معرفی 12 کتاب داستانی برای کودکان 10 ساله آموزنده و عالی

معرفی 12 کتاب داستانی برای کودکان 10 ساله آموزنده و عالی اینکه چه کتابی مناسب سن بچه هاست دغدغه خیلی از والدین مسئولیت پذیر است . کودکان 10 ساله به علت ورود به دوره نوجوانی بسیار حساس هستند و باید آن ها را از لحاظ ذهنی با کتاب های مناسب آماده کرد.

وقتی سال های اول و دوم و سوم دبستان خاتمه پیدا می کند، کودکان از مهارت کافی برای خواندن و نوشتن برخوردار هستند. با وجود اینکه در این سن کودکان قادر به خواندن کتاب به صورت مستقل هستند، اما انتخاب کتاب مناسب برای کودکان نیز مساله مهمی است و شاید برای برخی از والدین به یک چالش تبدیل شود. کتاب ها باید به گونه ای باشند که بتوانند مهارت های فردی و اجتماعی کودکان را تقویت کرده و دوست یابی، همکاری، مشارکت و پذیرش تفاوت های فردی و مهارت های حل مساله و ... را به کودکان بیاموزند. در این مقاله از وبسایت سلام دنیا قصد داریم فهرستی از بهترین کتاب های مطالعه مناسب برای کودکان ده ساله را جمع آوری کرده و در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

معرفی کتاب برای کودکان 10 ساله

1. کتاب برای کودکان 10 ساله: پلاستیک های مزاحم دریا

کتاب «پلاستیک های مزاحم دریا» نوشته «لتیشیا دی مهیاس» نکات علمی و مشکلات مصرف بالای پلاستیک را به شکل داستان گونه برای کودکان روایت کرده است. بد نیست بدانیم که سالانه حدود هشت میلیون تن پلاستیک وارد دریاها و اقیانوس می شود و مقداری از آن توسط جانورانی که در دریاها زندگی می کنند، خورده شده و باعث مرگ آنها می شود. این کتاب مشکل تعدادی از جانوران با پلاستیک را به کودکان نشان می دهد و نکاتی را برای درک بهتر آسیب های زباله های پلاستیکی برای کودکان تشریح می کند.

کتاب مناسب کودکان 10 ساله


حتما بخوانید: کوتاهی قد کودکان و نوجوانان؛ علل، تشخیص و درمان


2. کتاب دوزیستان کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «دوزیستان» به نوشته «باری کارک» و از انتشارات «نردبان» کتابی علمی و اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانان است که علاقمند به دانستن اطلاعاتی در خصوص دوزیستان هستند. در این کتاب در خصوص تاریخ حضور دوزیستان بر روی زمین، ویژگی های زیست شناختی این گروه از جانوران، رنگ ها و نقش های دوزیستان، روش های دفاعی آنها در برابر شکارچیان و نقش آب بر چرخه زندگی دوزیستان و ... صحبت شده است. به علاوه، این کتاب دارای عکس های با کیفیت و جذابی است که می تواند توجه کودکان را به خود جلب کند. بنابراین، اگر کودکتان به کسب اطلاعات در زمینه حیوانات علاقمند است، حتما خرید این کتاب را برای کودکتان در نظر بگیرید.  

کتاب داستان برای سنین 10 ساله

3. کتاب پیراهن تازه بیل کتابی برای کودکان 10 ساله

تفاوت گذاشتن بین فرزندان دختر و پسر یکی از موضوعات مهم در خانواده ها و بچه های امروزی است. کتاب «پیراهن تازه بیل» از «نشر قطره» به صورت گذرا این مساله را بررسی می کند. داستان به این شکل است که صبح زود مادر بیل لباسی صورتی با دکمه‌های صدفی به او می‌پوشاند؛ اعتراض‌های بیل فایده ای ندارد و به این ماجرا تن می‌دهد. این لباس صورتی مثل لباس های دیگر است، اما به خاطر تصوری که از رنگ و شکل لباس در ذهن بیل و بقیه است، رفتار دیگران با بیل متفاوت شده است. کتاب «پیراهن تازه‌ی بیل» به نحوی از این موضوع استفاده کرده است تا به تفاوت‌ها اشاره کند. انتظاری که از دخترها و پسرها دارند متفاوت است.


حتما بخوانید: 10 مورد از بهترین و کم هزینه ترین ایده های تزیین اتاق کودک


پسرها حق‌هایی دارند که آن‌ها را برای دخترها قائل نیستند. از دخترها انتظار پاکیزگی دارند، انتظار این که بی سر و صدا باشند و بپذیرند بازی نکنند، این که کنار زمین بایستند و فقط نگاه کنند. بیل در طول صبح تا شبی که پیراهن صورتی را بر تن داشت، همه اتفاقات را تجربه کرد. او در پایان داستان در می‌یابد که با پوشیدن یک پیراهن، پسر دختر نمی‌شود، بلکه این رفتارهای اطرافیان با اوست که فرق می‌کند. او با همین لباس دخترانه کتک‌کاری مفصلی می‌کند، برنده مسابقه دو می‌شود و سرانجام به خانه برمی‌گردد. به تصویر کشیدن این تفاوت ها جالب و یک کتاب خواندنی برای کودکان است.

کتاب مخصوص رده سنی 10 ساله

4. کلمنتین و جلسه خانوادگی کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «کلمنتین و جلسه خانوادگی» از نشر «پنجره» است و در خصوص زندگی کلمنتین است که قرار است یک جلسه خانوادگی داشته باشند. از آنجایی که کلمنتین دختری باهوش، بازیگوش و سر به هواست، نگران است که موضوع جلسه خانوادگی شیطنت های او باشد. با این حال، در جلسه خانوادگی موضوعی خیلی بدتر مطرح می شود و اصلا برای او و برادر کوچک ترش خوشایند نیست. موضوع این جلسه خانوادگی به دنیا آمدن خواهر یا برادری جدید است. داستان کشمکش او برای پذیرش خواهر یا برادری جدید در خانواده و شیوه تعامل او با برادرش در این کتاب به خوبی شرح داده شده است. تصویرهای کتاب نیز مکمل داستان است و فضاهای خالی را پر کرده است. زبان این اثر دوست داشتنی و دل نشین است و خواننده با آن حس همزاد پنداری می کند. کودکان در سنین 9 تا 12 سال به سادگی می توانند این کتاب را خوانده و با آن ارتباط برقرار کنند.

داستان کوتاه آموزنده کودکان 10 ساله

5. هفت موش کور کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «هفت موش کور» از نشر «کتاب نیستان» با اقتباس از داستان مولانا نوشته شده است. هفت موش کور برای بازی بیرون می روند و با چیزی عجیب در زندگی شان روبه رو می شوند. هر یک از موش ها در یکی از روزهای هفته از خانه خارج می شود و می رود تا آن چیز عجیب را شناسایی کند. موش قرمز رنگ در روز شنبه از پای آن بالا می رود و آن را ستون اعلام می کند. موش آبی آن را طناب اعلام می کند و.... بالاخره موش سفید در روز جمعه به بررسی می رود و با بررسی تمام قسمت های عجیب از موضوع سر در می آورد و می فهمد که نه مار است، نه نیزه، نه بادبزن و ... بلکه فیل است. این کتاب تصاویر سرگرم کننده ای نیز دارد و مفهوم فلسفی پیام مولانا را در قالب تصاویری زنده بیان می کند. حتما این کتاب زیبا را برای کودک خود تهیه کنید.

لیست کتاب مخصوص رده سنی ج

6. دایناسور حافظ محیط زیست کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «دایناسور حافظ محیط زیست» از نشر «فن ایران»، کودکان را با روش های محافظت از محیط زیست آشنا می کند. بچه دایناسورها به کودکان آموزش می دهند که چگونه با کارهای کوچک می توانند مصرف برق و آب را کاهش داده و زباله ها را بازیافت کرده و طبیعت را پاکیزه نگه دارند. آنها در پایان کتاب موفق می شوند «دایناسور بی خیال» را نیز به یک حافظ محیط زیست تبدیل کنند. این کتاب دارای تصاویر جذاب و گفت و گوهایی از زبان شخصیت های کتاب است که به تنوع خوانش این کتاب بیشتر کمک می کند. در نهایت این کتاب حفاظت از محیط زیست را به کودکتان می آموزد.


حتما بخوانید: عوامل موثر در رشد قد کودک و روش های پیش بینی قد در نوجوانی


کتاب های آموزنده برای کودکان 10 ساله

7. فندق شکن بهترین کتاب برای کودکان 10 ساله

کتاب «فندق شکن» از نشر «انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان» یکی از داستان های کلاسیک ادبیات کودکان و نوجوانان است که تاکنون چندین بار در ایران ترجمه و منتشر شده است. داستان این کتاب به این شکل است که ماری و برادرش در شب کریسمس از پدرخوانده شان آقای دروسلمایر هدیه‌ هایی دریافت میکنند که در میان آنها، عروسک چوبی کوچکی به نام فندق ‌شکن وجود دارد. فندق‌ شکن که شبیه یک سرباز جنگجو است، حرف میزند و سبب شگفتی ماری و برادرش میشود. پدرخوانده ماری داستانی از مبارزه‌ فندق‌شکن با شاه موشان تعریف ‌میکند. هنگام شب ماری از خواب بیدار شده و جنگ فندق شکن و شاه موش ها را می بیند. دروسلمایر از سرنوشت اندوه‌بار شاهزاده پیرلپات و افسون ملکه موش ‌ها میگوید. با حمله‌ی موش ها به خانه‌ ماری معلوم می شود فندق‌شکن در حقیقت یک شاهزاده افسون شده است و ملکه موش ها او را افسون کرده است. افسونی که سرانجام به دست ماری باوفا شکسته می شود. ماری به فندق‌شکن کمک میکند در مقابل ارتش موش ها بایستد و پیروز شود. برای همین جایزه ماری دیدن سرزمین جادویی اسباب‌ بازی‌هاست. ماری در این سرزمین پُر از رمز و راز، زیبا و قشنگ با شاهزاده ازدواج می کند. این داستان در بین بچه ها بسیار محبوب است و فیلم ها و کارتون های زیادی از آن ساخته شده است.

بهترین کتاب برای بچه های 10 سال

8. شایعه مثل پر همه جا پخش می شود کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «شایعه مثل پر همه جا پخش می شود» از نشر «فاطمی» است و داستانی عامیانه مربوط به گروهی از یهودیان که حدود 300 سال پیش در اروپای شرقی زندگی می کردند را روایت می کند. موضوع داستان روابط بین انسان هاست. داستان از مهمانی یکی از اهالی ثروتمند روستا به نام آقای کالینا و گم شدن ساعتش شروع می‌شود؛ یعنی کار چه کسی می‌تواند باشد؟ خانم خدمتکار به یچک، یکی از اهالی روستا مشکوک می‌شود و این شایعه به سرعت برق میان اهالی روستا می‌پیچد.


حتما بخوانید: معرفی 10 رمان عاشقانه جدید و جذاب برای خانم ها


اما داستان به این‌جا ختم نمی‌شود؛ مردم هر روز چیز تازه‌ای به این شایعه اضافه می‌کنند و گم شدن هر وسیله‌ای را به یچک نسبت می‌دهند. سرانجام اهالی روستا یچک را پیش قاضی می‌برند؛ اما آیا اهالی روستا مدرکی برای این ادعایشان دارند؟ کتاب «شایعه مثل پر همه جا پخش می شود» اهمیت احترام به دیگران را مطرح می‌کند. حتما این کتاب زیبا را برای کودک خود تهیه کنید تا اهمیت احترام گذاشتن به دیگران و پرهیز از شایعه پراکنی را به او بیاموزید.

کتاب داستان آموزنده برای بچه های 10 سال

9. کتاب برای کودکان 10 ساله: کتاب قصه های من و بابام

کتاب «قصه های من و بابام» از نشر «فاطمی» است. این کتاب دارای مجموعه ای از داستان های تصویری و ماجراهای جالب و خنده دار یک پدر چاق و سیبیلو و پسر دوست داشتنی اوست که از شیوه های عیجب و غریب برای رفع مشکلات شان استفاده می کنند. قصه های من و بابام را اریش ازر، تصویرگر آلمانی پس از درگذشت همسرش برای سرگرم کردن پسر خردسالش خلق کرده است. در فاصله دسامبر 1934 و دسامبر 1937 نزدیک به 157 طرح از داستان‌های پدر و پسر هفتگی در مجله مصور برلین منتشر شدند و بسیار محبوب شده و مورد پسند همگان قرار گرفت. پیشنهاد می کنم حتما این کتاب جذاب را برای فرزندتان تهیه کنید.

دانلود رایگان کتاب برای کودکان 10 ساله

10. چطور خیلی بدخط بنویسیم کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «چطور خیلی بدخط بنویسیم» از نشر «پیدایش» است. این کتاب داستان پسری به نام چستر یک تازه وارد به مدرسه است. او وسط سال وارد مدرسه‌ای جدید می‌شود و همه‌چیز یک جورهایی به نظرش کسل‌کننده و غم‌انگیز می‌آید! او معلم جدیدش، خانم تیت را دوست ندارد و خوشحال نیست مجبور شده کنار جو بنشیند، پسری که به نظرش مغز نخودی است! در کلاس خانم تیت، قرار است هرکس پروژه‌ای تحویل دهد و چستر مطمئن است اگر جو با این خط خرچنگ ‌قورباغه و نامرتبش چیزی تحویل دهد، نمره خوبی کسب نمی کند. چستر نمی‌خواهد بقیه جو را مسخره کنند! تصمیم می‌گیرد به او کمک کند! اما چگونه این کار را انجام می دهد؟!


حتما بخوانید: 8 راهکار ساده برای کمک به کودک خجالتی و کمرو


تفاوت این کتاب با بقیه‌ی کتاب‌های مشابه همین‌جاست. چستر به جو پیشنهاد می‌کند اسم پروژه‌ات را بگذار: چطوری خیلی بدخط بنویسیم؟ این‌جوری به جو کمک می‌کند خودش را دوباره کشف کند. با گذشت زمان، چستر هم با حس دل‌سوزی بیشتری با جو روبه‌رو می‌شود و انگار روز به روز بیشتر دلش می‌خواهد به او کمک کند. هم‌دلی و همراهی جو و چستر نتایج خوبی در پی دارد! آن دو دوباره استعدادهایشان را کشف می‌کنند و بقیه را با توانایی‌هایشان غافلگیر می‌کنند! راوی کتاب داستان را به شکل خیلی جذاب و طعنه آمیزی نقل می کند که مخاطب را در مورد ادامه داستان کنجکاو خواهد کرد. حتما این کتاب دوست داشتنی را برای فرزندتان تهیه کنید.

معرفی کتاب برای کودکان 10 ساله

11.  کتاب اسکندر و شاه چین ، کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «اسکندر و شاه چین» از نشر «قدیانی» در مورد اسکندر مقدونی است که علاقه زیادی به کشور گشایی دارد. او پس از لشکرکشی های بسیار به سرزمین چین می رسد. کشور چین از لشکر بزرگ و قدرتمندی برخوردار است و پادشاه مهربانی دارد. فرمانروای کاردان چین صلح و دوستی را به جنگ ترجیح داده و با خرد و تدبیر اسکندر را به صلح و دوستی راضی می کند. این اثر بازآفرینی از یکی از قصه های جوامع الحکایات است که در شکلی جدید و با زبانی ساده و روان بازگو می شود. داستان درباره پادشاهی دانا و قدرتمند است که راضی به خرابی کشور و کشته شدن سربازانش نیست. قصه ای که چهره زشت جنگ را به چالش می کشد. این کتاب از تاثیرات زیبای صلح و چهره زشت جنگ می گوید که می تواند اطلاعات کودکتان را در این خصوص بالا ببرد.

12. مردمان روی زمین کتابی برای کودکان 10 ساله

کتاب «مردمان روی زمین» از نشر «نقش مانا» است. در این کتاب، نویسنده با نگرشی انسانی و با بهره گیری از تصاویر گویا به بیان تفاوت میان مردمان زمین می پردازد. در ابتدا به تفاوت های ظاهری مثل رنگ پوست، شکل، اندام، رنگ مو و پوشش اشاره می کند. و سپس تفاوت سلیقه ها و فرهنگ ها را مطرح می کند. این که مردمان هر گوشه از جهان از خوردن غذاهای مختلفی لذت می برند و در خانه های متفاوتی زندگی می کنند، به دلیل های مختلفی جشن می گیرند، باورهای مذهبی متفاوتی دارند، با خط های مختلفی می نویسند و با زبان و گویش های متفاوتی حرف می زنند، مخاطب را به پذیرش و احترام به این همه گوناگونی فرا می خواند.


حتما بخوانید: 25 واقعیت غافلگیر کننده و عجیب را درباره کودکان که نمی دانید


پیام اصلی کتاب این است که انسان ها با ملیت و جنسیت و ظاهر و فرهنگ های متفاوت، باعث تفاوت در چهره ی جهان شده اند و همین گوناگونی است که جهان را زیبا کرده است! این کتاب زیبا می تواند نکات مهمی را در خصوص هم زیستی در کنار قوم ها و نژادهای دیگر آموزش داده و اطلاعات فرزندتان را در این خصوص افزایش دهد.

کتاب برای رده سنی 10 سال

سخن آخر

در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم 12 کتاب آموزنده برای کودکان و مناسب سن 10 سال را معرفی کنیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. لطفا در بخش نظرات بنویسید که کدام کتاب را بیشتر از سایرین دوست داشتید.


مقالات مرتبط:

19 حرف ممنوعه و خطرناکی که هرگز نباید به کودک خود بگویید!

نکاتی مهم و ساده در مورد لباس خواب راحت کودک که باید بدانید

آیا محصولات تراریخته (GMO) برای انسان و بویژه کودکان مضر هستند؟

چطور با کمترین هزینه، اتاق خواب کودک را با تم بتمن تزئین کنیم

معرفی 10 رمان عاشقانه جدید و جذاب برای خانم ها

از
35
رای