برفک دهان چیست؛ درمان برفک دهان با 23 درمان خانگی و گیاهی

برفک دهان چیست؛ درمان برفک دهان با 23 درمان خانگی و گیاهی برفک دهانی چیست ؛ درمان برفک دهانی بزرگسالان و کودکان با درمان خانگی، داروهای گیاهی، جوش شیرین، سرکه سیب، پیاز، سیر، ماست و درمان برفک واژن در طب سنتی در سلام دنیا بخوانید.

برفک دهان یک عفونت قارچی است که به دلیل رشد نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس اتفاق می افتد. علائم برفک دهان می تواند شامل درد و لکه های سفید روی زبان، لب ها و گلو باشد. اگر نگران این هستید که چطور از برفک خلاص شوید، ما به شما کمک می کنیم. داروهای خانگی مبتنی بر تحقیقات ما در درمان برفک دهان و واژن موثر هستند. ما در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه علائم برفک دهان چیست و درمان برفک دهان بزرگسالان و کودکان با 23 درمان خانگی، گیاهی و همچنین کارهایی که برای درمان برفک دهان انجام دهیم یا پرهیز کنیم. صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

برفک دهان چیست و چه علائمی دارد

برفک یک عفونت قارچی است که به دلیل رشد نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس اتفاق می افتد. هرچند بیماری مقاربی محسوب نمی شوند، اما می تواند در طول رابطه جنسی نیز منتقل شود. برفک مشکل جدی نیست، اگرچه علائم آن می تواند خیلی ناراحت کننده باشد. وقتی این بیماری بر دهان، زبان و لب ها تاثیر بگذارد، "برفک دهان" نامیده می شود. علائم آن می تواند شامل درد و لکه های سفید روی زبان، لب ها و گلو باشد. "برفک واژن" بر واژن تاثیر می گذارد و موجب قرمزی، التهاب و خارش می شود. برفک واژن همچنین می تواند باعث تورم و منجر به ترشحات سفید واژن شود. اگر نگران این هستید که چطور از برفک خلاص شوید، ما به شما کمک می کنیم. داروهای خانگی مبتنی بر تحقیقات ما در درمان برفک دهان و واژن موثر هستند.


حتما بخوانید: علت برفک دهان چیست؟


23 درمان خانگی برای درمان برفک دهان در کودکان و بزرگسالان

1. درمان خانگی برفک دهان با سرکه سیب

اگر فقط یک درمان خانگی موثر می خواهید، استفاده از سرکه سیب همان است. دانشمندان مطالعاتی روی سرکه سیب به عنوان راهی برای درمان برفک داشته اند. در این مطالعه از "روش میکرودایلوشن" برای تشخیص حداقل غلظت قارچ کش های سرکه سیب استفاده شد. این روش ثابت کرده است که سرکه سیب دارای خواص ضد قارچی در مقابل کاندیدا است، حتی وقتی که دارای غلظت زیادی باشد. سرکه سیب یک آنتی بیوتیک و ضد قارچ بسیار فوق العاده است. از این گذشته، این ماده طبیعی یکی از بهترین درمان های خانگی برفک دهان است زیرا می تواند به عنوان دهان شویه به کار رود، برای کسانی که می خواهند بدانند چطور برفک واژن را درمان کنند، سرکه سیب می تواند برای شست و شو دادن این اندام استفاده شود.

به عنوان داروی برفک دهان، یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را در نصف فنجان آب بریزید و آن را به خوبی مخلوط کنید. حالا می توانید از آن به شکل دهان شویه استفاده کنید تا از برفک های دهان خلاص شوید. سرکه سیب یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی است که به طور موثر با عفونت برفک مبارزه می کنند. برای رفع برفک واژن، 200 میلی لیتر سرکه سیب را به آب وان اضافه کنید. حداقل سی دقیقه واژن را در این محلول قرار بدهید و روزانه این کار را تکرار کنید.

درمان خانگی برفک دهان

2. درمان خانگی برفک دهان با سیر

در سال 1936، اشمیت و مارکات خواص ضد قارچ سیر را کشف کردند. قارچ هایی مانند تریکوفیتون، کاندیدا، تورولوپسیس، کریپتوکوکوس به سیر حساس هستند. مشخص شده است که عصاره سیر، میزان جذب اکسیژن را کاهش داده و از رشد ارگانیسم ها جلوگیری می کند. همچنین طبق نتایج منتشر شده از تحقیقات مختلف، خواص ضد قارچی عصاره سیر تازه، در مقابله با دو نوع قارچ کاندیدا آلبیکنس موثر است.


حتما بخوانید: خواص و مضرات سیر برای درمان عفونت قارچی واژن


برای درمان سریع، از سیر خام یا قرص های سیر را استفاده کنید. می توانید از عصاره استاندارد سیر 2 تا 3 بار در روز استفاده کنید تا از اثر ضد قارچی آن بهره ببرید. همچنین می توانید یک حبه سیر را درون واژن خود قرار دهید تا عفونت قارچی را درمان کند. برای این کار پوست سیر تازه را بگیرید، آن را در یک پارچه نازک و تمیز بپیچید، سپس با نخ دندان ببندید. حالا آن را وارد واژن کنید، اجازه بدهید یک شب بماند. دقت کنید که وسایلی که استفاده می شود باید استریل باشد.

درمان برفک دهان در منزل

3. درمان خانگی برفک دهان با پیاز

پیاز یک مهار کننده قوی عفونت قارچی است. بنابراین از آن برای برفک دهان استفاده می شود. پیاز به درمان لکه های سفید دهان شما که در اثر برفک دهانی ایجاد شده است، کمک می کند. فقط لازم است پیاز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

توجه: در صورت ابتلا به عفونت واژنی از خوردن پیاز خودداری کنید.

برفک واژن

4. درمان خانگی برفک دهان با ماست

ماست مقدار قابل توجهی باکتری به نام لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس دارد که از رشد قارچ مسئول در کاندیدیازیس واژن جلوگیری می کند. ماست با تولید پراکسید هیدروژن، قارچ را از بین می برد. برای رهایی از برفک واژن، یک تامپون را در ماست خیس کنید و آن را در مهبل قرار دهید تا عفونت کاهش یابد. همچنین، می توان از آن به عنوان درمانی بسیار موثر برای رفع برفک زبان و دهان استفاده کرد. برای این منظور لازم است ماست را میل کنید.

ماست حاوی باکتری های طبیعی یا خوب یا اسیدوفیل های زنده است که از رشد کاندیدا آلبیکنس جلوگیری می کند. در یک مطالعه مشخص شد که عسل زنبور و ماست با هم، دارای اثر درمانی زیادی برای عفونت کاندیدا در زنان باردار است.

درمان قارچ دهان در بزرگسالان

5. درمان خانگی برفک دهان با  آب لیمو

تحقیقات نشان داده است که لیمو دارای خواص ضد قارچی است. این آزمایشات نشان داد که خواص ضد قارچی عصاره لیمو به دلیل سطح بالای "مونوترپنوئیدها" است. این ترکیب در برابر انواع مختلفی از گونه های کاندیدا بسیار موثر است. حداقل 5-4 بار در روز مقداری آبلیمو در دهان خود بچرخانید. آب لیمو برای از بین بردن قارچ هایی که باعث عفونت برفکی می شوند، مفید است.

راه های درمان سریع و خانگی برفک دهان و واژن

6. درمان خانگی برفک دهان با روغن نارگیل

روغن نارگیل یک راه عالی برای درمان پاتوژن های ویروسی، باکتریایی و قارچی است که میکروب ها را میکشد و برفک را از بین می برد. خواص ضد قارچی روغن نارگیل با استفاده از روش انتشار از چاهک در آگار، ثابت شده است. از روغن نارگیل برای پخت و پز استفاده کنید یا مستقیماً روی دستگاه تناسلی بمالید.

 مدت درمان برفک دهان

7. درمان خانگی برفک دهان با اسید بوریک

تحقیقات یافته هایی را بدست آورده است که می توان از اسید بوریک برای درمان برفک واژن استفاده کرد. اسید بوریک دارای خواص ضد قارچ در مقابل ساکارومایسس سرویزیه است، که نوعی ارگانیسم مسئول التهاب واژن است. بررسی بور خون نشان داد که پودر اسید بوریک در مقایسه با داروهای گران قیمت در درمان عفونت قارچی واژن، انتخاب بهتری است. می توانید از کپسول های پر از اسید بوریک استفاده کنید و برای درمان، هفته ای یک بار آن را در واژن خود قرار دهید.


حتما بخوانید: علت و درمان عفونت قارچی واژن


نکات مهم:

 • دقت کنید که در بدن فرو نرود زیرا می تواند باعث ناراحتی معده شود.
 • این روش درمانی برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

طول درمان برفک دهاندرمان برفک وازن در طب سنتی

8. درمان خانگی برفک دهان با پراکسید هیدروژن

طبق یک مطالعه، پراکسید هیدروژن دارای خواص درمانی است که از واژینوز باکتریایی جلوگیری می کند. همچنین فلور باکتریایی طبیعی واژن را بازسازی می کند. پراکسید هیدروژن به طور طبیعی توسط باکتری های موجود در واژن برای جلوگیری از عفونت مخمری تولید می شود، اما اگر همچنان عفونت ایجاد شود می توانید محلولی از یک قاشق چای خوری پراکسید هیدروژن 3% را بوسیله 1 لیوان آب تهیه کنید. این مخلوط را روزانه بر روی واژن خود اسپری کنید تا عفونت را کاهش دهید.

درمان قطعی برفک واژن

9. درمان خانگی برفک دهان با آب نمک گرم

قارچ برفک محیط شور را دوست ندارد. یک مطالعه نشان داد که گونه های قارچی که انسان را آلوده می کنند در آب دریا که غلظت نمک آن ها بیشتر از 6 درصد است، زنده نمی مانند. با اضافه کردن نصف قاشق چای خوری در 1 فنجان آب گرم، یک محلول تهیه کنید. برای عفونت برفک آن را غرغره کنید.

درمان قطعی برفک دهان

10. درمان خانگی برفک دهان با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خواص ضد قارچی است که می توان از آن برای رفع برفک و سایر عفونت های قارچی استفاده کرد. عفونت واژن را می توان با کاهش تعداد لاکتوباسیل ها درمان کرد. برای این کار، PH واژن باید تغییر یابد. پس از جوش شیرین برای تغییر PH استفاده می شود. با اضافه کردن 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین به چهار فنجان آب گرم، یک محلول تهیه کنید. برای مدت دو هفته، دو بار در هفته واژن را با آن شست و شو دهید. از طرف دیگر، شما می توانید از کپسول های جوش شیرین استفاده کنید. کپسول های ژلاتینی را خالی کنید و آن ها را با جوش شیرین پر کنید. برای مدت دو هفته، هفته ای دو بار یک کپسول را وارد واژن خود کنید.

 دارو برای درمان برفک واژن

11. درمان خانگی برفک دهان با آب کرن بری

تحقیقات نشان داده اند که آب کرن بری یا زغال اخته از پیوستن قارچ به سلول های میزبان جلوگیری می کند. اگر قارچ یک بیوفیلم ایجاد نکند (یک لایه قارچ نازک بر روی سلول ها)، هیچ التهابی ایجاد نمی کند. مطالعه انجام شده ثابت کرد که ترکیب یافت شده موجود در آب کرن برن، "پروآنتوسیانیدین" دارای خواص ضد قارچی است که می تواند برای درمان برفک دهان مورد استفاده قرار گیرد. برفک واژن نیز با نوشیدن آب کرن بری به صورت روزانه، قابل درمان است. پروآنتوسیانیدین های موجود در کرن برن خاصیت ضد قارچ دارند که مانع از رشد برفک دهان می شود.

برفک دهان چیست؟

12. درمان خانگی برفک دهان با دارچین

اثر روغن دارچین به عنوان یک ماده ضد قارچ با استفاده از یک لوله آزمایش تست شده است و نتیجه گرفته شد که این ماده دارای خاصیت ضد قارچی قوی در برابر کاندیدا آلبیکنس است. برای استفاده از دارچین در درمان برفک، یک و نیم فنجان آب به جوش بیاورید. نصف قاشق غذا خوری دارچین پودر شده به آن اضافه کنید. برای چند دقیقه محلول را بجوشانید و سپس آن را صاف کنید و بنوشید.

توجه: زنان باردار باید از این درمان خانگی اجتناب کند.

 درمان برفک دهان

درمان های گیاهی برای برفک دهان

13. درمان خانگی برفک دهان با روغن اورگانو

هنگام جستجو برای راه های خلاص شدن از شر برفک، بسیاری از افراد از این که داروهای گیاهی زیادی در این زمینه وجود دارد، تعجب می کنند. احتمالاً بهترین داروی گیاهی برای خلاص شدن از برفک روغن اورگانو (روغن پونه کوهی) است. فواید گیاه پونه کوهی به خوبی شناخته شده است. این روغن ضد قارچ، ضد ویروس و ضد باکتری است و یک آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود. این روغن سرشار از کارواکرول و تیمول است. هر دو این ترکیبات طبیعی دارای خواص دارویی و طعم تندی هستند. این ترکیبات در کشتن پاتوژن ها از جمله قارچ کاندیدا نقش دارند. برای استفاده از روغن اورگانو در درمان برفک، می توانید آن را به صورت موضعی روی دستگاه تناسلی بمالید یا از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

دارو برای درمان برفک دهان

14. درمان خانگی برفک دهان با روغن میخک

روغن میخک یکی دیگر از داروهای خانگی فوق العاده برای برفک است. روغن حاوی اوژنول، به عنوان یک جزء اصلی است. یک مطالعه خاصیت ضد میکروبی روغن اوژنول را با پیدا کردن حداقل غلظت قارچ کش آن اثبات کرده است. چند قطره روغن میخک به آب اضافه کنید. برای بهبود برفک از این محلول در شست و شوی دهان استفاده کنید. این یک درمان خانگی خوب برای رفع برفک روی لب است. مطالعه ای دیگر مشخص کرد که روغن اسانس میخک مانع از جوانه زنی هاگ و رشد میسلیوم قارچ می شود. علاوه بر این، می توان از آن به صورت موضعی استفاده کرد. همچنین، این مطالعه به بررسی تاثیر اوژنول بر سلول های آلوده به قارچ می پردازد. در این مقاله به چگونگی شکل گیری بیوفیلم قارچ بر روی سلول ها و همچنین واکنش سلول (مورفوژنز) پرداخته است. اوژنول نتایج بسیار مثبتی می دهد و نشان داده است که دارای فعالیت ضد قارچی قوی است.

درمان برفک دهان چگونه است؟

15. درمان خانگی برفک دهان با آلوئه ورا

مطالعه ای روی عصاره برگ تازه آلوئه ورا انجام شد تا خصوصیات ضد قارچی آن را بررسی کند. این مطالعه نشان داد که غلظت های مختلف عصاره برگ آلوئه ورا، سرعت رشد قارچ برفک را تغییر می دهد. این گیاه را می توان به عنوان یک داروی موثر در درمان برفک محسوب کرد. آلوئه ورا همچنین یک ماده درمانی طبیعی است که انواع دیگری از باکتری ها و قارچ ها را از بین می برد. ژل آلوئه ورا تازه را روی قسمت آسیب دیده بمالید تا تسکین یابد.

درمان برفک دهان در خانه

16. درمان خانگی برفک دهان با عصاره تخم گریپ فروت

عصاره بذر گریپ فروت یکی دیگر از درمان های اثبات شده برای نوزادان است، زیرا دارای خواص ضد میکروبی بسیار مفیدی است. 10 قطره عصاره تخم گریپ فروت را در 30 میلی لیتر آب مقطر مخلوط کنید. سپس آن را با یک پنبه روی لکه های سفید موجود در دهان خود بمالید. همچنین می توانید عصاره تخم گریپ فروت را به شکل خوراکی مصرف کنید تا عفونت مخمر را درمان کنید. برای برفک واژن، از این عصاره در شست و شوی واژن استفاده کنید.

درمان ساده برفک دهان با دارو

17. درمان خانگی برفک دهان با روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی دیگر از داروهای عالی گیاهی برای رفع برفک است. تحقیقات در مورد خاصیت ضد قارچی روغن درخت چای نشان داده است که این روغن گیاهی می تواند فعالیت هایی قارچی مانند کاندیدا آلبیکنس را مهار کند. روغن درخت چای یک داروی گیاهی عالی برای برفک دهان است زیرا می توان از آن به عنوان دهان شویه استفاده کرد. کافی است چند قطره روغن درخت چای را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید و حداقل دو یا سه بار در روز، دهان خود را با این محلول شست و شو دهید. از طرف دیگر، می توانید برای درمان عفونت قارچی نیز آن را مستقیماً روی پوست بمالید.


حتما بخوانید: خواص روغن درخت چای برای واژن، پوست و مو


توجه: این روغن سمی است بنابراین نباید بلعیده شود.

برفک دهان و راه های درمان آن

18. درمان خانگی برفک دهان با روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس دارای فعالیت قارچ کشی در برابر کاندیدا آلبیکنس است. تحقیقات نشان داده است که اجزای اصلی این روغن گیاهی (لینالول و لینالیل استات)، از "تشکیل لوله جوانه" و "کشیدگی هیفال" در قارچ جلوگیری می کند. هر دو این فرآیندها در رشد قارچ ضروری است. همچنین در مطالعه انجام شده در سال 2009، خاصیت ضد قارچی روغن اسطوخودوس مشخص شد. این گیاه همچنین یکی از موثرترین روش های درمانی خانگی برای برفک دهان است. خیلی ساده 2-1 قطره روغن اسطوخودس را روی خمیر دندان خود بریزید و مسواک بزنید.

برفک دهان درمان اسطوخودوس

19. درمان خانگی برفک دهان با سوروپوس آندروژینوس

سوروپوس آندروژینوس که به عنوان انگور فرنگی ستاره ای نیز شناخته می شود، در مهار کردن انواع مختلف قارچ از جمله کاندیدا آلبیکنس فعالیت دارد. عصاره آن را از برگ های گیاه تهیه کنید. با استفاده از پنبه آن را روی زبان خود بزنید.

 انگور فرنگی درمان برفک دهان

20. درمان خانگی برفک دهان با دهان شویه گیاهی

مقادیر مساوی از تنتور سرخارگل، شیرین بیان و مرمکی را با هم مخلوط کنید. این گیاهان برای رفع برفک دهان کاربرد دارد. یک قاشق چای خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب اضافه کنید. از این محلول برای دهان شویه استفاده کنید. هر 4-3 ساعت یک بار این محلول برای شستن دهان به کار ببرید. سرخارگل، شیرین بیان و مرمکی گیاهانی هستند که خاصیت ضد قارچی دارند. آب میوه های این گیاه از پیشرفت عفونت واژنی جلوگیری می کند.

برفک دهان دهان شویه گیاهی

21. درمان خانگی برفک دهان با گیاه خوک طلایی

گیاه خوک طلایی (Goldenseal) یک داروی گیاهی برای برفک است اسم آن از ریشه های زرد روشنی که دارد گرفته شده است. مدت هاست که برای درمان انواع اختلالات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد، اما به ویژه به عنوان یک درمان ضد قارچی بسیار قدرتمند در نظر گرفته می شود. خوک طلایی حاوی ترکیبی به نام بربرین است که یک آلکالوئید محسوب می شود و در برابر باکتری های و قارچ ها موثر عمل می کند. بربرین یک آنزیم (AMPK) را در سلول های ما فعال می کند که متابولسیم را تنظیم می کند. این ترکیب سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با عفونت های قارچی تحریک می کند. مطالعات نشان داده اند که بربرین رشد قارچ کاندیدا را مهار می کند. برای استفاده از خوک طلایی در درمان برفک، پودر آن را به شکل مکمل های کپسول مصرف کنید.

درمان قطعی برفک دهان گیاه خوک طلایی

22. درمان خانگی برفک دهان با گیاه ریشه خونی

ریشه خونی یکی دیگر از داروهای گیاهی برای برفک است که نام آن از ریشه های قرمز تیره اش گرفته شده است. شبیه به خوک طلایی، این گیاه نیز مدت هاست که به عنوان یک درمان طبیعی در عفونت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در درمان انواع قارچ بسیار موثر است. در اینجا هم ماده فعال، بربرین است. برای استفاده از گیاه ریشه خونی در درمان برفک، می توان ریشه را که به شکل پودر در آمده است را روزانه و به شکل مکمل مصرف کرد.

بهترین دارو برای درمان برفک دهان

23. درمان خانگی برفک دهان با روغن آویشن

آویشن گیاهی نزدیک به پونه کوهی است و مانند آن حاوی کارواکرول به عنوان ماده فعال است. کارواکرول یک ترکیب مهار کننده مخمر است، و مطالعات موجود در آزمایشگاه و بیماران نشان می دهد که در درمان قارچ کاندیدا بسیار موثر است. روغن آویشن را می توان به صورت موضعی، در آشپزی یا به عنوان دهان شویه به کار برد.

برفک دهان روغن آویشن

برای کمک به درمان برفک دهان باید چه کارهایی انجام دهید؟

 •  مصرف شیرینی و کربوهیدرات را کاهش دهید، زیرا قند در پیشرفت عفونت قارچی نقش دارد.
 •  روزانه دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
 •  چای یخ زده، آب سرد و میوه های یخ زده مصرف کنید.
 •  اگر مستعد ابتلا به برفک واژن هستید، واژن خود را تمیز نگه دارید.
 •  شورت نخی بپوشید.
 •  از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 •  در طول دوره ماهیانه به طور مرتب پد بهداشتی خود را تعویض کنید.

برای درمان برفک باید از چه چیزهایی اجتناب کنید

 • از استرس خودداری کنید.
 • از استفاده از روان کننده ها، اسپرم کش ها و کاندوم لاتکس خودداری کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از لبنیات، محصولات مخمری و قارچ ها پرهیز کنید.

منبع: homeremedyhacks

سخن آخر

برفک دهان یک عفونت قارچی دهان است که در شرایطی که قارچ کاندیدا در مخاط دهان رشد می‌کند به وجود می آید. برفک دهان می‌تواند موجب فساد دندان‌ها شود و معمولا روی زبان یا گونه‌ها ایجاد می‌شود. در این مقاله با روش های خانگی درمان برفک دهان آشنا شدید.امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

درمان تلخی دهان با گیاهان دارویی، خانگی و طب سنتی

بهترین انواع دهانشویه برای بوی بد دهان، التهاب و زخم خانگی و پزشکی

از
7
رای