طرز تهیه آش کارده شیرازی خوشمزه با ماست ترش و کارده خشک

طرز تهیه آش کارده شیرازی خوشمزه با ماست ترش و کارده خشک آش کارده یکی از آش های سنتی استان فارس می باشد که با گیاه محلی به نام کاره تهیه می شود. با طرز تهیه آش کارده خوشمزه و مجلسی اقلید شیرازی با ما در آشپزخانه سلام دنیا همراه باشید.

آش کارده یکی از آش های اصیل ایرانی و مخصوص استان فارس (شهر اقلید) می باشد. شاید برایتان جالب باشد. کارده به چه معناست کارده نوعی گیاه بسیار پر خاصیت است، که در ارتفاعات این شهر می روید. آش کارده را بیشتر در فصل سرما به عنوان یک شام لذت بخش تهیه و سرو می کنند. در بخش آشپزی از سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه آش کارده را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای آش کارده اقلید خوشمزه و ساده با کارده خشک به سبک سنتی شیرازی

آرد گندم1 پیمانه
ماست ترش یا آبغوره1 پیمانه
جو پرک1/2 پیمانه
شنبلیله خشک2 پیمانه
پیاز چرخ شده1 عدد
سبزی کارده500 گرم
روغنبه میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

دستور پخت آش کارده اقلید خوشمزه و ساده با کارده خشک به سبک سنتی شیرازی

1

طرز تهیه آش کارده اقلید شیراز خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: کارده خشک را 2 تا 3 ساعت می خیسانیم و بعد داخل قابلمه مناسبی ریخته و به همراه آرد با گوشت کوب می کوبیم تا آرد گندم کاملا به خورد کارده ها برود.

طرز تهیه آش کارده شیراز
2

مرحله دوم: پخت کارده

کارده و آرد که به خورد هم رفتند آبی که کاره را با آن خیس کرده بودیم را هم داخل قابلمه می ریزیم؛ در حدی که 3/4 قابلمه پر شود. سپس دوغ و جو پرک را افزوده و قابلمه را روی حرارت می گذاریم تا به مدت 3 تا 4 ساعت پخته شود.

3

مرحله سوم: آماده سازی پیاز

پیاز را داخل تابه ای ریخته و به همراه روغن خوب تفت می دهیم تا کاملا پیاز طلایی و خوشرنگ شود. سپس شنبلیله و زردچوبه را افزوده و به آش می افزاییم تا کاملا آش جا افتاده شود.

4

مرحله آخر: سرو آش کارده

آش کارده که کاملا جا افتاده و لعاب دار شد. نمک و فلفل آش را هم افزوده و داخل ظرف زیبایی ریخته سرو کنید و از طعم آن لذت ببرید.

دستور پخت آش کارده

نکات مهم و فوت و فن تهیه آش کارده اقلید شیراز ساده و خوشمزه 

  • اگر از گیاه کارده تازه استفاده می کنید. نیاز به خیس کردن ندارد ولی بعد از کوبیدن با آرد و افزودن ماست یا آبغوره درب آن را بگذارید و تا 24 ساعت استراحت دهید تا نرم شود و موقع سرو زبان و گلو را نخراشد.
  • آبغوره، ماست ترش و دوغ هر کدام را که در دسترس دارید استفاده کنید.
  • می توانید برنج نیم دانه را جایگزین جو پرک کنید.
از
5
رای