جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج در خانه با ترفندهای ساده

جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج در خانه با ترفندهای ساده اگر نگران شپشک‌ برنج در انبار مواد غذایی خانه تان هستید، این راهنمای تخصصی ازسلام دنیا را دنبال کنید تا به شما نشان دهد چگونه از شر شپشک های برنج خلاص شوید و آلودگی را از بین ببرید، و راه جلوگیری از حشره برنج بیاموزید.

شپشک برنج یکی از معضلات بسیاری از آشپزخانه‌ها است. اگر برنجی که تهیه کرده‌اید شپشک دیدید، باید پیش از اینکه این آفت تمام برنج یا حتی آشپزخانه شما را بگیرد، برای از بین بردن آن اقدام کنید. در این مطلب از سلام دنیا راهنمایی کلی برای رفع شپشک برنج ارائه خواهیم داد. با استفاده از محصولات و روش های پیشنهادی شما از شر حشره برنج خلاص خواهید شد. 

راههای از بین بردن شپشک برنج در خانه 

آیا تا به حال در یکی از مواد غذایی داخل کابینت‌تان موجودات سیاه کوچکی را مشاهده کرده‌اید؟ احتمال دارد که این موجودات سیاه آفت بدی به نام شپشک باشند. آنها کوچک، به رنگ تیره و دارای بینی کوچک خرطومی هستند و توانایی نفوذ و آلوده کردن غذاهای خشک ذخیره شده را دارند.
نفوذ این حشره ربطی به تمیز نگه داشتن آشپزخانه‌تان ندارد، چون شپشک برنج می تواند راه خودش را پیدا کرده و شروع به مشخص کردن قلمروش کند. توانایی تولید‌مثل آنها به قدری زیاد است که بعد از تخم گذاری خلاص شدن از شر آنها خیلی دردسر ساز می شود. اگر متوجه وجود شپشک برنج شدید، باید سریع عمل کنید.
شپشک‌های برنج گاز نمی گیرند، نیش نمی زنند یا بیماری منتقل نمی کنند اما می توانند محصولات غذایی را آلوده کنند. این موضوع به معنای از دست رفتن سرمایه فروشگاه‌های مواد غذایی، انبارها و صاحبان خانه‌هایی است که محصولاتشان فاسد و خراب می شود.
اگر نگران شپشک‌های برنج در انبار مواد غذایی خانه تان هستید، این راهنمای تخصصی را دنبال کنید تا به شما نشان دهد چگونه از شر شپشک های برنج خلاص شوید و آلودگی را از بین ببرید.


حتما بخوانید: روش خانگی و مؤثر برای خلاص شدن از شر پشه ها


از بین بردن سوسک برنج

شپشک برنج چیست و چطور آن را شناسایی کنم؟

قبل از اینکه بتوانید یک روش پاکسازی برای خلاص شدن از شر شپشک ها را پیاده کنید، باید مطمئن شوید که با شپشک برنج سروکار دارید. در ادامه برخی از خصوصیات مشترکی که شپشک‌های برنج را از سایر گونه‌های آفت‌های انباری جدا می کند را توضیح خواهیم داد.

 • طول شپشک های برنج بین 3 تا 4.6 میلی‌متر است. آنها به رنگ قهوه ای تیره یا قهوه ای مایل به قرمز تا سیاه با لکه های روشن‌تر در قفسه سینه و شکم هستند.
 • شپشکهای برنج با شپشک گندم Granary که تقریبا دارای رنگ قهوه ای تیره است ، فرق دارند. شپشک های برنج دارای پوزه های مشخص بلندی هستند که تا قسمت سر آنها ادامه پیدا می کند.
 • شپشک برنج را می توانید در آرد، برنج و دانه غلات کامل پیدا کنید.
 • لاروهای شپشک برنج مانند کرم های کوچک سفید هستند. برای اطمینان از شناسایی صحیح شپشک برنج از توضیحات و تصویر بالا استفاده کنید.

بررسی نقاط آلوده برای از بین بردن حشره برنج

پس از شناسایی صحیح شپشک برنج، باید مناطقی که آلوده شده‌اند را بررسی کنید. در طول بررسی، باید روی نقاط "منطقه آلوده" که معمولاً شپشک برنج پیدا می شود، تمرکز کنید. قسمت مهم کار، بررسی دقیق تمام محصولات ذخیره شده در انبار مواد غذایی‌تان است. پیدا کردن محصولاتی که به شپشک آلوده شده‌اند و بیرون ریختن آنها کار مهمی است، اما بهتر است پس از پیدا کردن مواد غذایی آلوده، همه چیز را بیرون بریزید تا هیچ فرصتی برای رفتن شپشک در محصولی که به نظر شما آلوده نشده است باقی نماند.

حشره برنج به چه چیزهایی سرایت می‌کند؟

کار را با بررسی انبار مواد غذایی تان شروع کنید. انبارها، قفسه‌ها، کابینت‌ها، گاراژها و محل نگهداری مواد غذایی حیوانات خانگی را بررسی کنید. بسته بندی هر محصولی که در آن ماکارونی، نشاسته، غلات صبحانه، حبوبات، آرد ، ادویه جات، داروهای  گیاهی و حتی بسته بندی مواد غذایی حیوانات خانگی نگهداری می کنید را بررسی کنید.

برای رفع شپشک برنج باید دنبال چه چیزی باید بگردید؟

شما به دنبال محصولات غذایی آلوده و لاروهای شپشک برنج یا شپشک های بالغ قابل مشاهده هستید. اگر ظرف نگهداری غذایی که پر از شپشک برنج بالغ یا لارو آنها بود را پیدا کردید، با خیال راحت می‌توانید احتمال بدید که منبع آلودگی را پیدا کردید. به محض این که مواد غذایی آلوده را مشخص کردید، باید روی  برنامه های پاکسازی خود تمرکز کنید.


حتما بخوانید: از بین بردن بوی بد لباس بعد از شستشو 


 برنج شپشک زده چیکار کنم

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم

وقتی که وجود شپشک‌ها را تأیید کردید، زمان پاکسازی و از بین بردن آنها رسیده است. به خاطر داشته باشید که تمامی برچسب‌های روی محصول را بخوانید و دستورالعمل‌های کاربردی روی این برچسب ها را دنبال کنید و با پوشیدن تجهیزات حفاظت فردی (PPE) از خطرات در امان بمانید.

اگر در انبار مواد غذایی خانه‌تان شپشک وجود دارد، بهترین روش برای از بین بردن شپشک برنج این است که تمام محصولات غذایی خشک ذخیره شده‌تان را بیرون بریزید، یک تمیزکاری دقیق انجام بدهید و جاروبرقی بکشید، سپس برای از بین بردن شپشک‌‌های  بالغ و برای جلوگیری از رشد تخم‌ها و لارو از اسپری حشره کش (Novoside Aerosoll) استفاده کنید. در نهایت، شما باید تله‌های چسبی (Pro-Pest Pantry Moth and Beetle Traps) را درون انبار مواد غذایی تان قرار دهید تا هر شپشک سرگردان داخل کابینت را جمع کند.

مرحله 1: از بین بردن شپشک برنج با پاک سازی اولیه و جارو کشیدن

اگر در انبار مواد غذایی خانه‌تان آلودگی با شپشک برنج پیدا کرده‎‌اید، توصیه می کنیم هر ماده غذایی خشک که در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی محکم بسته نشده قرار دارند، چه قدیمی یا جدید را به بیرون بریزید. شاید دور ریختن  تمام آن غذای ذخیره شده پرهزینه باشد، اما این بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر شپشک برنج است.

تمام مواد غذایی که از که بسته بندی آلوده شده پیدا کرده اید را دور بریزید. بهترین روش دور انداختن تمام مواد غذایی است زیرا احتمال زیادی وجود دارد که همه آنها آلوده شده باشند و شما نمی‌توانید با چشم غیر مسلح تشخیص دهید کدام یک از آنها آلوده هستند و کدام یک نیستند. بنابراین بهتر است همه مواد غذایی را دور بریزید.
بعد از اینکه که مواد غذایی آلوده دور انداخته شدند و انبار مواد غذایی‌تان تمیز شد، باید انبار را کاملاً جارو کنید. قفسه های کابینت از بالا به پایین و همچنین در صورت امکان کف انبار و سقف هم باید جارو شود. برای این که مطمئن شوید هیچ قسمتی را فراموش نکرده اید‌، از درزگیر یا برس جاروبرقی استفاده کنید. به لبه های قفسه ها و همچنین درز های دیوار و کف خیلی توجه کنید.

و درنهایت، اگر در قسمتی که مواد غذایی نگهداری می شود، شکاف یا درزی مشاهده کردید، با درزگیری آن قسمت‌ها را ببندید، این کار از پخش شدن آلودگی جلوگیری می کند. مطمئن شوید که تمام مواد غذایی از داخل کابینت‌ها، قفسه ها یا انبارهایی که مواد غذایی در آنها نگهداری می شود پاکسازی شده اند. قبل از استفاده از حشره کش ها، مطمئن شوید که این قسمت ها کاملاً خالی هستند.

از بین بردن حشره برنج

بهترین سم شپشک برنج

مرحله 2: از بین بردن حشره برنج با استفاده از Pyrid Aerosol

Pyrid Aerosol یک ماده حشره‌کش آماده برای استفاده است که به عنوان یک عامل از بین برنده حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آن برای پاکسازی ترک‌ها و شکاف داخل انبارها برای خلاص شدن از شر شپشک ها بسیار مناسب است. برای استفاده از آن ، اپلیکاتور سفید را از قسمت بالای قوطی بردارید و آن را با اپلیکاتور سر قرمز جایگزین کنید. قوطی را تکان دهید و بعد با حرکت سریع معمولاً در حدود 1 ثانیه برای هر قسمت، ترک و شکاف های قفسه انبار مواد غذایی تان را اسپری کنید.


حتما بخوانید: روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات


مرحله 3: از بین بردن کرم برنج با استفاده از  Novacide Aerosol

Novacide بهترین حشره کش توصیه شده برای کنترل شپشک است که می‌تواند شپشک‌های بالغ را هم از بین ببرد و در کنار محصولات IGR (یا کنترل‌کننده رشد حشرات) می‌تواند رشد لاروها و تخمهای شپشک را تحت تأثیر قرار دهد. بهترین قسمت در مورد Novacide ماندگاری آن است زیرا می‌تواند تا 7 ماه موثر باقی بماند بنابراین مجبور نیستید مرتباً از این آفت کش استفاده کنید.
با پوشیدن دستکش، ماسک ایمنی و عینک محافظ، یک مقداری Novacide را با فشار کوچکی درون شکاف قفسه های انبار خالیتان که محل اتصال قفسه ها با دیوار است، اسپری کنید. بعد، با حرکت رفت و برگشتی و رو به پایین، در امتداد تخته ها و کف انبار، آشپزخانه، موکت و تخته‌های مجاور آشپزخانه‌تان حشره کش را اسپری کنید. به هر قسمتی که شک دارید آلوده باشد حشره کش اسپری کنید تا از نفوذ شپشک ها در امان باشند.

راههای از بین بردن شپشک برنج در خانه

پیشگیری از شپشک برنج  (چیکار کنیم برنج شپشک نزنه)

بعد از خلاص شدن از شر آلودگی شپشک برنج، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا مطمئن شوید که دیگر به انبار مواد غذایی شما بازگشت پیدا نمی‌کنند. در اینجا چند اقدام برای اطمینان از عدم آلودگی مجدد شپشک برنج وجود دارد:

 • برای شروع باید بسته های مواد غذایی را قبل از خرید به دقت بررسی کنید. بسته‌ بندی‌ها را از نظر پارگی، سوراخ شدن بررسی کنید. در صورت پارگی این بسته ها قبلا چندین بار آلوده خواهند شد. همچنین عادت کنید که محصولات غذایی را از بسته بندی اصلی آنها بیرون آورده و درون ظروف پلاستیکی محکم قرار دهید. با این کار می‌توانید از آلودگی‌های بعدی جلوگیری کنید و اگر بسته ای قبلاً آلوده شده باشد با این کار احتمالا بسته آلوده را جدا خواهید کرد.
 • همچنین عادت کنید که هر هفته مواد غذایی بخرید تا از ذخیره بیش از حد مواد غذایی در انبارتان جلوگیری کنید. به این ترتیب از ذخیره سازی محصولات غذایی تا پایان ماه جلوگیری خواهید کرد، چون این کار احتمال به وجود آمدن آلودگی را به همرا دارد، به خصوص اگر در تاریکی دست نخورده بمانند. در نهایت، می توانید از تله های Pro-Pest انبار مواد غذایی در طول سال برای کنترل و جلوگیری از آلودگی شپشک های برنج بالغ استفاده کنید.
 • ما همچنین برای پیشگیری بیشتر، استفاده از Novacide را هر 7 ماه پیشنهاد می کنیم.

حتما بخوانید: از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس مشکلی


خلاصه آموزش از بین بردن کرم برنج

شپشک برنج چیست؟

 • یک آفت معمول انبار مواد غذایی است که به آلودگی انبار (پنتری) آشپزخانه شناخته می شود و با تخمگذاری خود الودگی زیادی ایجاد می کند.
 • شپشک‌های برنج موجودات کوچکی هستند، اما با وجود آنها مقادیر زیادی مواد غذایی خراب می‌شوند که صدمات زیادی به صاحبان خانه و فروشگاه های مواد غذایی وارد می شود.

برنج شپشک زده را چیکار کنم؟

 • یک بازرسی دقیق برای یافتن منابع غذایی که به شپشک برنج آلوده شده اند انجام دهید و سپس پاکسازی کامل انجام دهید و انبار مواد غذایی و آشپزخانه تان را جارو برقی بکشید.
 • به خاطر داشته باشید که برای کنترل کامل باید از منبع آلودگی خلاص شوید. اگر یکی از غذاهای شما آلوده است، بهترین کار رعایت احتیاط است که برای این کار باید همه چیز را بیرون بریزید تا احتمال آلوده شدن مجدد انبار از بین برود.
 • برای کنترل آلودگی‌‌های شپشک برنج از Novacide و Pyrid Aerosol استفاده کنید. برای کاهش احتمال آلودگی مجدد، از Novacide به عنوان عامل پیشگیری کننده، دوباره استفاده کنید.

جلوگیری از آلودگی مجدد شپشک برنج

 • برای به حداقل رساندن آلودگی و آسیب احتمالی انبارهای مواد غذایی، از ذخیره بیش از حد انبارهایتان با مقادیر بیش از حد مواد غذا خودداری کنید.
 • کالاهای خشک بسته بندی شده را از لحاظ وجود سوراخ یا پارگی در بسته بندی بررسی و مشاهده کنید و غذاها را در ظروف پلاستیکی یا شیشه ای قرار دهید که می توانند مانع نفوذ هوا شوند.
سخن آخر

شپشک برنج یا حشره برنج نام آفات ریزی است که به برنج و دیگر غلات را حمله می‌کند. این آفات از نظر پزشکی بیماری‌زا نیستند اما حضور آنها در مواد غذایی ناخوشایند است. در این مقاله به بررسی راههای شناسایی و از بین بردن شپشک برنج و پیشگیری از دوباره آلوده شدن آشپزخانه و انبار نگه داری مواد غذایی پرداختیم. اگر شما هم تجربه مشابهی در این زمینه دارید آن را با ما در میان بگذارید. 


مقالات مرتبط:

آموزش پاک کردن لکه جوهر از روی لباس با 4 روش عالی و کاربردی

4 روش برای پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگ

از
8
رای