طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوین خوشمزه و خانگی با پیمانه بدون فر

طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوین خوشمزه و خانگی با پیمانه بدون فر نان چای، یکی از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که برای پذیرایی در عید نوروز و دیگر مجلس ها عالی است. شیرینی نون چایی می توانید بدون فر و با فر ، با پیمانه به شکل اصیل و سنتی تهیه کنید.

نان چایی یکی از شیرینی های سنتی و خوشمزه مناسب برای مهمانی ها به ویژه برای دورهمی های عید می باشد که با یک فنجان چایی داغ می توانید سرو کنید و از طعم و مزه فوق العاده آن لذت ببرید. نان چایی دارای دستور پخت مختلف می باشد که رایج ترین آن از مواد اولیه ماست، زرده تخم مرغ و کره یا روغن جامد می باشد. نان چایی بسیار با دوام است و می توانید در مدت زمان طولانی داخل ظرف درب بسته نگهداری کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه نان چایی را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای نان چایی خانگی خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله به سبک سنتی

آرد الک شده3 پیمانه
پودر شکر1/2 پیمانه
کره یا روغن جامد1/2 پیمانه
زرده تخم مرغ3 عدد
ماست2 قاشق غذا خوری
پودر هل1 قاشق چای خوری
بیکینگ پودر1 قاشق مربا خوری
زعفران دم شده2 قاشق غذا خوری
عسل1 قاشق چایخوری

دستور پخت نان چایی خانگی خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله به سبک سنتی

1

طرز تهیه نان چایی قزوین با پیمانه خوشمزه بدون فر و با فر

مرحله اول، آماده سازی مواد: مواد را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شوند. کتری را روی حرارت قرار دهید تا آب جوش شود. سپس زعفران را بسابید تا ریز شوند؛ سپس مقداری آب جوش به ظرف اضافه کنید و درب ظرف را بگذارید و ظرف را روی حرارت کتری قرار دهید تا دم بکشد. سپس آرد را در ظرف مناسب 2 تا 3 بار الک کنید تا یکدست شود. کره یا روغن جامد را در ظرفی بریزید و روی حرارت کتری قرار دهید، ذوب شود.

طرز تهیه نان چای قزوینی خانگی
2

مرحله دوم: آماده سازی خمیر نان چای

در کاسه مناسب کره یا روغن ذوب شده را بریزید و سپس پودر قند را اضافه کنید و با همزن برقی به مدت 2 دقیقه خوب هم بزنید تا مواد باهم ترکیب شوند. بعد از اینکه باهم ترکیب شدند، نوبت اضافه کردن یک عدد زرده تخم مرغ، هل، ماست، بیکینگ پودر و زعفران از قبل دم شده است. همه مواد را با هم مخلوط کنید و با همزن دستی خوب هم بزنید. سپس بعد از این مرحله نوبت اضافه کردن مرحله به مرحله آرد الک شده می باشد. آرد را در 3 مرحله به مواد اضافه کنید و با لیسک یا دور ملایم همزن برقی در یک جهت هم بزید در حدی که مواد باهم ترکیب شوند. بعد از این مرحله خمیر با بافت نرم بدست می آید. خمیر را داخل نایلون قرار دهید تا به مدت 1 ساعت استراحت کند.

3

مرحله سوم: قالب زدن خمیر نان چایی

بعد از این که خمیر به مدت 1 ساعت استراحت کرد، خمیر را بین دو عدد نایلون با وردنه به قطر 2 سانت باز کنید و با کمک قالب دلخواه خمیر را قالب بزنید و کات کنید. روی سینی فر، کاغذ روغنی قرار دهید و خمیر های قالب زده را به ترتیب داخل سینی بچینید. فر را با دمای 180 درجه روشن کنید تا گرم شود.

4

مرحله چهارم: آماده سازی مواد رومال نان چایی

برای تهیه رومال نان چایی ابتدا در کاسه مناسب دو عدد زرده تخم مرغ را به همراه عسل، ماست و مقداری زعفران دم کرده اضافه کنید و با همزن برقی خوب هم بزنید تا تخم مرغ از لختگی خارج شود و مواد باهم ترکیب شوند. سپس با کمک قلم مو مخصوص آشپزی روی خمیر های قالب زده را از مواد درست شده آغشته کنید. مقداری کنجد روی نان چایی بریزید.

5

مرحله پنجم: پخت نان چایی در فر

سینی فر را به مدت 25 تا 30 دقیقه با دمای 170 درجه داخل فر قرار دهید تا نان چایی ها پخته و روی آن ها طلایی شوند. بعد این مدت نان چایی خوشمزه شما آماده است. داخل ظرف مناسب سرو کنید.

6

مرحله آخر: پخت نان چایی بدون فر (در تابه)

در تابه مناسب کاغذ روغنی قرار دهید و خمیر قالب زده را روی آن ها بچینید و زیر تابه شعله پخش کن قرار دهید تا با حرارت ملایم نان چایی ها مدت 50 تا 60 دقیقه پخته شوند. دقت کنید درب تابه را تا مدت پخت قرار دهید. بعد از این مدت نان چایی ها آماده است. نوش جان.

طرز تهیه نان چایی قزوین

نکات مهم برای تهیه نان چایی خانگی ساده و نرم به روش اصیل

  • وقتی کره یا روغن زیتون را روی بخار کتری قرار بدهیم تا ذوب شود باعث می شود که شیرینی زودتر منسجم تر شود.
  • نان چایی ها را بعد از سرد شدن، داخل ظرف درب بسته قرار دهید تا تازه بماند.
  • نان چایی را می توانید داخل ظرف درب بسته به مدت طولانی نگهداری کنید.
  • می توانید از قالب های مختلف با طرح های مختلف استفاده کنید.
از
12
رای