کوتاهی قد کودکان و نوجوانان؛ علل، بیماری ها، تشخیص و درمان

کوتاهی قد کودکان و نوجوانان؛ علل، بیماری ها، تشخیص و درمان بعضی از کودکان به راحتی دیرتر از دیگران رشد می کنند. این بچه ها از نظر سنشان کوتاه هستند و اغلب دیرتر به بلوغ می رسند. با این حال، آنها پس از متوقف شدن رشد دوستانشان به رشد خود ادامه خواهند داد.

کوتاهی قد یک اصطلاح عمومی برای افرادی است که قد آن‌ها در مقایسه با قد همسالان خود بطور قابل‌ ملاحظه‌ای پایین‌تر است. در حالی که می تواند برای بزرگسالان صدق کند، این اصطلاح بیشتر در مورد کودکان به کار می رود. کودک می تواند به طور قابل توجهی کوتاهتر از دوستان خود باشد و هنوز کاملاً سالم باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که هر دو والدین نیز کوتاهتر از حد متوسط ​​باشند. ژنتیک تعیین کننده اصلی قد است. با این حال، کوتاهی قد می تواند گاهی اوقات نشان دهنده یک مشکل اساسی پزشکی باشد. در این موارد، بسیاری از کودکان با درمان مناسب می توانند به قد طبیعی رشد کنند.

برای دیگران، کوتاهی قد ممکن است دائمی باشد. پزشک فرزند شما قد کودک را اندازه گیری می کند و سپس به نمودار رشد مراجعه می کند. این نمودار میانگین قد سایر کودکان در همان سن و جنس را نشان می دهد. ارزیابی قد بسته به جمعیتی که فرزند شما از آن است متفاوت خواهد بود. نقطه برش دقیق می تواند بین نمودارهای کشور و نمودارهای رشد متفاوت باشد. براساس ارزیابی کودکان قد بلند و قد کوتاه، پزشکان کودکی را قد کوتاه می دانند، در صورتی که قد او کمتر از 2 نمره انحراف معیار کمتر از بقیه جمعیت باشد.

چه چیزی باعث کوتاهی قد (کودکان و نوجوانان) می‌شود؟

چه چیزی باعث کوتاهی قد (کودکان و نوجوانان) می‌شود؟

علل اصلی کوتاهی قد، 1. تأخیر مشروط بر رشد، 2. ژنتیک و 3. بیماری است.

1. تأخیر مشروط بر رشد

بعضی از کودکان به راحتی دیرتر از دیگران رشد می کنند. این بچه ها از نظر سنشان کوتاه هستند و اغلب دیرتر به بلوغ می رسند. با این حال، آنها پس از متوقف شدن رشد دوستانشان به رشد خود ادامه خواهند داد. آن‌ها معمولا در بزرگسالی عقب ماندگی از دیگران را جبران می کنند.

2. ژنتیک

اگر یک یا هر دو والدین قد کوتاه باشند، احتمال قوی وجود دارد که فرزند آنها نیز قد کوتاه باشد. اگر هیچ دلیل پزشکی مشخصی وجود نداشته باشد که چرا والدین آن‌ها قد کوتاه هستند, کودک قد کوتاه ممکن است کاملا ً سالم باشد.

3. بیماری

تعدادی از بیماری ها ممکن است بطورغیرمعمول باعث کوتاه شدن قد شوند. این بیماری ها در چند دسته قرار می گیرند:

بیماریهای غدد درون ریز

بیماریهای غدد درون ریز بر تولید هورمون و اغلب بر قد تأثیر می گذارند. این شامل:

 • کمبود هورمون رشد (GHD) 
 • کم کاری تیروئید (سطح پایین هورمون تیروئید)
 • بیماری کوشینگ
بیماری مزمن

برخی بیماری‌های مزمن نیز می‌توانند از طریق تاثیر آنها بر سلامت کلی, قد را کاهش دهند. مثال‌ها عبارتند از:

شرایط ژنتیکی

شرایط ژنتیکی که بر قد تأثیر می گذارد شامل سندرم داون، سندرم ترنر و سندرم ویلیامز است.

بیماری های استخوانی و اسکلتی

این بیماری ها، مانند راشیتیسم یا آکندروپلازی، ممکن است از طریق تاثیر آنها بر رشد استخوان، قامت تغییر کند. مشکلات دوران بارداری همچنین می تواند بر قد کودک تأثیر بگذارد. سوء تغذیه نیز می تواند به کوتاهی قد منجر شود. با این حال، مشکلات رشد ناشی از سوء تغذیه در ایالات متحده شایع نیست.

چه زمانی برای کوتاهی قد باید به دنبال درمان پزشکی باشم؟

چه زمانی برای کوتاهی قد باید به دنبال درمان پزشکی باشم؟

فقط پزشک می تواند تشخیص دهد که قد کوتاه فرزند شما دلیل پزشکی دارد یا خیر. این روند زمان می برد. به همین دلیل انجام معاینات منظم با پزشک خانواده یا متخصص کودکان بسیار مهم است. همچنین می‌توانید قد کودک و سلامت کلی کودک را نیز کنترل کنید. سوالاتی که باید از خودتان بپرسید عبارتند از:

 • آیا فرزند من به طور قابل‌توجهی کوتاه‌تر از همکلاسی‌های خود است که سن و جنسیت یکسانی دارند؟
 • آیا رشد فرزند من شروع به کاهش کرده است؟
 • آیا لباس های سال گذشته هنوز به راحتی اندازه کودک من است؟
 • آیا کودک من غالباً خسته است؟

ارائه پاسخ به این سوالات به پزشک تان اجازه می‌دهد تا هر گونه مشکلی را تشخیص دهد.

کوتاهی قد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک قد، وزن و طول اندام فرزند شما را اندازه گیری خواهد کرد. آن‌ها همچنین درباره تاریخچه پزشکی خانواده و فرزندان تان سوال خواهند کرد.

سؤالاتی که باید برای پاسخ به آنها آماده شوید عبارتند از:ِ

 • میانگین قد خویشاوندان گذشته و فعلی چیست؟
 • آیا سابقه بیماری دارید؟
 • بلوغ چه زمانی برای والدین آغاز شد؟
 • تولد فرزندتان چگونه بود؟
 • آیا الگویی در رشد فرزند شما وجود دارد؟
 • رژیم غذایی عادی کودک شما چیست؟
 • آیا علائم دیگری وجود دارد؟

اگر پزشک شما به یک بیماری پزشکی مظنون باشد ممکن است آزمایشات پزشکی ترتیب دهد. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس از صفحات رشد در سمت چپ برای بررسی اینکه رشد فرزند شما با سن آنها مطابقت دارد یا خیر
 • آزمایش کمبود هورمون رشد (GHD)
 • شمارش کامل سلول های خونی (CBD) برای بررسی هرگونه بیماری خونی
 • تجزیه و تحلیل DNA برای بررسی سندرم ترنر در دختران و سایر بیماریهای ژنتیکی
 • آزمایش خون برای بررسی تیروئید، کبد، کلیه و سایر مشکلات
 • اسکن تصویربرداری برای جستجوی تومور

گزینه های درمانی برای کوتاهی قد کدامند؟

گزینه های درمانی برای کوتاهی قد کدامند؟

درمان کوتاهی قد بستگی به علت دارد. از جایگزینی هورمون تیروئید می تواند برای درمان کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار گیرد. تزریق هورمون رشد می تواند کمبود هورمون رشد و چند بیماری دیگر از جمله سندرم ترنر و نارسایی مزمن کلیه را درمان کند. هر چند کوتاهی قد نیاز به درمان ندارد. برای کودکانی که به طور طبیعی کوتاه هستند، هیچ درمانی لازم نیست. با این وجود، اگر كودكی با آزار و اذیت های کودکان دیگر مواجه باشد، می تواند چالش برانگیز باشد. والدین می توانند به کودکان اطمینان دهند و بر پذیرش و دوست داشتن اندامش تاکید کنند.

چشم انداز بلند مدت برای کوتاهی قد چیست؟

افرادی که از نظر طبیعی قد کوتاهی دارند و علت آن شرایط پزشکی یا بیماری نیست، می توانند انتظار داشته باشند که زندگی عادی و سالم داشته باشند. كودكان مبتلا به کمبود هورمون رشد و سایر بیماریهای مرتبط با هورمون معمولاً اگر قبل از بلوغ تحت درمان قرار گیرند، به متوسط ​​یا مشابه قد والدین خود می رسند. برای مبتلایان به بیماریهای ژنتیکی یا اسکلتی، کوتاهی قد احتمالاً یک مسئله مادام العمر خواهد بود.

منبع: healthline

از
5
رای