مرموزترین کتاب های جهان؛ 16 تا از عجیب ترین کتابهای دنیا را بشناسید

مرموزترین کتاب های جهان؛ 16 تا از عجیب ترین کتابهای دنیا را بشناسید مرموزترین کتاب های جهان ؛ 18 کتاب از عجیب‌ترین کتاب‌های جهان که دانشمندان و کتاب‌شناسان را سرگردان کرده‌اند؛ کتاب های اسرار آمیز، پیچیده با رازهای پنهان و کشف نشده در سلام دنیا معرفی کردیم.

از میان دلایل متعددی که برای قرار دادن یک کتاب به یک فایل در کتابخوان الکترونیکی شما وجود دارد: یکی از آنها کتاب های تاریخی هستند. گاهی اوقات، تاریخ آشکار و اعیان است. یک کتاب ممکن است خاطرات یا ارزش احساسی داشته باشد. با این حال، گاهی اوقات، بیانگر تاریخ عجیب، پیچیده و پنهان هم است. در برخی کتاب‌ها فضایی اسرارآمیز، هیجانی از کشف یک معما، اشاره‌ای به چیزی خارج از قلمرو عادی بودن وجود دارد. در این مقاله سلام دنیا ما فهرستی از عجیب ترین و مرموزترین کتاب های جهان، کتاب‌هایی که دانشمندان و کتاب‌شناسان را سرگردان کرده‌اند، گردآوری کرده ایم.

عجیب ترین و مرموزترین کتاب های جهان

1. دست نوشته ووینیچ (The Voynich Manuscript)

در کتابخانه کتاب‌ها و نسخه‌های خطی کمیاب Beinecke، بخشی از دانشگاه ییل، کتابی وجود دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را بخواند. از آنجایی که دلال کتاب ویلیفرید ووینیچ، این کتاب را در سال 1912 به دست آورد، نام کتاب دست‌ نوشته‌های ووینیچ نامیده شد و ثابت کرده است که معمایی حل‌ناپذیر برای محققان، رمزنگاران و کتاب‌شناسان است. تاریخ گذاری C14 در صفحات نسخه خطی، قدمت کتاب را به قرن پانزدهم می رساند.


حتما بخوانید: 7 کتابی که سطح آگاهی تان را بالا میبرد


متن با الفبای نوشته شده است که با هیچ زبان شناخته شده ای مطابقت ندارد، و اگر یک رمز بود، از ان نوع متن هایی بوده که رمز شکنان و رمزنگاران را در 100 سال گذشته سرگردان کرده است. به نظر می رسد با تصاویری از گیاهان و گیاهان دارویی، بخشی از متن کیمیاگری، و بخشی از رساله کیهان شناسی این کتاب بخشی از یک کتاب داروسازی باشد. همانطور که برخی معتقدند اگر این یک فریب است، بازهم بسیار پیچیده است.

دست نوشته ووینیچ (The Voynich Manuscript)

2. کتاب سویگا (The Book of Soyga)

جان دی دانشمند، ریاضیدان، اخترشناس، غیبت شناس و کیمیاگر مشهور دوره ملکه الیزابت بود. او مشاور دربار ملکه الیزابت بود، و حتی به طرز چشمگیری در آن زمان - صاحب بزرگترین کتابخانه در انگلستان، یعنی حدود 3000 جلد کتاب بود.دی معتقد بود که کتاب سویگا که جادوگر آن را آلداریا می نامید، در باغ عدن توسط فرشتگان خدا بر آدم نازل شده است. این کتاب خود یک رساله در قرن شانزدهم در مورد جادو بود و تقریباً به اندازه این مقاله از آسمان مشتق شده است. رمز و راز این کتاب در واقع پس از مرگ دی شروع می شود.

کتابخانه فوق‌العاده دی در طول چندین سالی که وی در قاره اروپا گذرانده بود مورد غارت قرار گرفته بود و او مجبور شد بسیاری از جلدهای باقی‌مانده را بفروشد تا در پایان عمر زندگی خود را تامین کند. گمان می رفت که کتاب سویگا تا سال 1994 مفقود شده باشد، زمانی که محقق دبورا هارکنس دو نسخه را در کتابخانه بریتانیا در لندن، کتابخانه بودلیان در آکسفورد کشف کرد.

کتاب سویگا (The Book of Soyga)

3. دست نوشته پوپول ووه (The Popol Vuh)

در سال 1701، یک کشیش دومینیکن به نام فرانسیسکو ژیمنز در شهر کوچکی به نام چیچیکاستنانگو در گواتمالا آمد، که در اعماق قلمرو کشور سابق کیچه قرار دارد. در آنجا، یکی از اعضای محله به او دست‌نوشته‌ای نشان داد، نسخه‌ای متن آوایی از یک تلاوت شفاهی، که اولین بار پس از فتح آمریکای لاتین توسط نیروهای اسپانیایی ایجاد شده بود.پوپول ووه «Popol Vuh» به «کتاب مردم» ترجمه می‌شود و اولین سطرهای آن نشان‌دهنده ایجاد آن پس از استعمار خشونت‌آمیز است.


حتما بخوانید: فواید کتاب خواندن چیست


خود کتاب جزئیات خلقت جهان را نشان می دهد و چندین افسانه دیگر را بررسی می کند. سال‌ها در ابهام بود تا اینکه توسط آدریان ریسینوس دوباره کشف و منتشر شد. مردم سال‌ها بر سر این موضوع بحث کرده‌اند که چگونه ژیمنز این دست‌نوشته را پیدا کرده، آیا منبع اصلی وجود داشته است، و چگونه به او اجازه داده شده است به آن دسترسی داشته باشد، این یک راز کاملاً محافظت شده است.

دست نوشته پوپول ووه (The Popol Vuh)

4. طومارهای ریپلی (The Ripley Scroll)

طومار ریپلی در واقع مجموعه‌ای از طومارها است که به خاطر جورج ریپلی، راهب آگوستینی قرن پانزدهم از یورکشایر که به عنوان شغل دوم کیمیاگری می‌کرد، نامگذاری شده است. او نزدیک به بیست سال را صرف سفر در اروپا کرد و در جستجوی اسرار دگرگونی و جاودانگی بود و زمانی که در سال 1477 به انگلستان بازگشت، برخی معتقد بودند که او آن را یافته است.

ادعا شده بود که بسیاری از پولی که او به شوالیه‌های مالت و رودس برای تأمین مالی جنگ آن‌ها علیه ترک‌ها می‌داد، از طلایی بود که او از فلزات معمولی تبدیل کرده بود. طومارهای ریپلی، با مجموعه‌ای از تصاویر مرموز، نحوه خلق سنگ فیلسوف افسانه‌ای را نشان می‌دهد. برای کسانی که قبلاً کیمیاگری را یاد نگرفته‌اند (یا کتاب‌های هری پاتر را نخوانده‌اند) این سنگ عنصر کلیدی در ایجاد اکسیر زندگی و ساخت طلا از سرب است. این تصاویر با متن های معمایی با جملاتی مانند "آب زمین و زمین از هوا و هوای آتش و آتش زمین را باید بسازید" همراه است. نسخه اصلی کتاب مفقود شده است، اما 23 نسخه بازسازی شده است.

طومارهای ریپلی(The Ripley Scroll)

5. کتاب روهونتس کدکس (The Rohonc Codex)

تاریخ ثبت شده روهونتس کدکس را می توان در سال 1838 دنبال کرد، زمانی که کنت گوستاو باتیانی آن را به عنوان بخشی از کتابخانه خود به آکادمی علوم مجارستان اهدا کرد. زبانی که به آن نوشته شده است شباهت گذرا به خط مجارستانی قدیمی دارد، اما ثابت شده است که در مجموع یک زبان متفاوت است. مانند نسخه خطی Voynich، هیچ کس با موفقیت متن آن را رمزگشایی نکرده است.

عموماً اعتقاد بر این است که این یک فریب است که توسط جاعل مجارستانی و ناسیونالیست ساموئل لیتراتی نمس انجام شده است، اما هرگز به صورت قطعی ثابت نشده است.تصاویر این کتاب از نبردهای نظامی گرفته تا نمادهای مذهبی یادآور مسیحیت، اسلام و حتی احتمالاً هندوئیسم است.منشاء احتمالی این نسخه خطی به هند، سومری یا مجارستان باستان مرتبط است.

کتاب روهونتس کدکس (The Rohonc Codex)

6. طومارهای دریای مرده (The Dead Sea Scrolls)

در سال 1947، دو گله‌دار بز بادیه‌نشین به معنای واقعی کلمه، در غاری در امتداد دریای مرده در کنار نوار غربی در فلسطین افتادند. آن‌ها در آنجا کشف شگفت‌انگیزی کردند: تکه‌هایی از طومارهای نزدیک به 2000 سال پیش، همراه با مشتی سفال، پارچه و چوب از یک سکونتگاه باستانی به نام قمران. عموماً اعتقاد بر این است که طومارها متعلق به فرقه ای یهودی به نام اسنی ها بوده اند، اگرچه برخی دیگر استدلال می کنند که ممکن است به فرقه های دیگری مانند صدوقیان، فریسیان یا متعصبان تعلق داشته باشند.


حتما بخوانید: بهترین کتاب خودشناسی، خودسازی و موفقیت از نویسندگان بزرگ


غارهای نزدیک گنجینه های دیگری از جمله قطعات بیشتری از طومارها، کاغذهای پوست و پاپیروس را به ارمغان آوردند.طومارها در زمانی که ارتش رومی فعالانه در تلاش برای نابودی فرهنگ یهودی و جنبش مسیحی نوپا بود، در کوزه های گلی پنهان شده بود. محوطه باستانی قمران توسط رومیان در سال 67 پس از میلاد با خاک یکسان شده بود و خاکستر یافت شده در این مکان تأیید می کرد که در میان خرابه های آن طومارها و کتاب های دیگری نیز وجود دارد.

طومارهای دریای مرده (The Dead Sea Scrolls)

7. کتاب Prodigiorum Ac Ostentorum Chronicon

The Prodigiorum اثر کنراد لیکوستنس، حتی برای این فهرست،هم کتاب عجیبی است. این کتاب مجموعه ای از نشانه ها و رمزهایی است که تاریخ شناخته شده اروپا، از زمان یونان و روم تا پیشگویی های معاصر را در بر می گیرد. همچنین موجودات مختلف واقعی و خارق العاده را توصیف و به تصویر می کشد. این کتاب شامل حکاکی های چوبی دقیق از کرگدن، فیل، شتر و گوزن و همچنین مجموعه ای از هیولاهای دریایی و موجودات عجیب و غریب شبیه انسان، بدون سر و صورت بر روی سینه آنها است.این کتاب در همان زمان که نوستراداموس در حال نوشتن پیشگویی های خود بود، منتشر شد و الهام بخش آشکار کار او بود.

کتاب Prodigiorum Ac Ostentorum Chronicon

8. کتاب سرخ (The Red Book)

کارل یونگ روانشناس معروف قرن بیستم و بنیانگذار جنبش روانشناسی تحلیلی بود. او شاگرد فروید بود، اگرچه بعداً از نظریات فروید فاصله گرفت. در این زمان بود که او کار بر روی چیزی را آغاز کرد که به طور رسمی Liber Novus نام داشت، اما به طور غیر رسمی در میان پیروان و وارثان یونگ شناخته شد و در نهایت به عنوان کتاب سرخ منتشر شد. این کتاب در سال 1913 آغاز شد که به نظر می رسید یک فروپاشی روانی برای یونگ باشد. خود یونگ از آن دوره به عنوان رویارویی با ناخودآگاه خود یاد می کند.

او به مدت 16 سال روی آن کار کرد، در حالی که نظریه های روانشناختی خود را توسعه داد. محتویات کتاب با استفاده از تکنیک رشد خود یونگ که او آن را "تخیل فعال" نامید، تولید شده است، جایی که او توسط یک شخصیت مرد و زن ملاقات می شود که او بعداً آنها را به عنوان پیامبر الیاس و سالومه معرفی کرد که او را در طول تاریخ به عنوان فرآیند کاوش در یک ناخودآگاه جمعی راهنمایی کردند.وارثان یونگ نزدیک به هشتاد سال، تا سال 2001، از دسترسی به کتاب سرخ جلوگیری کردند. سرانجام در سال 2009 این کتاب منتشر شد.

کتاب سرخ (The Red Book)

9. کتاب کدکس سرافینیانوس (The Codex Seraphinianus)

 کدکس سرافینیانوس کتابی است که طبق یک بررسی، «در مرز ناآرام بین سوررئالیسم و ​​فانتزی قرار دارد». این کتاب که توسط هنرمند ایتالیایی لوئیجی سرافینی خلق شده است، قرار است دایره المعارفی از دنیای دیگری باشد. این کتاب به زبانی نوشته شده که توسط خود سرافینی ساخته شده است و در سراسر آن با تصاویر رنگی و عجیب به تصویر کشیده شده است.


حتما بخوانید: بهترین کتاب های جهان عاشقانه، تاریخی و معمایی


ماهی هایی وجود دارند که شبیه کره چشم انسان با مژه ها هستند. میوه‌های خونریزی‌دهنده با سنجاق‌های ایمن وارد بدن می‌شوند. شهرهایی که در پوسته‌های صدف غول‌پیکر قرار گرفته‌اند و در اطراف یک دریا معلق هستند. همچنین ثابت شده است که این زبان غیرقابل رمزگشایی است، اگرچه طبق صفحه آن در Abe Books، رمزنگاران موفق به رمزگشایی سیستم شماره گذاری شده اند.

کتاب کدکس سرافینیانوس (The Codex Seraphinianus)

10. دست خط های رونگورونگو (The Rongorongo)

اگرچه رونگورونگو تعریف «کتاب» را بسیار گسترده تر می کند، اما سزاوار این است که در این  فهرست جای داشته باشد. این تکه‌های چوب،که برخی از آنها به شکل عصا یا مجسمه‌هایی در آمده‌اند،حاوی سیستمی از گلیف‌ها ( تصویر یک نماد در یک سامانهٔ نوشتاری است) هستند که از زمان کشف آن‌ها در قرن نوزدهم قادر به رمزگشایی نبوده‌اند.

ورود نیروهای شیلیایی و پرویی به جزیره تأثیر مخربی بر جمعیت داشت: مهاجمان برده چندین بار حمله کردند و در نهایت حدود 1500 نفر، تقریباً نیمی از جمعیت بومی را ربودند یا کشتند. اپیدمی های آبله و سل که برخی از آنها عمداً توسط تاجران آورده شدند باعث مرگ مردم شد. برخی دیگر به اجبار به عنوان نیروی کار برده به تاهیتی مهاجرت کردند. در عرض یک دهه، 97 درصد از جمعیت از بین رفتند و دیگر کسی برای ترجمه گلیف ها باقی نماند.

دست خط های رونگورونگو (The Rongorongo)

11. دفترنامه مندوزا (Codex Mendoza)

دفترنامه مندوزا سندی خارق العاده با تاریخچه ای عجیب است. به احتمال زیاد توسط نایب السلطنه آنتونیو د مندوزا در سال 1616 سفارش داده شد و برای مطالعه پادشاه به اسپانیا فرستاده شد. با این حال، در راه خود به آنجا، ناوگانی که در آن سفر می کرد مورد حمله افراد خصوصی فرانسوی قرار گرفت و کدکس به همراه سایر گنجینه هایی که در کشتی بود، به فرانسه برده شد.

برای چند صد سال در هاله ای از ابهام قرار داشت و در نهایت به کتابخانه Bodeleian در آکسفورد راه یافت.چیزی که این کتاب را خارق العاده می کند این است که کتابی درباره قوم آزتک بود که توسط کاتبان و خبرچینان آزتک نوشته شده بود. این همان چیزی است که برخی از محققان آن را اولین "قوم نگاری" می نامند، زندگی نامه ای از کل مردم که توسط اعضای گروه نوشته شده است.

دفترنامه مندوزا (Codex Mendoza)

12. کتاب پیش گویی های نوستراداموس (Prophecies of Nostradamus)

کدام فهرست از کتاب های اسرارآمیز و عجیب بدون ذکر پیشگویی های معروف کامل می شود؟ این کتاب محبوب پیشگویی ها برای بیش از 400 سال پرفروش بوده است و از زمان انتشار اولیه اش در سال 1555 به ندرت چاپ می شود. نوستراداموسريال یا میشل دو نوتردام، کار خود را به عنوان داروساز و پزشک طاعون آغاز کرد. شاید این کار او در بحبوحه شیوع طاعون بابونیک بود که به او علاقه خاصی به دیدگاه های آخرالزمانی از آینده داد.


حتما بخوانید: بهترین رمان ها و پرفروش ترین کتاب های جهان


پیشگویی های جمع آوری شده، در رباعیات قافیه ای نه کمتر، پیش بینی فجایع مختلف را ارائه می دهد. افسانه ها شهری در مورد او فراوان است.این افسانه ها ادعا می کند که او همه چیز را پیش بینی کرده است: 11 سپتامبر، هر دو جنگ جهانی، مرگ پرنسس دی، حملات هسته ای به هیروشیما و ناکازاکی. اگر رویدادی بیش از چند هفته در تیتر خبرها قرار گرفت، مطمئن باشید که شخصی، در جایی، نسخه‌ای از 400 سال قدمت نوستراداموس را در دست گرفته و ادعا می‌کند که می‌دانست این اتفاق همیشه خواهد افتاد.

کتاب پیش گویی های نوستراداموس (Prophecies of Nostradamus)

13. کتاب کتابخانه ناگ حمادی (The Nag Hammadi Library)

کشف کدهای ناگ حمادی، گروهی از کتاب‌ها که شامل کتاب مقدس گنوسی است، شبیه آغاز یک رمان ماجراجویی ویکتوریایی است: در سال 1945، یک دهقان عرب به نام محمد علی السامان، کوزه‌ای سفالی را در بیابان‌های اوپر، مصر کشف کرد، که شامل 13 کتاب بود که با جلد چرمی صحافی شده بود. او کتاب‌ها را در خانه خود مخفی کرد، در حالی که او و برادرانش برای انتقام خون مرد دیگری بیرون رفتند. برخی از کتاب ها به طور تصادفی در آتش پخت و پز سوختند، و بقیه در نهایت در بازار سیاه فروخته شد، تا اینکه توجه مقامات مصری را به خود جلب کرد و آنها چندین کتاب را مصادره کردند و در موزه قبطی قاهره نگهداری کردند.

سرانجام کشف شد که این کدها متون مقدس مسیحی مخفی هستند. این کتاب ها بیش از 1500 سال پیش در قرن های اول مسیحیت نوشته شدند. برخی از آنها قبلاً هرگز در هیچ ادبیات مسیحی ذکر نشده بود. این کتاب توسط سایر مسیحیان بدعت اعلام شدند و توسط کلیسا ممنوع شده بودند.این کتاب ها نقطه مقابلی برای ادبیات کلیسایی پذیرفته شده ارائه می دهند و از زمان کشف آنها بحث برانگیز بوده است.

کتاب کتابخانه ناگ حمادی (The Nag Hammadi Library)

14. کتاب رباعیات عمر خیام نسخه سنگورسکی (The Sangorski Edition of the Rubaiyat of Omar Khayyam)

آیا ممکن است کتابی به عنوان الماس امید، نفرین شده باشد؟ اگر چنین باشد، نسخه ویژه سنگورسکی رباعیات عمر خیام یکی از آنها است. این کتاب به خودی خود یک اثر هنری است: جلد آن با چرم صحافی شده است، در جلوی آن طاووس تزئین شده با جواهر است و با ورق طلا مزین شده است. طراح آن، فرانسیس سانگورسکی، ماه ها را صرف طراحی آن کرد و دو سال را صرف ساخت آن کرد. این یک کتاب افسانه‌ای است، هم به دلیل هنر بالای کتاب، و هم به دلیل تراژدی‌هایی که به نظر می‌رسید بعد از آن اتفاق افتاد.

نسخه اصلی سنگورسکی با کشتی تایتانیک غرق شد. فرانسیس سانگورسکی قبل از اینکه بتواند آن را بازسازی کند، شش هفته پس از تأسیس کشتی، همراه با کتاب در اقیانوس اطلس غرق شد. استنلی بری، شریک سانگورسکی، شش سال را صرف بازسازی نسخه دوم کتاب از نقاشی های اصلی سانگورسکی کرد. این کتاب سپس در بلیتز لندن نابود شد. بری 40 سال دیگر طول کشید تا نسخه بعدی را که پس از مرگش به کتابخانه بریتانیا اهدا شد، به پایان برساند.

کتاب رباعیات عمر خیام نسخه سنگورسکی (The Sangorski Edition of the Rubaiyat of Omar Khayyam)

15. داستان دختران ویویان (The Story of the Vivian Girls)

هنری دارگر یک زاهد تارک دنیا بود: او به عنوان سرایدار کار می کرد، او نزدیک به 40 سال در یک آپارتمان کوچک در شیکاگو زندگی کرد، هرگز ازدواج نکرد. با این حال، پس از مرگ او، در سال 1973، صاحبخانه‌های سابقش متوجه شدند که دارگر یک زاهد تارک دنیا با عادتی غیرمعمول است: او سال‌ها بود که یک رمان می‌نوشت و تصویرسازی می‌کرد و تا زمان مرگش بیش از 15000 صفحه داشت و شامل بیش از 9 میلیون کلمه است.


حتما بخوانید: قصه های کودکانه؛ 22 داستان کوتاه کودکانه آموزنده با تصویر


این فانتزی حماسی با عنوان داستان دختران ویوین، در آنچه که به عنوان قلمروهای غیرواقعی شناخته می شود، طوفان جنگ گلاندکو-آنجلینی ناشی از شورش برده کودک، با آبرنگ های همراه به تصویر کشیده شد. دخترانی با بال بر فراز مناظر عجیب پرواز می کنند که توسط مردان با شمشیر و سرنیزه تعقیب می شوند. کتاب غنی و آزاردهنده، نمونه ای عالی از هنر خارجی است.

داستان دختران ویویان (The Story of the Vivian Girls)

16. کتاب دستورات اسمیتفیلد (THE SMITHFIELD DECRETALS)

این مجموعه قوانین متعارف که توسط پاپ گریگوری نهم قرن سیزدهم دستور داده شد، می‌توانست در زمان خود نسبتاً رایج و احتمالاً خسته کننده باشد. در عوض، تصاویر عجیب و غریبی که با دکرتال ها همراه بود، این نسخه خطی نورانی را به جایگاهی عرفانی رساند.این کتاب شامل صحنه‌های بسیاری از خرگوش‌های غول‌پیکر قاتل، یودای قرون وسطایی، مبارزه خرس‌ها با تک‌شاخ‌ها و تمرین‌های عجیب انسان‌ها و حیوانات است.

شاید راهبانی که اینها را می‌کشیدند چیزی غیرعادی داشتند یا می‌دانستند که روزی یک شبکه دیجیتال وجود خواهد داشت که افرادی را که دوست دارند چنین تصاویری را برای خندیدن و لایک به اشتراک بگذارند، به هم وصل کند.

کتاب THE SMITHFIELD DECRETALS

17. کتاب سویگا

جان دی یک ریاضیدان و ستاره شناس مشهور در زمان ملکه الیزابت اول در سال 1500 بود. او همچنین علاقه زیادی به علوم اسرارآمیز داشت و صاحب بزرگترین کتابخانه در انگلستان بود.یک روز او "کتاب سویگا" را کشف کرد. (نام دیگر Aldaraia است) با بیش از 40000 کلمه که به زبان مرموز نوشته شده است. او بیش از یک سال را صرف مطالعه این کتاب کرد اما هنوز نتوانست از کلمات مخفی موجود در آن رمزگشایی کند. پس از مرگ دی، کتاب سویگا به مدت 500 سال گم شد. در سال 1994، دو نسخه از این کتاب در کتابخانه بریتانیا ظاهر شد، اما تا به امروز هیچ کس قادر به رمزگشایی آن نبوده است.

18. تواریخ معجزات و نمایشها

این کتاب در سال 1557 توسط کنراد لیکوستنس انسان شناس فرانسوی نوشته شده است. این کتاب مانند یک دایره المعارف است که حوادثی را که از زمان آدم و حوا تا امپراتوری روم رخ داده است، ثبت می کند. در این کتاب بیش از 1000 تصویر از پدیده های توصیف شده، از جمله بسیاری از چیزهایی که همه ما آنها را می شناسیم، اما همچنین پدیده هایی مانند بشقاب پرنده ها یا هیولاهای دریایی وجود دارد.

سخن پایانی:

کتاب ها به ما می آموزند، به ما اطلاع می دهند، ما را سرگرم می کنند و ما را تحریک می کنند. اما برخی کتاب ها آشکارا ما را گیج می کنند. آنها اسرار را فرا می خوانند که اشاره ای به چیزی باستانی، فرازمینی یا احتمالاً الهی دارد.در این مطلب سعی شد فهرست کاملی از عجیب ترین کتاب های جهان به شما عزیزان علاقه مند به کتاب معرفی شود.


مطالب مرتبط:

تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی با 20 تکنیک علمی فوق العاده

معرفی 12 کتاب داستانی برای کودکان 10 ساله آموزنده و عالی

بهترین کتاب های مذهبی که باید خواند (معرفی 10 مورد)از
3
رای