آموزش مراحل تمیز کردن صحیح تلفن همراه و وسایل جانبی آن

آموزش مراحل تمیز کردن صحیح تلفن همراه و وسایل جانبی آن اولین چیزی که باید در مورد تمیز کردن تلفن همراه به ذهن بیاید، از بین بردن میکروب ها و باکتری های کشنده است که هر روز تلفن شما را آلوده می کند. می توانید با موادی که در دسترس دارید اقدام به ضد عفونی تلفن همراه کنید.

همه ما به شدت به تلفن های همراه خود متکی هستیم و هر روز برای کار موثر به آنها نیاز داریم. وقتی صحبت از تمیز کردن و پاک کردن تلفن می شود، همه ما به نحوه پاک کردن پوشه های ناخواسته و عکس ها بد، برای خالی کردن فضای ذخیره سازی تلفن فکر می کنیم. اما اولین چیزی که باید در مورد تمیز کردن تلفن همراه به ذهن بیاید، از بین بردن میکروب ها و باکتری های کشنده است که هر روز تلفن شما را آلوده می کند. هر بار که تلفن خود را لمس می کنید، باکتری ها از طریق دست، صورت و هر سطحی که تلفن تماس داشته است، به آن منتقل می شود. آیا تا به حال تلفن همراه شما درون توالت افتاده است؟ در حالی که برخی از دستگاه های ضد عفونی کننده با نور ماوراء بنفش را می توان برای این کار خریداری کرد، شما می توانید با موادی که در دسترس دارید نیز اقدام به ضد عفونی تلفن همراه خود کنید.

هشدار:

هرگز از مواد زیر برای تمیز کردن تلفن همراه خود استفاده نکنید:

 • شیشه پاک کن ها یا پاک کننده های خانگی
 • هوای فشرد
 • پاک کننده های اسپری آئروسل
 • حلال های قوی (استون، بنزن، تولوئن)
 • سفید کننده
 • آمونیاک
 • پودرهای ساینده
 • آب اکسیژنه

لازم است که هنگام تمیز کردن از رطوبت بیش از حد جلوگیری کنید، زیرا می تواند به بخش الکتریکی داخلی آسیب برساند. بیشتر صفحه های تلفن همراه، به ویژه سطح شیشه ای تلفن های هوشمند، دارای یک پوشش اولئوفوبیک که چربی دست و انگشتان را دفع می کند. کارآمدی این لایه به مرور زمان کاهش می یابد اما استفاده از هر چیز ساینده روی شیشه باعث از بین رفتن و خراشیده شدن این سطح برای همیشه می شود.  

روش ضد عفونی تلفن همراه

وسایلی که برای تمیز کردن تلفن همراه نیاز دارید:

تجهیزات یا ابزارها:
 • پارچه میکروفایبر بدون پرز
مواد:
 • نصف فنجان آب مقطر
 • نصف فنجان الکل ایزوپروپیل 70%
 • گوش پاک کن یا خلال دندان چوبی

مراحل تمیز کردن صحیح گوشی همراه

1. تلفن همراه را از شارژ و دیگر چیزهایی که به آن وصل است جدا کنید

هندزفری یا شارژر باید به طور جداگانه تمیز شوند. تلفن را خاموش کنید.

چطور گوش همراه را به روش درست پاک کنیم

2. کاورها و قاب های تلفن همراه را خارج کنید

برای تمیز کردن تلفن همراه خود، کاور یا قاب های محافظ را بردارید. این موارد همچنین باید قبل از قرار گرفتن دوباره روی گوشی به طور جداگانه تمیز شوند.

برای تمیز کردن تلفن همراه خود، کاور یا قاب های محافظ را بردارید

3. آب مقطر و الکل ایزوپروپیل 70% را با هم مخلوط کنید

در یک بطری اسپری کوچک، با نسبت برابر آب مقطر و الکل ایزوپروپیل 70% را مخلوط کنید. آب مقطر برای زمانی ضروریست که آب محل زندگی شما سخت باشد و مواد معدنی میکروسکوپی درون آن، شیشه روی گوشی را خراش بدهد. بطری را به خوبی تکان بدهید.

راهکار صحیح تمیز کردن موبایل

4. اسپری کردن روی پارچه میکروفایبر

مقداری از مخلوط آب و الکل را روی پارچه میکروفایبر اسپری کنید. هرگز این مخلوط را به طور مستقیم روی تلفن خود اسپری نکنید. پارچه نباید بیش از حد مرطوب شود.

تجهیزات لازم برای تمیز کردن گوشی

5. تلفن را پاک کنید

از پارچه میکروفایبر برای پاک کردن کل گوشی خود استفاده کنید. حتماً پشت و روی آن را تمیز کنید.

استفاده از پارچه میکروفایبر برای پاک کردن کل گوشی

6. نواحی کوچک را تمیز کنید

اگر قسمت های کوچکی مانند فضای اطراف لنز دوربین، درگاه های پورت ها یا دکمه ها دارای آلودگی است، به آرامی و با استفاده از یک گوش پاک کن یا خلال دندان چوبی این نواحی را تمیز کنید. وقتی هر نوع آلودگی برداشته شد، مجدداً آن را با پارچه میکروفایبری که کمی مرطوب است، تمیز کنید.

روش تمیز کردن نواحی کوچک تلفن همراه

7. اجازه دهید تلفن همراه شما خشک شود

اجازه دهید تلفن همراه شما حداقل 15 دقیقه توسط هوا کاملاً خشک شود و سپس آن را درون کیف خود قرار دهید.

پاک کردن گوشی موبایل

این مراحل تمیز کردن باید به شکل دقیق و به صورت هفتگی انجام شود تا تلفن همراه شما نسبتاً بدون میکروب بماند.

روش تمیز کردن قاب تلفن همراه

اگر دوباره تلفن همراه خود را در یک قاب آلوده بگذارید، تمیز کردن آن هیچ فایده ای نداشته است. چه قاب گوشی شما از سیلیکون، پلاستیک سخت یا چرم ساخته شده باشد، اکثر مدل های قاب تلفن همراه دارای لبه هایی هستند که بتوان آن را بهتر در دست گرفت. به این لبه ها نگاه کنید. احتمالاً از شدت آلودگی منزجر کننده اند.

بعد از جدا کردن قاب تلفن، مواد سیلیکونی را می توانید به طور کامل در محلول آب گرم و کمی مایع ظرفشویی فرو کنید و بشویید. از پارچه ای نرم استفاده کنید تا لبه های های آن را تمیز کنید. قاب را به طول کامل بشویید و قبل از قرار دادن روی تلفن همراه خود، اجازه دهید کاملاً خشک شود. برای تمیز کردن روزانه، قاب را با استفاده از یک پارچه میکروفایبر مرطوب شده با محلول آب مقطر و الکل تمیز کنید.

برای قاب های پلاستیکی سفت، تلفن را خارج کرده و کل قاب را با پارچه بدون پرز آغشته به محلول آب مقطر و الکل پاک کنید. برای تمیز کردن دکمه های کوچک و قسمت های باز لنز، از یک گوش پاک کن مرطوب شده با محلول آب و الکل استفاده کنید. بوسیله یک پارچه تمیز بدون پرز آن را خشک کنید و قبل از قرار دادن مجدد قاب روی گوشی، دقت کنید که کاملاً خشک شده باشد.

در مورد قاب های چرمی، بعد از برداشتن تلفن همراه باید قاب را با صابون مخصوص چرم تمیز کنید و سپس روی آن نرم کننده چرم استعمال کنید. اجازه دهید که قاب گوشی شما قبل قرار گرفتن روی تلفن، کاملاً خشک شود.

روش تمیز کردن انواع قاب تلفن همراه

نحوه تمیز کردن لوازم جانبی تلفن همراه

از آب مقطر و الکل ایزوپروپیل 70% و یک پارچه میکروفایبر برای پاک کردن هندزفری ها، شارژر و دیگر وسایل جانبی تلفن همراه استفاده کنید. به یاد داشته باشید پارچه را به میزان کمی مرطوب کنید (هرگز آن را بیش از حد مرطوب نکنید) و اجازه دهید پیش از استفاده کاملاً خشک شوند.

نحوه تمیز کردن لوازم جانبی تلفن همراه

نکاتی برای تمیز و بدون میکروب نگه داشتن تلفن همراه 

 • برای اینکه تلفن خود را تمیز و بدون میکروب نگه دارید، در صورت تماس با هر چیزی که ممکن است باعث ایجاد لکه هایی روی تلفن شود، مانند لوازم آرایشی، جوهر، رنگ یا مواد خوراکی چسبنده، بلافاصله آن را تمیز کنید.
 • دستان خود را دائماً بشویید و از پیامک زدن در توالت خودداری کنید. هر چقدر دست شما تمیزتر باشد، گوشی شما نیز تمیز خواهد بود.
 • از کاورهای ضد میکروب استفاده کنید. این کاورها برای هر برند تلفن همراه به آسانی در دسترس است.
 • هزینه کردن برای یک ضد عفونی کننده نور ماوراء بنفش را هم مد نظر داشته باشید. انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد که تلفن، کلیدهای ماشین و سایر وسایل کوچکی که هر روز از آنها استفاده می کنید را تمیز می کند. نور ماوراء بنفش بدون استفاده از گرما یا رطوبت بیش از حد که به دستگاه های الکترونیکی آسیب می زند، باکتری ها را از بین می برد.
از
1
رای