طرز تهیه نان اهری زنجبیلی [یتی قات] سنتی و خوشمزه آذربایجانی

طرز تهیه نان اهری زنجبیلی [یتی قات] سنتی و خوشمزه آذربایجانی نان اهری یا یتی قات، یکی از شیرینی سنتی و نان های محلی تبریز استان آذربایجان شرقی است که می توانید با مواد ساده نان اهری زنجبیلی خوشمزه با فر و پیمانه یا بدون فر در خانه تهیه کنید.

نان اهری یا شیرینی یتی قات از نان های خوشمزه و معروف محلی می باشد که مصرف ان در وعده های صبحانه و عصرانه بسیار لذت بخش می باشد، این نان را برای تغذیه دانش آموزان نیز میتوانید تهیه کنید. در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه نان اهری خوشمزه، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای نان اهری زنجبیلی سنتی و خوشمزه به سبک آذربایجانی با فر

آرد شیرینی پزی2/5 لیوان
پودر قند3/4 لیوان
ماست بدون آب1/2 لیوان
روغن مایع1/2 لیوان
تخم مرغ1 عدد
بکینگ پودر1 قاشق سوپخوری
سرکه1 قاشق سوپخوری
زنجبیل1 قاشق سوپخوری
مواد لازم برای رومال-
زرده تخم مرغ1 عدد
شیره انگور1 قاشق چایخوری

دستور پخت نان اهری زنجبیلی سنتی و خوشمزه به سبک آذربایجانی با فر

1

طرز تهیه نان اهری خوشمزه و پف دار زنجبیلی

ظرفی تمیز و گود برداشته و تخم مرغ را در آن می شکنید، کمی هم زده و سپس پودر قند را به آن اضافه می کنیم و مجدد هم میزنیم تا رنگ آن کرمی شکل شود.

2

مرحله دوم:اضافه کردن سرکه و ماست

بکینگ پودر، سرکه و ماست را با هم مخلوط کرده و به مواد تخم مرغمان اضافه می کنیم و سپس روغن و زنجبیل را با آن مخلوط کرده و خوب هم می زنیم.

3

مرحله سوم: اضافه کردن آرد

در این مرحله آرد را ۳ بار الک می کنیم و در چند مرحله به موادمان اضافه می کنیم تا جایی که مخلوط خمیری چسبناکی بوجود بیاید. سپس آن را ظرف دربسته ای قرار می دهیم و تا یک ساعت در یخچال می گذاریم.

طرز تهیه نان اهری پف دار
4

مرحله چهارم: قالب زدن خمیر

بعد از پایان یک ساعت خمیر را از یخچال خارج کرده. سطح صاف و تمیزی را آرد پاشی می کنیم؛ خمیر را به ضخامت یک سانت باز می کنیم و با قالب گرد آن را قالب زده برای اینکه قالب به خمیر نچسبد هر بار قالب را آرد زده سپس خمیر را قالب می زنیم. اضافات خمیر را مجدد جمع کرده و دوباره یکدست می کنیم و قالب می زنیم. دقت کنید که خمیر را خیلی ورز یا دستمالی نکنید.

5

مرحله پنجم: چیدن خمیر داخل سینی فر

سینی فر را چرب کرده و یا کاغذ روغنی کف آن پهن می کنیم. خمیرهای قالب زده را روی سینی با کمی فاصله می چینیم و روی آن را با برس از مخلوط زرده تخم مرغ و شیره انگور رومال کرده این کار را بعد از اینکه تمام شد مجدد انجام می دهیم و تمام آنها را دوباره رومال می کنیم و با چنگال روی خمیر را خط می اندازیم و ۵ دقیقه به آنها استراحت می دهیم. در این مدت فر را روشن می کنیم تا با ۱۷۰ درجه سانتیگراد گرم شود.

طرز تهیه نان اهری زنجبیلی
6

مرحلا نهایی: پخت نان اهری در فر

بعد از ۵ دقیقه سینی را داخل فر قرار می دهیم تا به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه بپزند اگر روی نان ها هنوز طلایی نشدند شعله بالای فر را روشن کرده تا برای چند دقیقه کوتاه نیز حرارت بالا، رنگ نان ها را طلایی کند. سپس نان ها را از فر خارج کرده تا سرد شوند و برای سرو آماده شوند.

دستور پخت نان اهری سنتی آذربایجان

نکات مهم و فوت و فن تهیه نان اهری زنجبیلی خوشمزه تبریزی

  • برای از بین رفتن چسبندگی خمیر می توانید 50 گرم آرد دیگر نیز به آن اضافه کنید اما بیشتر از این بافت نان را سفت می کند.
  • می توانید در صورت دلخواه بجای شیره انگور از عسل و زعفران دمکرده برای رومال کردن نان اهری استفاده نمایید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه نان قندی نازک خوشمزه و سنتی با ماست بدون فر و در توستر

طرز تهیه نان کماج مازندرانی نرم و خوشمزه خانگی در تابهاز
4
رای