کاربردهای قرص تتراسایکلین (Tetracycline) + روش مصرف و عوارض جانبی آن

کاربردهای قرص تتراسایکلین (Tetracycline) + روش مصرف و عوارض جانبی آن قرص تتراسایکلین برای درمان انواع متعددی از عفونت ها مثل آکنه یا معالجه زخم معده به کار می رود. برای بهترین تاثیرگذاری دارو، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف کنید. بی اشتهایی، گلودرد از عوارض آن است.

آنتی بیوتیک تتراسایکلین با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. در این مقاله اطلاعات داوریی قرص تتراسایکلین از جمله: طریقه مصرف، نکات مهم مصرفی، عوارض و... بیان شده است.

موارد استفاده از تتراسایکلین اچ سی ال

از تتراسایکلین برای درمان انواع مختلفی از عفونت ها از جمله آکنه استفاده می شود. این آنتی بیوتیک با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هر گونه آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود. از تتراسایکلین همچنین همراه با داروهای ضد زخم برای معالجه زخم معده استفاده می شود.

روش استفاده از تتراسایکلین اچ سی ال (Tetracycline)

 • تتراسایکلین زمانی به خوبی عمل می کند که با معده خالی، یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف شود. اگر ناراحتی معده اتفاق افتاد، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید این دارو را همراه با غذا مصرف کنید. این دارو را با یک لیوان کامل آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کرده باشد.
 • حداقل ده دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید. به همین دلیل، دقیقا قبل از خواب این دارو را مصرف نکنید.
 • این دارو را حداقل 2 تا 3 ساعت قبل یا بعد از مصرف محصولات حاوی منیزیم، آلومینیم یا کلسیم مصرف کنید. نمونه هایی از این موارد شامل آنتی اسیدها، کیناپریل، اشکال خاصی از دیانوزین (قرص های بافر حل شدنی یا جویدنی، یا محلول های خوراکی کودکان)، ویتامین ها یا مواد معدنی، و سوکرالفات ها هستند. از همین دستورالعمل برای محصولات لبنی (مثل شیر و ماست)، آبمیوه های سرشار از کلسیم، بیسموت ساب‌ سالیسیلات، آهن و روی تبعیت کنید. این محصولات با تتراسایکلین پیوند برقرار کرده و مانع از جذب کامل آن می شوند.
 • دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. برای استفاده در کودکان بزرگتر از 8 سال، دوز مصرفی بر اساس وزن تعیین می شود.
 • برای بهترین تاثیرگذاری دارو، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز این دارو را در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر علائم شما در مدت چند روز برطرف شدند، به مصرف این دارو تا زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. قطع زودهنگام این دارو ممکن است باعث شود که باکتری ها به رشد خود ادامه دهند، که منجر به عود عفونت می شود.
 • اگر بیماری شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

روش استفاده از تتراسایکلین اچ سی ال (tetracycline)

عوارض جانبی قرص تتراسایکلین

 • ممکن است حالت تهوع، استفراغ، اسهال، بی اشتهایی، زخم در دهان، زبان مودار سیاه، گلو درد، سرگیجه، سردرد یا ناراحتی روده ایجاد شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: تغییر رنگ ناخن، درد عضلات، بلع دشوار یا دردناک، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، تغییر رنگ دندان به قهوه ای یا خاکستری، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا، خستگی غیر معمول، علائم جدید عفونت (مانند گلو درد مداوم، تب، لرز)، تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش، کاهش شنوایی)، به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره.
 • تتراسایکلین ممکن است به ندرت باعث افزایش جدی فشار داخل جمجمه شود. خطر عوارض جانبی برای خانم ها در سنین باروری که اضافه وزن دارند یا قبلا به فشار داخل جمجمه مبتلا بوده اند، بیشتر است. اگر فشار داخل جمجمه ایجاد شد، معمولا بعد از قطع مصرف تتراسایکلین متوقف می شود. با این وجود، احتمال از دست دادن بینایی یا نابینایی وجود دارد.

عوارض جانبی قرص تتراسایکلین

 • در صورت بروز هر کدام از عوارض زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سردرد شدید یا مداوم، تغییر در بینایی (مانند تاری دید یا دوگانه دیدن، کاهش بینایی، نابینایی ناگهانی)، حالت تهوع یا استفراغ مداوم.
 • این دارو به دلیل وجود باکتری های مقاوم، ممکن است به ندرت باعث یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است این محصولات باعث وخیم تر شدن علائم شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت ابتلا به بیماری های زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
 • استفاده طولانی مدت از این دارو یا تکرار دوره مصرف این دارو ممکن است باعث برفک دهانی یا یک عفونت مخمری جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژنی یا دیگر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فوراً درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در این قسمت ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اثرات جانبی مصرف قرص تتراسایکلین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تتراسایکلین

 • قبل از مصرف تتراسایکلین، اگر به این دارو یا هر آنتی بیوتیک دیگر (مانند داکسی سایکلین، مینوسایکلین) یا هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید: بیماری کلیه، بیماری کبد، مشکل در بلع، مشکلات مری (مانند فتق‌ هیاتال، بیماری رفلاکس- GEDR).
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف نوشیدنی الکلی خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تتراسایکلین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز اثر نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون نکرده یا واکسن نزنید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تتراسایکلین

 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید. از اتاقک های مخصوص برنزه کردن یا لامپ های فرابنفشی که برای برنزه کردن بدن به کار می روند، اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب و لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی، به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید که داروی تتراسایکلین مصرف می کنید.
 • در هنگام استفاده از این دارو برای سالمندان، احتیاط توصیه می شود، زیرا ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند.
 • از این دارو نباید برای درمان کودکان کوچکتر از 8 سال استفاده شود، زیرا ممکن است باعث مشکلات دائمی دندان و یا سایر بیماری ها شود. تغییر رنگ دندان در کودکان بزرگتر و بزرگسالان رخ داده است. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کپسول تتراسایکلین در بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی قرص تتراسایکلین

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آتوواکوئون، داروهای رتینوئیدی که به شکل خوراکی مصرف می شوند (مانند استریتین، ایزوترتینوئین)، استرانسیم، دیگوکسین، کائولین پکتین، وارفارین.
 • اگرچه بعید است بیشتر آنتی بیوتیک ها بر روش های ضد بارداری هورمونی مانند قرص ها، پچ و حلقه تاثیر بگذارند، اما تعداد کمی آنتی بیوتیک وجود دارند (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، که می توانند اثرگذاری این روش های ضد بارداری را کاهش دهند. نتیجه این کار ممکن است بارداری باشد. اگر از روش های کنترل تولد هورمونی استفاده می کنید، در مورد جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت نمایید.
 • این دارو می تواند بر نتایج خاص آزمایشگاهی تاثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی قرص تتراسایکلین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعدها برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز نماید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی کپسول تتراسایکلین

نگهداری دارو
 • این دارو را در دمای اتاق بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) به دور از نور و رطوبت و گرمای بیش از حد نگهداری کنید. این دارو را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
3
رای