فواید خواندن کتاب برای کودکان + سن مناسب شروع کتابخوانی

فواید خواندن کتاب برای کودکان + سن مناسب شروع کتابخوانی کتاب خواندن یک عادت آموزنده و مناسب برای کودکان است. والدین می توانند از همان دوران جنینی کودک را به خواندن کتاب عادت دهند. فواید کتاب خواندن برای کودکان و کتاب های مناسب نوزادان تا کودکان 6 سال را در سلام دنیا بخوانید

کتاب خواندن نوعی عادت است و والدین باید کودکان را به انجام این کار تشویق کنند. برای این منظور اولین قدم کتاب خوانی است. حتما برای بسیاری از خانم های باردار و زنانی که به تازگی مادر شده اند، این سوال پیش آمده که از چه زمانی می توانیم شروع به خواندن کتاب برای کودک کنیم؟ کتاب خوانی برای کودک چه فوایدی خواهد داشت؟ خب اگر می خواهید جواب این سوالات را بدانید، به خواندن این مقاله از وب سایت سلام دنیا، ادامه دهید.

چه زمانی می توان برای کودک کتاب خواند؟

از همان زمان جنینی و به خصوص در ماه های آخر بارداری می توان شروع به خواندن کتاب برای کودک کرد. در این زمان سیستم شنوایی کودک به طور کامل تکامل یافته و قادر به شنیدن صداها خواهد بود. اما اگر فرزندتان متولد شده و هنوز این کار را شروع نکرده اید، اصلا نگران نباشید. هیچ گاه برای شروع این کار دیر نخواهد بود. کافی است تا چندین کتاب مناسب سن کودک خریداری کرده و شروع به خواندن کتاب برای او کنید. اگر متوجه شده اید که در اوایل علاقه ای به کتاب ندارد، دلسرد نشوید. این کار را به طور مداوم تکرار کنید، اما برای کتاب خواندن به او اصرار نکنید. به مرور زمان او به خواندن کتاب ها علاقمند شده و با دقت به کتاب گوش می دهد.


حتما بخوانید: 12 کتاب داستانی برای کودکان 10 ساله


چه زمانی می توان برای کودک کتاب خواند؟

چه کتاب هایی برای فرزندتان مناسب است؟

1. کتاب های مناسب برای سنین 0 تا 2 سال (کتاب برای نوزادان)

پس از اینکه تصمیم گرفتید تا شروع به خواندن کتاب برای کودک کنید، باید کتاب های مناسب سن کودک را در نظر بگیرید. کتاب های این سن باید دارای تصاویر بزرگ و نوشته های کم باشند. اکثر کودکان کوچک تر از دو سال به کتاب هایی در خصوص کارهای روزانه مثل لباس پوشیدن، شیر خوردن و حیوانات ساده علاقمند هستند. بهتر است کتاب هایی برای کودک خریداری کنید که جلد سخت و محکمی داشته باشند، زیرا کودکان در این سن هر چیزی که در اطراف آنها باشد را در دهان خود فرو برده و خوراکی در نظر می گیرند. بنابراین اگر صفحات کاغذی و نرم باشند، کودک آن را گاز گرفته و می خورد.

2. کتاب های مناسب سنین 2 تا 4 سال

در این سن نیز همچنان باید کتاب هایی پر از عکس و با متن کم برای کودک خریداری کنید. در این سن بچه ها به شنیدن قصه و داستان علاقه زیادی دارند. بنابراین سعی کنید تا کتاب های قصه برای آنها خریداری کرده و هر روز برای آنها داستان بخوانید. می توانید در انتخاب موضوعات کتاب ها نیز هوشمندانه عمل کرده و داستان هایی در خصوص مسائلی که روزانه کودک با آنها سر و کار دارد، مثل لباس پوشیدن و کفش به پا کردن و ... را برای کودک خوانده تا هم جنبه آموزنده داشته باشد و هم کودک را سرگرم کند. 


حتما بخوانید: قصه های کودکانه برای خواب


کتاب های مناسب سنین 2 تا 4 سال

3. کتاب های مناسب سنین 4 تا 6 سال

در این سن می توانید مشاهده کنید که فرزندتان تا چه اندازه به کتاب خواندن علاقمند شده است. همین مساله باعث می شود تا شما حداقل ماهی یک بار به کتاب فروشی بروید. سعی کنید تا کودکتان را به کتابفروشی هایی ببرید که همراه با کتاب، عروسک و سی دی نفروشند تا حواس کودک را از کتاب ها پرت کنند. کتاب هایی را انتخاب کنید که تصاویر جذابی داشته باشند تا کودکتان به خواندن آنها علاقمند شود.

فواید کتاب خواندن برای کودکان

1. کتاب خوانی باعث رابطه قوی تر بین والدین و کودک می شود

کتاب خواندن این فرصت را فراهم می کند تا شما و کودک در گوشه ای دنج و آرام نشسته و کودک را در آغوش بگیرید و با خیال راحت و آرامش برای او کتاب بخوانید. باز هم تاکید می کنیم که هرگز این کار را به زور و اجبار انجام ندهید. وادار کردن کودک به شنیدن کتاب خوانی تان نه تنها باعث می شود که به آن گوش ندهد، بلکه علاقه اش به کتاب خواندن در آینده را نیز از دست خواهد داد.

2. کتاب خوانی باعث بهبود مهارت های ابتدایی گفتاری کودکان می شود

وقتی والدین شروع به خواندن کتاب برای کودک می کنند، پایه های ساختار زبانی او تقویت می شود. این کار می تواند دایره لغات کودک را افزایش داده و وقتی وارد پیش دبستانی می شود، لغات زیادی را از قبل شنیده و آموخته است.

3. بهبود هوش و یادگیری کودک

مطالعات نشان می دهند که کودکانی که قبل از پیش دبستانی با کتاب خوانی آشنا بوده و والدین شان برای آنها کتاب می خواندند، قدرت یادگیری بیشتری داشته و سریع تر مطالب درسی را می آموزند.


حتما بخوانید: تقویت حافظه و بالا بردن تمرکز کودکان با 12 تکنیک 


فواید کتاب خواندن برای کودکان

4. مهارت های تفکر منطقی

کتاب خواندن در سنین پایین برای کودکان باعث می شود تا توانایی آنها در درک مفاهیم و تشخیص علت و معلول و قضاوت کردن بهبود پیدا کند. کودک سعی می کند تا بین داستان و اتفاقات آن ارتباط برقرار کند و از خواندن این کتاب توسط شما هیجان زده خواهد شد.

5. ایجاد جذابیت برای کودکان

کتاب خواندن برای کودکان باعث می شود تا به کتاب علاقمند شده و خواندن کتاب در آینده برای آنها جذابیت داشته باشد. در نتیجه وقتی وارد مدرسه شدند با این موضوع آشنایی پیدا کرده و مطالعه کتاب های درسی توسط این کودکان با علاقه و میل بیشتری خواهد بود. همین مساله باعث می شود تا به جای تماشای تلویزیون و انجام بازی های کامپیوتری، وقت بیشتری را صرف خواندن کتاب کند.

نتیجه گیری

کتاب خواندن یک عادت آموزنده و مناسب برای کودکان است. والدین می توانند از همان دوران جنینی کودک را به خواندن کتاب عادت دهند. این مساله نه تنها باعث ایجاد علاقه و میل به کتاب خوانی در آینده می شود، بلکه می تواند هوش و قابلیت یادگیری و دایره لغات کودکان را بیشتر کند. اگر هر گونه سوالی در خصوص کتاب خواندن برای کودکان دارید، در بخش نظرات سلام دنیا با ما به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط

تاثیرات مثبت و منفی تلویزیون بر کودکان و راه محافظت از آنها

19 حرف ممنوعه و خطرناکی که هرگز نباید به کودک خود بگویید! 

از
13
رای