تقویت حافظه و بالا بردن تمرکز کودکان با 12 تکنیک و بازی ساده

تقویت حافظه و بالا بردن تمرکز کودکان با 12 تکنیک و بازی ساده کودکان ذاتا کنجکاو و پر انرژی هستند و دلیل اصلی آنها با مسائل مربوط به تمرکز، این است که آنها متفاوتند. روش هایی اصولی و صحیحی که برای بالا بردن تمرکز در کودکان وجود دارد که در سلام دنیا مشاهده کنید.

آنه یک مساله ریاضی را برای پسر 9 ساله اش ادی توضیح می دهد. با وجود اینکه او به مادرش خیره شده است، آنه می داند که ادی تمرکز لازم را ندارد زیرا به سوالات وی پاسخ نمی دهد. توانایی تمرکز در بین افراد بر اساس سن و میزان رشد متفاوت می باشد. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، به شما می گوییم که چرا بعضی کودکان با تمرکز کردن مشکل داشته، چگونه می توانید از آنها حمایت کنید و همچنین فعالیت هایی که می توانید برای افزایش تمرکز و توجه کودکان از آنها بهره بگیرید، خواهیم پرداخت.

چگونه تمرکز را در کودکان بهبود بخشیم؟

نشانه های عدم تمرکز در کودکان

اگر کودک شما در تمرکز و توجه مشکل دارد، ممکن است بعضی از این علائم را در رفتارهای وی مشاهده کنید:

  • ننشستن در یک مکان و سهولت در حواس پرتی
  • گم کردن اشیاء و ناتوانی در منظم بودن
  • داشتن مشکل در یادگیری و یادآوری مطالب
  • ناتوانی در تمرکز بر تکالیف
  • فرو رفتن مداوم در رویاپردازی و خیال بافی
  • داشتن دستخط نامناسب نسبت به هم سن و سالان خود
  • گاهی اوقات پرخاشگر و بدخلق
  • داشتن مهارت های حرکتی ضعیف مانند دویدن یا پریدن

حتما بخوانید: 14 نکته برای تقویت و رشد هوش هیجانی در کودکان 


افزایش تمرکز در کودکان

دلایل کمبود تمرکز در کودکان

1. کمبود تمرکز در کودکان به علت کمبود خواب کافی

کودکان به هشت تا ده ساعت خواب در روز بسته به سن شان نیاز دارند. کمبود خواب یکی از عوامل مهم در کاهش تمرکز محسوب می شود. توجه دقیق به الگوهای خواب و دلایل آشفتگی روال خوابیدن، بخش مهمی از روال مدیریت مشکلات تمرکز است.

2. کمبود تمرکز در کودکان به علت تغذیه ضعیف

تغذیه نامناسب یک عامل مهم در کاهش تمرکز کودکان است. رژیم های غذایی سرشار از قند و چربی بدون تامین موادمغذی کافی بر مهارت های تمرکزی کودکان تاثیر خواهند گذاشت. تخم مرغ، نان سبوس دار، شیر، مرغ، گوشت، ماهی و بیکن گزینه های غذایی مناسبی برای یک کودک محسوب می شوند. از مصرف قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و غذاهای ناسالم تا حد امکان پرهیز نمایید. حفظ آرامش، رژیم غذایی متعادل و خواب می توانند تا حدود زیادی مشکل را برطرف نمایند.

3. کمبود تمرکز در کودکان به علت استرس های خانوادگی

فشار بیش از حد بر کودکان برای داشتن عملکرد بسیار خوب در درس ها یا امور مورد علاقه و بحث و مجادله مداوم بین والدین می تواند علائم بی توجهی و حواس پرتی را تشدید نماید. فشار بر روی کودکان برای داشتن عملکرد فوق العاده را کاهش داده و از بحث و جدل در مقابل وی خودداری کنید.

علل کمبود تمرکز در کودکان

 روش های افزایش تمرکز در کودکان

در اینجا چندین روش را برای افزایش تمرکز کودکان بیان می کنیم:

1. تقویت تمرکز کودک با تحت نظر داشتن کودک

با فاصله از کودکتان نشسته و در حین بازی، صحبت کردن یا مطالعه یک کتاب وی را زیر نظر بگیرید. حرکات بدنی وی را مورد توجه قرار داده و سعی کنید بفهمید که چه چیزی توجه آنها را به خود جلب می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با معلم وی صحبت کنید. چون معلمین معمولاً همکاری نزدیکی با کودکان دارند، می توانند اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهند. صبور و معقول بوده و به جای سرزنش کردن، سعی کنید کودکتان را درک کنید.

2. تقویت تمرکز کودک با کاهش حواس پرتی

بعضی کودکان به شدت در فیلتر کردن چیزهای مزاحم مشکل دارند. پس تلاش کنید محیط مناسبی را برای تمرکز در اختیار کودکتان قرار دهید. اگر کودکتان در حال انجام فعالیتی است، به کسی صحبت نکرده یا تلویزیون را در هنگام درس خواندن وی خاموش کنید. به عنوان یک والد، برای کودکتان الگو باشید. وقتی مطالعه می کنید، محیط را ساکت کرده و یا در هنگامی که کودک شما درس می خواند، شما نیز به فعالیتی مشابه بپردازید. این کار وی را تشویق خواهد کرد تا عملکرد بهتری داشته باشد.


حتما بخوانید: دلیل موفق تر بودن فرزندان دوم خانواده ها چیست؟


3. تقویت تمرکز با کاهش ساعات استفاده از کامپیوتر و گوشی همراه

به جای اینکه به کودکتان اجازه دهید تا به انجام بازیهای کامپیوتری بپردازد، وی را به انجام بازی های سنتی و فیزیکی تشویق کنید. چیزهایی را برای وی بخرید که فعالیت بدنی و تفکر وی را همزمان با تفریح کردن، بهبود بخشد. زمان معینی را برای کار با گوشی همراه، کامپیوتر، تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در اینترنت در طول روز تعیین کنید. با این کار میزان اختصاص زمان کودک به این موارد تحت نظرات شما خواهد بود.

تقویت تمرکز با کاهش ساعات استفاده از کامپیوتر و گوشی همراه

4. تقویت تمرکز کودک با تعیین اهداف

اهداف باید قابل دستیابی باشند. ساعات درس خواندن کودک را به موضوعات مختلف تقسیم کنید. یک جدول زمانی برای تمامی فعالیت های کودک مانند زمان تفریح و بازی، درس و مطالعه یا سایر فعالیت های موردعلاقه تهیه کنید. از پاداشهای مناسب در صورت انجام صحیح تکالیف در طول هفته یا ماه برای بالا بردن انگیزه کودک بهره بگیرید.


حتما بخوانید: 6 دلیلی که بازی کردن در فضای بیرون برای کودکان مفید است


5. تقویت تمرکز کودک با اختصاص مسئولیت های روزانه

امور ساده روزمره که نیازمند نظم و ترتیب هستند، می توانند به بهبود تمرکز کودک کمک کنند. بسته به سن کودک، مسئولیت هایی مانند چیدن میز، درست کردن ساندویچ، مرتب کردن قفسه ها و موارد مشابه به وی بسپارید. اگر کتابخانه دارید، از کودک تان بخواهید تا آنها را بر اساس ترتیب حروف الفبا مرتب نماید. به طور منظم کارها و تکالیف وی را تغییر دهید تا کودک از نسبت به انجام آنها دلزده نشود.

6. تقویت تمرکز کودک با تقسیم کارهای بزرگ به کارهای کوچکتر

گاهی اوقات انجام یکباره یک کار، برای کودکان دشوار است. بهتر است کارهای زمان بر یا دشوار را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. کودکان وقتی کاری را انجام دهند که تمام کردن آن به زمان زیادی نیاز نداشته باشد، کمتر اذیت می شوند. اگر یک فصل از کتابی را مطالعه کرده و به نظر سردرگم می رسد، از وی بخواهید تا آن را صفحه به صفحه یا پارگراف به پاراگراف بخواند.

7. برای تقویت تمرکز  کودکان را مورد تشویق قرار داده و پاداش دهید

کودکان باید در حین انجام یک کار، انگیزه لازم را داشته باشند. آنها باید هنگام انجام یک کار احساس موفقیت کنند. این کار به کودکان کمک می کند تا انگیزه و تمرکز خود را حفظ کرده، عملکرد بیشتر و بهتری داشته باشند. وقتی کودکتان را در حال بهبود و انجام بهتر کارها مشاهده کردید، حتماً وی را تحسین کنید.

8. کمک گرفتن از مشاورین مدرسه برای تقویت تمرکز کودک

از مشاورین مدرسه کمک بگیرید. بررسی کنید که آیا مدرسه کودکتان می تواند وی را در زمینه بهبود تمرکز، قبل و بعد از مدرسه راهنمایی کند. همچنین می توانید برای کسب تجربه بهتر در یک سری کلاس ها نیز شرکت کنید.

9. استفاده از ارزیابی متخصصین برای تقویت تمرکز کودک

برای ارزیابی مشکل با یک پزشک یا درمانگر، وقت ملاقات بگذارید. گفتگو با یک پزشک می تواند به شما کمک کند مشکلات کودک خود را درک کرده و شما را به سمت راه حل های مناسب هدایت خواهد کرد.

10. حفظ فعالیت بدنی کودک برای تقویت تمرکز کودک

تحقیقات نشان می دهند فعالیتهای بدنی مانند دویدن، دوچرخه سواری، فوتبال و غیره نه تنها برای بدن بلکه برای ذهن کودکان نیز مفید هستند. این امور به کودکان کمک می کنند تا تمرکز بهتری داشته باشند.

حفظ فعالیت بدنی کودک برای تقویت تمرکز کودک

11. انجام تمرینات تنفسی آسان برای تقویت تمرکز کودک

تامین مقدار کافی اکسیژن، به عملکرد مناسب مغز کمک می کند. بنابراین، کودک خود را وادار به انجام چند تمرین تنفسی کنید. بهتر است این تمرینات را با یکدیگر انجام دهید. آنها می توانند تمرینات تنفس را در یک اتاق، نزدیک پنجره، تراس یا فضای سبز انجام دهند. از کودک خود بخواهید تا به پشت بخوابد و یک اسباب بازی را روی شکم وی قرار دهید. حال، از وی بخواهید تا نفس عمیق بکشد و اسباب بازی را بدون لمس کردن، تا آنجا که می توانند بالا ببرد. اگر اسباب بازی به سمت بالا حرکت کند، معنی آن این است که ریه های کودک پر از هواست.


حتما بخوانید: اختلال اضطراب جدایی چیست


12. انجام یک سری تمرینات یوگا برای تقویت حافظه کودک

شما می توانید چندین حالت یوگا مانند Tadasana و Vrikshasana و Ustrasana را امتحان کنید که به بهبود تمرکز کلی در کودکان کمک می کنند. آنها همچنین وضعیت بدنی را بهبود بخشیده، تنش را از بین برده و کودک را آرام می کنند.

13. استفاده از فعالیت های جذاب برای کمک به تمرکز بیشتر کودک

کودک شما وقتی موضوعی وی را سرگرم کند، بیشتر توجه خواهد کرد. اوقات فراغت و تعطیلات آخر هفته را با بازی های پر تمركز برای کودکتان سپری كنید. شما می توانید یک سری برگه های رنگ آمیزی رادر اختیار کودکتان قرار دهید. در ادامه یک سری ایده های دیگر را مشاهده خواهید کرد.

بازیهای افزایش تمرکز کودکان

فعالیت ها و بازیهایی که تمرکز را بهبود می بخشند.

بازیهای افزایش تمرکز کودکان

1. پازل تصاویر برای تقویت تمرکز کودکان

پازل ابزار فوق العاده ای برای بهبود تمرکز محسوب می شود. شما به یک پازل تصویری نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی پازل تصاویر برای تقویت تمرکز کودکان :

قطعات پازل را به کودکتان داده و از وی بخواهید با چیدمان صحیح، تصویر را کامل کند. وی باید قطعات مفقوده را یافته و آنها را در مکان مناسب قرار دهد.

2. پازل کلمات برای تقویت تمرکز کودکان

شما به یک پازل کلمات نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی پازل کلمات برای تقویت تمرکز کودکان :

از کودک خود بخواهید تا جایی که می تواند با حروف پازل، کلمات مختلف بسازد. می توانید برای هر کلمه به او یک راهنمایی ارائه دهید.  پازل ها می توانند کودک را به مدت طولانی سرگرم کنار هم قرار دادن حروف یا یافتن کلمات نماید.

3. بازی مجسمه برای تقویت تمرکز کودکان

این بازی به کودک کمک می کند تا چگونه در یک مکان باقی مانده و از این کار حوصله اش سر نرود. شما به یک سیستم پخش موسیقی یا گوشی همراه برای پخش موسیقی نیاز خواهید داشت.

بازی مجسمه برای تقویت تمرکز کودکان

نحوه بازی بازی مجسمه برای تقویت تمرکز کودکان :

موسیقی را پخش کرده و از کودک خود بخواهید برقصد یا نقشی را بازی کند. سپس موسیقی را متوقف کرده و بگویید "مجسمه". کودک شما باید دقیقاً در همان وضعیتی که بوده است، برای مدت 30 ثانیه ثابت بماند تا شما بگویید "آزاد". پس از این فرمان وی می تواند حرکت کرده و حالت بدنی خود را تغییر دهد. این کار را چندین بار بدون خسته کردن کودکتان تکرار کنید.


حتما بخوانید: روش انتخاب اسباب بازی برای باهوش تر شدن کودکان


4. تکرار جملات خاص برای تقویت تمرکز کودکان

این بازی محبوب، به کودکان در بهبود تمرکز و همچنین مهارت تلفظ کمک می کند. ضمن سرگرم کردن، حافظه شنوایی آنها را نیز تحریک می کند. شما به یک تکه کاغذ یا یک تخته سیاه کوچک نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی تکرار جملات خاص برای تقویت تمرکز کودکان :

چند جمله که تکرار آنها دشوار است را روی تخته سیاه یا یک قطعه کاغذ بنویسید. آن را به فرزندتان بدهید و از او بخواهید آن را با صدای بلند بخواند. سپس اجازه دهید آن عبارات را سریعتر و سریعتر بخواند. هرچه سرعت بیان جملات بیشتر شود احتمال بیان اشتباه آنها بیشتر خواهد شد. بازی این است که ببینید فرزندتان چه مدت می تواند آن جملات را درست بیان کند. می تواند این کار را با هم انجام دهید. این کار باعث می شود به همراه کودکتان بخندید و سرگرم شوید. از کودکتان بخواهید تا خودش یک سری جملات را پیشنهاد دهد. می توانید این گونه عبارات را در اینترنت به آسانی بیابید.

بازی تکرار جملات خاص برای تقویت تمرکز کودکان

5. اعداد گمشده برای تقویت تمرکز کودکان

این بازی تمرکز و توانایی عددی فرزندتان را بالا می برد.

نحوه بازی اعداد گمشده برای تقویت تمرکز کودکان :

شمارش اعداد را به ترتیب دنبال کنید و به عمد یکی از اعداد را از قلم بیندازید. از کودک خود بخواهید فریاد زده و عددی را که فراموش کرده اید به شما یادآوری کند. مثلاً بگویید: "8 ، 9 ، 10 ، 12". در این حالت، کودک شما باید فریاد بزند "11". بتدریج سطح دشواری بازی را افزایش دهید.

6. بازی غلبه بر زمان برای تقویت تمرکز کودکان 

کودکان ذاتاً رقابت طلب هستند و پیروز شدن را دوست دارند. این بازی توانایی آنها برای عملکرد مناسب و تمرکز را افزایش می دهد. شما به یک ساعت کرنومتر و یک سری اشیاء مانند اسباب بازی، کفش، جوراب، کتاب، کیف مدرسه و غیره نیاز خواهید داشت. این اشیاء بستگی به فعالیتی دارند که انتخاب می کنید.

بازی غلبه بر زمان برای تقویت تمرکز کودکان 

نحوه بازی غلبه بر زمان برای تقویت تمرکز کودکان :

یک فعالیت ساده مانند چیدن اشیاء در جعبه، قرار دادن کفش ها در موقعیت مناسب، مرتب کردن کتاب ها در کیف مدرسه و غیره را به کودک واگذار کرده و زمان سنج را فعال کنید. در تعیین زمان واقع بین باشید. از کودکتان بخواهید تا کارها را قبل از خاتمه زمان تعیین شده به پایان برساند. این کار به وی کمک می کند تا تمرکز خود را بهبود بخشد.

7. بازی تنها یک دقیقه برای تقویت تمرکز کودکان

هرگز ارزش بازی ها و فعالیت های کوچک را دست کم نگیرید. کارهای فراوانی را می توان در مدت یک دقیقه انجام داد و این چیزی است که شما باید به فرزندتان بیاموزید. شما به یک ساعت نیاز خواهید داشت.


حتما بخوانید: 5 روش کاربردی برای تمیز کردن اسباب بازی نوزاد 


نحوه بازی تنها یک دقیقه برای تقویت تمرکز کودکان:

حدود 20 توپ را در اتاق پراکنده کنید. احازه دهید کودک شما در مدت زمان یک دقیقه هر تعداد توپ که می تواند جمع کند. زمان سنج را به راه انداخته و پس از یک دقیقه آن را متوقف کنید. اجازه دهید فرزندتان تعداد توپهای جمع آوری شده را محاسبه کند. "در یک دقیقه چند کلمه می توانی بنویسی؟" "چند چیز را می توانی در جای خود قرار دهی؟" اینها روش های مختلف بازی هستند. می توانید ایده های جدیدی نیز برای انجام بازی های یک دقیقه ای بیابید.

بازی تنها یک دقیقه برای تقویت تمرکز کودکان

8. بازی معماهای نقطه ای و مارپیچ ها برای تقویت تمرکز کودکان

معماهای نقطه ای و مارپیچ ها بسار جذاب بوده و می توانند ساعتها کودک شما را سرگرم کنند. شما به یک بازی معمای نقطه ای نیاز داشته یا می توانید نمونه ای از آن را از اینترنت دانلود و چاپ کنید.

نحوه بازی بازی معماهای نقطه ای و مارپیچ ها برای تقویت تمرکز کودکان

به کودک خود یک عکس نقطه چین شده بدهید و از او بخواهید که نقاط را به یکدیگر وصل کند. به او اجازه دهید تا از تخیل خود برای اتصال نقطه ها استفاده کند. بازی وقتی تمام می شود که وی تمام نقاط را به یکدیگر وصل کرده و تصویر کامل شود.

9. بازی سه فنجان برای تقویت تمرکز کودکان

این کار باعث می شود کودک شما بر روی فنجان ها همزمان با جابجا کردن آنها توسط شما تمرکز کند. شما به سه فنجان و یک سکه نیاز خواهید داشت.

بازی سه فنجان برای تقویت تمرکز کودکان

نحوه بازی سه فنجان برای تقویت تمرکز کودکان:

سه فنجان را به صورت وارونه قرار دهید. در حالی که کودک شما قادر به دیدن باشد، یک سکه را در زیر یکی از فنجان ها قرار داده و سپس به سرعت جای فنجان ها را با یکدیگر تعویض کنید. در نهایت از وی بخواهید تا بگوید سکه در زیر کدام فنجان پنهان شده است.


حتما بخوانید: ایده های ژست عکس کودک دختر و پسر


10. بازی چه چیزی را تغییر داده ام برای تقویت تمرکز کودکان

این یک بازی بسیار خوب برای تقویت تمرکز و توانایی مشاهده کودک است. شما به یک کراوات، گوشواره و چیزهایی مانند این نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی چه چیزی را تغییر داده ام برای تقویت تمرکز کودکان

با خودتان شروع کنید. بگذارید فرزندتان نگاهی به شما بیندازد و سپس از او بخواهید چشمان خود را ببندد. كراوات خود را باز كنید، گوشواره خود را درآورید، موهایتان را ببندید یا یكی از كفش هایتان را از پایتان در بیاورید. سپس از وی بخواهید تا چشمانش را باز كند و بگوید که شما چه چیزی را تغییر داده اید.

10. بازی دستورالعمل های الگو و روال برای تقویت تمرکز کودکان

روال ها نیز می توانند در صورتی که بر اساس یک الگو بازی شوند، سرگرم کننده باشند.

نحوه بازی دستورالعمل های الگو و روال برای تقویت تمرکز کودکان

الگویی را با یک دستورالعمل تهیه کنید: "ابتدا کره را روی نان تست پخش می کنیم، سپس کاهو و سوسیس را روی آن می گذاریم، سپس نان را تا می کنیم" یا "ابتدا کتاب ها را داخل کیف قرار می دهیم، جورابهایمان را در آورده و دستان خود را می شوییم." اگر شما بیش از یک فرزند در خانه دارید، می توانید آنها را تشویق کنید تا با رقابت با یکدیگر، تلاش کنند در کوتاه ترین زمان ممکن این روال ها را به درستی انجام دهند.

کودکان فوق العاده پرانرژی، کنجکاو و پرشور هستند. از این رو، تلاش برای نشاندن آنها در یک محل و انجام تکالیف شان بدون حواس پرتی، می تواند امری دشوار باشد. نداشتن تمرکز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مدرسه و همچنین زندگی آینده فرد شود. انجام فعالیت های ساده به همراه تشویق و انگیزش لازم از جانب شما می تواند به کودک در بهبود توانایی تمرکز و توجه کمک کند.


مقالات مرتبط:

گیاهان طبیعی و فوق العاده برای افزایش عملکرد مغز، تقویت حافظه و تمرکز

حافظه، تمرکز و مغز شما با این 7 گیاه بهتر از همیشه عمل می کند

چگونه بدون توجه به افکار و قضاوت دیگران روی نیاز خود تمرکز کنیم؟

چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟

از
11
رای