7 راه ساده اما مطمئن برای از بین بردن نگرش منفی و افکار بد

7 راه ساده اما مطمئن برای از بین بردن نگرش منفی و افکار بد فقط کسانی که بر روی عادات خود کار می کنند، می توانند نگرش های خوبی ایجاد کنند که تاثیر قابل توجهی در زندگی شان بگذارد. اثر یک نگرش بد تنها بر روی شما نیست، بلکه بر دیگران نیز اثرگذار است.

نگرش تان به زندگی و اینکه چگونه می توانید نگرش خود را مدیریت کنید، حائز اهمیت است. یکی از راه های اثبات شده برای از بین بردن نگرش منفی، اتخاذ این 7 استراتژی ثابت شده و تغییر پارادایم زندگی به روش آقای باب پراکتور است. آیا می دانید دیدگاهتان در مورد زندگی، نتایج شما در زندگی را تعیین می کند؟ نگرش بد تضمینی است که زندگی غم انگیز و سطح رضایت بخشی از آنچه که باید باشد، کمتر است. اگر در مورد رابطه، کسب و کار، شغل، سلامت، و پیشرفت شخصی تان بدبین هستید، این مساله بر روی هر فرصتی که بر سر راه شما قرار می گیرد، تاثیرگذار است. آنچه شما نیاز دارید، این است که نگرش های منفی که شما را به تباهی می کشاند، از بین ببرید.

نگرش بد چیست؟

نگرش بد یک احساس، شیوه یا تعامل است که با همیاری، خوش بینی یا سازندگی همراه نیست. آیا تاکنون به این مساله فکر کرده اید که افراد با نگرش بد چرا معمولا خوشحال نیستند؟

افراد با نگرش منفی به صورت زیر تشریح می شوند

«پرخاشگر، متکبر، خصمانه، رک، بی عاطفه، ایرادگیر، بدبین، متقلب، غیرصمیمی، حسود، محتاط، خصمانه، بی تفاوت، غیر قابل تحمل، بدبین، متعصب، مغرور، خشمگین، بی ادب، غمگین، خودخواه، مشکوک، بی احساس، غیر قابل اعتماد».

نگرش بد چیست؟

تاثیرات نگرش بد چیست؟

اکنون که کلمات برای توصیف افراد با نگرش بد شرح داده شد، می توانیم به تاثیرات کلی این نگرش بپردازیم. نگرش بد می تواند مانع از ایجاد نگرش درست در مورد زندگی شود. این نگرش همچنین می تواند از به حداکثر رساندن مواردی که باعث شادی تان می شود، جلوگیری کند. این نگرش همچنین می تواند به محدودیتی تبدیل شود که مانع از بلوغ و یادگیری راهبردهای کاربردی کنار آمدن با چالش های زندگی می شود. این امر می تواند تلاشتان برای چیزهای هیجان انگیز را محدود کند. افراد با نگرش منفی ممکن است در نهایت تنها، افسرده، و دچار استرس شوند.

علل نگرش منفی چیست؟

افراد با نگرش منفی اغلب موقعیت ها و افرادی را به شیوه ای ناخوشایند تجربه می کنند. اگرچه برخی از مطالعات نشان می دهد که نگرش بد یک مولفه خلق و خوی است، برخی از متخصصان درمانی تأیید می کنند که جنبه آموخته شده ای وجود دارد که توسط عادات شما تقویت می شود. به عنوان مثال کودکی که به ناراحتی های جسمی و همچنین احساسی بسیار حساس است، ممکن است تمایل به نگرش منفی داشته باشد.

در عین حال، محیط شما می تواند عادات شما را شکل داده و به شما آموزش دهد تا زندگی واقع بینانه تری داشته باشید. همه برای داشتن نگرش منفی متولد نشده اند. آنها می توانند این را بیاموزند یا توسط والدین آموزش داده شوند. به عنوان مثال، هر والدی که نگرش بدی داشته باشد، یک نمونه الگو از این دیدگاه یا عادت برای فرزندان خود است. این باعث می شود که کودکان با الگو قرار دادن والدین خود، بدبینی را بیاموزند. نگرش بد همچنین می تواند ناشی از تجربیات زندگی باشد سابقه عدم موفقیت، سوء استفاده یا تروما، علی رغم تاثیرگذاری تان.

علل نگرش منفی چیست؟

چگونه می توان نگرش بد را از بین برد؟

1. منفی بودن را از زندگی خود حذف کنید

شما باید مسئول آنچه که انجام می دهید، باشید. کنترل زندگی خود را به دست بگیرید، مانند یک مهندس داخلی که در شرایط منفی اوضاع را کنترل می کند. هر گونه طرز فکر متکبرانه را از بین برده و با قبول مسئولیت کارهایتان، یک فضای مثبت ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد یک پروژه، یک بازخورد 5 ستاره (فوق العاده) دریافت نمی کنید، بدان علت نیست که مشتری شما را دوست ندارد. ممکن است مربوط به عملکرد شما در کار باشد. به جای سرزنش کردن او، می توانید با او ارتباط برقرار کرده و اینکه چگونه می توانید کیفیت کار خود را بهبود ببخشید. به این ترتیب، تغییرات مثبت شغلی ایجاد کرده اید. افکار منفی باعث ایجاد اقدامات منفی می شوند. اگر می خواهید تا یک نگرش مثبت را به اشتراک بگذارید، باید عادات خوب را پرورش دهید.

2. نگرش های منفی خود را فهرست کرده و تمام تلاش خود را برای تغییر آنها انجام دهید.
  • رازهایی در فهرست کردن نگرش های منفی تان که مانع از ایجاد تغییرات در زندگی تان می شود، وجود دارد. تنها یک لیست تهیه نکنید، آن را بسوزانید تا نمادی باشد که اجازه داده اید تا افکار بد از بین بروند.
  • بر روی یک تکه کاغذ، هر عادت یا نگرش بدی را یادداشت کنید. فهرست را بخوانید و چیزهایی که می توانید تغییر دهید را بررسی کنید. به عنوان مثال، می توانید روابط مخرب خود را قطع کرده، یا می توانید پول پس انداز کرده تا مشکلات مالی خود را حل کنید.
  • به محض اینکه به این مساله فکر کردید که چگونه عادات بد را به عادات خوب تغییر دهید، فهرست را بسوزانید و چیزهای جدیدی را بنویسید که می خواهید در زندگی خود تجربه کنید. باید شیوه های قدیمی خود را ترک کنید تا شیوه های جدیدی ایجاد شود!

چگونه می توان نگرش بد را از بین برد؟

3. انتظارات خود را کم کنید.

نگرش منفی معمولا با انتظار از خود یا دیگران شروع می شود. شما می خواهید خود یا دیگران را راضی کنید، بنابراین انتظارات غیر واقع بینانه ای ایجاد می کنید. شما موفق به برآورده شدن انتظارات غیر واقعگرایانه خود نمی شوید، و این مساله یک نگرش بد و یک محیط منفی ایجاد می کند. باید این مساله را بپذیرید که هیچ شرایط فوق العاده ای وجود ندارد. نقص بخشی است که زندگی را زیبا می کند و به ما کمک می کند تا شخصیت خوبی داشته باشیم.

وقتی شکست می خورید، این مساله را فراموش کنید و تصور کنید که موفقیت به چه شکل است. همچنین، اگر شخصی به شما می گوید که به اندازه کافی خوب نیستید، درک کنید که هیچ چیز اشتباهی در مورد شما وجود ندارد. با دید مثبت به آن نگاه کرده و آن را فراموش کنید. وقتی به تصور منفی ادامه دهید، فقط نگرش منفی ایجاد می کند. خودآگاهی و مدیتیشن را تمرین کنید تا ذهن خود را از چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، آزاد کرده و تجریبات بد را ثبت نکنید. مدیتیشن می تواند کمک کند تا هر گونه نگرش منفی را از بین ببرید.

4. بخشش

شما باید نه تنها خود، بلکه دیگران را نیز ببخشید. گاهی اوقات ممکن است از اینکه چگونه عیوب و نگرش های منفی، رویاهای یک زندگی استثنائی را خراب کرده است، شکایت کنید. غرق شدن در این طرز فکر و به خاطر داشتن این کینه ها باعث می شود تا نگرش بد تقویت شود. توانایی بخشش به شما کمک می کند تا روی نکات مثبت پیرامون خود تمرکز کنید. بخشش، دشمن نگرش های منفی است. فضایی برای افکار مثبت ایجاد می کند. نه تنها این مساله، بلکه استرس را به حداقل رسانده و شادی و آرامش و رونق زندگی را افزایش می دهد.

راه های از بین بردن افکار بد و منفی

5. از افراد منفی دوری کنید.

با وجود افراد منفی در کنارتان، نمی توانید نگرش خوبی داشته باشید. آیا متوجه شده اید که افراد موفق با کسانی که باعث تضعیف یا پسرفت شان می شوند، همکاری نمی کنند؟  به عنوان مثال، بیل گیتس، الون ماسک، وارن بافت، بن کارسون، ریچارد براندسون و سایرین؟ من هم همین کار را می کنم! افرادی که وقت خود را با آنها می گذرانید، تاثیر زیادی بر نگرش تان دارند. اگر می خواهید افکار منفی را از خود دور کنید، باید با دور کردن افراد منفی از حوزه نفوذی تان شروع کنید. اگر حذف آن شخص از زندگی تان سخت است که موجب ناراحتی او می شود، می توانید رابطه خود با او را محدود کنید. همچنین می توانید با برجسته کردن و تأکید مثبت بر آنچه که او می گوید یا انجام می دهد، نگرش بد او را بی تاثیر کنید. این رویه باعث می شود تا در مسیر منفی قرار نگیرید.

6. پاسخ به تغییر

احساسات منفی معمولا تغییر می کنند. بهترین راه کنترل تغییر، واکنش نشان دادن است. اگرچه شما توانایی کنترل هر گونه موقعیت یا شخصی را ندارید، اما می توانید انتخاب کرده که به آنها واکنش نشان داده و یا واکنشی نشان ندهید. به عنوان مثال، وقتی شخصی یک نظر ناخوشانید در پست رسانه های اجتماعی تان می نویسد، سریعا نسبت به آن نظر واکنش نشان ندهید. به یک پاسخ فکر کنید، سپس قبل از جواب دادن، به مدت 24 ساعت صبر کنید. در این مدت، احتمالا تصمیم می گیرید که لحن پاسخ تان ملایم تر باشد. به این ترتیب، می توانید از بروز هر تنشی جلوگیری کنید. اگر کارفرما برای جبران هزینه ها با شما قطع همکاری می کند، یا پروژه شما خاتمه یافته است، از مدیر خود به خاطر این فرصت تشکر کرده و بگویید: «کار کردن با شما باعث شد که انسان بهتری شوم. این فرصتی برای کشف چیزی است که به آن علاقمند هستم».

بهترین راه کنترل تغییر

7. به دیگران کمک کنید

وقتی بر زندگی دیگران تاثیر می گذارید، زندگی معنادار می شود. کمک به دیگران می تواند به شما در تغییر برخی از نگرش های بد کمک کند و یک الگوی جدید برای زندگی به شما ارائه دهد. وقتی مشاهده می کنید که با کمک تان برای حمل مشکل دیگران، نتیجه مناسبی به دست آمده است، احساس مثبت بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، در یک مدرسه یا کتابخانه ملی داوطلب می شوید و یا به اعضاء خانواده یا دوستانتان در آخر هفته کمک می کنید. وقتی به دیگران کمک می کنید، آنها احساس خوبی دارند و به نوبه خود باعث می شود تا شما احساس خوبی داشته باشید. زندگی که بر پایه عشق و حمایت ساخته می شود، نگرش مثبتی ایجاد می کند.

جایزه: روش خود را به شیوه آقای باب پراکتور تغییر دهید

بر اساس گفته های باب پراکتور، رئیس و مؤسس مؤسسه پروكتور گالاگر: «پارادایم، مجموعه ای از عادات است که در ذهن ناخوداگاه شما محبوس است». برای تغییر پارادایم، باید از همان الگوی ایجاد شدن آن تبعیت کنید از طریق تکرار اطلاعات. همچنین باید درک کنید که قبل از تغییر پارادایم، آگاهانه و عمداً نگرش های بد را با نگرش خوب جایگزین کنید.

باب توصیه می کند که این کار را با انتخاب برخی از باورهای جدید که مطابق با نگرش جدید یا عادات خوبی است که می خواهید شکل دهید، شروع کنید. عادات و سیستم اعتقادی قدیمی را در ذهن ناخودآگاه خود با این موارد جدید جایگزین کنید. می توانید این کار را از طریق تایید مثبت عملی کنید. می توانید از کلمات مثبت، به عنوان تصویری از نگرش جدیدی که می خواهید ایجاد کنید، استفاده کرده و این بیانیه را با صدای بلند بخوانید.

به عنوان مثال: «من بسیار هیجان زده و سپاسگزار هستم که فرصت ها از طریق جریان های مختلف درآمد به طور مداوم در زندگی من وجود دارد. می دانم که چگونه پول کسب کنم، چگونه پول را مدیریت کرده و آن را چند برابر کنم». استراتژی دیگری که باب توصیه می کند، ایجاد تصویری ذهنی از شما است که آن نگرش های خوب را نشان می دهید. او این تصویر را «بینایی» می نامد. این روش را روزانه و به طور مداوم تمرین کنید، و می توانید یک بار و برای همیشه نگرش منفی را از بین ببرید.

روش خود را به شیوه آقای باب پراکتور تغییر دهید

نتیجه گیری

فقط کسانی که بر روی عادات خود کار می کنند، می توانند نگرش های خوبی ایجاد کنند که تاثیر قابل توجهی در زندگی شان بگذارد. اثر یک نگرش بد تنها بر روی شما نیست، بلکه بر دیگران نیز اثرگذار است. اما با این راهکارهای اثبات شده در مورد چگونگی از بین بردن نگرش بد، می توانید به یک فرد بهتر و نیرویی فرضی در حوزه نفوذ خود تبدیل شوید.

از
3
رای