چگونه ناامید نباشیم ؛ مقابله با سرخوردگی و درمان نا امیدی با 10 روش

چگونه ناامید نباشیم ؛ مقابله با سرخوردگی و درمان نا امیدی با 10 روش چگونه ناامید نباشیم ؛ تکنیک های ساده برای درمان نا امیدی و احساس سرخوردگی چیست و اینکه سرخورده شدن یعنی چه و راه های مقابله با سرخوردگی چیست و چگونه ناامیدی را درمان کنیم را در سلام دنیا بیاموزید.

در حال حاضر امروزه از بیشتر مردم دنیا خواسته شده است که در خانه بمانند و از بیرون رفتن تا حد ممکن خودداری کنند. خود انزوایی خودش کافی است تا مردم به سوی دیوانگی کشیده شوند. برای برخی، ماندن و گیر کردن در خانه با خانواده می تواند یک تجربه دلسرد کننده باشد. در زندگی همه ی ماها همه چیز همیشه طبق برنامه پیش نمی رود.

اکثر وقت ها، همه چیز اشتباه پیش می رود. در مواقع دیگر، مردم ما را ناامید میکنند و یا اذیت میکنند. زمانی که مجبور می شوید با تمام این احساسات کنار بیایید و از دنیای اطراف خود جدا شوید چالش شما در مسئله ای همچون سرخوردگی و ناامیدی بیشتر می شود. در این مقاله سلام دنیا، به شما درباره اینکه چگونه نا امید نباشیم و 10 تا از راه ها ساده برای مقابله با سرخوردگی و ناامیدی در این دوران سخت آورده شده تا برای شما شرح داده شود.

احساس سرخوردگی و ناامیدی چیست؟ (سرخورده شدن یعنی چه)

سرخوردگی و ناامیدی احساسی است که افراد در هنگام ناراحتی یا آزرده شدن آن را تجربه می کنند. این یک واکنش طبیعی در مواجهه با موقعیت های خارج از کنترل شما می باشد.

علت سرخوردگی و ناامیدی

1. ارتباطی ضعیف

سرچشمه یکی از دلایل سرخوردگی و ناامیدی، ارتباطات ضعیف است. اغلب ما در برقراری ارتباط به شیوه ای که دیگران آن را درک می کنند و می فهمند شکست می خوریم. آیا تا به حال خود را در چنین موقعیتی که میگویید: تو به من گوش نمی دهی؟ بوده اید. این نمونه ای از ارتباطات ضعیف میباشد. در این مثال، شخص دیگر معمولاً می گوید که به شما گوش می دهد. دلیلش این است که آنها گوش می دهند ولی نمی فهمند که شما چه می خواهید. چرا؟ خوب ساده است شما نیاز خود را به گونه ای بیان نکرده اید که شنونده آن را درک کند و بفهمد.


حتما بخوانید: 9 مهارت اصلی برای برقراری ارتباط موثر با همکاران و دوستان


وقتی نیازهای خود را برای شخص دیگری توضیح می دهید، باید صریح تر آن را بیان کنید. به عنوان مثال، وقتی شما می گویید x، من y را احساس می کنم. آنچه در حال حاضر به آن نیاز دارم q برای حل این مشکل است. اما این حتی از مهمترین بخش های ارتباط نیست، گوش دادن در واقع مهمترین بخش این امر به شمار می آید. اکثر مردم در انتقال افکار خود عملکرد ضعیفی را دارند، بنابراین باید سعی کنید، زیربنا را انتخاب کنید و صریحاً آن را به اشتراک بزارید تا بفهمید که آیا زیربنا گفته های شخص دیگری را درک می کنید یا خیر. پس الان میفهمید که جای تعجب نیست که مقابله باسرخوردگی و ناامیدی چرا اینقد سخت است. ارتباط چیزی بیشتر از گفتن کلمات است.

چگونه ناامید نباشیم

2. تجربیات مختلف

اگر می‌خواهید دلایل سرخوردگی و ناامیدی را درک کنید، کافی است که نگاهی به مجموعه‌های مختلف تجربیاتی که همه ما تجربه می‌کنیم بیندازید. همه ما جهان را از دریچه و درگاه منحصر به فرد خود می بینیم. همه ما از نحوه بزرگ شدنمان گرفته تا مشکلات اقتصادی که خانواده هایمان با آن مواجه هستند و تجربیات آسیب زا، زندگی را به شیوه ای متفاوت از اطرافیانمان تجربه کرده ایم. این چیزی است که به ما کمک می کند تا تجربیاتمان بسیار منحصر به فرد شوند. و این چیزی است که ما را منحصر به فرد می کند.

دو نفر می توانند رویدادی مشابه را پشت سر بگذارند و رویداد را به روش های کاملاً متفاوتی درک کنند. به عنوان مثال، فرض کنید در خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که همه سیگار می‌کشند، ممکن است متوجه شوید که شما هم سیگاری شده‌اید یا شاید آنقدر از این مسئله کلافه شده اید که تصمیم گرفته‌اید هرگز سیگار نکشید. شما نمی توانید شخص دیگری را به خاطر اینکه شما را به یک روش خاص تبدیل کرده است سرزنش کنید، زیرا تعداد بی شماری از افراد به روش های کاملاً متفاوت واکنش نشان می دهند. چیزهای زیادی وجود دارد که باعث میشوند ما شکل بگیریم که حتی خود آن ها نیز به نوعی میتوانند ما را شکل دهند. این امر می‌تواند منجر به سرخوردگی و ناامیدی شود، زیرا شما هرگز تصویر کاملی از چیزی که یک نفر را به آن چیزی که هست و تبدیل کرده است نمی‌بینید.

3. عدم پیشرفت

آخرین دلیل سرخوردگی و ناامیدی ناشی از عدم پیشرفت میشود. انسان ها جاه طلب هستند. ما می خواهیم رشد، تغییر و تکامل پیدا کنیم. ما به دنبال روابط و رابطه ها هستیم تا بتوانیم مسیر ازدواج و بچه دار شدن را طی کنیم، زیرا این را به عنوان یک نوع پیشرفت می دانیم. البته این هم باید بگم که ما این گونه تکامل یافته ایم که گونه خود را زنده نگه داریم. وقتی یک رابطه از هم می پاشد، اغلب ما هم از هم می پاشیم.

چگونه ناامید نباشیم (10 راه برای مقابله با سرخوردگی و ناامیدی)

1. مقابله با سرخوردگی با مدیتیشن

اولین قدم برای مقابله با سرخوردگی و ناامیدی این است که متوجه شوید که شما هم احساس دارید و احساس می کنید. باور کنید یا نه، اما همیشه به راحتی نمی‌توان متوجه بروز سرخوردگی و ناامیدی شد. گاهی اوقات، غافل از اینکه متوجه سرخوردگی و ناامیدی خود شویم؛ اغلب با عصبانیت به سراغ عزیزانمان می‌رویم. خوشبختانه، راهی وجود دارد که بهتر متوجه سرخوردگی و نامیدی شوید: مدیتیشن.

با مدیتیشن، به سادگی با احساسات و حس های بدن خود هماهنگ می شوید. به این ترتیب، وقتی متوجه شدید که سرخوردگی و ناامیدی به شما روی آورده است؛ بهترین کار این است که بتوانید به جای اینکه آن را بر روی کسانی که به آنها اهمیت میدهید، خالی و تلافی کنید، آن را کاهش دهید. یکی از مزایای مدیتیشن این است که به شما کمک می کند در لحظه حال خودآگاه تر شوید. اگر متوجه می‌شوید که مرتباً دچار حملاتی از خشم (عصبانیت) می‌شوید یا در محل کار به خاطر مسائل خشم (عصبانیت) دچار مشکل شده‌اید، ممکن است متوجه شوید که مدیتیشن برای جلوگیری از ایجاد سرخوردگی و ناامیدی در درون شما امری مفید تلقی میشود.


حتما بخوانید: بهترین راه شروع مدیتیشن برای مبتدیان


در حال حاضر، اکثر مردم در انزوا و در خانه به سر میبرند. و نیز از یک طرف دیگه، با افرادی که بیشتر از همه دوستشان دارند وقت می گذرانند. چقدر عالی. اما از سوی دیگر، شما با افرادی گیر کرده اید در یک خانه که بهتر از هر کس دیگری می توانند شما را آزار دهند یا ناامید کنند. معمولاً ما می‌توانیم با کمی سرخوردگی ، ناامیدی یا دلخوری از جانب عزیزانمان کنار بیاییم. اما از طرفی وقتی هفته‌هایی متوالی در خانه گیر کنیم، همه چیز می‌تواند خیلی سریع عوض شود. به همین دلیل است که تمرین مدیتیشن برای حداقل ده دقیقه در روز بسیار مهم است. می‌توانید برنامه مدیتیشن Declutter The Mind را در App Store یا Google Play مورد بررسی قرار دهید. 

درمان نا امیدی و سرخوردگی

2. مقابله با نا امیدی با کمی هوای تازه

در حالی که برخی از پارک‌ها، فروشگاه‌ها و مکان‌های عمومی ممکن است در شهرهای خاصی در سراسر جهان بسته باشند، در بیشتر کشورها، هیچ‌کس مانع شما از گرفتن هوای تازه نمی‌شود. زمانی را در حیاط خلوت یا بالکن خود بگذرانید، دریافت مقداری از هوای تازه می تواند برای بدن شما مفید باشد. اگر شما صاحب یک حیوان خانگی هستید، میتوانید از وقت گذاشتن برای پیاده‌روی چند بار بیشتر از حد معمول در روز لذت ببرید. از طرفی دیگر میتوانید در کنار گرفتن هوایی تازه از آفتاب هم لذت ببرید. در حالی که در خارج از منزل هستید، مطمئن باشید که با هوشیاری و دقت نفس بکشید. طبیعت یکی از بهترین مکان هایی است که می توانید در آن باشید. در حالی که نباید به ساحل محلی خود بروید، پس قدم زدن معمولی در کنار آب یا در جنگل می تواند یک فعالیت آرامش بخش باشد. به یاد داشته باشید که در این زمان فاصله اجتماعی را رعایت کنید. شما هرگز نمی دانید که چه کسی میتواند ناقل باشد.

3. درمان نا امیدی با ورزش 

ورزش یکی از سالم ترین راه ها برای مقابله با سرخوردگی و ناامیدی میباشد. به جای اینکه تمام انرژی درون خود را حمل کنید، می توانید آن را از طریق حرکات فیزیکی خود آزاد کنید. در ناامیدترین و سرخورده ترین لحظات خود، برید و بدویید. حتی کسانی که از دویدن خوششان نمی آید، وقتی که پای سرخوردگی و ناامیدی شان در وسط باشد، در دویدن احساس آرامش را می یابند. اگر می‌خواهید از حالت ناامیدی در بیایید و شاد شوید، می‌توانید کاردیوهای دیگری مانند رقص را هم نیز انجام دهید. شما میتوانید وزنه برداری را هم نیز امتحان کنید. هر بار که وزنه خود را بالا می برید می توانید صدایی از خود را در بیاورید. در همه این موارد، سلامت جسمانی خود را بهبود می‌بخشید و با ناامیدی و سرخوردگی به گونه‌ای برخورد می‌کنید که شما را قوی‌تر می‌کند.


حتما بخوانید: فواید ورزش های هوازی برای لاغری و سلامتی 


4. درمان نا امیدی با تمرین ارتباطات بدون خشونت

اگر تا به حال چیزی گفته اید که نباید آن را در هنگام ناامیدی میگفتید، دست خود را بالا ببرید. باشه جای نگرانی نیست منم این تجربه را داشته ام .وقتی ناامید هستیم، گاهی اوقات از کلمات خود برای آسیب رساندن به افرادی استفاده می کنیم که به آنها علاقه داریم تا به خاطر ایجاد ناامیدی و سرخوردگی به آنها پاسخ دهیم. با این حال، حمله لفظی به کسی مشکل را حل نمی کند، فقط آن را بزرگ تر می کند. یک کتاب عملی از مارشال روزنبرگ به نام ارتباطات غیرخشونت آمیز وجود دارد: این کتاب زبانی از زندگی میباشد که نحوه برقراری ارتباط نیازهای خود را با افراد دیگر توضیح می‌دهد.

علت سرخوردگی و ناامیدی ممکن است ناشی از برآورده نشدن نیازهای ما باشد. با این حال، اگر ندانیم چگونه این نیازها را به دیگران منتقل کنیم، در نهایت مجبور می شویم سال ها با سرخوردگی و ناامیدی کنار بیاییم. اگر بتوانید برای مطالعه وقت بگذارید، این کتاب ممکن است شما را در مسیری درست سوق دهد و هدایت کند.

چگونه ناامید نباشیم 1

5. مقابله با سرخوردگی با تمرکز روی تجسم مثبت

ما در حال حاضر نمی‌خواهیم که در مورد تجسم مثبت وسوسه شویم. تصور کردن خود به عنوان یک میلیاردر در ساحلی با هیچ نوع مراقبتی در جهان می تواند یک رویایی وسوسه انگیز باشد، اما در اعماق وجود شما می دانید که امکان پذیر نیست. بیشتر میلیاردرها دارای استرس بیشتری هستند و نه کمتر. جدا از شوخی، تجسم مثبت می تواند به آرام کردن ناامیدی شما کمک کند. می‌توانید از مدیتیشن Declutter The Mind's Visualization for Anxiety در برنامه استفاده کنید تا به شما کمک کند توپی از نور را تجسم کنید که در شما جریان دارد و به شما کمک می کند تنش را در بدن خود کاهش دهید. هدف تجسم این است که تمرکز خود را روی چیز دیگری تغییر دهید تا به شما در مقابله با سرخوردگی و ناامیدی کمک کند.

6. مقابله با سرخوردگی با تغییر طرز افکار خود

مثبت اندیشی و افکار مثبت به تنهایی سرخوردگی و ناامیدی شما را درمان نمی کند. ولی با این حال، مثبت اندیشی می تواند به شما کمک کند تا روند فکری خود را به یک مسیر جدید انتقال دهید. آیا تا به حال متوجه این موضوع شده اید که افکار منفی شما باعث موقعیت پیچیده یا دشوار در شما میشود؟ به نوعی این طور میتوان این جمله را تفسیر کرد: این افکار به چیزی بزرگ تبدیل می شود که نمی توانید آن را کنترل کنید. چقدر ناامید کننده! اکنون می توانید تمام مانتراهای مثبت دنیا را بخوانید. ولی این کار این به شما کمکی نمی کند.


حتما بخوانید:  از بین بردن نگرش منفی و افکار بد با 7 راه ساده


وقتی یک فکر منفی وارد ذهن شما می شود، به مدرک و شواهدی فکر کنید که با آن مقابله کند. برای مثال، ممکن است با خود فکر کنید: فراموش کردم از خواربار فروشی تخم مرغ بخرم، خیلی فراموشکار هستم. با این حال، اینکه به خودتان بگویید فردی فراموشکار هستید، راهی دائمی برای توصیف خودتان به خاطر مرتکب شدن یک اشتباه کوچک میباشد. در عوض، با خود فکر کنید: تخم مرغ را فراموش کردم به دلیل اینکه امروز بیش از حد معمول شلوغ بودم و به خاطر همین تخم مرغ را در لیست مواد غذایی قرار ندادم. فردا می توانم مقداری از آن را بخرم. به این ترتیب، شما دلیلی را برای نخریدن تخم مرغ ذکر می کنید و همچنین راه حلی ارائه می کنید که ثابت می کند مشکل قابل حل میباشد.

7. درمان نا امیدی: به جای مشکلات، به دنبال راه حل باشید 

وقتی با سرخوردگی و  ناامیدی دست و پنجه نرم می کنیم، اغلب تمام تمرکز خود را به جای راه حل، بر روی مشکل می گذاریم. وقتی متوجه شدید که یک مشکل بدتر (بزرگتر) می شود، لیستی از همه راه حل ها را تهیه و درست کنید. به این ترتیب به خود یادآوری می کنید که مشکل قابل حل است. سرخوردگی و ناامیدی نیز قابل حل و از بین رفتن میباشد.

با این حال، ناامیدی زمانی از بین می‌رود که منفی‌گرایی را در افکار خود مسدود کنیم و تا جایی که میتوانیم جلویش را بگیریم این خود باعث می شود که چیزی که در ما باعث احساس بد می‌شود را نپذیریم و آن را به چیزی تبدیل نکنیم که باعث عصبانیت، ناراحتی یا آزارمان می شود. به عنوان مثال، می گویید که از اینکه در خانه گیر کرده اید (حبس شده اید به خاطر کرونا) احساس ناامیدی و سرخوردگی می کنید.

در حال حاضر، ممکن است که اجازه نداشته باشید تا خانه خود را ترک کنید پس این به عنوان یک نوع راه حل محسوب نمیشود. با این حال، چه کاری می توانید انجام دهید تا خانه خود را به مکانی که می خواهید باشد تبدیل کنید؟ شاید بتوانید برای رهایی از تنش در یک کلاس آنلاین تناسب اندام ثبت نام کنید. یا می توانید یک بازی آنلاین انجام دهید تا شما را سرگرم کند. یا می‌توانید برای دوستان و خانواده کارت‌های به شما فکر می‌کنم بنویسید تا وقتی دیگران آن را در صندوق پست الکترونیکشان می بینند خوشحال شوند.

درمان نا امیدی با تکنیک های ساده

8. درمان نا امیدی : بدانید، این نیز خواهد گذشت

تجربه داشتن حس سرخوردگی و ناامیدی بخشی از وجود انسان بودن است. با این حال، چند خبر خوب برای شما وجود دارد: ناامیدی و سرخوردگی حسی گذرا است. وقتی متوجه شدید که در قفسه سینه خود دردی دارید، نفسی عمیق بکشید؛ در این زمان به یاد داشته باشید که این حالت دائمی نیست. این فکر می تواند به شما کمک کند تا با ناامیدی و سرخوردگی مقابله کنید. موانع و چالش ها برای همیشه دوام نمی آورند. هنگام برخورد با مشکل، آنها می توانند درد بسیار زیادی را به شما تحمیل کنند. با این حال، هیچ چیز دائمی نیست و در نهایت، با گذشت زمان، متوجه سرخوردگی و ناامیدی خود خواهید شد. از تصمیم گیری دائمی برای حل مشکلات موقتی خودداری کنید. در این لحظه، شما کنترل کاملی را بر روی احساس و واکنش به ناامیدی و سرخوردگی خود دارید. قدم و کار بعدی خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

9. مقابله با سرخوردگی با پرت کردن حواس خود

دو نوع آدم سرخورده و ناامید در دنیا وجود دارند: کسانی که در افکار خود اندیشه می کنند و کسانی که اقدام می کنند.

کسانی که در افکار خود اندیشه می کنند، تمایل دارند که یک مشکل کوچک را غیرممکن کنند. از طرفی دیگر کسانی که معمولاً با پرت کردن حواس خود دست به اقدام می زنند، در نهایت به راه خود ادامه می دهند. اگر متوجه شدید که چیزی شما را ناامید و سرخورده می کند، مهم است که حواس خود را با انجام دادن یک کار متفاوت پرت کنید. شاید بازی‌های تسکین اضطراب، ورزش یا تماشای یک فیلم را انتخاب کنید. از تماس تلفنی با یک دوست برای صحبت در مورد مشکل خود اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است باعث تشدید اندیشه فکری شود. شما به کسی نیاز ندارید که با ناامیدی و سرخوردگی های شما موافقت کند، شما به کسی نیاز دارید که به شما کمک کند تا از ناامیدی و سرخوردگی هایتان خلاص شوید. هر مشکلی لیاقت سرو کله زدن و مقابله کردن را ندارد. و این فقط شامل سرو کله زدن با افراد دیگر نمیشود، بلکه شامل یک مقابله ذهنی در ذهن شما هم نیز می شود.


حتما بخوانید: 23 فیلم انگیزشی و الهام بخش دنیا


10. درمان نا امیدی: یک مدخل ژورنالی را در مورد آن اضافه کنید

گاهی اوقات وقتی با سرخوردگی و ناامیدی سر و کار دارید، می خواهید میلیون ها چیز را از از افکار و دل خود حذف کنید. اما مشکل اینجاست که وقتی کلمات به بیرون می آیند و منعقد میشوند، همان بیرون می مانند. می تواند تنش را به روابط اضافه و شرایط بد را بدتر کنند. اکنون، احتمالاً نمی خواهید افکار منفی خود را در مورد افراد یا موقعیت ها روی کاغذ بیاورید. زیرا ممکن است آن کاغذ به طور تصادفی توسط دیگران پیدا و خواند شود.

بهترین استراتژی برای اینکار این است که همه آن را تایپ کنید و بلافاصله بدون ارسال آن، آن را حذف کنید. اگر فکر می کنید به اشتراک گذاشتن افکارتان نیاز به شنیده شدن دارد تا به شما در رسیدن به راه حل کمک کند، چند ساعت به خودتان فرصت دهید تا آرام شوید. هنگامی که چیزی را می نویسید، مطمئن شوید که شامل اقداماتی شود که شما و دیگران می توانید برای رفع ناامیدی خود آن را انجام دهید.

  • شما همچنین می‌توانید یک مجله ذهن‌ آگاهی، جایی که بتوانید احساسات روزانه‌تان را زیر نظر بگیرید داشته باشید.

درمان نا امیدی با تکنیک های ساده 2

نتیجه گیری : مقابله و دست و پنجه نرم کردن با سرخوردگی و  ناامیدی

سرخوردگی و  ناامیدی یک احساس موقتی است. با استفاده از برخی از استراتژی های بالا می توانید اقداماتی را برای مقابله با ناامیدی و سرخوردگی انجام دهید. به خاطر داشته باشید که این احساس را دوباره در مسیری جدید تجربه خواهید کرد. با استفاده از مدیتیشن، می توانید از احساسات قبل از اینکه کاملا ظاهر شوند، آگاه تر شوید. این کار می تواند به شما کمک کند تا ناامیدی خود را به صورت طولانی مدت مدیریت کنید. خلاص شدن از سرخوردگی و ناامیدی از طریق ورزش هم نیز می تواند برای مقابله کردن با آن مفید واقع شود. این که آیا تصمیم دارید ناامیدی و سرخوردگی های خود را بنویسید، روی راه حل ها تمرکز کنید، حواس خود را پرت کنید و یا هر یک از ایده های دیگر در این لیست را امتحان کنید، در راه مدیریت کردن ناامیدی و سرخوردگی خود به شیوه ای ایمن و سالم پیش خواهید رفت. انشالله همیشه در آرامش باشید.


مقالات مرتبط:

چگونه خودمان باشیم، خود را دوست داشته باشیم و شادتر زندگی کنیم؟

جملات انگیزشی صبحگاهی شاد، کوتاه برای شروع صبح با انرژی مثبت
 

از
4
رای