طرز تهیه سوسه کباب سیکا مازندرانی خوشمزه به روش محلی شمالی

طرز تهیه سوسه کباب سیکا مازندرانی خوشمزه به روش محلی شمالی سوسه کباب از غذاهای مجلسی و محلی استان مازندران می باشد که می توانید با مرغ، پیاز، سیر، گردو، رب انار، آلو و سبزی های معطر محلی تهیه می شود.

سوسه کباب از غذاهای خوشمزه و محلی استان مازندران می باشد، این غذا به زبان مازندرانی سوسه کباب سیکا نیز نامیده می شود که در زبان مازنی سیکا معنی اردک دارد، در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه سوسه کباب محلی و مجلسی مازندرانی، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه سوسه کباب سیکا خوشمزه و مجلسی مازندرانی

مرغ یا جوجه۱ کیلوگرم
سبزی معطر محلی۲۰۰ گرم
پیاز۲ عدد
آلو۱ پیمانه
آب۲ پیمانه
رب انار۲ قاشق غذاخوری
مغز گردوی پودر شده۴ قاشق غذاخوری
پودر تخم انار۱ قاشق غذاخوری
حریره سیر۱ قاشق چایخوری
زعفران دمکردهمقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهمقدار لازم
روغنمقدار لازم

دستور پخت طرز تهیه سوسه کباب سیکا خوشمزه و مجلسی مازندرانی

1

طرز تهیه سوسه کباب خوشمزه و مجلسی مازندرانی؛

مرغی که برای این غذا انتخاب کرده اید سعی کنید مرغی کوچک باشد، برای شروع مرغ را شسته و محتویات شکم آن را خالی و تمیز کنید و بعد آن را با نمک و ادویه جاتی که آماده کرده ایم ماساژ می دهیم و به مدت یک ساعت مرغ را به یخچال انتقال می دهیم تا کاملا مزه ها به خورد مرغ برود.

2

مرحله دوم: تفت دادن پیاز و حریره سیر

در این مرحله پیاز را پوست کنده، شسته و رنده می کنیم، تابه را روی حرارت می گذاریم و کمی روغن درون آن می ریزیم بعد از داغ شدن روغن، پیاز را درون آن تفت می دهیم سپس حریره سیر را به آن اضافه می کنیم و آن را نیز تفت می دهیم. کمی از زردچوبه و فلفل سیاه را نیز به موادمان در تابه اضافه می کنیم.

طرز تهیه سوسه کباب سیکا
3

مرحله سوم: تفت دادن سبزی محلی

در این مرحله سبزی های معطری که آماده کرده ایم را درون تابه می ریزیم تا همراه با پیاز و سیر ۱۰ دقیقه ای تفت بخورد و از حالت خام بودن دربیایند.

طرز تهیه سوسه کباب مازندرانی
4

مرحله چهارم: اضافه کردن گردو و رب انار

سپس گردوی پودر شده، رب انار و آلوهایی که از قبل خیس کرده ایم را به موادمان اضافه می کنیم و همه آنها را ترکیب می کنیم و تفت می دهیم. برای باز شدن رنگ رب انار کمی آب به مواد اضافه می کنیم و تا زمانی که آب آن کشیده نشده روی حرارت نگه می داریم.

5

مرحله پنجم: پر کردن شکم مرغ

در این مرحله مرغ را آورده و از موادی که آماده کرده ایم داخل مرغ می ریزیم و سپس با نخ و سوزن انتهای مرغ را می دوزیم تا زمان پخت مواد از شکم آن خارج نشود.

6

مرحله نهایی: پخت و سرو سوسه کباب

قابلمه ای روی حرارتِ بالا قرار می دهیم کمی روغن درون آن می ریزیم و مرغ یا جوجه را درون آن قرار می دهیم تا کمی سرخ شود، سپس باقی موادی که آماده کرده ایم را همراه با نصف پیمانه آب به قابلمه اضافه می کنیم، زمانی که مواد داخل به نقطه جوش رسید حرارت را کم می کنیم. حدود ۱ و نیم ساعت بعد غذای ما آماده است و می توانیم آن را سرو کنیم.

طرز تهیه سوسه کباب

نکات مهم و فوت و فن تهیه سوسه کباب محلی و مجلسی مازندرانی

سبزی سوسه کباب چیست

  • سبزی محلی داخل سوسه کباب از سبزیجات استان مازندران تهیه می شود که تنها در بازارهای شمالی بفروش می رود. شما با این ترکیبی که اینجا آمده 2 کیلو سبزی پاک کرده و آماده دارید: جعفری 7 دسته، گشنیز 5 دسته، نعنا 2 دسته، اوجی 2 دسته، تره 3 دسته، اناریجه 3 دسته، زلنگ 4 دسته،  شنبلیله 5 دسته، سرسم 2 دسته، برگ سیر 4 یا 5 دسته.
  • در صورت نداشتن سبزی محلی می توانید از سبزیجات معطر دلخواه استفاده کنید.
  • منظور از حریره سیر، حبه سیرهای پوست کنده و پوره شده می باشد.
  • برای این غذا از مرغ یا جوجه های خیلی کوچک استفاده نمایید.
  • چاشنی این غذا می تواند رب انار یا آلبالو می باشد.
  • از مواد سس مانند خورش حتما چند باری در طول پخت روی مرغ بریزید و هم بزنید تا هم سس خوش رنگ و خوش عطر شود و هم مرغ شما خوش طعم شود.
  • در کنارسوسه کباب زیتون و ترشی سرو می شود.
  • سوسه کباب را می توانید با نان و یا برنج میل کنید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه سورمه کباب گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان کبابی

طرز تهیه لوه کباب [لبی کباب] مازندرانی خوشمزه با گوشت گوسفندی

از
7
رای