طرز تهیه کوفته برنجی خوشمزه و مجلسی ایرانی مرحله به مرحله

طرز تهیه کوفته برنجی خوشمزه و مجلسی ایرانی مرحله به مرحله طرز تهیه کوفته برنجی خوشمزه که از غذاهای خوشمزه و اصیل ایرانی است و مواد اولیه سالم و مفیدی دارد؛ می تواند لذت بخش باشد. در ادامه آموزش دستور پخت و طرز تهیه کوفته برنجی اصیل ایرانی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

کوفته برنجی غذایی است بسیار خوشمزه که مانند آبگوشت از نوع آوری های آشپزخانه های ایرانی می باشد. کوفته برنجی چند مواد پایه ای دارد که با افزودن مواد دیگر به آن شکل بومی هر شهر را به خود گرفته است. در زمان های قدیم برای اینکه کوفته تهیه کنند گوشت را داخل هاونی می کوبیدن تا حالت چرخ شده به خود بگیرد و چسبندگی لازم را پیدا کند تا در زمان تهیه کوفته متلاشی نشود. امروز در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه کوفته برنجی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای کوفته برنجی

گوشت400 گرم
برنج1 پیمانه
لپه1/3 پیمانه
زرشک1/4 پیمانه
پیاز داغ1/2 پیمانه
تخم مرغ2 عدد
رب گوجه2 قاشق غذا خوری
سبزی کوفته300 گرم
آلو100 گرم
روغنبه میزان لازم
نمک و زردچوبهبه میزان لازم

دستور پخت کوفته برنجی

1

طرز تهیه کوفته برنجی ایرانی

لپه ها را 24 ساعت قبل از پخت خیس کرده و بعد از گذشت این زمان لپه ها را داخل آب به مدت 2 ساعت بپزید و آماده بگذارید.

طرز تهیه کوفته برنجی اصیل ایرانی
2

مرحله دوم تهیه کوفته برنجی

برنج را شسته به مدت 2 ساعت آنها را خیس کنید و بعد داخل قابلمه آب جوش ریخته و بعد از 50 دقیقه برنج را آبکش کرده و آماده بگذارید.

3

مرحله سوم تهیه کوفته برنجی

سبزی ها را داخل تابه ای ریخته به همراه کمی روغن تفت دهید تا رطوبت سبزی گرفته شود. آلو ها را هم شسته و به مدت 2 ساعت در آب بخیسانید.

4

مرحله چهارم تهیه کوفته برنجي

داخل قابلمه بزرگ و مناسبی روغن ریخته و رب را به همراه نمک، فلفل، زردچوبه ریخته و تا جایی که رنگ رب آزاد شود آنها را تقت داده، سپس نیمی از پیاز داغ و 8 لیوان آب جوشیده به آن می افزاییم و اجازه می دهیم تا با شعله ملایم بجوشد.

5

مرحله پنجم تهیه کوفته برنجی سفید

حال گوشت، نمک، فلفل، زردچوبه و باقیمانده پیاز داغ را با هم ورز می دهیم سپس لپه، سبزی، و برنج را افزوده و تا جایی که می توانید مواد را ورز دهید تا حالت چسبنده پیدا کند. حالا از مواد به اندازه یک پرتقال برداشته و با سلیقه خود داخل آن را با آلو، پیاز داغ، زرشک و در صورت تمایل گردو پر کنید و روی حفره را ببندید داخل دست به آن ضربه وارد کنید تا ترک و هوایی اگر وجود دارد از بین برود.

6

مرحله ششم کوفته برنجي

کوفته ها را داخل سسی که در حال جوش است دانه دانه اضافه کنید. اگر سس از جوش افتاد اجازه دهید تا دوباره بجوشد و بعد باقی کوفته ها را اضافه کنید.

7

مرحله هفتم تهیه کوفته برنجی

بعد از گذشت ده دقیقه از وارد کردن کوفته ها به سس درب ظرف را می بندیم و حدود 50 دقیقه اجازه می دهیم تا کوفته ها مغز پخت شده و سس غذا غلیظ شود حالا کوفته ها را داخل ظرف مناسبی ریخته و در کنار نان سنگک و سبزی خوردن تازه نوش جان کنید.

طرز تهیه کوفته برنجي خوشمزه و مجلسی ایرانی

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه کوفته برنجی

  • اگر مایل بودید برای چسبندگی مواد کوفته نیمی از لپه و برنج را کمی کوبیده و به گوشت اضافه کنید.
  • از هر مواد که مایل هستید می توانید برای مغز کوفته ها استفاده کنید.
  • سبزی کوفته برنجی شامل (مرزه و ترخون 2 واحد. تره، جعفری، شوید 1 واحد. شنبلیله 0/5 واحد) می باشد.
  • کوفته ها براساس مواد پایه ای شان نام گذاری می شوند ولی برنج عضو جدا ناپذیر از کوفته است. داخل کوفته رنگ و طعم اضافی وارد نکنید تا طعم یک کوفته اصیل ایرانی را بچشید.
از
37
رای