی افراد به ویژه به اثرات مضر آن حساس هستند. اگر یکی از شرایط زیر را دارید، مراقب باشید که از خربق سیاه استفاده نکنید: 

 • بارداری و شیردهی : اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، استفاده از خربق سیاه به احتمال زیاد مضر است. ممکن است باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم  شود. همچنین ممکن است باعث سقط جنین شود.
 • اختلالات معده و روده : در صورت داشتن اختلالی که بر سیستم گوارش شما تأثیر می گذارد، استفاده از خربق سیاه مضراست .
 • بیماری قلبی : در صورت داشتن عارضه قلبی، استفاده از خربق سیاه مضر است. ممکن است وضعیت قلب شما را بدتر کند.

تداخل دارویی خربق سیاه

آنتی بیوتیک ها (آنتی بیوتیک های ماکرولید):​​ در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه دهنده سلامت خود صحبت کنید.خربق سیاه می تواند بر قلب تأثیر بگذارد. برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است میزان جذب خربق سیاه را در بدن افزایش دهند. مصرف خربق سیاه همراه با برخی آنتی بیوتیک ها ممکن است اثرات و عوارض جانبی خربق سیاه را افزایش دهد.

برخی از این آنتی بیوتیک ها که آنتی بیوتیک های ماکرولید نامیده می شوند شامل اریترومایسین، آزیترومایسین و کلاریترومایسین هستند.آنتی بیوتیک ها (آنتی بیوتیک های تتراسایکلین): ​​در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه دهنده سلامت خود صحبت کنید.مصرف آنتی بیوتیک ها همراه با خربق سیاه ممکن است احتمال عوارض جانبی خربق سیاه را افزایش دهد.

تداخل دارویی خربق سیاه

برخی از آنتی بیوتیک هایی که با خربق سیاه تداخل دارند عبارتند از دمکلوسایکلین ( دکلومایسین )، مینوسیکلین ( مینوسین ) و تتراسایکلین (آکرومایسین).


حتما بخوانید: قرص تتراسایکلین برای چیست


دیگوکسین (لانوکسین) : ​​در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه دهنده سلامت خود صحبت کنید. دیگوکسین (لانوکسین) به ضربان قلب قوی تر کمک می کند. به نظر می رسد خربق سیاه نیز بر قلب تأثیر می گذارد. مصرف خربق سیاه همراه با دیگوکسین می تواند عوارض و خطر عوارض جانبی دیگوکسین و خربق سیاه را افزایش دهد. اگر از دیگوکسین (لانوکسین) بدون صحبت با متخصص مراقبت های بهداشتی خود استفاده می کنید، خربق سیاه را مصرف نکنید.

کینین : ​​در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه دهنده سلامت خود صحبت کنید. خربق سیاه می تواند بر قلب تأثیر بگذارد. کینین همچنین می تواند بر قلب تأثیر بگذارد. مصرف کینین همراه با خربق سیاه ممکن است باعث مشکلات جدی قلبی شود.

ملین های محرک: ​​در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه دهنده سلامت خود صحبت کنید.خربق سیاه می تواند بر قلب تأثیر بگذارد. قلب از پتاسیم استفاده می کند. ملین هایی به نام ملین های محرک می توانند سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهند. سطوح پایین پتاسیم می تواند احتمال عوارض جانبی خربق سیاه را افزایش دهد.

برخی از ملین های محرک عبارتند از :بیزاکودیل (کورکتول، دولکولاکس)، کاسکارا، روغن کرچک (Purge)، سنا (Senokot) و غیره.

قرص های آب (داروهای ادرارآور): در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه دهنده سلامت خود صحبت کنید.خربق سیاه ممکن است بر قلب تأثیر بگذارد. "قرص های آب" می توانند پتاسیم را در بدن کاهش دهند. سطوح پایین پتاسیم همچنین می تواند بر قلب تأثیر بگذارد و خطر عوارض جانبی خربق سیاه را افزایش دهد.برخی از "قرص های آب" که می توانند پتاسیم را کاهش دهند عبارتند از: کلروتیازید ( دیوریل )، کلرتالیدون ( تالیتون )، فوروزماید ( لاسیکس ) ، هیدروکلروتیازید (HCTZ، هیدرودیوریل، میکروزید ) و غیره.

دوز مناسب خربق سیاه

دوز مناسب خربق سیاه به عوامل متعددی مانند سن ، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز برای خربق سیاه وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و دوز آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصول را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

دوز مناسب خربق سیاه

سخن آخر

خربق سیاه یک گیاه است. از برگ، ریشه و ساقه زیرزمینی (ریزوم) خربق سیاه برای تهیه دارو استفاده می شود. مواظب باشید خربق سیاه را با خربق سفید اشتباه نگیرید. ما در این مطلب ، خواص و مضرات خربق سیاه برای سلامتی و درمان بیماری ها، دوز مصرفی مناسب و نکات مصرف خربق سیاه در بارداری و شیردهی و تداخل دارویی آن به طور مختصر بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات مرمکی برای سلامتی، اعتیاد و پوست

خواص و عوارض روغن گیاه گنه گنه برای لاغری، مفاصل و بدناز
2
رای