قرص زیتروماکس؛ کاربردها، روش استفاده، عوارض جانبی و نکات مهم قبل از مصرف آزیترومایسین

قرص زیتروماکس؛ کاربردها، روش استفاده، عوارض جانبی و نکات مهم قبل از مصرف آزیترومایسین قرص زیتروماکس (آزیترومایسین)، یک آنتی بیوتیک از نوع ماکرولید است که باعث توقف رشد باکتری ها می شود. ناراحتی معده، تهوع از عوارض جانبی آزیترومایسین است. دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.

موارد استفاده از قرص زیتروماکس (آزیترومایسین)

آزیترومایسین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این یک آنتی بیوتیک از نوع ماکرولید است. این دارو با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند: سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هر گونه آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود.

نحوه استفاده از قرص زیتروماکس

 • قبل از شروع به مصرف آزیترومایسین یا هر بار که استفاده مجدد از آن را شروع می کنید، در صورت وجود، بخش اطلاعات مربوط به بیمار را مشاهده نمایید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک مصرف می شود، که معمولا یک بار در روز با یا بدون غذا مصرف می شود. در صورت بروز ناراحتی معده، ممکن است این دارو را با غذا مصرف نمایید. دوز مصرفی این دارو بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد.
 • برای بهترین تاثیرگذاری دارو، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف نمایید. جهت کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در یک زمان مشخص مصرف نمایید.
 • مصرف این دارو را تا زمان اتمام مقدار تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید، حتی اگر علائم بیماری بعد از چند روز از بین بروند. قطع زودهنگام این دارو ممکن است باعث شود که باکتری ها به رشد خود ادامه دهند، که ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.
 • آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم و منیزیم در صورت استفاده هم زمان با این دارو، می توانند جذب آزیترومایسین را کاهش دهند. اگر از آنتی اسیدهایی استفاده می کنید که حاوی آلومینیوم یا منیزیم است، حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف آزیترومایسین صبر کنید.
 • اگر بیماری ادامه داشت یا وخیم تر شد، با پزشک خود صحبت نمایید.

نحوه استفاده از قرص زیتروماکس

عوارض جانبی آزیترومایسین

 • ناراحتی معده، اسهال یا مدفوع شل، تهوع، استفراغ یا درد شکم ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این علائم ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی زیر رخ داد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات شنوایی (مانند: کاهش شنوایی، ناشنوایی)، مشکلات چشم (مانند: افتادگی پلک ها، تاری دید)، مشکل در صحبت کردن یا بلع، ضعف عضلات، علائم بیماری کبدی (مانند: خستگی غیر معمول، تهوع یا استفراغ مداوم، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره).
 • اگر هر یک از علائم نادر اما جدی ضربان قلب سریع یا نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن رخ داد، سریعا درخواست کمک پزشکی کنید.
 • این دارو به دلیل وجود باکتری های مقاوم، ممکن است به ندرت باعث یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است این محصولات باعث وخیم تر شدن علائم شود. در صورت ابتلا به بیماری های زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.

عوارض مصرف قرص زیتروماکس

 • استفاده طولانی مدت از این دارو یا تکرار دوره مصرف این دارو ممکن است باعث برفک دهانی یا یک عفونت مخمری جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژنی یا دیگر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فوراً درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: تبی که برطرف نمی شود، تورم جدید یا وخامت تورم غدد لنفاوی، جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.
 • واکنش آلرژی زا به این دارو حتی اگر مصرف این دارو را متوقف نمایید، ممکن است بازگردد. اگر واکنش آلرژی زا دارید، پس از مصرف آخرین دوز به مدت چند روز مراقب هر یک از علائم فوق باشید.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در این قسمت ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی آزیترومایسین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آزیترومایسین

 • قبل از مصرف آزیترومایسین، اگر به این دارو یا هر آنتی بیوتیک دیگر (مانند اریترومایسین، کلاریترومایسین، تلیترومایسین) یا هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید: بیماری کبد، بیماری کلیه، بیماری خاص عضله (میاستنی گراویس).
 • آزیترومایسین ممکن است باعث ایجاد بیماری شود که بر ضربان قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگر (مانند: سرگیجه شدید، غش) شود که فوراً به مراقبت پزشکی نیاز دارند.
 • اگر شرایط پزشکی خاصی دارید و یا داروهای دیگری مصرف می کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است با مصرف این دارو افزایش یابد. قبل از استفاده از آزیترومایسین، به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، و اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، اطلاع دهید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلب، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در نوار قلب)، سابقه خانوادگی بیماری های قلبی خاص (طولانی شدن QT در نوار قلب و مرگ بر اثر ایست قلبی).

نکات مهم قبل از استفاده اززیتروماکس

 • میزان کم پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید (مانند دیورتیک ها یا «قرص های آب»)، یا اگر بیماری مانند: تعریق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، این خطر ممکن است افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از آزیترومایسین با پزشک خود صحبت نمایید.
 • آزیترومایسین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون یا ایمن سازی بدن در برابر بیماری نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز کرده باشد.
 • قبل از جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای فاقد نسخه و داروهای گیاهی).
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو خصوصاً طولانی شدن QT حساس تر باشند 
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آزیترومایسین

تداخلات دارویی زیتروماکس

بخش نحوه استفاده از دارو را نیز مشاهده نمایید.

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • اگرچه بعید است بیشتر آنتی بیوتیک ها بر روش های ضد بارداری هورمونی مانند: قرص ها، پچ و حلقه تاثیر بگذارند، اما تعداد کمی آنتی بیوتیک وجود دارند (مانند: ریفامپین، ریفابوتین)، که می توانند اثرگذاری این روش های ضدبارداری را کاهش دهند. نتیجه این کار ممکن است بارداری باشد. اگر از روش های کنترل تولد هورمونی استفاده می کنید، در مورد جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت نمایید.
 • بسیاری از داروها علاوه بر آزیترومایسین، ممکن است بر ضربان قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند، از جمله: آمیودارون، دیزوپیرامید، دوفتیلید، دروندارون، ایبوتیلید، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول.

تداخلات دارویی زیتروماکس

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند: بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعدها برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز نماید.
دوزهای فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. 

منبع: webmd

از
1
رای