چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟

چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟ تأثیر منفی محیطی که با اهداف ناسازگار باشد، باعث خرابکاری موفقیت خواهد شد. یک محیط سازگار یکی از مهمترین راهکارهایی است که می توانید برای رسیدن به اهداف خود به کار ببرید

در عصر دیجیتال، اجتناب از حواس پرتی غیر ممکن به نظر می رسد. فقط درک اینکه چگونه می توانید روی اهداف و جاه طلبی های خود متمرکز شوید، می تواند به اندازه دستیابی به آنها دشوار باشد. حواس پرتی در این روزها می تواند منجر به از دست دادن میزان زیاد بهره وری شود. آمارها نشان می دهد که کارکنان به طور متوسط، 28 درصد از وقتی که با آن سر و کار دارند و سعی می کنند از وقفه های غیرضروری جلوگیری می کنند را هدر می دهند. و در محل کار، جایی که باید کارآمد باشید و جایی که بیشتر از آنکه بخواهید راحت باشید تحت نظارت بیش از حد یا کنترل قرار می گیرید. بنابراین، فقط می توان تصور کرد که وقتی زمان صرف دستگاه های خود می کنیم، چقدر زمان از دست داده یا تلف می کنیم.

دنیایی از حواس پرتی برای دور شدن از اهداف

 •  وقتی صحبت از دستگاه ها می شود، چقدر زمان در هنگام برداشتن تلفن همراه با شنیدن صدای نوتیفیکیشن تلف کرده اید، چقدر زمان را صرف جست و جو در فضای مجازی می کنید، در هنگامی که باید این زمان را صرف اهداف خود کنید؟ شرط می بندم که زمان زیادی است.
 • همه ما این را تجربه کرده ایم. گاهی اوقات، حتی با بیشترین تلاش برای اهداف و متمرکز ماندن بر روی وظایف، هنوز هم دائما حواسمان پرت می شود.
 • حتی احتمال این وجود دارد که قبل از اتمام خواندن این مقاله حواستان پرت شود.

واقعیت به همان اندازه غیر قابل انکار و غیر قابل اجتناب است: ما در دنیایی پر از حواس پرتی زندگی می کنیم! اما چگونه می توانید برای جلوگیری از حواس پرتی، کنترل زمان و توجه خود را به دست گرفته و بیاموزید که چگونه باید روی اهداف خود متمرکز شوید؟ چندین استراتژی برای غلبه بر حواس پرتی ها و تقویت تمرکزتان مانند اجتناب از رسانه های اجتماعی، اولویت بندی ایمیل ها، مدیتیشن و بیشتر وجود دارد. می توانید جزئیات آن را در مقاله ما تحت عنوان «چگونه کارآمدی را به حداکثر برسانیم»  مطالعه کنید.

در مورد برخی از این روش ها انقدر بحث شده که آزار دهنده هستند. اما به طور ویژه در مورد یک روش خاص صحبت نشده است.

چگونه بر اهداف خود متمرکز شویم

چگونه بر روی اهداف خود متمرکز شوید

محیط اطراف تان یک عامل مهم است

چه بخواهید این مساله را بپذیرید یا نپذیرید، همه ما نتیجه محیط اطراف خود هستیم. محیط اطرافمان بیش از آنچه تصور کنید، بر روی ما تاثیرگذار است. محیط مان از چندین چیز تشکیل شده است، از مکانی که در آن زندگی می کنیم و در آن کار می کنیم، تا افرادی که بیشترین وقت خود را با آنها می گذرانیم، چیزهایی که می خوانیم، گوش می دهیم و تماشا می کنیم، حتی پروفایل های ما در رسانه های اجتماعی و موارد دیگر.

همه این عناصر پیرامون ما، بر تمرکز، افکار، طرز فکر، سیستم های اعتقادی و اهداف و معیارهای تعیین شده برای خودمان تاثیرگذار است. همه آنها به عنوان محرک برخی رفتارها، تمایلات و اخلاق هستند. این همان طریقی است که عادات ما شکل می گیرد. ما همیشه به جنبه هایی از محیط هایی که به طور مداوم در آن قرار می گیریم، توجه خواهیم کرد.

اراده و انگیزه یک رویکرد شکست دهنده است

مساله ای که بسیاری از اشخاص در دستیابی به اهداف خود اشتباه کرده اند، این است که آنها اغلب فقط بر روی کارهایی که نیاز است انجام شود و چگونگی انجام آن یعنی نتایج و نیروی اراده تمرکز می کنند. این یکی از اصلی ترین دلایلی است که هدف بزرگ شروع هر سال برای افراد تا پایان ژانویه با شکست مواجه می شود. قدرت اراده مانند یک عضله است، به این معنا که محدود بوده و با استفاده از میزان آن کاسته می شود.

استفاده از رویکرد قدرت ارائه برای متمرکز ماندن بر روی اهداف، مربوط به افزایش تلاش های شخصی برای غلبه بر محیط است، نه اطلاع یا تغییر دادن محیط. واقعیت ناامید کننده این است که محیط اطراف از عزم درونی شما قدرتمندتر است. مهم نیست که چقدر نظم و انضباط دارید، در نهایت، با وجود بیشترین تلاش های خود، در برابر محیط اطراف تسلیم خواهید شد.

تمرکز روی اهداف

خود را برای موفقیت آماده کنید

تأثیر منفی محیطی که با اهداف ناسازگار باشد، باعث خرابکاری موفقیت خواهد شد. از سوی دیگر، یک محیط سازگار یکی از مهمترین راهکارهایی است که می توانید برای رسیدن به اهداف خود به کار ببرید. ایجاد محیطی که باعث موفقیت می شود، تمایلات رفتاری تان را تحریک کرده و از همه مهم تر، حواس پرتی را کاهش می دهد.

تفکر اجتناب ناپذیر

در حقیقت، یک کارشناس کارآمدی به نام ابن پاگان عقیده دارد که طراحی محیط مناسب شرایطی را ایجاد می کند که نرسیدن به اهداف را برای شما غیرممکن می کند. این مولتی میلیونر، کارآفرین و سرمایه گذار، این مساله را تحول بعدی سرمایه گذاری می داند که ما را از تمرکز بر روی قدرت اراده و نتایج دور می کند. او این مفهوم را «تفکر اجتناب ناپذیر» می نامد، که فکر کردن و عمل کردن است، مانند اینکه آنچه شما انجام می دهید، نتیجه نهایی است، زیرا شما شرایط را برای رخداد آن تنظیم می کنید. منظور او از «ایجاد شرایط موفقیت»، طراحی محیطی است که برای دستیابی به اهداف مساعد باشد.

محیط پیرامون خود را ایجاد کنید

مربی و نویسنده مشهور جهان، دکتر مارشال گلداسمیت معتقد است که اگر فردی محیط خود را ایجاد و کنترل نکند، در این صورت محیط او را ساخته و کنترل خواهد کرد. او پیشنهاد می کند تا تصوری از اهدافی که می خواهید به آنها برسید، داشته باشید. سپس، در مورد طراحی ساختار محیط، وضعیت خود یا سازمان به گونه ای فکر کنید که به طور ارگانیک آن بینش را به وجود بیاورد. اما ممکن است به این فکر کنید که «من یک طراح نیستم». وحشت نکنید، این کار می تواند توسط هر شخصی انجام شود! طراحی و یا تغییر محیط خود برای اینکه بهتر بتوانید روی اهداف خود متمرکز شوید مانند طراحی سفینه فضایی نیست این آپولو هوا کردن نیست!

انگیزه و اهداف

چگونه بر روی اهداف خود تمرکز کنید: طراحی محیط پیرامون

محیطی را پیدا کنید که از رسیدن به اهدافتان حمایت می کند

پیشرفت واقعی زمانی اتفاق می افتد که کاملا درک کنیم و کاملاً با آنچه باید انجام شود و با چه کسی و در کجا، هماهنگ و همسو شویم و به بهترین شکل اهداف خود را پشتیبانی کنیم. بنابراین، دفعه بعدی که در محیط پیرامون خود قرار دارید، چه در داخل یا خارج از محیط کار باشد، سعی کنید در حالی که در آنجا قرار دارید، به اینکه چه احساسی دارید، توجه کنید. دقت کنید که آیا احساسات با ترک آن محیط تغییر می کنند.

محیط اطراف خود را بررسی کنید. به تمام زیرساخت ها نگاه کنید و این سؤالات ساده را از خود بپرسید:

 • آیا من در محیطی هستم که برای رسیدن به اهدافم، به من کمک می کند؟
 • آیا جهت حفظ تمرکز بر روی اهدافم برای من مضر است؟
 • آیا با چیزی که سایر اشخاص داشته اند و هم اکنون به این هدف رسیده اند، برابری می کند؟
 • همچنین سبک زندگی و عادات خود را نیز کنترل کنید. آیا خودتان را در محیط و موقعیت هایی قرار می دهید که رشد شخصی را در پی دارد؟

اگر پاسخ هایتان چیزی به غیر از یک جواب قطعی و صریح بله است، پس باید به طور جدی به تغییر یا اصلاح کامل محیط پیرامون خود فکر کنید. هرچه خود را بیشتر درک کنید، از محیط آگاه تر خواهید شد که احتمالاً به شما کمک می کند تا بر روی اهداف خود متمرکز شوید.

اجازه دهید تا به جای حواس پرتی، هدفتان حواس شما را پرت کند

اگر دائماً تمرکز خود را روی اهداف از دست می دهید، تقریباً آنها را بی فایده می کنید. حواس پرتی ها و وقفه ها بزرگترین مقصر از دست دادن تمرکز است. یکی از عملی ترین راه های حفظ تمرکز این است که به اهداف خود اجازه دهید تا مرتباً حواس شما را پرت کنند.

شما به طور ناخودآگاه هر چند وقت یک بار تمرکز خود را از دست می دهید. اما می توانید با تسهیل اهداف تان، تعداد دفعات وقوع و مدت زمان آن را محدود کنید تا باعث تمرکزتان شود. اکنون، چگونه می توان این کار را انجام داد؟ ساده است، راهنمایی های چشمی ایجاد کنید.

جمله ای وجود دارد که اگر آن را نبینید، احتمالاً آن را فراموش خواهید کرد. علم با این مساله موافق است؛ چشم اکثر گیرنده های حسی را در بدن انسان درگیر می کند. بنابراین، چشم یک بخش اصلی تمرکز است.

راهنماهای زیر، چیزهای ساده ای هستند که باعث تمرکزتان و یا از دست دادن قدرت تمرکزتان بر روی اهدافتان می شود. اینکه از چه نوعی استفاده می کنید، تا حدود زیادی به آنچه که بر روی آن کار می کنید، بستگی دارد، اما در ادامه چند مورد متداول بیان شده است:

 • فهرست کار یا ردیاب عادت را روی میز یا روی یخچال و فریزر خود در خانه نصب کنید.
 • پوسترهای انگیزشی را در محل هایی که اغلب از آنجا دیدن می کنید در خانه یا فضای کار خود آویزان کنید.
 • بنویسید، اهداف خود را به صورت عبارات یک یا دو کلمه ای نوشته و بر جایی که حتما آن را می بینید، نصب کنید.
 • راهنمایی هایی را تنظیم کنید تا دائما به شما یاداوری کنند تا بر روی عادت کارآمدی خود تاکید داشته باشید.
 • دستگاه های دیجیتالی پس زمینه صفحه نمایش کامپیوتر، تلفن های هوشمند، تبلت ها یا هر وسیله دیجیتالی دیگری که مرتبا استفاده می کنید را به چیزی مربوط به هدف خود تغییر دهید. در مورد اینکه چگونه بر روی هدف خود متمرکز باقی بمانید، بیشتر اطلاعات کسب کنید: نحوه ایجاد یک برنامه عملی و دستیابی به اهداف شخصی

انتخاب اهداف

حلقه درونی (دایره اشخاص اطرافتان) خود را اصلاح کنید

مطالعات مختلفی ثابت کرده اند که طرز فکر، رفتارها و انگیزه های ما تا حد زیادی تحت تأثیر گروه همسالان ما است. بنابراین، افراد در زندگی ما تأثیر زیادی در توانایی ما در رسیدن به اهداف دارند. از آنجا که مردم تاثیر زیادی بر جهت دهی کل زندگی مان دارند، اگر واقعا در رسیدن به اهداف خود جدی هستید، شاید مجبور به تنظیم کردن حلقه درونی خود شوید. اینجاست که طراحی یا تغییر محیط برای دستیابی به موفقیت دشوار می شود.

بر خلاف به روز رسانی آیفون، تغییر آرایش حلقه درونی اطرافتان می تواند بسیار پیچیده تر باشد. یکی از دشوارترین کارها در زندگی، قطع روابط با دوستان است، خصوصا اگر بر خلاف میل آنها بوده و حتی اگر برای بهتر شدن خودتان باشد.

این امر احتمالاً موجب نارضایتی خواهد شد، زیرا به فضیلتی که در وهله اول به عنوان پایه اصلی دوستی بوده است، خیانت می کنید: وفاداری

اما باید به خاطر داشته باشیم که مهم تر از همه، اهداف شخصی مهم را تعیین کنیم، برای رسیدن به اهداف، باید به خودمان وفادار باشیم. وفاداری به دوستان، خانواده و حتی شریک زندگی برای موفقیت در زندگی مضر است و تنها رشد شما را آهسته می کند. با تصمیم آگاهانه در مورد اینکه چه کسی در حلقه درونی تان قرار گرفته باشد، کنترل مسیر نهایی زندگی خود را به دست می گیرید.

محیط خود را به طور کامل تغییر دهید

این روش، شدیدترین اقدام است، اما همچنین از همه روش ها بیشتر موثر است.

اگرچه اصلاح محیط اطرافتان برای اینکه کمتر دچار حواس پرتی شوید، ایده آل است، اما گاهی اوقات این کار به تنهایی کافی نیست. برخی از عناطر پیرامون مانند دایره های اجتماعی تان از آنچه بخواهید اصلاحش کنید، سخت تر است. در حقیقت، تطبیق برخی از عناصر غیر ممکن است. مواقعی وجود دارد که این عناصر به حدی از کنترل شما خارج شده اند که تنها کاری که می توانید برای تمرکز روی اهداف خود انجام دهید، ایجاد تغییرات اساسی تر و دقیق تر است. این می تواند به معنای تغییر کامل محیط شما باشد.

در این قسمت، نمونه هایی از تغییراتی که می توانید انجام دهید، ارائه شده است (تنها در صورت لزوم):

 • دارایی های فیزیکی خود را تغییر دهید (به عنوان مثال: از شر تلویزیون خلاص شوید)
 • یک مجموعه مجازی جدید (آنلاین) ایجاد کنید
 • فضای کار خود را عوض کنید (مثل کار، خانه، همکار، کافه و ...)
 • به گروه های اجتماعی جدید ملحق شوید.
 • تغییر مکان (خانه، فضای کاری، کافه و ...)
 • تغییر کار یا تغییر زمینه
 • دوستان و خانواده ای که حواس تان را پرت می کند را از حلقه درونی خود حذف کنید
 • شریک زندگی تان را تغییر دهید
 • به کشور دیگری بروید

البته اینها اقدامات بسیار جدی برای اتخاذ کردن است. بنابراین، اگر همه چیز دیگر را امتحان کرده اید تا بر اهداف خود تمرکز کنید، اما هنوز ناموفق نشده اید، به این موارد متوسل شوید.

چگونه به اهداف خود برسیم

نتیجه گیری

اگر برای درک چگونگی تمرکز بر روی اهدافتان تلاش می کنید، انجام تغییر مهم و ماندگار بدون تغییر برخی از عناصر محیط پیرامون بسیار دشوار است. با کنترل محیط پیرامون، می توانید بر میزان انگیزه، اشتیاق، تحرک و تمایل به اهداف تعیین کننده خود تاثیر بگذارید. بهینه سازی محیط پیرامون، انگیزه های آگاهانه و ناخودآگاه قدرتمندی ایجاد می کند که تمرکز بر اهداف را آسان تر می کند. و برای بسیاری از ما، آسان تر بودن همیشه بهتر است.

از
6
رای