تعمیر گوشی یا تبلت آب خورده با 4 ترفند؛ وقتی گوشی تو اب افتاد چکار کنیم

تعمیر گوشی یا تبلت آب خورده با 4 ترفند؛ وقتی گوشی تو اب افتاد چکار کنیم وقتی گوشی تو اب افتاد چکار کنیم؛ چگونه گوشی یا تبلتی که در تب افتاده را نجات دهیم؛ تعمیر گوشی آب خورده با کمک 4 ترفند؛ روش خشک کردن و رفع مشکل افتادن گوشی یا تبلت در آب در سلام دنیا بیاموزید.

اگر گوشی یا تبلت خود را در آب انداختید، نگران نباشید! اگرچه ممکن است دستگاه شما برای همیشه آسیب نبیند، اما برای جلوگیری از آسیب آب به اجزای داخلی باید سریع عمل کنید. برای حفظ سلامت گوشی خیس شده تان این نکات ساده که در مطلب سلام دنیا ارائه شده را دنبال کنید تا بیاموزید، وقتی گوشی تو اب افتاد چکار کنیم و روش های تعمیر گوشی یا تبلت آب خورده چیست.

وقتی گوشی تو اب افتاد چکار کنیم

1. بلافاصله گوشی خیس را روشن نکنید!

به زبان ساده، آب و برق "ناسازگار" هستند. یک دستگاه مرطوب می تواند اتصال کوتاه کند و حتی به شما شوک الکتریکی بدهد. آب می تواند به صفحه نمایش آسیب برساند و به قاب ها، شکاف های زیر نمایشگر و محفظه باتری نفوذ کند. تمام این موقعیت ها در صورت عدم رسیدگی صحیح می توانند آسیب جدی به دستگاه شما وارد کنند.


حتما بخوانید: آموزش شارژ سریع گوشی آیفون و اندروید سامسونگ با 11 روش


بنابراین، اگر گوشی هوشمند یا تبلت شما خراب شد و خود به خود خاموش شد، برای روشن کردن مجدد آن عجله نکنید. در صورت روشن ماندن دستگاه فوراً برق را قطع کنید تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود. دستگاه را خاموش کنید تا کاملا خشک شود.

وقتی گوشی تو اب افتاد چکار کنیم

اکثر دستگاه‌های اندرویدی را می‌توان با فشار دادن و نگه داشتن دکمه روشن/خاموش و سپس انتخاب خاموش کردن از منوی خاموش کردن خاموش کرد. برای دسترسی به صفحه خاموش شدن در آیفون یا آیپد مدرن، دکمه کناری و یکی از دکمه‌های تنظیم صدا را همزمان فشار دهید و نگه دارید. اگر یک دستگاه اپل قدیمی با دکمه فیزیکی Home دارید، به سادگی دکمه کناری را فشار داده و نگه دارید.


حتما بخوانید: روش فهمیدن تقلبی یا اصل بودن گوشی سامسونگ


2. بلافاصله گوشی را خشک کنید

پس از خاموش کردن گوشی یا تبلت خود، ابتدا تا حد امکان قسمت بیرونی آن را خشک کنید تا از ورود آب به دستگاهتان جلوگیری شود. از استفاده از دستمال کاغذی یا سایر مواردی که ممکن است باقی بماند خودداری کنید.در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای شروع وجود دارد:

  • اگر دستگاه شما دارای باتری قابل جابجایی است، باتری را از محفظه خارج کنید. سپس آن را روی یک سطح صاف قرار دهید و با یک پارچه خشک روی آن بکشید تا رطوبت را جذب کند.
  • سیم کارت و کارت SD (در صورت استفاده) را خارج کنید، آن را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید و در مکانی امن نگهداری کنید.
  • شیارهای باتری، سیم کارت و کارت SD (در صورت وجود) را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید تا آب باقیمانده جذب شود. این کار از نفوذ آب به داخل و ایجاد آسیب بیشتر جلوگیری می کند.
  • قطرات آب را در امتداد لبه صفحه پاک کنید. سوراخ‌های پیچ، قاب‌ها و کل قسمت بیرونی گوشی یا تبلت خود را بررسی کنید تا از خشک بودن آن مطمئن شوید.
  • تلفن یا تبلت خود را در یک روز آفتابی در یک اتاق گرم یا بیرون قرار دهید. از تابش مستقیم نور خورشید یا دمای بالا اجتناب کنید زیرا می توانند مضر باشند.
  • از استفاده از منابع حرارتی مانند سشوار خودداری کنید زیرا ممکن است به باتری دستگاه و سایر اجزای دستگاه شما آسیب برساند. در عوض، بگذارید به طور طبیعی خشک شود.

تعمیر گوشی آب خورده  1

با رعایت این نکات، می توانید قسمت بیرونی دستگاه خود را تنها در چند دقیقه خشک کنید. لطفاً آن را روشن نکنید زیرا ممکن است هنوز مقداری آب در داخل باقی مانده باشد.

3. آب اضافی که ممکن است داخل آن ریخته باشد را خشک کنید

پورت های USB، جک های صوتی و بلندگوها مکان هایی هستند که در معرض نفوذ آب هستند. اگر این مکان‌ها را نادیده بگیرید، روشن کردن تلفن یا تبلت تان با آب در داخل می‌تواند باعث آسیب شود. در صورت وجود کار را با خشک کردن پورت USB و جک صدا در تلفن هوشمند خود، شروع کنید. از یک پارچه بدون پرز برای جذب رطوبت از دهانه ها استفاده کنید. از دمیدن هوا در سوراخ ها یا وصل کردن شارژر یا هدفون خودداری کنید زیرا ممکن است آب را به داخل فشار دهد.توصیه می‌کنیم از سیلیکاژل (دانه‌های خشک‌کننده) برای حذف آب باقی‌مانده روی اسپیکر و جاهای دیگر استفاده کنید. این یک حذف کننده رطوبت است که معمولاً برای کمک به جلوگیری از آسیب رطوبت به تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود. به سادگی سیلیکا ژل را از فروشگاه خریداری کنید، دستگاه خود را در یک ظرف دربسته قرار دهید، سپس بسته های سیلیکاژل را وارد کنید یا گرانول را به طور یکنواخت داخل ظرف بریزید.

تعمیر گوشی آب خورده  2

شما باید دستگاه خود را به مدت 24 تا 48 ساعت در سیلیکاژل بگذارید. اگر نمی توانید آنقدر صبر کنید، حداقل 12 ساعت صبر کنید تا به ژل زمان کافی برای جذب رطوبت بدهید. از استفاده از برنج برای خشک کردن دستگاه خودداری کنید. می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد آسیب برساند. همچنین از جدا کردن گوشی برای تمیز کردن آب داخل آن خودداری کنید. انجام این کار ممکن است مدار داخلی را در معرض آب قرار دهد که منجر به آسیب بیشتر شود.پس از خشک شدن کامل گوشی هوشمند و اطمینان از اینکه تمام آب باقیمانده خارج شده است، آن را برای چند ساعت به حال خود رها کنید. در نهایت سعی کنید دستگاه را روشن کنید. اگر آن را با موفقیت روشن کنید، همه چیز انجام می شود. اما اگر دستگاه روشن نشد، به کمک حرفه ای نیاز خواهید داشت.


حتما بخوانید: رفع مشکل کار نکردن دکمه پاور گوشی سامسونگ و روشن کردن گوشی


4. تلفن یا تبلت خود را به یک مرکز خدمات ببرید

اگر تلفن یا تبلت شما روشن نمی شود یا در روشن کردن آن تردید دارید، آن را برای بازرسی به مرکز خدمات اطراف ببرید. اگر سخت افزار قابل تعمیر نیست، تنها گزینه تعویض آن است. با این حال، اگر امکان تعمیر وجود دارد، بررسی کنید که آیا گارانتی دستگاه شما آسیب ناشی از آب را پوشش می دهد یا خیر. به طور معمول، شما باید کل هزینه را خودتان بپردازید، مگر اینکه برای یک برنامه ضمانت طولانی مانند AppleCare+ یا Samsung Care+ پرداخت کنید.برای حفظ گارانتی یا بیمه خود، در صورت امکان به مراکز خدمات رسمی مراجعه کنید.

تعمیر گوشی آب خورده  3

5. هنگام استفاده از تلفن یا تبلت خود به مشکلات توجه کنید

اگر با موفقیت دستگاه خود را روشن کرده اید یا عملکرد عادی آن را بازیابی کرده اید، در چند روز آینده آن را به دقت زیر نظر بگیرید. اگر نشانه‌هایی از آسیب آب در تلفن خود مشاهده کردید، مانند صفحه نمایش تار، وصله‌های صفحه، تراکم آب در دوربین، صدای خاموش، بلندگوهای خاموش یا شارژ ناپایدار، آن را خاموش کنید.آن را دوباره چک کنیداگر هشدارهایی مانند "Liquid Detected in Lightning Connector" در آیفون و "Moisture detected" را در دستگاه سامسونگ خود یا هر اخطار دیگری را تجربه کردید اگر هر چیز دیگری شامل وجود رطوبت باشد، ممکن است آب همچنان در داخل باشد. برای دستورالعمل های مربوط به نحوه رسیدگی به این هشدار خاص به وب سایت سازنده دستگاه خود مراجعه کنید.

سخن پایانی:

اگر این هشدارها حتی پس از انجام مراحل پیشنهادی ادامه پیدا کرد، عاقلانه است که از یک متخصص کمک بگیرید. اگر آیفون دارید، می‌توانید از برنامه شخص ثالث در آیفون برای بیرون راندن آب از بلندگو و میکروفون استفاده کنید.رعایت این نکات به محافظت از گوشی هوشمند یا تبلت شما در برابر آسیب های جبران ناپذیر آب کمک می کند. برای جلوگیری از تکرار وضعیت مشابه، عادات ایمن تری را اتخاذ کنید: از استفاده از دستگاه خود در نزدیکی منابع آب خودداری کنید، دستگاه خود را در برابر بخار حمام محافظت کنید، هنگام نوشیدن آب از دستگاه خود استفاده نکنید و مراقب باشید. در مناطقی که خطر بالقوه آسیب آب وجود دارد اقدامات احتیاطی مهم است.علاوه بر این، خرید یک طرح بیمه را در نظر بگیرید تا هزینه های تعمیر را به حداقل برسانید و هنگام ارتقا در آینده تجهیزات ضد آب را انتخاب کنید.


مطالب مرتبط:

رفع مشکل کار نکردن شارژر بیسیم گوشی با 7 روش

رفع مشکل عدم چرخش صفحه تبلت آیپد + دانلود برنامه Sensors Toolboxاز
2
رای