بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات گلستان + غذای معروف

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات گلستان + غذای معروف صنایع دستی و سوغات استان گلستان، با معروف و بهترین ترین سوغات گلستان بندر ترکمن، بهترین غذای گلستان و صنایع دستی گلستان در این مطلب سلام دنیا آشنا شوید.

استان گلستان یکی از استان‌های شمالی کشور است و نام مرکز این استان گرگان است.استان گلستان یکی  سرزمین‌های بسیار وسیع ایران است و آثار تمدن های قدیمی ایران که با دوران‌های پارینه‌سنگی و نوسنگی مرتبط است در غارهای این استان کشف شده است. استان گلستان از جمله استان‌هایی است که اقوام مختلف نظیر ترکمن، بلوچ، سیستانی، مازنی، قزاق و ترک در آن زندگی می‌کنند.این استان زیبا و پهناور صنایع دستی زیبا و چشم نوازی هم دارد که در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم به شما صنایع دستی و سوغات استان گلستان، با معروف و بهترین ترین سوغات گلستان بندر ترکمن، بهترین غذای گلستان و صنایع دستی گلستان  معرفی کنیم تا در سفر به استان گلستان آنها را خریداری کنید.

سوغات گلستان

1. حلوای آماج

آماج نام نوعی حلوای محلی استان گلستان است که معمولا در ایام نوروز پخته می شود. طرز پخت این حلوای  خوشمره دشوار است. برای پخت این حلوا سنتی شیره‌ی انگور یا عسل و در تزیین آن از خلال پسته یا بادام بهره برده می شود. بعد از اینکه حلوای آماج خنک شد آن را به اشکال مختلف (بیشتر لوزی) برش می‌زنند.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز


حلوای آماج

2. سرغربیلی

سرغربیلی یکی از شیرینی های سنتی پرطرفدار در بین اهالی گرگان است. این شیرینی با خمیری که در ان از شیر یا ماست استفاده شده تهیه می شود. بعد از آماده شدن خمیر شیرینی،گلوله‌هایی کوچک از آن جدا می کنند و در روغن داغ سرخ می‌کنند. در ادامه بعد از گرفتن روغن شیرینی‌های سرخ شده آن‌ها را با خاک قند تزیین می‌کنند.

سرغربیلی

3. نان پادرازی

نان پادرازی نوعی شیرینی ساده‌ی است که نامش در فهرست آثار ملی کشور به‌عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است.نان پادرازی شیرینی کمی دارد و معمولا در آستانه‌ی سال نو پخته می شود. نان پادرازی دو نوع خشک و روغنی دارد. از نوع خشک آن برای مراسم های عزاداری‌ها و مذهبی در کنار حلوا و خرما استفاده می‌شود و نوع روغنی آن در مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نان پادرازی

4. جز حلوا

جزحلوا با نام حلوای گردویی نیز شناخته می شود و در برخی از شهرستان‌های استان گلستان مانند کردکوی تهیه می شود. این حلوا پخت بسیار دشواری دارد و برای پذیرایی در جشن‌ها، شب‌نشینی‌ها و حتی عزاداری‌ها تهیه می شود.در تهیه جزحلوا برخلاف سایر حلواها از  آرد استفاده نمی شود و مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن، مغز گردو و برنج نیم‌دانه است.

جزحلوا

معروف ترین سوغات گلستان

5. خاویار

خاویار یکی از معروف ترین سوغات های استان گلستان که گران ترین سوغات هم محسوب می شود.تخم خاویار که گران ترین مواد غذایی دنیا شناخته شده است که از دل ماهیان خاویاری گرفته می شود.استان گلستان به دلیل قرار داشتن در نزدیکی دریای خزر یکی از بزرگ ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان محسوب می شود. سواحل بندر ترکمن در استان گلستان یکی از اصلی ترین و مهم ترین منطقه صید خاویار از دریای خزر هستند.


حتما بخوانید: بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان


فصل برداشت ماهی خاویاری در این استان از مهر ماه تا اردیبهشت ماه است.اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید می توانید در سفر به استان گلستان ماهی خاویار و انواع ماهی ها را تهیه کنید و به شهر خود ببرید.

معروف ترین سوغات گلستان: خاویار

بهترین سوغات استان گلستان

قالی ترکمن یکی از بهترین صنایع‌دستی استان گلستان است که می تواند سوغات بسیار ارزشمندی برای عزیزان شما باشد.قالی ترکمن بافتی کاملا متفاوت و منحصر به فرد نسبت به قالی کرمان، تبریز و اصفهان دارد. به همین دلیل این قالی در سطح جهان هم شناخته شده است.

بهترین سوغات استان گلستان: قالی ترکمن

بهترین غذای گلستان

کار سختی است که از بین انواع غذاهای استان گلستان بخواهیم بهترین غذا را به شما معرفی کنیم.زیرا استان گلستان از تنوع غذایی خوبی برخوردار است.اگر به استان گلستان سفر کردید حتما غذاهایی مانند مرغانه تچین، خورش ساک، ماش پتی خارش، کئی ترشک، چکدرمه، باسترمه، بروک، انواع آش و نان‌های محلی را امتحان کنید. همه این غذاهای خوشمزه و خاص در رستوران‌های محلی گلستان سرو می شوند.


حتما بخوانید: طرز تهیه چکدرمه ترکمنی خوشمزه و مجلسی اصیل با گوشت گوسفندی


بهترین غذای گلستان

صنایع دستی گلستان

6. ابریشم بافی

سابقه صنعت ابریشم‌بافی در استان گلستان، دیرینه و درخشان است. استان های ساحلی دریای خزر (گرگان، طبرستان و گیلان) نقش بسزایی در شکوفایی صنعت ابریشم در دوره‌ی صفویه در ایران داشته اند.با گذشت زمان این صنایع دستی زیبا هنوز هم پر رونق است و در مناطق مختلف استان به خصوص شهرهای رامیان، مینودشت و ترکمن صحرا رواج دارد.مراحل انجام ابریشم‌بافی، با پرورش کرم ابریشم آغاز می‌شود و در ادامه تولید نخ و رنگرزی انجام می شود و در نهایت بافت محصولات کار را به اتمام می رسد.

پارچه‌های ابریشمی یکی از بهترین و لطیف‌ترین پارچه‌های دنیا شناخته شده اند.در استان گلستان، این پارچه‌ها با دستگاه بافت دستی بافته می‌شوند،این پارچه ها رنگ‌های متنوعی دارند و در طرح‌های ساده، حاشیه‌دار، راه‌راه عمودی و چهارخانه تولید می‌شوند.اگر به استان گلستان سفر کردید می توانید محصولات متنوع ابریشمی مانند لباس‌های محلی، روسری، دستمال، حوله و سفره را به عنوان سوغات خریداری کنند.

صنایع دستی گلستان: ابریشم بافی

7. قالی ترکمن

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد قالی ترکمن،یکی از بهترین و معروف ترین صنعت قالی‌بافی شناخته شده است.قالی ترکمن از بافت منحصربه‌فردی برخوردار است.از گذشته قالی ترکمن مورد توجه مسافران داخلی و خارجی بوده است.زنان ترکمن در بافت قالی تبحر خاصی دارند و به‌وسیله‌ی دارهای افقی (زمینی) بافته می شوند. نقوشی که در قالی ترکمن وجود دارند، زاییده ذهن خلاق هنرمندان ترکمنی هستند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند. نقش قالی هر هرکدام از طایفه‌های ترکمن،منحصر به فرد هستند. قالی‌های ترکمنی در مقایسه با سایر قالی ها تنوع کمتری دارند،و بیشتر به دو صورت درشت‌بافت پشمی یا ریزبافت ابریشمی بافته می‌شوند.

صنایع دستی گلستان: قالی ترکمن

8. زیور آلات ترکمنی

زنان ترکمن به استفاده از زیورآلات در پوشش خود اهمیت زیادی می دهند.این زیورآلات علاوه بر جنبه‌ی تزیینی در فرهنگ، آیین و آداب و رسوم اقوام ترکمن هم ریشه دارند.برخی از آن‌ها به عنوان شناسه‌ی اقوام مختلف شناخته شده اند، برخی دیگر کاربردهای آیینی دارند و برخی دیگر وضعیت تأهل زنان ترکمن را نشان می دهند. جنس این زیورآلات ترکمنی معمولا از نقره است و بسیاری از آن‌ها سنگ عقیق قرمز دارند.


حتما بخوانید: بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چی بخرم


از مهمترین انواع این زیورآلات که بر اساس نوع کاربردشان شناخته می‌شوند می‌توان به زیورهای لباس، زیورهای مو، سر و پیشانی، زیورهای گوش، گردن و سینه، زیورهای انگشت و مچ دست، زیورهای کمر، زیورهای ابزارکار زنان و زیورهای کودکان اشاره کرد. این صنعت در گذشته گسترده‌تر بود و حتی برای اسب‌ها نیز زیورآلاتی ساخته شده مخصوص استفاده میشد.

صنایع دستی گلستان: زیور آلات ترکمنی

سخن پایانی:

استان گلستان یکی از بزرگ ترین استان های ایران است که علاوه بر وجود اقوام مختلف در ان،از صنایع دستی و سوغات خوراکی متنوعی برخوردار است.از مهمترین سوغات استان گلستان می توان قالی ترکمن نام برد.


مطالب مرتبط:

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی تهران

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیلاز
3
رای