فواید کتاب خواندن چیست؛ 7 تاثیر کتابخوانی و مطالعه بر مغز و روح

فواید کتاب خواندن چیست؛ 7 تاثیر کتابخوانی و مطالعه بر مغز و روح اهمیت کتاب و کتابخوانی به زبان ساده ؛ فواید کتاب خواندن چیست ؛ 7 تاثیر کتابخوانی و مطالعه کتاب بر روی سلامتی مغز و روح و چگونگی نحوه شروع عادت جدید کتابخوانی در سلام دنیا بخوانید.

کتابخوانی و کتاب خواندن از عادات بسیار مفیدی است که با تنوع بالایش اگر درگیرش شوید هرگز خسته نخواهید شد، در این مطلب از سلام دنیا درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی به زبان ساده و فواید کتاب خواندن و 7 تاثیر کتابخوانی و مطالعه بر روی سلامتی روح و ذهن و اینکه چگونه یک عادت جدید کتابخوانی را شروع کنیم؟ صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

اهمیت کتاب و کتابخوانی به زبان ساده (فایده های کتابخوانی)

در حالی که ممکن است اهمیت مطالعه را در سنین جوانی به شما آموزش داده باشند، واقعیت این است که آمریکایی‌ها به طور کلی کتاب‌های کمتری می‌خوانند و سؤالاتی در مورد تأثیرات احتمالی سلامتی ایجاد می‌کند.

بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2021 توسط مرکز تحقیقاتی پیو انجام شد، گزارش شده است که 23 درصد از بزرگسالان آمریکایی در طول 12 ماه گذشته هیچ کتابی به صورت کاغذی یا الکترونیکی نخوانده اند. این روند در میان کودکان نیز صادق است: مرکز تحقیقات پیو گزارش می دهد که تعداد کودکان و نوجوانان 9 تا 13 ساله که «برای سرگرمی» کتاب می خوانند کمترین میزانی است که تا به حال بوده است. 


حتما بخوانید: معرفی 12 کتاب داستانی برای کودکان 10 ساله آموزنده و عالی


همچنین، در حالی که خواندن هر شکلی می‌تواند مفید باشد، تحقیقات نشان می‌دهد که خواندن کتاب‌های کاغذی سنتی نسبت به فرم‌های دیجیتال ممکن است به دلیل توانایی‌های خوانندگان برای یادآوری مؤثرتر رویدادها و جدول زمانی کلی در یک داستان خاص، برتر باشد. با این حال، محققان همچنین خاطرنشان می کنند که تاثیر کتاب ممکن است در هر دو قالب مشابه باشد. علاوه بر این، با توجه به هاروارد بیزینس ریویو ، در حالی که ادبیات غیرداستانی فرصت هایی را برای توسعه و یادگیری زبان ارائه می دهد، ادبیات داستانی ممکن است مزایای بیشتری از جمله همدلی، مهارت های تفکر انتقادی و غیره را ارائه دهد. 

به دلیل سبک زندگی مطالعه ممکن است در انتهای اولویت های شما باشد. اما شاید ارزش بازنگری را داشته باشد.

خواندن کتاب برای سلامتی شما مفید است

فواید کتاب خواندن برای سلامتی ذهن و زندگی 

7 فایده مطالعه کتاب بر روی سلامتی شما

در اینجا هفت راه وجود دارد که خواندن کتاب ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد و چگونه می توانید مطالعه را در برنامه روزانه خود بگنجانید:

1. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: به شما در مدیریت استرس کمک کند.

در حالی که مطالعه ممکن است به کاهش استرس در هنگام مدیریت یک بیماری روانی کمک کند، چنین مزایایی می تواند به مدیریت استرس روزمره نیز گسترش یابد.

آلیس ویلیامز، MD ، پزشک مستقر در نیومکزیکو ، می‌گوید: «مطالعه می‌تواند به کاهش سطح استرس کمک کند ، و از چالش‌های زندگی روزمره بکاهد. «وقتی در یک کتاب خوب غرق می‌شوید، بدنتان آرام می‌شود و تنفس‌تان کند می‌شود. این می‌تواند منجر به کاهش ضربان قلب و فشار خون شود که می‌تواند احساس سلامتی کلی را تقویت کند.


حتما بخوانید: فواید خواندن کتاب برای کودکان و سن مناسب


هالی شیف، PsyD ، روانشناس بالینی دارای مجوز در کانکتیکات برای  خدمات خانواده یهودی گرینویچ ، همچنین به این فواید خواندن نسبت به سایر فعالیت‌های اوقات فراغت اشاره می‌کند که ممکن است در هنگام استرس به آنها دست پیدا کنید. دکتر شیف توضیح می دهد: "با یک کتاب - بر خلاف یک فیلم یا برنامه تلویزیونی - شما خودتان تصاویر بصری را اختراع می کنید، و این مشارکت آن را بسیار قدرتمندتر می کند." می‌توان از آن به‌عنوان یک مهارت یا مکانیسم مقابله  با هر گونه احساسات یا افکار ناخوشایندی که ممکن است تجربه می‌کنید استفاده شود. در دنیایی که در حال مطالعه درباره آن هستید غرق می شوید و به شما کمک می کند نگرانی های خود را فراموش کنید و در برخی موارد می تواند متحول کننده باشد و به شما بینش و ایده هایی در مورد نحوه تعامل متفاوت با جهان و دیگران بدهد.

به نظر می رسد تحقیقات از چنین مزایایی پشتیبانی می کند. یک مطالعه قبلی در مورد تکنیک‌های مختلف مدیریت استرس برای دانش‌آموزان نشان داد که مطالعه - حتی فقط 30 دقیقه در روز - در کاهش استرس حاد موثر است. محققان اثرات مشابهی را با شوخ طبعی و یوگا پیدا کردند.

2. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: ممکن است ذهن شما را تقویت کند

با توجه به  گسترش بیماری های روانی ، مطالعه با کاهش استرس و کمک به فراموش کردن مشکلات زندگی به بهبود سلامت روان کمک می کند. مطالعه  ای در مورد مطالعه در نوجوانان همچنین نشان داد که مطالعه کتاب منجر به افزایش ذهن آگاهی و احساس خوش بینی می شود و در عین حال میزان اضطراب و افسردگی را نیز کاهش می دهد .

شیف می گوید: «کتاب درمانی به افسردگی کمک می کند زیرا به درک عاطفی و خودآگاهی کمک می کند. او همچنین به اهمیت خواندن برای کاهش تنهایی اشاره می‌کند، زیرا ممکن است با شخصیت‌هایی که شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند هم ذات پنداری کنید. 

تاثیر مطالعه کتاب بر روی سلامتی شما  /1

3. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: درک مطلب و واژگان را در خوانندگان جوان افزایش می دهند

چه در حال مطالعه برای یک نوزاد یا کودک نوپا باشید، چه اگر فردی بزرگتر به تنهایی شروع به خواندن کرده است، کتابخوانی یک عادت سالم است زیرا می تواند به افزایش درک و واژگان کمک کند. این نه تنها به پیشرفت تدریجی مهارت های خواندن کمک می کند، بلکه خوانندگان جوان نیز ممکن است از چنین مهارت هایی در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

دکتر ویلیامز می گوید: «هرچه بیشتر کلمات را بشنوید، احتمال اینکه آنها را یاد بگیرید و بتوانید در گفتار و نوشتار خود استفاده کنید، بیشتر می شود. این امر به ویژه برای کودکانی که به سرعت در حال کسب مهارت های زبانی هستند مفید است. علاوه بر این، مطالعه با هم به والدین و فرزندان فرصتی برای پیوند و ارتباط با یکدیگر می دهد.

طبق گفت کلینیک کلیولند ، خواندن به تقویت مهارت‌های زبانی نوزادان کمک می‌کند و آنها را با واژه‌های متنوع‌تری نسبت به شنیدن مکالمات روزمره آشنا می‌کند. همچنین، هرچه زودتر شروع به خواندن کتاب برای کودکان خردسال کنید، احتمالاً در مهدکودک و بعد از آن موفق‌تر خواهند شد.

توسعه واژگان و درک مطلب نیز دست به دست هم داده اند تا اطلاعات شما را افزایش دهند. یک مطالعه قبلی نشان داد که هم خواندن و هم درک مطلب، دایره لغات شما را افزایش می دهند.درک خوب مرتبط است با افزایش دایره لغات و بالعکس.

4. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: به رشد هویت نوجوانان کمک می کنند

رشد هویت یک قسمت مهم در نوجوانی است. در حالی که  تحقیقات  نشان می دهد که هویت شخصی تحت تأثیر ترکیبی از رویدادهای زندگی، بلوغ و روابط نزدیک است، مطالعه نیز ممکن است نقش داشته باشد.

شیف می‌گوید: «مطالعه نه تنها عملکرد تحصیلی، مشارکت اجتماعی و رشد فردی را افزایش می‌دهد، بلکه به نوجوانان کمک می‌کند تا بینش خود را نسبت به بزرگسالی  توسعه دهند. کاوش در هویت خود در این دوران بسیار مهم است. آنها با خواندن داستان های تخیلی، بینشی را نسبت به روابط بالغ، دوستی ها، ارزش های شخصی و هویت فرهنگی ایجاد می کنند. همه اینها وقتی  از کودکی به بزرگسالی خود نگاه می کنیم مهم هستند.


حتما بخوانید: بهترین کتاب خودشناسی، خودسازی و موفقیت از نویسندگان بزرگ


تحقیقات همچنین به اهمیت رشد هویت  نوجوان اشاره می کند، با شواهدی که به تغییرات عصبی اشاره می کند که ممکن است به این گروه سنی کمک کند که بر تصمیم گیری و سایر عملکردهای مهم تأثیر می گذارد.

تاثیر مطالعه کتاب بر روی سلامتی شما  /2

5. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: باعث افزایش همدلی و بهبود روابط می شود

وقتی برای یک نوزاد یا کودک نوپا کتاب می خوانید، به آنها در رشد مغز کمک می کنید که فراتر از رشد زبان است - همچنین در یادگیری عاطفی آنها کمک می کنید. چنین مهارت هایی همچنین می تواند در طول زندگی شما به عنوان یک خواننده ایجاد شود.

همدلی و به اشتراک گذاشتن احساسات یک فرد دیگر، یک موضوع مهم برای روابط اجتماعی و بین فردی است. تحقیقات قبلی  نشان می دهد که خواندن کتاب های داستانی به طور خاص ممکن است منجر به تاثیرات اجتماعی-شناختی شود که ممکن است در تعاملات اجتماعی واقعی به دست آید.

ویلیامز می گوید: «با مطالعه در مورد زندگی و تجربیات دیگران، می توانیم بینش بیشتری نسبت به افکار و احساسات آنها به دست آوریم. این می تواند منجر به نگرش بردبارتر و دلسوزانه تر نسبت به دیگران و همچنین درک بهتر احساسات خود شود.»

شیف همچنین به تأثیر خواندن داستان بر همدلی اشاره می کند. او می گوید: «این به شما کمک می کند تا در معرض شرایط زندگی قرار بگیرید که می تواند بسیار متفاوت از شرایط شما باشد. این می تواند بر نحوه ارتباط شما با دیگران در دنیای واقعی تأثیر بگذارد. خواندن این فرصت را برای ما فراهم می کند تا دیدگاه های دیگران را در نظر بگیریم.»

علاوه بر این،  تحقیقات  به مزایای خواندن داستان‌های تخیلی درباره «نظریه ذهن» اشاره می‌کند، که توانایی تصدیق اینکه افراد دیدگاه‌ها و خواسته‌هایی متفاوت با شما دارند را توصیف می‌کند. نظریه ذهن نه تنها به عنوان یک مهارت اجتماعی مهم در ایجاد روابط تلقی می شود، بلکه از ویژگی های مهم جوامع کارآمد نیز محسوب می شود.

6. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: عملکرد شناختی را بهبود می بخشد - حتی با افزایش سن

در حالی که خواندن کتاب می تواند به کودکان در ایجاد مهارت های شناختی به عنوان بخشی از رشد سالم آنها کمک کند، چنین مزایایی می تواند به بزرگسالان مسن نیز گسترش یابد. تحقیقات نشان می دهد که فعالیت های منظم مرتبط با شناخت در دوران کودکی و بزرگسالی ممکن است کاهش شناختی را با افزایش سن کاهش دهد. یکی از این فعالیت‌هایی که ممکن است کمک کند، خواندن کتاب است.

شیف می گوید: خواندن یک فعالیت شناختی است که مغز شما را به کار می اندازد و از از دست دادن حافظه جلوگیری می کند. خواندن یک فعالیت تحریک کننده ذهنی است که جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی را به مغز افزایش می دهد. همچنین می تواند به تأخیر افول شناختی و اختلال کمک کند و با عملکرد شناختی بهتر مرتبط است.


حتما بخوانید: تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی با 20 تکنیک علمی فوق العاده


علاوه بر این، شیف خاطرنشان می کند که خواندن ممکن است به جلوگیری از ایجاد رسوبات بتا آمیلوئید در مغز کمک کند. اینها مشخصه بیماری آلزایمر، نوعی زوال عقل مرتبط با سن است. او می‌گوید: «تحریک ذهنی می‌تواند پیشرفت آلزایمر را نیز کند کند، زیرا تصور می‌شود فعال نگه داشتن مغز باعث ایجاد ذخایر سلول‌های مغزی سالم و ارتباطات بین آنها می‌شود. با ساختن این ذخیره مغزی، می‌توان آسیب‌های ناشی از آلزایمر را جبران کرد و از آنجایی که مغز قادر به جبران و ادامه عملکرد است، ممکن است شروع زوال عقل به تاخیر بیفتد.

یک  مطالعه نشان داد که شرکت در فعالیت‌های فکری مانند مطالعه ممکن است به تاخیر یا حتی پیشگیری از زوال عقل کمک کند. چنین فوایدی در بزرگسالان مسن‌تر نیز یافت شد، که نشان می‌دهد هرگز برای شروع به بهره‌برداری از مزایای شناختی فعالیت‌هایی مانند خواندن دیر نیست.

تاثیر مطالعه کتاب بر روی سلامتی شما/3

7. تاثیر و فواید کتاب خواندن برای سلامتی: ممکن است به شما کمک کند عمر بیشتری داشته باشید

در حالی که ورزش منظم و رژیم غذایی سالم تنها برخی از راه هایی است که می توانید طول عمر خود را افزایش دهید، تأثیرات شناختی کتاب خواندن حتی ممکن است به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید. طبق یک  مطالعه مرتبط ، میانگین طول عمر کتابخوان ها در مقایسه با افرادی که کتاب نمی خوانند 23 ماه بیشتر است.

مطمئناً خواندن کتاب جایگزینی برای سایر رفتارهای سالم نیست. اما با در نظر گرفتن مزایای جمعی مورد بحث در این لیست، مانند مزایای شناختی، اجتماعی و سلامت روان، قابل درک است که چگونه مطالعه ممکن است به شما کمک کند زندگی طولانی تر و رضایت بخشی داشته باشید.

تاثیر مطالعه کتاب بر روی سلامتی شما/4

چگونه یک عادت جدید کتابخوانی را شروع کنیم؟

از نظر خواندن کتاب برای نوزادان و کودکان خردسال،  کلینیک کلیولند توصیه می‌کند برای بیشترین فواید، مطالعه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در اسرع وقت انجام دهید. با این حال آنها همچنین خاطرنشان می کنند که حتی اختصاص چند دقیقه در روز به مطالعه کردن می تواند کمک کننده باشد.

شیف برای بازگشت به عادت مطالعه، یا ایجاد سبک زندگی کاملاً جدید برای مطالعه، راهکارهای زیر را توصیه می‌کند:

  • موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید، زیرا این به شما کمک می کند تا این عادت را حفظ کنید.
  • اگر علاقه خود را به یک کتاب خاص از دست داده اید، خود را مجبور نکنید که به خواندن آن ادامه دهید، زیرا این کار ارتباط منفی با خواندن ایجاد می کند - به جای آن کتاب دیگری را انتخاب کنید.
  • با داستان های کوتاه شروع کنید و به سراغ رمان های داستانی بلندتر بروید.
  • اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید، می‌توانید وقت کمی  را به آن اختصاص دهید.هم چنین توصیه می کند که مطالعه را به یک فعالیت اجتماعی تبدیل کنید - می توانید با دوستان یا خانواده خود مطالعه کنید یا حتی به یک باشگاه کتاب بپیوندید. او می‌گوید: «هنگام مطالعه به شما حس اجتماع و همراهی می‌دهد، و می‌توانید مکالمات پرباری داشته باشید و در مورد اینکه چگونه همه می‌توانند ادبیات یکسان را متفاوت تفسیر کنند، بحث کنید.
سخن آخر

با خواندن کتاب مطمئنا هدف خود را پیدا خواهید کرد، نه حوصله تان سر می رود و نه احتیاج به همدمی برای درد و دل کردن ، دیگر وقتی برای افسرده شدن نیز نخواهید داشت، پس از همین حالا شروع کنید.


مطالب مرتبط:

بهترین کتاب های جهان؛ 30 کتاب برتر دنیا عاشقانه، تاریخی و معمایی

قصه های کودکانه؛ 22 داستان کوتاه کودکانه آموزنده با تصویراز
3
رای