طرز تهیه چیپس خرمالو خشک روی بخاری، آفتاب، فر و نگهداری آن

طرز تهیه چیپس خرمالو خشک روی بخاری، آفتاب، فر و نگهداری آن روش خشک کردن خرمالو در خانه؛ طرز تهیه خرمالو خشک روی بخاری، در آفتاب، در فر و دستگاه خشک کن را برای داشتن چیپس خرمالو ترد و خوشمزه خانگی و طبیعی و روش نگهداری آن در سلام دنیا بیاموزید.

خرمالو در ژاپن به نام hoshigaki شناخته می شود. خرمالو میوه ای کمتر رایج که سرشار از مواد مغذی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است می باشد. خرمالوها شیرین و خوشمزه هستند. شما می توانید آنها را به رژیم غذایی زمستانی خود اضافه کنید. خرمالو شامل منگنز، آهن، ویتامین C و بتاکاروتن و همچنین مواد مغذی گیاهی مهمی که دارای انواع فواید سلامتی است می شود. در این مقاله سلام دنیا، یکی از بهترین روش ها برای خشک کردن خرمالو در خانه و نگهداری خرمالو خشک شده برای استفاده بعدی برای شما آورده شده است.

چگونه خرمالو را خشک کنیم

مردم اغلب خرمالو را خشک می کنند، چرا که اگر به درستی نگهداری شود، 6 تا 12 ماه در دمای اتاق و محیط دوام می آورد. دو روش اساسی برای خشک کردن خرمالو وجود دارد که در زیر آمده است:

 • شما می‌توانید آن‌ها را برش بزنید و در دستگاه خشک کن یا فر قرار دهید 
 • یا حتی می‌توانید آن‌ها را به مدت سه یا چهار هفته در آفتاب خشک کنید.

انتخاب با شماست.

طرز تهیه چیپس خرمالو خشک روی بخاری، آفتاب در فر و دستگاه خشک کن

اولین قدم برای آماده کردن خرمالو برای عمل خشک کردن، شستن و خشک کردن کامل میوه است. شما باید آن را زیر آب خنک و جاری قرار دهید و با انگشتان خود خاک و کثیفی آن را پاک کنید. بسیار مهم است که از تمیز بودن خرمالو ها اطمینان حاصل کنید چرا که هر گونه کثیفی یا سایر آلاینده ها میتوانند با میوه خشک و بر طعم آن پس از خشک کردن تأثیر خود را بگذارند.


حتما بخوانید: طرز خشک کردن انجیر در خانه


طرز خشک کردن خرمالو با دستگاه خشک کن

وقتی که شستن خرمالو را تمام کردید، باید آن را روی تخته برش (تخته گوشت) قرار دهید و برگ روی آن را بردارید. می توانید از یک چاقوی خرد کن استفاده کرده و آن را در لبه ساقه فرو کنید. سپس، می توانید برگ روی آن را بکنید. شما می خواهید که مغز سفید را از بین ببرید چرا که جویدن آن پس از خشک کردن خرمالو بسیار دشوار خواهد بود. به یاد داشته باشید که خرمالو ها با خشک کردن برش ها کوچک می شوند (آب میروند)، بنابراین نباید مقدار زیادی از میوه های قابل استفاده را از بین ببرید و به نوعی آن ها را جدا کرد. لازم نیست که خرمالوها را پوست بگیرید. شما می‌توانید هر پوستی را که تغییر رنگ داده است را جدا کنید.

پس از برداشتن برگ روی آن، می توانید خرمالو را به ورقه هایی بین نیم تا یک چهارم اینچ (نیم تا یک سانتی متر) برش دهید. شما باید آن را به همان روشی که گوجه فرنگی را برش می دهید، برش دهید. به طور کلی، شما باید بتوانید که هشت یا ده برش از هر تکه میوه را ببرید و به دست بیاورید.

 • الان با انجام این کار ها خرمالوهای شما آماده رفتن به دستگاه خشک کن هستند.
 • می توانید برش ها را درست روی قفسه ی دستگاه قرار دهید و آنها را از یکدیگر جدا کنید.
 • می توانید دستگاه خشک کن را بین 115 تا 150 درجه فارنهایت روشن کنید.
 • باید اجازه دهید خرمالوها حداقل 20 ساعت بدون وقفه خشک شوند.
 • پس از گذشت 20 ساعت، خرمالوها را چک کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که خرمالو ها به رنگ نارنجی مایل به قرمز عمیق با سطح چروکیده تغییر شکل داده اند. خرمالو ها باید نرم و لطیف باشد و در دهان آب شوند. اگر هنوز آماده نیستند، می توانید آنها را برای یک یا دو ساعت دیگر  در دستگاه قرار بدهید و زمانی که درست شدند آنها را بیرون بیاورید.

طرز خشک کردن خرمالو با دستگاه خشک کن

طرز خشک کردن خرمالو در فر

اگر دستگاه خشک کن ندارید، می‌توانید خرمالو را در فر خشک کنید، اما با این کار ممکن است که خرمالو مقداری طعم و بافت خود را از دست دهد.

 • برگ روی خرمالو را بردارید.
 • خرمالوها را برش نازک کنید..
 • فر را با دمای 170 فارنهایت گرم کنید.
 • برش های خرمالو را کنار هم روی کاغذ پختی که روی یک ورقه پخت قرار دارد قرار دهید.
 • خرمالوها را به مدت 5 تا 6 ساعت در فر خشک کنید. آن ها را چند بار زیر و رو کنید تا خشک شوند.
 • شما باید برای گردش بهتر هوا در فر را کمی باز بگذارید.

شما می توانید با روشن کردن فر با دمای 250 درجه فارنهایت و خشک کردن خرمالو به مدت 2 ساعت، این فرآیند را تسریع بخشید. فقط باید شما حتما بعد از هر نیم ساعت خرمالو را چک کنید. این خطر برای شما وجود دارد که خرمالوی خود را به جای خشک کردن در فر بپزید.

طرز خشک کردن خرمالو در فر

طرز خشک کردن خرمالو در آفتاب

آویزان کردن خرمالو ها

خرمالو ها انواع مختلفی دارند. اگر شما بخواهید آنها را برای خشک شدن در آفتاب آویزان کنید، خرمالو هاچیا را باید انتخاب کنید.


حتما بخوانید: طرز تهیه برگه زردآلو قیسی با 4 روش


 • شما باید آن را متفاوت درست و آماده کنید، چرا که باید خرمالو را پوست بگیرید و ساقه آن را جدا نکنید. ساقه آن برای آویزان کردن خرمالو برای خشک شدن لازم است. برای جدا کردن تمام پوست خرمالو از پوست کن هویج استفاده کنید. شما می توانید یک قلاب پیچ را در هسته قرار دهید و یک تکه ریسمان را به قلاب ببندید.
 • در مرحله بعد، خرمالوهای خود را زیر نور غیرمستقیم خورشید در یک نقطه روشن در خانه یا در یک پاسیو آویزان کنید. در حالت ایده آل، شما باید خرمالوهای خود را روزانه چهار یا پنج ساعت در نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. شما می توانید یک رخت آویز را برای آویزان کردن خرمالوهای خود بخرید یا یک مکان را در نزدیکی پنجره خود به وجود آورید. 
 • در مرحله بعد، باید اجازه دهید خرمالوها به مدت چهار تا شش هفته خشک شوند. می‌توانید هر چند روز یک‌بار آن‌ها را ماساژ دهید تا در هنگام خشک شدن، رطوبت و قند را ترشح کنند. وقتی خرمالو ها آماده شدند، قسمت بیرونی آن چروک و تقریباً به نصف اندازه اولیه کوچک شده اند.

آنها را از ریسمان در بیاورید و بگذارید یک هفته دیگر روی یک سینی شیرینی پزی که با یک حوله آشپزخانه تمیز پوشانده شده است بمانند.

طرز خشک کردن خرمالو در آفتاب

طرز تهیه خرمالو خشک روی بخاری یا شوفاژ 

برای خشک کردن خرمالو روی بخاری یا شوفاژ می توانید به این صورت عمل کنید. 

روش خشک رکردن خرمالو روی بخاری

 • خرمالو ها را به خوبی بشویید و به برش های نیم تا یک سانتی متری برش بزنید
 • آنها را با فاصله روی سینی بچینید و روی بخاری قرار دهید.

برای خشک کردن خرمالو روی شوفاژ

 • مثل روش بالا، خرمالوها را به خوبی بشویید، برگ روی آن را جدا کنید و به برش های نازک ، ببرید.
 • روی رادیاتور یا شوفاژ، یک ورق فویل آلومینیومی بیندازید و خرمالو های برش داده را روی آن بچینید تا به آرامی روی رادیاتور خشک شود.

نگهداری کردن از خرمالو خشک

 • پس از اتمام خشک کردن خرمالو - مهم نیست به چه روشی - اجازه دهید خنک شوند. خرمالوهای خشک را باید زمانی نگهداری کنید که کاملا خنک شده باشند.
 • خرمالوی خشک بین شش ماه تا یک سال ماندگاری دارد. شما می‌توانید آن‌ها را در دمای اتاق نگهداری کنید. همچنین می توانید آنها را با دستگاه بسته بندی ، بسته بندی کنید. در صورت تمایل می توانید آنها را فریز کنید یا آن ها را تا یک سال در یخچال نگهداری کنید.
سخن آخر

مردم اغلب خرمالو را خشک می کنند، چرا که اگر به درستی نگهداری شود، 6 تا 12 ماه در دمای اتاق و محیط دوام می آورد. بنابراین ما در این مطلب به شما روش خشک کردن خرمالو و طرز تهیه چیپس خرمالو خشک روی بخاری، آفتاب، در فر و دستگاه خشک کن را به سادگی آموزش دادیم. امیدوارم این پست را دوست داشته باشید و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

خواص خرمالو برای سلامتی

خشک کردن توت با 4 روش خانگی و علت سیاه شدن توت خشک

خشک کردن آلوچه در خانه با 3 روش و نکات نگهداری آلو خشک خانگی

از
4
رای