عزت نفس یعنی چی ؛ ویژگی های افراد با عزت نفس بالا چیست

عزت نفس یعنی چی ؛ ویژگی های افراد با عزت نفس بالا چیست عزت نفس یعنی چی ؛ چه کسانی عزت نفس دارند ؛ ویژگی افراد با عزت نفس بالا چیست ؛ خصوصیات و علائم عزت نفس بالا چیست در سلام دنیا بخوانید.

عزت نفس باعث می‌شود به توانایی‌های خود ایمان داشته باشیم و به ما انگیزه‎ می‌دهد که این توانایی‌ها را بروز دهیم و در نهایت به رضایت برسیم چون زندگی را با نگاه مثبت جلو می‌بریم.

عزت نفس چیست؟ (عزت نفس یعنی چه)

یک روانشناس توضیح می‌دهد. "به خودتان ایمان داشته باشید." این پیغامی است که ما دائما در کتاب ها، برنامه‌ های تلویزیونی، ابرقهرمان ها و افسانه ها و اسطوره‎ های رایج دریافت می‌کنیم.

به ما گفته می‌شود که اگر به خودمان ایمان داشته باشیم هر چیزی را می‌توانیم بدست آوریم. البته می‌دانیم که درست نیست؛ به آسانی و فقط با داشتن ایمان نمی‌توانیم به همه چیز دست یابیم؛ اگر درست بود تعداد بیشتری از بچه‌ها به جای اینکه چند هفته دنبال مهره بازی باشند، بالای سقف گاراژشان به آسمان می‌پریدند.

اگرچه می‌دانیم که باور داشتن به خود و قبول کردن خود بعنوان آنچه واقعا هستیم، یک عامل مهم برای موفقیت، رابطه‌ها و شادی است و عزت نفس نقش مهمی را در داشتن یک زندگی شکوفا بازی می‌کند. عزت نفس باعث می‌شود به توانایی‌های خود ایمان داشته باشیم و به ما انگیزه‎ می‌دهد که این توانایی‌ها را بروز دهیم و در نهایت به رضایت برسیم چون زندگی را با نگاه مثبت جلو می‌بریم.


حتما بخوانید: چرا عزت نفس مهم است؟


مطالعات مختلفی تایید کرده‌اند که عزت نفس رابطه مستقیمی با حال خوب ما دارد، و سعی می‌کنیم این موضوع را ملکه ذهن خود کنیم؛ برای خودمان و اطرافیانمان، مخصوصا کودکان در حال رشدی که با آنها در ارتباط هستیم.

عزت نفس چیست؟

20 ویژگی افراد با عزت نفس بالا

علائم عزت نفس بالا چیست

ویژگی‌های مشخصی وجود دارد که نشان می‌دهد یک فرد چقدر عزت نفس بالایی دارد. از جمله:

  • انتقادپذیر بودن
  • قبول کردن اشتباهات
  • راحت بودن در شکایت کردن و شکایت شنیدن
  • وجود هماهنگی بین آنچه فرد می‎‌گوید، انجام می‌دهد، به نظر می‌رسد و حرکت می‌کند.
  • مردم با عزت نفس بالا از نشان دادن کنجکاوی خود، بحث کردن در مورد تجربه‌ها و ایده‌ها و فرصت هایشان هیچ ترسی ندارند. همچنین از جنبه‌های بامزه زندگی خود لذت می‌برند و برای اذعان های شخصی یا اجتماعی احساس راحتی می‌کنند (Branden, 1992).

اگرچه به عزت نفس پایین، نسبت به عزت نفس بالا بیشتر توجه شده است، اما طی حرکت مثبت روانشناسی عزت نفس بالا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اکنون بیشتر می‌دانیم که عزت نفس بالا چه شکلی است و چگونه می‌تواند رشد کند.

خصوصیات افراد با عزت نفس بالا چیست

1. قدردان خود و دیگر افراد هستند.

2. از رشد کردن به عنوان یک شخص، یافتن احساس رضایت و معنا در زندگی خود لذت می‌برند.

3. قادر به کاوش عمیق در درون خود هستند و خلاقیت دارند.

4. تصمیمات خود را می‌گیرند و با آنچه دیگران می‌گویند همراهی می‌کنند و فقط زمانی که با آن موافق باشند آن را انجام می‌دهند.

5. به کلمات واقع گرایانه نگاه می‌کنند، دیگران را همان گونه که هستند می‌پذیرند در حالی که آنها را به اطمینان بیشتر و مسیر مثبت‌تر سوق می‌دهند.

6. در زندگی خود به آسانی می‌توانند بر روی حل مشکلاتشان تمرکز کنند.

7. ارتباط بر پایه احترام و عشق دارند.

8. ارزش های خود را می‌شناسند و بر اساس این ارزش ها زندگی می‌کنند.

9. با دیگران صحبت می‌کنند و نظرات خود را به آرامی و مهربانی بیان می‌کنند و نیازها و خواسته‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

10. برای ایجاد یک تفاوت سازنده در زندگی سایر افراد به شدت تلاش می‌کنند (Smith & Harte, n.d).

ویژگی های افراد با عزت نفس بالا

چه کسانی عزت نفس دارند

همچنین می‌دانیم که چند روش ساده برای مشخص شدن اینکه شما عزت نفس بالایی دارید وجود دارد. برای مثال، شما احتمالا عزت نفس بالایی دارید اگر:

11. بدون احساس گناه قاطعانه عمل می‌کنید، و در ارتباط با دیگران احساس راحتی می‌کنید.

12. از سر کردن در گذشته خودداری می‌کنید و بر روی زمان حال تمرکز می‌کنید.


حتما بخوانید: ویژگی های افراد با عزت نفس پایین


13. اعتقاد دارید که با هرکس دیگری برابر هستید، نه بهترید و نه بدتر.

14. به دیگران اجازه نمی‌دهید که برای اداره و مدیریت شما تلاش کنند.

15. طیف وسیعی از احساسات مثبت و منفی را تشخیص می‌دهید و می‌پذیرید و آنها را در رابطه‌های سالم خود به اشتراک می‌گذارید.

16. از تعادل سالم در کار، بازی و استراحت لذت می‌برید.

17. برای رشد کردن چالش ها را می‌پذیرید و خطر می‌کنید و وقتی شکست می‌خورید از اشتباهات خود درس می‌گیرید.

18. انتقادها را بدون اینکه مساله را شخصی کنید اداره می‌کنید، با این آگاهی که شما در حال یادگیری و رشد هستید و ارزش شما وابسته به نظرات دیگران نیست.

19. برای خودتان ارزش قائل هستید و با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می‌کنید، و از بیان علایق و عدم تمایلات و احساسات خود ترسی ندارید.

20. برای دیگران ارزش قائل هستید و آنها را همانگونه که هستند می‌پذیرید، بدون اینکه تلاش کنید که آنها را تغییر دهید (Self Esteem Awareness, n.d.).

براساس این ویژگی ها، می‌توانیم به مثال های خوبی از اینکه عزت نفس به چه شکل است، دست یابیم. یک دانش‌آموز با دستاوردهای بالا را تصور کنید که امتحان سختی می‌دهد و در آن قبول نمی‌شود. اگر عزت نفس بالایی داشته باشد، قبول نشدن خود را مربوط به عواملی مثل به اندازه کافی سخت تلاش نکردن، وجود مجموعه‌ای از سوالات مشکل در امتحان، یا غیبت کردن، می‌داند. آنچه انجام نمی‌دهد این است که نتیجه نمی‌گیرد که احمق است و احتمالا در بقیه امتحانات نیز قبول نمی‌شود. داشتن احساس عزت نفس سالم او را به سمت قبول واقعیت، انتقادانه فکر کردن در مورد علت قبول نشدنش و حل کردن مساله هدایت می‌کند؛ بجای اینکه در حس ترحم نسبت به خود غرق شود و تسلیم شود.

دوست داشتن خود، از ویژگی های افراد با عزت نفس بالا

مثال های از افراد با عزت نفس بالا 

برای مثال دوم، به مرد جوانی فکر کنید که به اولین قرار ملاقات می‌رود. او به خانمی که به ملاقاتش می‌رود واقعا علاقه دارد، بنابراین به شدت می‌خواهد که آن خانم را تحت تاثیر قرار دهد و با او ارتباط برقرار کند. در ملاقات، در طول بحث و صحبت متوجه می‌شود که آن خانم ارزش های کاملا متفاوتی برای خود دارد و براساس این ارزش ها عمل می‌کند و تقریبا در همه چیز سلیقه خیلی متفاوتی دارد.

بجای اینکه با نظرات آن خانم در مورد مسائل مختلف همراه شود، دیدگاه خود را درمورد آن مسائل ارائه می‌دهد و از مخالفت با آن خانم نمی‌ترسد. عزت نفس بالای او، باعث می‌شود که بر ارزش های خود به درستی استوار بماند و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کند، حتی زمانی که با آنها مخالف است. برای او، با اعتبار رفتار کردن مهم تر از تمرکز بر روی دوست داشته شدن توسط طرف مقابل است.

ویژگی افراد با عزت نفس پایین

10 آمار و حقایق شگفت آور در مورد عزت نفس

ممکن است قرار دادن ذهن خود در پیرامون عزت نفس و علت اهمیت آن، سخت باشد. برای کمک به شما در این امر، لیستی از برخی از مرتبط‌ ترین و مهمترین یافته‌های مربوط به عزت نفس و به ویژه عزت نفس پایین جمع‌آوری کرده‌ایم. اگرچه ممکن است برخی از این حقایق به نظر شما منطقی باشد، اما حداقل یکی یا دو مورد از آنها شما را متعجب خواهد کرد؛ مخصوصا آنهایی که به عمق و وسعت عزت نفس پایین در مردم مربوط می‌شوند (و مخصوصا دختران و جوانان).

حقایق:

1. پسران نوجوانی که عزت نفس بالایی دارند، نسبت به آنهایی که عزت نفس پایین دارند، 2.5 برابر احتمال بیشتری دارد که رابطه جنسی را آغاز کنند، در حالی که دخترانی که عزت نفس بالایی دارند نسبت به آنهایی که عزت نفس پایین دارند 3 برابر احتمالا بیشتری دارد که رابطه جنسی را به تاخیر بیندازند (Spencer, Zimet, Aalsma, & Orr, 2002). 

2. عزت نفس پایین با خشونت، نرخ ترک تحصیل، بارداری در نوجوانی، خودکشی و موفقیت علمی کم در ارتباط است (Misetich & Delis-Abrams, 2003).

ویژگی افراد با عزت نفس پایین

3. حدود 44 درصد دختران و 15 درصد پسران در دبیرستان سعی دارند وزن کم کنند (Council on Alcoholism and Drug Abuse, n.d.).

4. از هر 10 دختر، 7 نفر اعتقاد دارند که به اندازه کافی خوب نیستند یا به نحوی مناسب نیستند (Dove Self-Esteem Fund, 2008).

5. عزت نفس یک دختر بیشتر به طریقی که خودش شکل بدن و وزنش را می‌بیند بستگی دارد تا وزن واقعی‌اش (Dove Self-Esteem Fund, 2008).

6. تقریبا تمام خانمها (90 درصد) می‌خواهند حداقل یکی از جنبه‌های ظاهر فیزیکی شان را تغییر دهند (Confidence Coalition, n.d.).

7. اکثر دختران 10 ساله (81%) از چاق شدن می‌ترسند (Confidence Coalition, n.d.).

8. از هر 4 خانم در سن کالج، یک نفر اختلال خوردن دارد (Confidence Coalition, n.d).

9. فقط 2 درصد از خانم ها فکر می‌کنند که زیبا هستند (Confidence Coalition, n.d.).

10. عدم حضور پدر، فقر، و محیط خانه با کیفیت پایین تاثیر منفی روی عزت نفس پایین دارد(Orth, 2018).

آمار و حقایق شگفت آور در مورد عزت نفس

سخن آخر

اگرچه می‌دانیم که باور داشتن به خود و قبول کردن خود بعنوان آنچه واقعا هستیم، یک عامل مهم برای موفقیت، رابطه‌ها و شادی است و عزت نفس نقش مهمی را در داشتن یک زندگی شکوفا بازی می‌کند. عزت نفس باعث می‌شود به توانایی‌های خود ایمان داشته باشیم و به ما انگیزه‎ می‌دهد که این توانایی‌ها را بروز دهیم و در نهایت به رضایت برسیم چون زندگی را با نگاه مثبت جلو می‌بریم.


مقالات مرتبط:

13 ویژگی رفتاری افراد با اعتماد به نفس بالا
 

از
10
رای