عوامل موثر در رشد قد کودک و روش های پیش بینی قد در نوجوانی

عوامل موثر در رشد قد کودک و روش های پیش بینی قد در نوجوانی چند فرمول وجود دارد که می توانید تخمین بزنید قد فرزند شما چقدر بلند خواهد شد. در حالیکه هیچ یک برای پیش بینی قطعی قد کودک اثبات نشده است، اما می تواند در تخمین حدودی به شما کمک کند.

قبل از اینکه کودک شما بدنیا بیاید، احتمالاً به رنگ موها، چشم و قد او فکر می کنید. در حالیکه نمی توان هیچ چیزی را پیش بینی کرد، نشانه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا حدس بزنید فرزند شما در آینده چه طول قدی خواهد داشت.

چه عواملی بر رشد کودک اثر می گذارد؟

برخی از عوامل تعیین می کنند که فرزند شما تا چه حد قد بلند خواهد شد. برخی از آنها عبارتند از:

جنسیت

(معمولاً پسران قد بلندتر از دختران می شوند.)

عوامل ژنتیکی

قد افراد در اعضای یک خانواده نزدیک به هم است. بیشتر افراد یک خانواده به میزان مشابهی رشد می کنند و قدی شبیه به هم خواهند داشت. با این حال، این به آن معنا نیست والدین کوتاه قد ممکن است فرزندی با قد بسیار بلند نداشته باشند.

وضعیت سلامت

اگر کودکی وضعیت سلامت خاصی داشته باشد، می تواند روی رشد او تاثیر بگذارد. یک مثال، سندرم مارفان، یک اختلال ژنتیکی است که باعث می شود افراد مبتلا به آن به شکل غیر معمولی قد بلند شوند. بیماری هایی که ممکن است باعث شود کودک قد کوتاهتر باشد شامل آرتریت، بیماری سلیاک و سرطان هاست. همچنین کودکانی که داروهای خاصی مانند کورتیکواستروئیدها را برای مدت طولانی مصرف می کنند، ممکن است قدشان بلند نشود.

تغذیه

کودکان دارای اضافه وزن اغلب قد بلندتر می شوند، در حالیکه افراد دارای کمبود وزن یا سوء تغذیه ممکن است کوتاه تر باشند. با این حال، این مسئله همیشه قد نهایی کودک را پیش بینی نمی کند.

چه عواملی بر رشد کودک اثر می گذارد؟

چه روش هایی برای پیش بینی قد کودک وجود دارد؟

چند فرمول وجود دارد که می توانید تخمین بزنید قد فرزند شما چقدر بلند خواهد شد. در حالیکه هیچ یک برای پیش بینی قطعی قد کودک اثبات نشده است، اما می تواند در تخمین حدودی به شما کمک کند.

1. قد در روش سن جوانی

برای پسران، قد فرزندتان در 2 سالگی دو برابر ضرب کنید. برای دختران، قد کودک خود در 18 ماهگی دو برابر کنید.

مثال: یک دختر در سن 18 ماهگی 78 سانتی متر است. دور برابر 78= 156 سانتی متر است.

2. میانگین قد مادر و پدر

قد مادر و پدر را به اینچ محاسبه کنید و آنها را به هم اضافه کنید. برای برای قد پسر 5 اینچ اضافه کنید یا 5 اینچ برای دختر کم کنید. تعداد باقی مانده را دو تقسیم کنید.

مثال: مادر یک پسر 66 اینچ است و پدر او 72 اینچ:

  • 138 = 72 + 66 اینچ
  • 143 = 5 + 138  برای پسر
  • 143 تقسیم بر 2 برابر با 71.5 اینچ

با تبدیل واحد از اینچ به سانتی متر مشخص می شود که این پسر حدود 177 سانتی متر خواهد بود. نتایج معمولاً در 5 اینچ، به علاوه یا منها می شوند.

3. سن استخوان با اشعه X

پزشک می تواند اشعه ایکس از دست و مچ دست کودک شما بگیرد. این اشعه X می تواند صفحات رشد استخوان ها را نشان دهد. در سنین کودکی، صفحات رشد نازک تر می شوند. وقتی رشد کودک تمام می شود، صفحات رشد ناپدید می شوند. پزشک می تواند از مطالعه سن استخوان برای تعیین میزان رشد و قد بلند شدن کودک استفاده کند.

چه زمانی رشد قد کودک متوقف می شود؟

دختران و پسران به طور معمول، رشد قابل توجهی در دوران بلوغ تجربه می کنند. این اتفاق برای هر جنسیت در سنین مختلف اتفاق می افتد. طبق گفته Nemours، دختران معمولاً بلوغ را بین 8 تا 13 سالگی شروع می کنند و در این مدت، رشد سینه ها و دوره های ماهیانه آنها شروع می شود. پسران به طور معمول بلوغ را در سنین 9 تا 14 سالگی آغاز می کنند. از آنجا که دختران در سنین پایین تری بالغ می شوند، رشد آن ها نیز در سن کمتری، معمولاً در سن 16 سالگی متوقف می شود. پسران اغلب تا سن 18 سالگی رشد می کنند. با این حال، کودکان با سرعت های مختلف رشد می کنند. اینکه یک کودک چه مدت ممکن است رشد کند، بستگی به این دارد که چه زمانی بالغ می شود. اگر کودکی دیرتر از همسالان خود به سن بلوغ برسد، ممکن است بیشتر از آنها و تا وقتی به بلوغ می رسد به رشد ادامه دهد.

چه موقع باید نگران رشد فرزندمان باشیم؟

چه موقع باید نگران رشد فرزندمان باشیم؟

اگر نگران هستید که ممکن است فرزند شما با سرعت مناسبی رشد نکند، با پزشک صحبت کنید. پزشک می تواند نمودار رشد متوسط را بر اساس سن و جنسیت کودک، به شما نشان دهد. پزشک فرزند شما می تواند از یک چارت برای ترسیم رشد استفاده کند. اگر به طور ناگهانی حس کردید رشد کودک رو به کند شدن است یا زیر منحنی رشد متوسط است، پزشک ممکن است فرزند شما را به یک متخصص غدد ارجاع دهد. این پزشک متخصص در هورمون ها است، از جمله هورمون های رشد که در میزان قد بلندی کودک نقش دارد. اگر پزشک شما احتمال دهد که فرزندتان ممکن است یک بیماری ژنتیکی داشته باشد، ممکن است او را به یک متخصص ژنتیک ارجاع دهد.

نمونه هایی از عواملی که بر رشد فرزند شما تاثیر می گذارد عبارتند از:

متخصص غدد می تواند خون فرزند شما را آزمایش کند و بر اساس آزمایش های مختلف، تعیین کند که چه عواملی ممکن است بر رشد کودک تاثیر گذاشته باشد.

جمع بندی

اگر نگران رشد فرزندتان هستید، مهم است که قبل از پایان سن رشد او به پزشک مراجعه کنید، زیرا بعد از این زمان دیگر رشد متوقف می شود. ممکن است درمان هایی برای معالجه کودکانی که به خوبی رشد نمی کنند، وجود داشته باشد. اگر نگران هستید، متخصص اطفال بهترین نقطه برای شروع است.

منبع: healthline

از
6
رای