اشخاصی که طالب موفقیت نیستند چه دلایلی دارند؟

اشخاصی که طالب موفقیت نیستند چه دلایلی دارند؟ در این مطلب به بررسی دلایلی که باعث می شود بعضی از افراد دیگر به موفقیت فکر نکنند و دیگر روحیه لازم برای تلاش و کوشش را نداشته باشند پرداخته ایم.

دلایل اجتناب از موفقیت و مسامحه در انجام کارهایی که تولید موفقیت می‌کند را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد.

1- منطق اشتباه ( والدین من موفق نشدنده یا برای من ساده بود اما برای خواهرم دشوار و ... ) به این نکته مهم توجه نمی‌شود که این‌ها نمی توانند دلیلی برای موفق نشدن شما باشند. شما نمی توانید به خاطر اتفافی که برای دیگران افتاده از موفقیت چشم‌ پوشی کنید. شما خودتان هستید و آن‌ ها آن ها. حق شماست که از استعدادهای خدادادی خود استفاده کنید و باید هم بکنید.

2- گناهان گذشته ( دروغ گفتم، نادیده گرفتم، فریب دادم و ... ) اقدامات ناخوشایند گذشته به عزت نفس شما آسیب زده‌اند اما

اگر بگذارید روی رفتار آتی شما تاثیر بگذارند، اشتباه کرده اید. عزت نفس شما با کار نکردن بیشتر نمی شود. برعکس، کاری صورت ندادن و موفق نشدن از عزت نفس شما در آینده نیز می کاهد.

صراحت به خرج دهید. از خود بپرسید که برای اصلاح گذشته ها چه کاری از من ساخته است. اگر راهی به ذهنتان رسید آن را انجام دهید. خطاهای گذشته را فراموش کنید و با عزم جزم مترصد فرصت های درست خود در آینده شوید و در برخورد با تقصیرات خود به یاد این گفته قدیمی بیفتید که اعترافات صادقانه روح شما را آرام می‌کند. درباره خطاهای خود با دوستان نزدیک، با روان‌ پزشک، با روان‌شناس یا سایر اشخاصی که می‌ توانند در این زمینه به شما کمک کنند صحبت و مشورت کنید.

3- ترس از مسیولیت‌های ناشی از موفقیت ( نمی‌دانم چه می‌کنم، دیگران مرا راه می‌برند، از خودم چیزی ندارم و ... ) این احساسات ناشی از یکی از این دو مقوله هستند:

1-  اطلاع صادقانه از بی‌کفایتی ها و بی‌صلاحیتی های خود 

2- عزت نفس کم

 اگر اشکال شما بر سر مورد اول است می‌توانید تا حد امکان نقاط ضعف خود را بپوشانید. می‌توانید مطالعه کنید، ساعات بیشتری کار کنید و به عبارت دیگر به خودتان کمی زحمت بدهید اما اگر نتوانید نقطه ضعف خود را اصلاح کنید (و قبول کنیم که بعضی‌ها از عهده آن برنمی‌آیند) اگر به این نتیجه برسید که هرگز توانایی کنار آمدن با موفقیت مورد نظر را نخواهید داشت در این صورت فکر آن را از سر به در کنید. هدف‌های تازه‌ای انتخاب کنید. هدفهایی که ملایم تر و احتمالاً واقع‌بیننه تر باشند. هدف‌هایی که بتوانید با تلاش منطقی به آن‌ها دست بیابید. از تنبلی بپرهیزید از پی‌گیری هدف‌هایی که اصولاً هدف نیستند اجتناب کنید.

عادات موفقیت

از سوی دیگر اگر عزت نفس کم علت اصلی گرفتاری شماست. چیزی که معمولاً وجود دارد. پاسخ به موقعیت شما کاملاً فرق می‌کند. باید یاد بگیرید که از توانایی‌های خود استفاده کنید و تصویر ذهنی مثبتی بسازید. موفقیت‌های کوچک خود را تقویت کنید. برای قبول خطر آمادگی بیشتری نشان دهید و بیاموزید که در برخورد با شکست و ناکامی خونسردی خود را حفظ کنید.

از
3
رای