چگونه خود را ببخشیم؛ 16 راه بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته

چگونه خود را ببخشیم؛ 16 راه بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته چرا سخت است که خود را ببخشیم؛ با 16 استراتژی برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

بخشش می تواند شما را از درد گذشته رها کند.می تواند به شما کمک کند بر احساسات منفی ناشی از اعمال نادرست گذشته غلبه کنید.بخشش می تواند شما را شادتر کند.هرگز قدرت بخشش را دست کم نگیرید. هم برای خودت و هم برای دیگران. با این حال، گاهی اوقات، بخشیدن خود از دیگران حتی دشوارتر است. این به این دلیل است که اشتباهات شما که مدتی است شما را آزار می دهد و فراموش کردن آنها سخت تر است. آنها مثل آخرین آهنگی هستند که شنیدی که مدام در ذهنت پخش می شود و نمی توانی از شر آن خلاص شوی. شما نیاز به بخشیدن دارید وگرنه درد به خودی خود ادامه خواهد داشت.

اما نکته اینجاست: زمانی که ما بخشش را یاد گرفتیم، می آموزیم که دوباره کنترل کامل زندگی خود را در دست بگیریم. بخشیدن ممکن است چالش برانگیز و طاقت فرسا باشد، اما به من اعتماد کنید، نتیجه ارزشش را دارد.این مقاله درباره این است که چرا باید خود را ببخشید و چگونه خود را ببخشید .اما ابتدا، بیایید در مورد دلایلی صحبت کنیم که چرا انجام این کار گاهی بسیار سخت است. ما در این مطلب از سلام دنیا درباره اینکه چرا سخت است که خود را ببخشیم و چگونه خود را ببخشیم و 16 استراتژی برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

چرا سخت است که خود را ببخشیم؟ (چگونه خود را ببخشیم)

قبل از اینکه با جزئیات در مورد اینکه چگونه خودتان را ببخشید شروع کنیم، بیایید نگاهی به این بیندازیم که چرا رها کردن و تشخیص خودمان برای اعمال ناشایست گذشته برای ما بسیار دشوار است. 5 دلیل اصلی وجود دارد که چرا بسیاری از آنها بخشش کارهای ناشایست خود را کاری دلهره آور و دشوار می دانند.

1. عدم تمایل

شما هنوز آماده اعتراف به کاری که انجام داده اید نیستید. شما نمی توانید باور کنید که آن را انجام داده اید، بنابراین نمی توانید آن را تصدیق کنید. بخشیدن خود به این معنی است که شما احساس مسئولیت خود را می پذیرید، که اعمال شما را واقعی می کند. مهم است، اما همچنین می تواند بسیار دشوار باشد که  کاری که  اشتباه کرده اید را  بپذیرید و یاد بگیرید که آن را بپذیرید.

2. احساس گناه

آن صدایی در سر شماست که اشتباهاتی را که انجام داده اید تکرار می کند. شما نمی توانید بر اعمال بد خود غلبه کنید زیرا آن صدا که وجدان شماست مدام به شما طعنه می زند. هر کاری که انجام داده اید اکنون در سیستم عصبی شما ریشه دوانده است. اگر به سیستم عصبی خود اجازه دهید که به شما بگوید احساس گناه می کنید، بخشش خود بسیار دشوار خواهد بود.

3. بیش از حد فکر کردن

بدون اینکه حتی سعی کنید خودتان را ببخشید به این فکر می کنید که بعدا چه اتفاقی خواهد افتاد. این ذهن پیشرفته شما در مقابل احساسات واقعی شماست که یک روش تفکر بسیار مخرب است. به چیزهایی فکر می کنید که پشیمان می شوید یا نمی توانید انجام دهید و به این فکر می کنید که اگر به گونه ای دیگر عمل می کردید، زندگی شما چگونه می شد.

انجام این کار باعث می شود که خود را در واقعیتی گم کنید که از لحظه کنونی شما بسیار دور است. شما آنجا می مانید و امیدتان را از دست می دهید، احساس افسردگی می کنید و نمی توانید با وضعیت فعلی خود صلح کنید. این هرگز از بین نمی رود مگر اینکه رها کنی و یاد بگیری در لحظه زندگی کنید.


حتما بخوانید: چگونه ناامید نباشیم


4. ترس

گاهی اوقات نمی توانید خود را ببخشید زیرا می ترسید کسی را که به او ظلم کرده اید از دست بدهید. اگر این نگرانی ها شما را احاطه کرده اند، نمی توانید روی بخشیدن خود تمرکز کنید.درک این نکته مهم است که ترس از چیزی لزوماً به معنای اجتناب از آن نیست. با رویارویی با این ترس و حرکت با ذهنیت مثبت، همیشه نتیجه مثبتی خواهید داشت. شما همچنین می توانید در این فرآیند اطلاعات بیشتری در مورد خود کسب کنید.

5. علت

شاید بتوانید کاری را که انجام داده اید بپذیرید و تصدیق کنید، اما مطمئن نیستید که چرا این کار را انجام داده اید - نمی توانید باور کنید که واقعاً این کار را انجام داده اید. شما ریشه عمل بد را نمی دانید.به همین دلیل، ممکن است عصبی شوید که عمل را تکرار کنید.

ممکن است نخواهید با کاری که انجام داده اید کنار بیایید، بنابراین تصمیم می گیرید که عصبانی بمانید تا ارتباط خود را با عمل قطع کنید. ممکن است به خود بگویید، " من این کار را نکردم -ورژن وحشتناک دیگری از من انجام داد ."در حالی که قطعا بخشیدن خود به دلایل زیادی می تواند سخت باشد، اما محبوس ماندن خود در این مکان نه تنها به شما آسیب می رساند، بلکه برای اطرافیانتان نیز مضر است. اکنون که از ذهنیت‌هایی که ممکن است شما را از بخشیدن خود باز دارند گذشته‌ایم، اجازه دهید نگاهی به راه‌هایی بیندازیم که واقعاً می‌توانید برای رها کردن و دریافت آن بخشش مهم به کار بگیرید.

چرا سخت است که خود را ببخشیم؟

چگونه خود را ببخشیم (16 استراتژی برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته)

1. برای پردازش آنچه اتفاق افتاده زمان بگذارید

بخشیدن دیگران به خاطر اشتباهاتی که در حق شما انجام داده اند آسان نیست - زمان می برد. این با بخشیدن خود تفاوتی ندارد. باید یاد بگیرید که بخشش چیست و آنچه را که در وهله اول اتفاق افتاده ارزیابی کنید تا به خودتان اجازه بهبودی بدهید.از خود چند سؤال بپرسید تا به شما در پردازش آنچه رخ داده کمک کند، مانند: " آیا اعمال من قابل اجتناب بود ؟" و " آیا با اطلاعاتی که داشتم بهترین تصمیم را در آن زمان گرفتم ؟" آینده نگری عالی است. به راحتی می توان خطاهای خود را مشاهده کرد و آنچه را که ممکن است متفاوت انجام داده باشید. اما شاید شما بهترین کار را برای موقعیت و دانشی که در آن زمان داشتید انجام دادید.

2. اشتباهی را که مرتکب شده اید طبقه بندی کنید

انواع مختلفی از اشتباهات زندگی وجود دارد ، و یکی از آنها می تواند دلیلی باشد که شما نمی توانید خودتان را ببخشید. دانستن اینکه چه نوع اشتباهی مرتکب شده اید به شما امکان می دهد مراحل بعدی خود را درونی کنید. اگر کاری برای تغییر آنچه اتفاق افتاده نمی توانید انجام دهید و تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از اشتباه خود درس بگیرید، زمان آن رسیده که خودتان را ببخشید. سرزنش کردن خودت به خاطر چیزی که نمی توانی تغییرش دهی فایده ای ندارد، حتی اگر هنوز زندگی امروزت را تحت تاثیر قرار دهد. بیشتر اشتباهاتی که مرتکب شده اید احتمالا ارزش بخشیدن خود را دارند. بدانید چه نوع اشتباهی مرتکب شده اید، این به شما امکان می دهد قدم بعدی خود را درونی کنید.

3. جرمی که مرتکب شده اید را بپذیرید

دیگر هیچ بازگشتی برای اصلاح آنچه انجام شده است وجود ندارد. سفر در زمان فقط مربوط به فیلم است. وقتی اتفاقی می‌افتد، تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که اشتباه را به همراه عواقب آن بپذیریم. شما باید مسئولیت و این واقعیت را بپذیرید که یک هنجار اخلاقی زیر پا گذاشته شده است. شما اشتباهات خود را نمی پذیرید تا خودتان را مورد ضرب و شتم قرار دهید یا خود را تنبیه کنید، بلکه متوجه می شوید که با چه چیزی باید روبرو شوید. شما باید نام تخلف را بدون کتمان با کلیاتی مانند " من قبول دارم که اشتباه کردم " را نامگذاری کنید.


حتما بخوانید: چگونه مسئولیت زندگی خود را بر عهده‌ بگیریم


برای اینکه واقعاً خود را ببخشید، باید مشخص باشید: «نگرش بدی داشته‌ام که به خانواده و دوستانم آسیب رسانده است» یا «در مورد کسی که می‌توانست دوست خوبی باشد قضاوت اشتباهی کردم .» روی چیزهایی که مهم هستند تمرکز کنید. غرور خود را کنار بگذارید.

4. احساسات خود را تصدیق کنید

وقتی احساسات خود را نمی پذیریم ، مدیریت و رهاسازی آنها برایمان سخت است. این رفتار ما را تغییر می‌دهد و ما در برابر آسیب‌دیدگی آسیب‌پذیرتر می‌شویم. قبل از اینکه بتوانید ادامه دهید، باید احساسات خود را بشناسید تا بتوانید آنها را پردازش کنید.به عنوان مثال، اگر احساس گناه می کنید، تشخیص دهید که این یک امر رایج است، و همچنین متوجه شوید که احساس این احساس ممکن است به شما انگیزه دهد تا برای خود یا دیگران اقدام اصلاحی انجام دهید.به خود اجازه دهید احساساتی را که برانگیخته شده اند بشناسید، بپذیرید و احساس کنید. همچنین یادداشت هر عمل یا موقعیتی که این احساسات را تحریک می‌کند کمک کند تا دقیقاً دلیل احساسات خود را مشخص کنید.

5. به خود به عنوان یک شکست خورده نگاه نکنید

بد نیست به خاطر اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اید متاسف باشید. با این حال، به یاد داشته باشید که آنها تعیین نمی کنند که شما چه کسی هستید.آنها ممکن است خارج از کنترل شما بوده یا نباشند، اما هرگز نمی توانند تعیین کنند که در آینده چه چیزی در انتظار شماست. مواقع زیادی در زندگی وجود دارد که ممکن است در انجام کاری شکست بخورید، اما این باعث نمی شود که شما شکست بخورید. وقتی شک به خود را تا حدی درونی می کنید که باور کنید شکست خورده اید، بدن شما آن را جذب می کند. احتمالاً خواسته های زیادی از خود دارید، بنابراین جای تعجب نیست که همه چیز عالی نیست.هیچ کس روی زمین نیست که بتواند همه را راضی کند. هنگامی که خود را شکست خورده می بینید، کنترل خود را از دست می دهید، که باعث می شود حتی بدتر شوید. شما بیشتر از اشتباهات گذشته خود هستید.این مهم است که مسئولیت کاری را که انجام داده اید بپذیرید، اما یک انتخاب بد نباید تعیین کند که چه کسی هستید. 

6. یاد بگیرید که به اشتباه به عنوان تجربه ای برای درس گرفتن فکر کنید

هرچند ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما گاهی لازم است اشتباه کنیم تا بتوانیم از آنها درس بگیریم. به قول معروف، « تجربه بهترین معلم است. ”شکست اغلب می تواند به عنوان یک گام مهم در مسیر موفقیت نهایی تلقی شود. افرادی که موفق به حساب می آیند کسانی هستند که می توانند از اشتباهات خود درس بگیرند، نه افرادی که هرگز اشتباه نمی کنند.لازم نیست علناً به اشتباه خود اعتراف کنید تا از آن درس بگیرید. اما اگر به این فکر کنید که چگونه به اشتباه کمک کرده اید و چه کارهایی می توانستید متفاوت انجام دهید، احتمال اینکه در آینده خود را اصلاح کنید و دفعه بعد موفق شوید بسیار بیشتر خواهد بود.

16 استراتژی برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته/2

7. منتقد درونی خود را درک کنید

منتقد درونی شما همان صدای کوچک درون سرتان است که به شما می گوید درست نیست خودتان را ببخشید. اما اجازه ندهید که باعث حواس پرتی شود. در عوض، قدر آنچه را که به شما می‌گوید، بدانید و سعی کنید بر آنچه که شما را وادار به فکر کردن می‌کند غلبه کنید .یک راه خوب برای انجام این کار، شروع به ژورنال نویسی است، زیرا می تواند به شما کمک کند منتقد درونی خود را درک کنید و نسبت به خودتان دلسوزی ایجاد کنید. این همچنین می تواند به شما کمک کند تا برخی از الگوهای فکری ناسالم را شناسایی کنید که مانع از بخشیدن خودتان می شوند. 

8. در مورد اخلاق و ارزش های خود شفاف باشید

افرادی که اغلب احساس گناه می کنند کسانی هستند که رفتاری خلاف اخلاق و ارزش های خودشان داشتند . ضروری است که این اخلاق و ارزش ها را به وضوح شناسایی کنید.بهترین کاری که می توانید برای شروع به بخشش خود انجام دهید این است که افکار و رفتارهای منفی خود را با افکار و رفتارهای منطبق با اخلاق و ارزش های شما جایگزین کنید. با انجام این کار، به خود می گویید که می توانید شرایط را دقیقاً همانطور که می خواهید مدیریت کنید. 

9. مراقبت از خود و شفقت به خود را بپذیرید

اگر اولین کاری که هنگام اشتباه انجام می دهید این است که از خود انتقاد کنید، زمان آن رسیده است که با خودتان مهربان تر باشید. این ممکن است مدتی طول بکشد، اما باید به خاطر داشته باشید که شایسته بخشش هستید. منصفانه نیست که خود سابق خود را با بینش و دانشی که اکنون دارید قضاوت کنید.بنابراین، شفقت به خود چیست؟ دلسوز بودن نسبت به خود به این معناست که به خود اجازه ندهید با بهانه ها کنار بیایید. این باعث می شود ذهن شما از احساسات منفی نسبت به خودتان پاک شود تا بتوانید از ابتدا با یک صفحه تمیز شروع کنید.


حتما بخوانید: چگونه احساسات خود را بیان کنیم


شفقت به خود توانایی متاثر شدن از رنج خود و توانایی داشتن احساس مراقبت و مهربانی نسبت به خود است. این توانایی داشتن یک نگرش درک و بدون قضاوت نسبت به نارسایی های خود و تشخیص این است که تجربه شما تجربه ای است که همه انسان ها دارند. به خودتان اجازه دهید لحظه ای آرامش و تفاهم داشته باشید.با خودت مهربان باش. بله، شما کار اشتباهی انجام داده اید، اما این بدان معنا نیست که شما لیاقت دوست داشتن را ندارید. با مراقبت از خود - از نظر عاطفی، ذهنی و جسمی، شفقت به خود را توسعه دهید.

10. پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید و زیاد به خودتان سخت نگیرید

تلاش برای بخشیدن خود کار سختی است، پس آن را سخت تر نکنید. هنگامی که تصمیم گرفتید خودمراقبتی را شروع کنید، نحوه ادامه دادن خود را پیگیری کنید. بخشش واقعی خود کاری در حال پیشرفت است و یک شبه کامل نمی شود.

مراحلی وجود دارد که در طول فرآیند بخشش طی خواهید کرد، از جمله پذیرش شرایط، تصمیم به بخشیدن خود، تلاش برای درک دلیل انجام کاری که انجام دادید و در نهایت کشف شفقت واقعی برای خود. اگر در طول این پیشرفت دچار پسرفت شوید، اشکالی ندارد، اما همچنان به فشار و نظارت خود ادامه دهید.

11. نشخوار فکری را کنار بگذارید و به اشتباهاتی که مرتکب شده اید فکر نکنید

خودتو عذاب نده از تکرار اشتباهات گذشته در ذهن خود دست بردارید. افراط اندیشی باعث مرگ می شود — باعث اضطراب مزمن، پریشانی شدید و غیرمنطقی شدن ذهنی می شود. هنگامی که در مورد اشتباهات گذشته نشخوار می کنید، می توانید چند کار انجام دهید تا جلوی خود را بگیرید.ابتدا از خود بپرسید: «پس چی؟» بدترین اتفاقی که ممکن است از اشتباه شما بیفتد که قبلاً رخ نداده است چیست؟ به احتمال زیاد، آنچه انجام شده انجام شده است، و هیچ چیز بدتر نخواهد شد.ثانیاً، تأثیری که اشتباه شما هنوز بر دیگران می گذارد را در نظر بگیرید.

مردم تا حد زیادی روی خودشان تمرکز می کنند، اما اگر اشتباه شما مربوط به رفتار گذشته یا چیزی است که فکر می کنید دیگران ممکن است شما را به خاطر آن قضاوت کنند، حقیقت این است که مردم احتمالاً آن را فراموش کرده اند.

12. به گذشته نگاه نکنید

تمرکز شما باید روی حال و آینده باشد. همه چیز قبلا گفته و انجام شده است. تنها راه تغییر همه چیز این است که خود را به روی فرصت های بی پایان و فرصت های جدید باز کنید.در حالی که نگاه کردن به گذشته با محبت به خاطرات خود لزوماً چیز بدی نیست، گذشته جایی نیست که باید زمان، قدرت مغز یا انرژی خود را متمرکز کنید.شما نمی توانید گذشته را تغییر دهید، و اگر نگران "چه می شود" دیروز خود باشید، انرژی خود را هدر می دهید. اگر می خواهید از تلاش خود برای فکر کردن به چیزی استفاده کنید، به لحظه حال فکر کنید و زمان مناسب را برای شکل دادن به آینده خود صرف کنید.

16 استراتژی برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته/3

13. در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید

اگر مدت‌هاست سعی می‌کنید عشق به خود و مراقبت از خود را تمرین کنید، اما هنوز نمی‌توانید خود را ببخشید، شاید وقت آن رسیده است که با یک درمانگر مراجعه کنید. مشاوران حرفه ای می توانند به شما کمک کنند الگوهای ناسالمی را که شما را از کنار آمدن حواس پرت می کند، بشکنید.

از یک مشاور کمک بگیرید تا به شما در حل مشکلات گذشته کمک کند. کسی را پیدا کنید که بتواند به شرایط شما گوش دهد و به شما کمک کند تا آنچه را که اتفاق افتاده است درک کنید. این کار را در اسرع وقت انجام دهید تا احساساتتان به روانتان آسیب نرساند. هر چه زودتر کمک بگیرید، بهتر است.

14. بیاموزید که چگونه دوباره شروع به دوست داشتن خود کنید

گاهی اوقات می توانیم به راحتی دیگران را ببخشیم زیرا آنها را دوست داریم. چرا باید برای خودتان متفاوت باشد؟ متأسفانه، انجام این کار می تواند سخت باشد. بزرگترین مبارزه در زندگی، مبارزه ای است که ما را ملزم می کند بدون توجه به نقص هایمان، خودمان را بپذیریم و دوست داشته باشیم. دوست داشتن خود مستلزم این است که در مورد اینکه چه کسی هستید، چه احساسی دارید و چه چیزی نیاز دارید، کاملا صادق باشید.


حتما بخوانید: چگونه خود را دوست داشته باشیم


دوباره عاشق خودت باش به همه کارهای مثبتی که انجام داده اید اعتبار بدهید. برای اینکه از بی اعتبار کردن خود برای کارهایی که ممکن است پشیمان شوید دست بردارید و شروع کنید به اعتبار همه کارهای مثبتی که انجام داده اید، باید بپذیرید که همه کسانی که دوستشان دارید لزوماً با هر کاری که انجام می دهید موافق نیستند و این اشکالی ندارد. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا دوباره عاشق خود شوید .

15. جبران و ترمیم آسیب

اگر نمی توانید خود را ببخشید زیرا به کسی ظلم کرده اید، از آن شخص عذرخواهی کنید و سعی کنید رابطه ای را که شکسته است بازسازی کنید. اصلاح اشتباهات خود با دیگران یک راه مهم برای درست کردن همه چیز با خودتان است. ممکن است مدتی طول بکشد تا اینکه فرد دیگری در نهایت شما را ببخشد، اما اشکالی ندارد، زیرا جبران باز هم به شما آرامش عاطفی می‌دهد.

در طلب بخشش صمیمیت نشان دهید. برخی از کارهایی را در نظر بگیرید که می توانید برای بهتر کردن زندگی افرادی که تحت تأثیر منفی اعمال شما قرار گرفته اند انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که چه کاری می توانید انجام دهید، حتی می توانید مستقیماً از آنها بپرسید. افرادی که ممکن است از اعمال شما آسیب دیده باشند، ممکن است از شما بخواهند که اصلاح کنید، مانند قول دادن به انجام کارها به روشی دیگر در آینده. شما باید این درخواست ها را به دل بگیرید و ثابت قدم باشید. اغلب، جبران خسارت زمان می برد، پس به آن ادامه دهید.

16. شکرگزار باشید و هنر شکرگزاری را بیاموزید

احساس رنجش نسبت به خود می تواند خسته کننده و شرم آور باشد. با جایگزین کردن احساسات بد با قدردانی، خود را از گناه نجات دهید. هنر قدردانی فواید بسیاری دارد. و اگر هنوز احساس بدی دارید، حداقل می توانید یک کار خوب انجام دهید. بخشش و قدردانی اغلب دست به دست هم می دهند.

شاید سخت باشد که بدانید کدام یک اول است، اما برای برخی آسان‌تر است که با سپاسگزاری شروع کنند، زیرا این فرآیند ملموس‌تر از بخشش است. درک و ادغام در زندگی روزمره شما آسان تر است. قدردانی مستلزم آن است که برای چیزهایی که به زندگی شما می آیند سپاسگزار باشید.این مستلزم آن است که برای ناراحتی ها، ناامیدی ها، دردها و ناامیدی های زندگی تان سپاسگزار باشید و در صورت بروز آنها را بپذیرید. به محض اینکه بتوانید موقعیتی را از محل قدردانی ببینید، هرج و مرج به پذیرش تبدیل می شود که می تواند منجر به بخشش شود.شکرگزاری کلید زندگی در شادی است.

16 استراتژی برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته/5

آخرین سخن در مورد بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته

بخشش زمان می برد – احساس گناه، پذیرش، روند بهبودی، شفقت به خود و هر چیزی که همراه با آن باشد. این چیزی نیست که بتوانید یک شبه انجام دهید.اما یاد گرفتن بخشیدن خود و دیگران ارزش همه دردها و سختی ها را دارد. می تواند شما را از همه چیزهایی که آسیب می زند رها کند و مهمتر از آن، می تواند شما را شادتر کند.

با یادآوری ها و نکاتی که در بالا ارائه کردیم، امیدواریم بتوانید یاد بگیرید که چگونه خود را به خاطر اشتباهات گذشته خود ببخشید. بخشش آسان نیست – هرگز چنین نیست، نبوده و نخواهد بود. اما خوشبختی واقعی و آزادی واقعی تنها زمانی به دست می‌آیند که یاد بگیریم خود را به خاطر تمام کارهای اشتباهی که انجام داده‌ایم ببخشیم.


مقالات مرتبط:

افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان با 12 تکنیک

جملات انگیزشی صبحگاهی شاد، کوتاه برای شروع صبح با انرژی مثبتاز
7
رای