طرز تهیه چباب جنوبی خوشمزه عربی با تمرهندی و گوشت چرخ کرده

طرز تهیه چباب جنوبی خوشمزه عربی با تمرهندی و گوشت چرخ کرده چُباب از پرطرفدارترین غذاهای محلی در جنوب و کشورهای عربی است. چباب شبیه کوفته است و با گوشت چرخ کرده، تره، پیاز، تمر هندی و... تهیه می‌شود به همراه نان لواش یا برنج سرو می‌شود.

چُباب از غذاهای جنوبی است که ماده اصلی آن گوشت چرخ کرده می باشد، به همین دلیل طبخ سریعی نیز دارد و بشدت خوشمزه می باشد و البته از غذاهای مخصوصی است که در جنوب کشور در ایام ماه رمضان سرو می شود. در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه چُباب جنوبی با تمر هندی خوشمزه ، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای چباب جنوبی با تمر هندی خوشمزه خاگی به سبک اصیل عربی

گوشت چرخ کرده۱۰۰ گرم
تره۱۰۰ گرم
برنج۱ و نیم لیوان
پیاز کوچک۱ عدد
نمک، زردچوبه، ادویهمقدار لازم
مواد لازم داخل چُباب-
گوشت چرخ کرده۱۵۰ گرم
پیاز۲ عدد
کشمش۱/۲ لیوان
خلال بادام خیس خورده۳ قاشق غذاخوری
نمک، ادویه، روغنبه مقدار لازم
مواد لازم سس چُباب-
تمر هندی آب کرده۲ لیوان
پیاز۱ عدد
شکر۱ قاشق غذاخوری
روغن، فلفل، ادویهبه مقدار لازم

دستور پخت چباب جنوبی با تمر هندی خوشمزه خاگی به سبک اصیل عربی

1

چباب جنوبی با تمر هندی خوشمزه

برای تهیه چُباب جنوبی باید ابتدا خمیر چُباب، سپس مواد اولیه داخل آن را تهیه می کنیم. پس قبل از هر کاری برنج را با آب و نمک خیس می کنیم.

2

مرحله دوم: آماده کردن خمیر چُباب جنوبی

تره و پیاز را خرد می کنیم و به همراه برنج خیس خورده و گوشت چرخ کرده خوب مخلوط می کنیم، سپس زردچوبه، نمک و ادویه را به آن اضافه کرده و خوب ورز می دهیم. آن را کنار می گذاریم تا استراحت کند.

3

مرحله سوم: آماده کردن مواد میانی چباب جنوبی

حالا مواد میانی چباب را تهیه می کنیم، برای این کار پیاز را خرد کرده و داخل تابه ای می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم، سپس کمی روغن درون آن می ریزیم و خوب تفت می دهیم کمی که پیازها سبک شدند گوشت چرخ کرده را به آن اضافه می کنیم در آخر نیز زردچوبه، نمک و فلفل به آن می زنیم و کشمش و خلال بادام های خیس خورده را نیز درون آن می ریزیم و هم می زنیم و تفت می دهیم زمانی که آماده شد حرارت را خاموش می کنیم و صبر می کنیم تا خنک شود.

4

مرحله چهارم: گلوله کردن چباب ها

از خمیر آماده شده مقداری جدا می کنیم ، روی دست پهن کرده و از مواد میانی آماده شده بین آن می گذاریم و خمیر را به شکل گلوله می بندیم. در حین کار کمی دستمان را نم دار می کنیم تا خمیر بدست نچسبد. تا زمانی که خمیر تمام شود این کار را ادامه می دهیم و آنها را درون ظرفی مناسب می چینیم.

طرز تهیه چباب جنوبی خانگی
5

مرحله پنجم: آماده کردن سس چُباب جنوبی؛

حال به سراغ تهیه سس غذا می رویم، برای این کار پیاز را ریز خرد می کنیم و درون تابه ای با روغن تفت می دهیم سپس آب و عصاره تمر هندی را به آن اضافه می کنیم و در نهایت کمی شکر، ادویه و فلفل درون سس می ریزیم.

دستور پخت چباب عربی
6

مرحله ششم: قرار دادن گلوله ها درون سس

زمانی که دیدیم سس اولین جوش را زد خیلی آرام گلوله های آماده شده را درون سس می چینیم و حرارت را ملایم می کنیم تا به مدت ۴۵ دقیقه غذا به آرامی بپزد و جا بیفتد.

7

مرحله نهایی: سرو غذا

با پخت و آماده شدن غذا، از چباب درون ظرفی مناسب می کشیم و همراه با سبزی خوردن و نان سرو می کنیم.

طرز تهیه چباب جنوبی با تمر هندی

نکات مهم و فوت و فن تهیه چُباب جنوبی با تمر هندی خوشمزه 

  • می توانید برای باز نشدن خمیر در ترکیب آن از تخم مرغ نیز استفاده کنید.
  • قبل از پخت کوفته ها بهتر است آنها را کمی تفت بدهید.
  • قبل از استفاده از تمر هندی آن را در طرفی حاوی آب جوش قرار دهید و بعد از چند ساعت عصاره اش را از صافی رد کنید و استفاده نمایید.
  • استفاده از گوشت تازه و خالص برای تهیه چُباب جنوبی بسیار مهم است. بنابراین توصیه می‌شود که گوشت را از فروشگاه‌های معتبر و با کیفیت خریداری کنید.
  • سبزیجات تازه و شاداب مانند نعناع، ریحان، جعفری و پیاز می توانند در کیفیت غذای شما تاثیرگذار می باشند.
  • در هنگام اضافه کردن مخلفات و ادویه‌ها به چُباب جنوبی، می‌توانید به سلیقه خود عمل کنید. اما توصیه می‌شود که از مقدار زیادی ادویه استفاده نکنید تا طعم اصلی غذا از بین نرود.
  • هنگام سرو چُباب جنوبی، می‌توانید از نان لواش، برنج به عنوان همراه استفاده کنید. با این حال، معمولاً در مناطق جنوبی ایران، چُباب جنوبی با نان لواش و سبزی خورده می‌شود.

همچنین ببینید:

طرز تهیه کبسه مرغ خوشمزه عربی مخصوص رستورانی به سبک جنوبی

طرز تهیه مگشت پلو [امگشت] با مرغ مجلسی به سبک جنوبی خوزستانیاز
4
رای