روش استعلام چک صیادی و قدیمی با سامانه پیامکی 701701، کد ملی و سایت

روش استعلام چک صیادی و قدیمی با سامانه پیامکی 701701، کد ملی و سایت روش های استعلام چک کدام است؛ با روش استعلام چک قدیمی،چک صیادی با کد ملی، سامانه پیامکی 701701، با برنامه استعلام چک، سایت، روش استعلام چک برگشتی با کد ملی در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

در ادامه مطالب درباره چک های صیاد و چک های قدیمی در این مطلب از سلام دنیا روش های استعلام چک کدام است؟ روش استعلام چک قدیمی، روش استعلام چک با کد ملی، روش استعلام چک صیاد با پیامک، روش استعلام چک صیاد با برنامه استعلام چک، روش استعلام چک از طریق سایت، روش استعلام چک برگشتی با کد ملی صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

روش های استعلام چک کدام است

برای انجام استعلام چک ها سه راه وجود دارد که شما می توانید انجام دهید، پیامک، سایت اصلی سامانه، دانلود و نصب اپلیکیشن سامانه ساد24 ، در ادامه بیشتر با انجام این روش ها آشنا خواهید شد.

روش استعلام چک قدیمی

در حال حاضر سامانه صیاد تنها چک های صیادی جدید را می تواند استعلام بگیرد، اگر شما چک قدیمی دارید و در جهت اعتبار آن به دنبال استعلام از طرق اینترنتی هستید باید بگوییم که تنها با سایت و اپلیکیشن «رده» می توانید این کار را انجام دهید. شما با این برنامه می توانید چک های قدیمی را استعلام بگیرید.


حتما بخوانید: نحوه ثبت و صدور چک در سامانه صیاد بانک سپه


برای این کار به شماره موبایل و شماره ملی صاحب اصلی چک نیاز است، ابتدا با وارد کردن شماره موبایل و مشخصات خود اپلیکیشن «رده» را نصب کرده و وارد پروفایل یا حساب کاربری خود شوید، گزینه « استعلام چک برگشتی» پیدا کرده و انتخاب کنید، حال یک سوال می آید که شما انتخاب می کنید استعلام برای خودتان است یا شخص دیگر. حال کد ملی و شماره موبایل صاحب چک را وارد می کنید تا استعلام چک برایتان بیاید. دیت کتید که برای اینکار باید هزینه ای نیز پرداخت کنید.

روش استعلام چک

روش استعلام چک با کد ملی

اگر قصد استعلام چک دارید آن هم با کد ملی باید بگوییم که این روش امکان پذیر نیست و به جای داشتن کد ملی صاحب چک ، برای استعلام چک و چک های برگشتی نیاز به شماره صیادی روی چک است. این شماره به شما کمک می کند تا از طریق سامانه ساد 24 وضعیت چک ها و موجودی افراد را چک کنید. شما می توانید برای استعلام چک های خود از طریق پیامک و سامانه اینترنتی اقدام کنید که چگونگی آن را در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد. 

ورود مستقیم به سامانه ساد 24

روش استعلام چک صیاد با سامانه پیامکی 701701

روش استعلام چک صیاد با پیامک از راحتترین و پراستفاده ترین روش ها برای استعلام چک می باشد که البته نیاز به پرداخت مبلغ 3500 ریال برای هر تراکنش می باشد. برای استفاده از این روش باید با تلفن همراه خود کد 16 رقمی موجود بر روی چک را به شماره 701701 ارسال کنید تا گزارش استعلام چک مورد نظر برای شما ارسال شود. با این کار وضعیت اعتبار چک، عدم مفقودی و دزدی نبودن آن ، برگشت نخوردن چک و ... به اطلاع شما خواهد رسید. این گزارش با استفاده از رنگ های سفید ، زرد ، نارنجی ، قهوه ای و قرمز ارسال می شود، به این صورت که رنگ سفید وضعیت اعتباری چک و دارنده آن را خوب نشان می دهد اما رنگ قرمز ضعیف ترین عملکرد را برای چک گزارش می کند.

برای استعلام گرفتن چک از طریق پیامک نیازی به ارسال کدملی صاحب چک و دیگر مشخصات فرد ندارد و ارسال کد 16 رقمی موجود بر روی چک به شماره 701701 کفایت می کند.

روش استعلام چک صیاد با برنامه استعلام چک

ابتدا برنامه ساد 24 را که یک برنامه مدیریت چک می باشد را نصب کرده و در ادامه برلی گرفتن استعلام گزینه " استعلام صیاد " را انتخاب کرده، و بعد کد 16 رقمی استعلام که بالای چک سمت چپ قرار دارد را در این کادر مشخص شده می نویسید.

روش استعلام چک صیاد با برنامه استعلام چک

سپس کد QR روی چک را به کمک این بخش اسکن کرده تا پاسخ استعلام چک مورد نظر  که شامل وضعیت حساب شخص ، نام مالک چک ، سریال چک برایتان ارسال شود.

دانلود برنامه استعلام چک برای گوشی

روش استعلام چک صیادی از طریق سایت

برنامه استعلام چک در صفحه اصلی سامانه صیاد موجود می باشد، برای اینکار باید به سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir مراجعه کرده و برای استعلام گیری، ارسال کدملی فرد صاحب چک احتیاجی نیست و تنها‌ با ارسال کد 16 رقمی روی چک  کنید امکان پذیر است به این صورت که:

روش استعلام چک صیادی از طریق سایت

  • به سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir وارد می شوید، صفحه ای باز می شود و روی گزینه " نظام های پرداخت و زیر ساخت " که با کادر قرمز در نوار منو بالای صفحه مشخص شده است کلیک می کنید.
  • شناسه صیادی را وارد کرده، و سپس پاسخ عملیات ریاضی درج شده در زیر شناسه صیادی را بدهید و سپس بر روی گزینه استعلام چک صیادی کلیک کنید.

روش استعلام چک برگشتی با کد ملی

برای استعلام چک های برگشتی امکانی وجود ندارد که بوسیله ارسال کدملی از وضعیت آنها مطلع شوید، برای استعلام گرفتن از وضعیت چک های برگشتی تنها راه ارسال شماره صیادی روی چک می باشد، به این صورت که کد 16 رقمی درج شده روی چک صیادی را به سامانه پیامکی 701701 ارسال می کنید:

قالب ارسال پیامک استعلام: 

1*1* شناسه استعلام 16 رقمی 

و منتظر نتیجه آن خواهید ماند، وضعیت چک به شما تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی را نشان خواهد داد به این شکل که :

وضعیت سفید

صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

وضعیت زرد

صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی

صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قهوه ای

صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قرمز

صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

سخن آخر

اگر فکر می کنید برای انجام چنین کارهایی توانایی ندارید بهتر است که برای بار اول از فردی با تجربه کمک گرفته و آموزش ببینید تا به مشکل برنخورید.


مقالات مرتبط:

آموزش ثبت چک در سامانه صیاد بانک مسکن

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست

از
21
رای