8 راه غلبه بر داشتن حس دلتنگی و تنهایی، راه های از بین بردن حس تنهایی

8 راه غلبه بر داشتن حس دلتنگی و تنهایی، راه های از بین بردن حس تنهایی برای همه ما پیش آمده است که برای لحظاتی احساس تنهایی بر ما غلبه کند و دلتنگی موجب آزار ما شود، البته که نمی توان مانع بوجود آمدن حس تنهایی شد ولی می توان بر آن غلبه کرد.

گاهی اوقات مواقعی در زندگی پیش می آید که ما باید ساعاتی را به تنهایی سپری کنیم. گاهی نیز تنهایی می تواند در زمانی که افراد در اطرافمان هستند، به سراغمان بیاید. مجرد بودن نیز می تواند باعث ایجاد حس تنهایی در ما شود حتی اگر رابطه شادی داشته باشیم.

بنابراین به منظور غلبه بر حس تنهایی با انجام فعالیت هایی که در ادامه به آن اشاره می شود، می توانیم ساعات تنهایی و دلتنگی خود را به ساعات شاد و مفرح تبدیل کنیم. برای این کار بهتر است قبل از تنها شدن برای خود لیستی از کارها را برای انجام تهیه کنیم؛ زیرا در ساعات تنهایی بعید به نظر می رسد افکار و ایده های خلاق به ذهنمان برسد.

این لیست می تواند شامل انجام فعالیت ها، کمک به دیگران و انجام کارهایی باشد که باعث می شود حس عاطفی بهتری پیدا کنیم. حل معما، دوچرخه سواری، شنا، تماشای حیوانات، موزه یا سفر یک روزه با اتوبوس نمونه هایی از این فعالیت ها هستند. لازم نیست که این فعالیت ها کارهای بزرگی باشند حتی قدم زدن با یک دوست یا همسایه، کمک به افراد مسن یا سلام کردن به یک میوه فروش هم می تواند در این لیست قرار بگیرد. برای افزایش عواطف و احساساتمان می توانیم به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهیم و حس الهام بخشی از آن بگیریم، چرا که گاهی اوقات موسیقی با احساسات و زندگیمان پیوند می خورد.

داشتن حس تنهایی

1. از بین بردن حس تنهایی با انجام کارهای داوطلبانه

یکی از مهمترین کارهایی که می توانیم برای متوقف کردن حس تنهاییمان انجام دهیم، بخشیدن چیزی به دیگران با علاقه و به صورت داوطلبانه می باشد.

تنهایی می تواند انزوا و گوشه گیری را افزایش دهد و به تفکرات و احساسات منفی که حس بیگانگی را افزایش می دهند، دامن بزند. همچنین می تواند نیاز به تلاش عاطفی زیادی داشته باشد اما انجام کاری برای کمک به دیگران می تواند باعث کاهش حس تنهایی و از بین رفتن چرخه منفی انزوا شود.

تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی نشان داده که انجام کارهای داوطلبانه باعث تقویت سلامت عاطفی به خصوص در بین افراد پس از 40 سالگی و در سنین بالاتر می شود، سال هایی که عمدتا با احساس تنهایی همراه است. بنابراین اگر به دنبال مکانی برای انجام کارهای داوطلبانه هستیم، باید در مورد شرایط و مکان هایی فکر کنیم که افراد دیگر در آنجا حس تنهایی را تجربه می کنند مانند یتیم خانه ها، سازمان های حمایت از کودکان یا حتی مراکز تهیه غذا برای افراد گرسنه. زمان خود را در این گونه مكان ها وقف دیگران کنیم. خواهیم دید که به سرعت، حس ناخوشایند تنهایی ما از بین خواهد رفت.

راهی برای برقراری ارتباط با دیگران و با جهان پیدا کنیم. با کمک به افرادی که بدبخت تر هستند، متوجه می شویم که توانایی ایجاد تفاوت را داریم. بسیاری از سازمان ها، فرصت های خدمت رسانی برای افراد داوطلب دارند که این خدمات، به طور آنلاین در وب سایت هایشان فهرست شده است. چنانچه نمی توانیم مستقیما فرصتی پیدا کنیم، با مراجعه به وب سایت ها می توانیم اطلاعاتی به دست آوریم.

2. غلبه بر تنهایی با تماس با دوستان یا اعضای خانواده

 گاهی تماس با دوستان یا خانواده می تواند حال روحی ما را کاملا تغییر دهد و احساس تنهایی ما را از بین ببرد. چند دقیقه صحبت کردن می تواند موجب آرامش ما شود. ما می توانیم از طریق رسانه های اجتماعی یا از طریق تلفن یا ملاقات دوستان و خانواده، با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

حس تنهایی به ما پیام می دهد که ما عطش برقراری ارتباط با دیگران را داریم؛ چرا که ما موجوداتی اجتماعی هستیم و برای تنهایی و تنها ماندن آفریده نشدیم. در نتیجه انجام کاری که حس برقراری ارتباط را در ما ایجاد کند، می تواند پاسخگوی این نیاز طبیعی ما باشد.

3. داشتن تحرک برای از بین بردن حس تنهایی

کار در بیرون یا حرکت دادن بدن می تواند به از بین بردن حس تنهایی ما کمک کند. زمانی که حس تنهایی می کنیم، دیگر نباید زمانی را صرف این تفکر در ذهنمان کنیم که چه حسی داریم.

زمان های تنهایی اغلب با گوشه گیری و عدم فعالیت ارتباط دارند. بنابراین با تحرک و تقویت حرکت بدن می توانیم بر این حس غلبه کنیم. «اندورفین طبیعی» آزاد شده از طریق ورزش می تواند به ایجاد حس بهتر در ما کمک کند و در طول انجام حرکات فیزیکی، برای دور کردن ذهن از تنهایی لازم است.

«آندورفين ها» یا «مسکن های طبیعی بدن» موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپو تالاموس ترشح می شوند و اثر اصلی آنها تسکین درد است. اندورفین ها که مورفین طبیعی بدن خوانده می شوند در حقیقت بسیار شبیه به مخدرها مانند مورفین و دیگر مشتقات تریاک عمل می کنند و تولید آن ها در زمان فعالیت بدنی، هیجان، احساس درد، خوردن غذاهای فلفلی، احساس عشق و و اوج لذت جنسی صورت می گیرد.

می توانیم به باشگاه ورزشی برویم، در منزل کمی فعالیت کنیم، به پیاده روی برویم، یوگا انجام دهیم یا بدن خود را به هر طریقی که حس می کنیم، حال ما را بهتر می کند حرکت دهیم. زمانی که حرکت می کنیم حس از بین رفتن تنهایی را تجربه خواهیم کرد.

4. ساختن و خلق کردن برای مقابله با تنهایی

ما همیشه بعد از خلق یا ایجاد چیزی، حس بهتری پیدا می کنیم و این خلق و آفرینش می تواند شامل شعر ، نقاشی با آبرنگ و یا چیزهایی از این دست باشد.

خلق و آفرینش می تواند به رهایی ما از احساس تنهایی کمک کند. چالش انگیز ترین جنبه تنهایی می تواند حس پوچی و عدم برقراری ارتباط با افراد دیگر به مدت طولانی یا نیروهای بیرون ما باشد اما برخی از این مشکلات می تواند با خلق چیزی از درون ما حل شود و از بین برود.

هر فعالیت خلاقانه ای می تواند کمک کننده باشد از جمله نویسندگی، نقاشی، سفالگری، مجسمه سازی، شعرسرایی و خوانندگی. زمانی که چیزی را می سازیم، از یک فضای خالی، صفحه خالی و کاموای لمس نشده، شروع می کنیم و تصمیم می گیریم که چگونه آن فضای خالی را پر کنیم. زمانی که چیزی می سازیم، نفس و ضمیر درون خود را لمس می کنیم.

غلبه کردن بر حس دلتنگی

5. رهایی از حس تنهایی با شرکت در یک کلاس

گاهی می توانیم به جای انجام فعالیت های فیزیکی به تنهایی در یکی از کلاس های گروهی شرکت کنیم. کلاس عمومی، مکانی عالی برای ملاقات افراد با علایق مشابه با سلیقه ما است. این کار می تواند باعث بیرون کشاندن ما از خانه و رها شدن ما از حس تنهایی باشد.

بهتر است در کلاسی شرکت کنیم که از آن لذت می بریم یا چیزی که همیشه می خواستیم یاد بگیریم، بنابراین خود را در محیطی خواهیم یافت که افراد دارای سلیقه مشابه با ما در آن جمع هستند. کلاسهای بداهه گویی، کلاس های جدیدی هستند و راهی برای توسعه مهارت های بیشتر درون افراد و به دست آوردن اعتماد به نفس هستند. این کلاسها در عین حال سرگرمی زیادی هم ایجاد می کنند. لازم نیست که این کلاس ها، کلاس های همراه با فعالیت شدید یا بهبود دهنده باشند. مجسمه سازی، نویسندگی، زبان خارجی، ورزش یا هر کلاس دیگری می تواند کمک کننده باشد.

6. مراقبه (مدیتیشن) برای حل مشکل تنهایی

انجام مراقبه به اندازه ای که به نظر می رسد، سخت و ترسناک نیست و در واقع می تواند در زمان تنها شدنمان به ما کمک کند. کافی است آرام بنشینیم و تمرکز کنیم که حس تنهایی ما در کجای بدنمان خود را نشان می دهد. آیا در سینه ما است؟ معده؟ گلو؟ و یا در جای دیگر.

زمانی که بدن را مورد بررسی قرار می دهیم، به حس درون خود توجه می کنیم که این ناراحتی و ناخوشایندی تنهایی از کجا به وجود آمده است. اگر زمانی که محدوده ای که از تنهایی رنج می برد را شناسایی کردیم، در آن محدوده نفس بکشیم و انرژی آرامش بخشی به این محدوده بفرستیم.

زمانی که انرژی شفادهنده را به این محدوده فیزیکی که حس تنهایی را نشان می دهد، ارسال می کنیم، نشستن را ادامه دهیم و سپس حس کنیم که گویی در حال شستشوی خود و قلبمان و همه کسانی که از تنهایی رنج می برند با انرژی شفابخش هستیم.

این تمرین بسیار شبیه گوش دادن به داستان است که حس ما را به حس دیگران ارتباط می دهد و به ما کمک می کند تا حس خود را به دیگران پیوند داده و با تنهایی دیگران احساس همدردی کنیم و انجام این کار باعث می شود تا کمتر حس تنهایی داشته باشیم.

7. مطالعه یا خواندن داستان

یک راه کلی برای پرت کردن حواس، خواندن داستان یا گوش دادن به آن است. گوش دادن به نوارهای قصه که همانند داستان های واقعی از زندگی برخی از مردم توسط افراد دیگر نقل می شود، می تواند حس تنهایی ما را پر کند و نکته های موجود در داستان حتی می تواند برای فعالیتهای ما ایده دهنده و انگیزه دهنده باشد. گوش دادن به داستان مزیت های دیگری نیز دارد و باعث ایجاد حس مشترک با دیگران می شود و یک راه ارتباط عاطفی و بدون خطر برای شریک شدن با حس دیگران، داشتن یک سفر عاطفی و به دست آوردن چشم انداز و درک از شرایط خود است. همچنین یک سرگرمی فوق العاده محسوب می شود.

مقابله با حس تنهایی

8. درخواست درمان

هر کس گاهی اوقات ممکن است حس تنهایی پیدا کند اما اگر متوجه شدیم که همواره حس تنهایی داریم، زمان آن رسیده که به دنبال کمک خارجی باشیم. اگر الگویی مزمن از حس تنهایی داشته باشیم، باید برای تشخیص منشأ و الگوها به درمانگر مراجعه کنیم.

ممکن است ما دلبستگی و ارتباط نزدیک با والدینمان در طول رشد خود نداشته ایم، پس هیچ گاه نیاموخته ایم که چگونه به دیگران نزدیک شویم. در نتیجه لازم است تا روابطی ایجاد کنیم که باعث رضایت ما از تنها نماندن شود.

اگر ما اکثر اوقات حس تنهایی داشته باشیم، می تواند نشانه موردی جدی تر باشد که نیاز به مداخله بیشتر دارد. تنهایی می تواند تجربه افرادی باشد که حس افسردگی، دور بودن یا عدم ارتباط با دنیای اجتماعی را دارند.

درمان در صورتی می تواند کمک کننده باشد که ما حس تنهایی را در ارتباط با افسردگی یا اضطراب اجتماعی تجربه کرده باشیم. حس تنهایی که با افسردگی همراه است می تواند تا حد زیادی از بین برود. گاهی اوقات تنهایی، نتیجه اضطراب اجتماعی، خجالت یا نداشتن مهارت برای هدایت شرایط اجتماعی است.

درمان فردی یا طی کردن یک روند مشابه که به درک ریشه های مشکل کمک کند می تواند بسیار مفید باشد.

نکته: ممکن است اکنون حس تنهایی کنیم. احساس تنهایی کاملا عادی و زود گذر است. انجام برخی از کارهای پیشنهاد شده توسط کارشناسان مانند مواردی که بدان ها اشاره شد، می تواند کمک کننده باشد. پس لبخند بزنیم و بدانیم که حس تنهاییمان از بین خواهد رفت و خیلی زود، حس بهتری خواهیم یافت.

از
19
رای