مرغ کرچ (کپ) چیست ؛ فواید و مضرات کرچ شدن مرغ

مرغ کرچ (کپ) چیست ؛ فواید و مضرات کرچ شدن مرغ کرچ شدن مرغ حالتی است که مرغ برای در آوردن جوجه هایش از تخم بر روی آنها می خوابد، این کرچ شدن را می توان از روی تغییر خصوصیات فیزیکی در مرغ تشخیص داد. مرغ کرچ چیست و راه رفع کپ شدن مرغ در سلام دنیا بخوانید.

واژه کپ یا کرچ شدن به حالتی در پرندگان گفته می شود که پرنده نیاز به در آوردن جوجه هایش از تخم دارد و در نتیجه بر روی تخم می خوابد. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی سلام دنیا، قصد داریم تا در خصوص نشانه های کرچ شدن مرغ، چگونگی کرچ کردن مرغ و اینکه چرا مرغ کرچ نمی شود صحبت کرده و به طور کلی در این خصوص اطلاعات کاملی ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

کپ یا کرچ شدن مرغ چیست؟

کرچ شدن در بین طیور حالتی است که در واقع پرنده ماده برای جوجه کشی آماده می شود. رفتار مرغ در حالت کرچی در مقایسه با حالت عادی بسیار متفاوت است. در این دوران در اثر افزایش ترشح هورمون پرولاکتین، بدن مرغ تغییر می کند. بعضی از نژادهای مرغ ها استعداد زیادی برای کرچی دارند و در مدت یک سال می تواند 2 الی 3 مرتبه کرچی شوند.


حتما بخوانید: سگ ها و 20 دانستنی جالب در مورد آنها


مرغ کرچ چیست

کرچ شدن مرغ در چه زمانی اتفاق می افتد؟

کرچی به طور معمول در مرغ ها در فصل بهار رخ می دهد. البته ممکن است در تابستان و یا هر فصل دیگری نیز رخ دهد، اما به طور معمول در بهار رخ می دهد.

خصوصیات کرچی در مرغ ها چیست؟

 • کرچی در مرغ ها را می توان با صدای مخصوصی که مرغ از خود در می آورد، تشخیص داد. در هنگام کرچ شدن مرغ حساس تر است و در هنگام نزدیک شدن دیگر مرغ ها و انسان ها واکنش نشان داده و به جای فرار، حالت تهاجمی به خود می گیرد.
 • مرغ های کرچ شب ها در لانه ای می خوابند که در آن تخم می گذارند، اما مرغ های معمولی در جایی که تخم گذاری می کنند، نمی خوابند.
 • وقتی به مرغ کرچ نزدیک می شوید، با صدای جیغی شما را می ترساند
 • مرغ کرچ کم غذا است
 • پرهای بدن و گردن خود را پوش می دهد و عضلات سینه اش قابل مشاهده است و رنگ پوستش سرخ می شود.
 • مرغ کرچی دچار تغییرات فیزیولوژیکی می شود که مهم ترین آن افزایش سطح پرولاکتین است. این مرغ رفتارهایی مانند گوشه گیر شدن، ماندن در لانه خود و خارج نشدن از لانه و علاقه شدید به خوابیدن بر روی تخم های خود دارد
 • در اثر کرچی، دمای بدن مرغ نیز افزایش پیدا می کند. پرهای پرنده می ریزد و در تخم گذاری او وقفه ایجاد می شود. غذا خوردن و آشامیدن او در روز به یک یا دو مرتبه محدود می شود
 • مرغ ماده دما و رطوبت بدن خود را به تخم ها منتقل می کند و با نوک خود به طور مرتب تخم ها را می گرداند تا نطفه درون تخم به پوسته نچسبد. دما و رطوبت محیط نیز بسیار مهم است. دمای محیط لانه باید رطوبتی به میزان 50 درصد داشته و کمی گرم باشد. دوره جوجه کشی 21 روزه است و از روز نوزدهم به بعد می توانید انتظار از تخم بیرون آمدن جوجه ها را داشته باشید.

حتما بخوانید: بیماری های شایع خرگوش خانگی و علائم و درمان آنها


چگونه مرغ را کرچ کنیم

چه اقداماتی می توان انجام داد تا مرغ کرچ شود؟ 

 • ابتدا باید مرغی را انتخاب کنید که برای کرچ شدن استعداد بالایی داشته باشد. بهتر است مرغ های انتخابی برای کرچ شدن پاهای کوتاه تری داشته باشند.
 • لانه مرغ کرچ باید دنج و خلوت باشد. اگر می خواهید مرغ سریع تر کرچ شود، باید از برداشتن تخم ها دوری کرده و حتی تخم های بیشتری را در لانه مرغ قرار دهید تا سریع تر کرچ شود.
 • مرغ باید در یک محل تاریک و گرم و کمی مرطوب قرار داشته باشد. پس از مدتی با تاثیر بر روی غدد مغزی، این پدیده کرچی غریزی در مرغ رخ داده و مرغ بر روی تخم ها می خوابد.

آیا مرغ بدون خروس کرچ میشود

 • کرچ شدن مرغ ربطی به حضور یا عدم حضور خروس ندارد

فواید و مضرات کرچ شدن پرنده ها برای صاحبان خود

پرنده های زینتی و گران قیمت به تعداد معدود تخم می گذارند و برای جوجه کشی نیز بر روی تخم ها می خوابند. معمولا صاحبان چنین مرغ هایی با فراهم آوردن شرایط مناسب برای این پرندگان و ارائه آب و غذای کافی آنها را تشویق به کرچ شدن می کنند و به علت گران قیمت بودن این پرندگان زینتی، این کار برای صاحبان آنها سودمند خواهد بود.

کرچ شدن زمانی برای صاحب پرنده مضر خواهد بود که صاحب او تمایل به فروش تخم مرغ ها داشته باشد. این حالت بیشتر در پرنده هایی مثل مرغ و بلدرچین دیده می شود. شخص پرورش دهنده نیز با انجام اقداماتی خاص از خوابیدن مرغ بر روی تخم جلوگیری می کند. تخمک گذاری پرنده ها نیز در هنگام خوابیدن بر روی تخم متوقف می شود.

جابجایی مرغ کرچ

چگونه می توان از کرچ شدن مرغ جلوگیری کرد؟

 • با جمع آوری تخم در فواصل زمانی کم
 • افزایش زمان نوردهی
 • جلوگیری از ماندن پرنده به مدت طولانی در لانه
 • هر چند ساعت یک بار او را از لانه برای غذا خوردن خارج کنید
 • ظروف آبخوری و دانه خوری را به دور از لانه مرغ قرار دهید
 • زمان چینش لانه ها را در فواصل زمانی مناسب عوض کنید تا برای پرندگان محیطی امن باشد.

حتما بخوانید: آموزش تصویری و قدم به قدم تشخیص اردک نر و ماده


 • در انتخاب نژاد مرغ دقت کنید. مرغ های اصلاح نژادی شده با هدف تولید تخم مرغ بیشتر ایجاد شده اند و کمتر کرچ می شوند. در این نژادها حتی با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب نیز نمی توان مرغ ها را کرچ کرد.
 • با استفاده از داروها نیز می توانید از کرچ شدن مرغ ها جلوگیری کنید. داروها از ترشح هورمون گنادوتروپین جلوگیری می کند. هورمون گنادوتروپین عامل اصلی کرچ شدن پرنده است. برای دریافت داروی مناسب با دامپزشک صحبت کنید.
سخن آخر

کرچ شدن مرغ حالتی است که مرغ برای در آوردن جوجه هایش از تخم بر روی آنها می خوابد. این کرچ شدن را می توان از روی تغییر خصوصیات فیزیکی در مرغ تشخیص داد و همچنین می توان شرایطی را ایجاد کرد تا مرغ کرچ شود. برای برخی از صاحبان، کرچ شدن مرغ مفید و برای برخی دیگر مضر است. نژاد مرغ نیز تاثیر بسزایی در این مساله دارد. آیا در خصوص کرچ شدن مرغ سوالی دارید؟ در بخش نظرات زیر با ما به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط

نگهداری از جوجه؛ راه های پرورش و مراقبت از جوجه مرغ در خانه

روش پرورش حلزون در خانه و نگهداری آن

از
11
رای