از بین بردن مگس سرکه با بهترین روش خانگی؛ علت و مضرات پشه میوه

از بین بردن مگس سرکه با بهترین روش خانگی؛ علت و مضرات پشه میوه از بین بردن مگس سرکه با بهترین روش خانگی ؛ پشه یا مگس میوه از کجا می آیند؛ علت ایجاد پشه میوه یا مگس میوه در خانه چیست و طرز تهیه اسپری حشره کش خانگی برای مگس میوه در سلام دنیا.

اگر تا به حال با حشرات ریز در خانه خود مانند مورچه ها، پشه ها یا مگس سرکه مبارزه کرده اید، پس حتما می دانید که از بین بردن آنها برای همیشه چقدر خسته کننده و سخت است. خوشبختانه روش های طبیعی برای از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه وجود دارد. در صورتی که سطوح آشپزخانه شما حاوی مقادیر باقی مانده یا خرده های مواد غذایی حاوی قند باشد، احتمال اینکه خانه شما بارها و بارها مستعد جذب مگس های میوه باشد، وجود دارد. این امر به ویژه در تابستان و زمان های گرم تر و مرطوب تر سال که این حشرات بیشتر فعال هستند بیشتر رخ می دهد.

آیا روش های از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه از خانه تان را نمی شناسید؟ خوشبختانه، پس از نظافت کاملا خانه، به خصوص آشپزخانه، انجام این کار با استفاده از موادی که در خانه دارید مانند سرکه بسیار ساده است. اجازه دهید در ابتدا این مقاله سلام دنیا، به مواردی که باعث جذب پشه میوه یا مگس‌ سرکه می شوند و همچنین روش‌هایی برای از بین بردن مگس سرکه با بهترین روش خانگی؛ جلوگیری از تجمع آنها نگاهی بیاندازیم.

پشه میوه یا مگس سرکه از کجا می آیند؟

پشه میوه یا مگس سرکه (Drosophila melanogaster) حشرات کوچکی هستند که در مناطق مرطوب توانایی تولید مثل سریعی دارند. گونه های مختلفی از این حشرات ریز وجود دارد، از جمله:

 • پشه یا مگس مکزیکی
 • پشه یا مگس کارائیب
 • پشه یا مگس زیتون
 • پشه یا مگس مرکبات
 • پشه یا مگس مدیترانه ای
 • پشه یا مگس گیلاس غربی

حتما بخوانید: فراری دادن مورچه ها از خانه با 3 ترفند ساده


علت ایجاد پشه میوه یا مگس سرکه در خانه چیست؟

اولین چیزی که این حشرات ریز را به خود جذب می کند، فروکتوز (قند) است، به ویژه قند میوه ها و سبزیجاتی که بسیار رسیده، پوسیده و در حال تخمیر هستند. گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را در داخل سینک، گوشت فاسد، سطل‌های زباله و نوشابه‌های گازدار، یا آبمیوه‌ها یافت. پشه میوه یا مگس‌های میوه ماده معمولاً برای تخم‌گذاری به دنبال میوه‌های بسیار رسیده یا پوسیده می‌گردند.

هنگامی که مکان مناسبی برای تخم‌گذاری پیدا می‌کنند، ممکن است همزمان تا 500 تخم‌ها را بریزند چند روز بعد این تخم ها بیرون می‌آیند، و شما یک دسته جدید از پشه میوه یا مگس‌های میوه را در خانه خود خواهید داشت که فقط چند روز بعد قادر به تولید مثل هستند. بنابراین، اقدام سریع و تهاجمی در اولین باری که آنها را مشاهده کردید بسیار مهم است!

علت ایجاد پشه میوه یا مگس میوه در خانه چیست؟

اگرچه پشه میوه یا مگس‌های میوه مانند پشه‌ها به نظر می‌رسند، اما گونه‌های متفاوتی هستند که جذب چیزهای مختلفی می‌شوند. پشه ها معمولا خاکستری یا سیاه هستند، در حالی که مگس های میوه یا قهوه ای مایل به زرد، قرمز، نارنجی یا قهوه ای، گاهی اوقات با چشم های قرمز هستند. لاروهای کوچک پشه میوه یا مگس‌های میوه (که شفیره نیز نامیده می‌شوند) تمایل دارند از محل تولید مثل، مانند درون میوه‌های پوسیده، به سمت یک نقطه خشک مجاور بروند. در عرض حدود 24 ساعت، این لاروها می توانند به اندازه کافی بالغ شوند تا شروع به پرواز کنند.

روش های طبیعی ازبین بردن پشه میوه یا مگس سرکه

سریع ترین روش برای از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه چیست؟ اولین قدم این است که خانه خود را به طور کاملا تمیز کنید، سپس باقیمانده‌ها میوه ها،سبزیجات و غذاها، موادی که مورد علاقه آنها هستند را دور بریزید. بهترین روش برای جلوگیری از هجوم این حشرات به آشپزخانه شما و از بین بردن آنها این است که از نگهداری مواد غذایی در داخل آشپزخانه خودداری کنید. در ادامه نحوه از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه در طی چند مرحله ساده ارائه شده است:

1. نظافت کردن خانه

مگس های میوه از سطوح تمیز و خشک دوری می کنند، بنابراین برای از بین بردن آنها باید مطمئن شوید خانه شما (به ویژه آشپزخانه شما که در آن غذا نگهداری می شود)عاری از باقی مانده ها، خرده های مواد قندی و مواد غذایی سرباز است. به مناطقی که این حشرات به سمت آنها جذب می شوند توجه زیادی داشته باشید، مانند:

 • سبدهای میوه یا کاسه
 • پیش‌خوان‌های آشپزخانه
 • آشغالدانی
 • سطل‌های زباله
 • ظروف کثیف که در آشپزخانه جمع شده اند
 • خاک انداز

حتما بخوانید: 8 نکته زیرکانه برای از بین بردن بوی بد سطل زباله 


این نواحی را با آب و صابون یا پاک کننده آشپزخانه کاملاً تمیز کنید. سینک خود را از وجود باقی مانده های غذا تمیز نگه دارید و مطمئن شوید که زباله هایتان در سطل با درب محکمی روی آن قرار دارند. همچنین از جمع کردن ظروف کثیف در سینک خودداری کنید و ظروف، بسته‌ها و کاغذهایی که باقی مانده‌های شکر روی آن‌ها وجود دارد، را بازیافت کنید.

روش های طبیعی ازبین بردن پشه یا مگس میوه

2. دور ریختن میوه ها و سبزیجات پوسیده

چگونه پشه میوه یا مگس های میوه را در عرض پنج دقیقه از بین ببریم؟ همانطور که در قسمت بالا ذکر شد، این حشرات مزاحم به دنبال میوه های رسیده، فاسد یا پوسیده هستند .خب پس کاری که ابتدا باید انجام دهید این است که میوه‌ها و سبزیجاتی که ممکن است پوسیده یا بسیار رسیده باشند، مانند موز رسیده، توت، هلو، آلو و غیره را فوراً دور بریزید. هنگام خرید میوه و سبزیجات از خواربار فروشی، مراقب باشید آنهایی که خیلی رسیده هستند را انتخاب نکنید، به خصوص اگر بلافاصله از آنها استفاده نمی کنید. میوه ها و سبزیجاتی بخرید که نارس هستند یا محصولات بسیار رسیده را در یخچال خود نگهداری کنید تا در هوای آزاد نباشد.

همچنین به محض رسیدن به خانه شستن محصولاتی که از فروشگاه مواد غذایی خریده اید اقدام هوشمندانه ای برای از بین بردن لاروهای احتمالی است که ممکن است، در داخل خریدها پنهان شده باشند. برای اینکه خانه شما جذابیت کمتری برای حضور این آفات داشته باشد، مواد قندی و خوراکی های شیرین را در ظروف دربسته یا در یخچال خود قرار دهید. مگس ها همچنین می توانند جذب نوشیدنی های حاوی الکل شوند، به خصوص اگر  این نوشیدنی ها برای مدت زیادی بصورت سرباز بیرون از یخچال باشند که ممکن است شروع به تخمیر کنند. برای جلوگیری از تجمع پشه میوه یا مگس های میوه توسط این نوشیدنی ها، همیشه بطری های قدیمی را تمیز کرده و دور بیندازید.

روش های طبیعی ازبین بردن پشه یا مگش میوه:دور ریختن میوه ها و سبزیجات پوسیده

3. جذب پشه میوه یا مگس سرکها برای به دام انداختن آنها

اگر در حال حاضر با این آفات در خانه خود مواجه هستید می توانید از موادی مانند سرکه سیب برای جذب و از بین بردن آنها استفاده کنید. برای ایجاد تله برای پشه میوه یا مگس سرکه، یک کاسه یا فنجان را با مقدار مناسبی از سرکه سیب پر کنید و روی آن را با پوشش پلاستیکی محکم بپوشانید و سپس سوراخ‌های کوچکی در بالای آن ایجاد کنید تا مگس‌ها بتوانند وارد ظرف شوند.آنها جذب سرکه می شوند، بنابراین به داخل کاسه می روند و سپس به دام می افتند.

توجه: شما برای این کار باید از سرکه سیب استفاده کنید نه از سرکه سفید، زیرا سرکه سفید آنقدرها هم شیرین نیست. برخی از مردم همچنین دوست دارند مایع ظرفشویی و سرکه سیب را با هم مخلوط کنند تا پشه میوه یا مگس‌های میوه پس از تماس با آن، برای فرار بیشتر در مایع گیر بیفتند. مایع ظرف شویی اساساً به کشتن سریعتر آنها کمک می کند و پرواز را برای آنها دشوارتر می سازد.


حتما بخوانید: 60 کاربرد فوق العاده سرکه سیب برای نظافت منزل


روش دیگر برای از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه استفاده از میوه های قدیمی است. مقداری میوه رسیده و خرد شده و مقداری سرکه سیب را در یک فنجان یا شیشه بلند بریزید. سپس مقداری کاغذ را به شکل مخروطی بپیچید و آن را در داخل شیشه قرار دهید و دهانه کوچک‌تر را پایین یا دهانه بزرگ‌تر در قسمت بالا قرار دهید.این دقیقا شکل یک قیف ایجاد می کند که حشرات به داخل آن پرواز می کنند اما به سختی می توانند از آن فرار کنند.

روش های طبیعی برای ازبین بردن پشه یا مگس میوه: جذب پشه میوه یا مگس میوها برای به دام انداختن آنها

از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه چقدر طول می کشد؟

اگر دستورالعمل های که در قسمت بالا ارائه کرده ایم را دنبال کنید، باید در عرض چند روز متوجه تفاوت بزرگی شوید. البته برای از بین بردن آنها باید سریع اقدام کنید، زیرا زمانی که آنها شروع به تخم‌گذاری در خانه شما کنند، این مشکل می‌تواند به سرعت تشدید شود.

چگونه به صورت تهاجمی پشه میوه یا مگس سرکه را از بین ببرید؟

در صورتی که پروتکل بالا به اندازه کافی برای کنترل این آفات در خانه شما موثر عمل نمی کند، می توانید با فرد حرفه ای در زمینه از بین بردن آفات تماس بگیرید و یا از محصولات کنترل آفات خاصی استفاده کنید که تهاجمی تر هستند.

برخی از محصولاتی که ممکن است مفید باشند عبارتند از:

 • هاضم بی هوازی باکتریایی برای ریختن در فاضلاب های آلوده
 • سفید کننده / آمونیاک، که می تواند به حذف لجن از سینک که مگس سرکه را جذب می کند، کمک کند
 • تله هایی که می توانند به دام انداختن برخی از مگس های بالغ کمک کنند

محصول دیگری که شهرت خوبی دارد، Aunt Fanny’s FlyPunch است که برخی احساس می کنند از سایر محصولاتی که در خانه تهیه می شوند DIY بهتر عمل می کند. به گفته مجله Good Housekeeping، «این مخلوط از مواد فعال سدیم لوریل سولفات (یک سورفکتانت مورد استفاده در صابون‌ها) و اسید مالیک (موجود در میوه‌ها) استفاده می‌کند و در یک بطری با بسته بندی باکیفیت عرضه می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قسمت بالایی بسته را باز کنید، آن را روی پیشخوان خود قرار دهید و به عملکرد ان در از بین بردن این آفات تماشا کنید."اسپری‌های حشره‌کش نیز موجود هستند، اما معمولاً حاوی ترکیبی از مواد شیمیایی مانند DEET (N,N-diethyl-m-toluamide) هستند که به دلیل نگرانی‌های احتمالی برای اسپری کردن در سرتاسر خانه ایده‌آل نیستند.

آیا اسپری حشره کش یا روغن سیترونلا برای از بین بردن پشه میوه یا مگس سرکه موثر است؟

برای مثال چندین نوع روغن اسانسی از جمله روغن سیترونلا، چوب سدر، میخک و دارچین برای جلوگیری از تجمع حشرات، از جمله پشه ها و مگس های میوه کمک می کند. می‌توانید این روغن‌ها را در خانه‌تان پخش کنید یا خودتان یک اسپری خانگی درست کنید.

برای تهیه اسپری حشره خانگی به موارد زیر نیاز دارید:

 • فندق افسونگر
 • سرکه سیب
 • روغن های اسانسی مانند اکالیپتوس، علف لیمو، سیترونلا، درخت چای، دارچین یا اسانس رزماری
 • بطری اسپری شیشه‌ای هشت اونسی

حتما بخوانید: روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات با موم زنبور عسل


این اسپری حشره کش علاوه بر دور نگه داشتن حشرات، به کشتن باکتری ها روی سطوحی که روی آن ها اسپری می شود نیز کمک می کند. از همین مواد می توان برای ساخت تله پشه میوه یا مگس سرکه نیز استفاده کرد. مالیدن الکل همچنین باعث از بین بردن پشه یا مگس‌های میوه می شود، بنابراین برخی از افراد به سادگی یک بطری اسپری را با الکل مالشی خالص پر می‌کنند و در محل‌هایی که پشه یا مگس‌های میوه تمایل به حضور و تجمع دارند، اسپری می‌کنند.

آیا اسپری حشره کش یا روغن سیترونلا برای از بین بردن پشه میوه یا مگس میوه موثر است؟

خطرات و عوارض جانبی پشه میوه

پشه ها یا مگس‌های میوه عمدتاً فقط یک حشره آزاردهنده هستند و معمولاً در مورد سلامتی شما مشکل بزرگی محسوب می شوند. برای مثال، آن‌ها افراد یا حیوانات خانگی را گاز نمی‌گیرند (و از خون تغذیه نمی‌کنند یا حتی اجزای دهان گزنده ندارند)، اما می‌توانند به طور بالقوه غذا را با باکتری‌ها آلوده کنند.بزرگترین خطر مرتبط با حشرات در آشپزخانه شما این است که آنها به مواد غذایی حمله کنند و بعد شما آنها را می خورید. اگر می‌دانید این آفات در خانه‌تان وجود دارند، قبل از خوردن مواد غذایی مراقب باشید.

نتیجه گیری:

پشه میوه یا مگس سرکه حشره کوچکی است که به سوی میوه‌های بیش از حد رسیده یا در حال پوسیدگی و سایر محصولاتی که حاوی مقدار زیادی قند/فروکتوز هستند جذب می‌شود. آنها در تابستان و در آب و هوای مرطوب بیشترین فعالیت را دارند. آنها معمولاً در آشپزخانه شما در نزدیکی غذا، در سینک ها و سطل های زباله یا حتی داخل گوشت در حال فاسد شدن یافت می شوند. آنها اغلب تخم های خود را در میوه های فاسد و سایر مواد ارگانیک می گذارند و این می تواند به سرعت مشکل را تشدید کند.

خوشبختانه روش های طبیعی برای جلوگیری از تکثیر آن‌ها در خانه وجود دارد. چگونه پشه یا مگس‌های میوه در خانه‌تان را از بین ببرید؟ محصولات بسیار رسیده را دور بریزید، به طور مرتب آشپزخانه خود را تمیز کنید و پیشخوان ها را تمیز کنید، مواد غذایی که روی زمین ریخته را به سرعت تمیز کنید، فاضلاب سینک خود را به طور منظم خالی کنید و سطل های زباله خود را بپوشانید. هر گونه نوشیدنی باز یا محصول رسیده را در ظروف در بسته یا در یخچال خود نگهداری کنید.همچنین می توانید با استفاده از سرکه سیب یک دام پشه یا مگس سرکه درست کنید.


مقالات مرتبط:

حشره ساس چیست و از چی بدش میاد

از بین بردن بو و لکه ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از لباس و فرشاز
5
رای