چگونه به اهداف خود برسیم؛ روش تعیین هدف و برخورد با شکست و ناکامی

چگونه به اهداف خود برسیم؛ روش تعیین هدف و برخورد با شکست و ناکامی چگونه به اهداف خود برسیم ؛ نحوه تعیین اهداف با 23 راهکار و ترفند ساده ؛ نحوه برخورد با شکست ها و ناکامی و نحوه صحیح مراقبت از خود در راه رسیدن به اهداف به صورت حرفه ای در سلام دنیا بیاموزید.

تفاوت بین آنهایی که رویا می بینند و آنهایی که موفق می شوند اغلب ناشی از دانستن این است که چگونه اهداف مؤثری را تعیین کنید و خود را وقف دستیابی به آنها کنید. در این مطلب از سلام دنیا، ما به چگونگی رسیدن به هدف های خود و برخورد با شکست و ناکامی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه تعیین اهداف

اگر در مورد تعیین و رسیدن به اهداف خود جدی هستید، قبل از انجام هر یک از مراحل زیر، برنامه ریز هدف رایگان ما را چاپ کنید. الگوهایی را که برای انجام کارهایی که در زیر توضیح داده شده است در اختیار شما قرار می دهد.

نحوه رسیدن به هدف های خود 1

1. تعیین اهداف از طریق انگیزه

قبل از شروع این سفر برای رسیدن به اهداف خود، مهم است که بدانید چرا می خواهید به اهداف خود برسید . دستیابی به آنها چگونه زندگی شما را بهبود می بخشد؟ این کار شما را با انگیزه نگه می دارد. سفر همیشه آسان نخواهد بود، اما زمانی که بدانید چقدر و چرا چیزی را می خواهید، تلاش کردن را آسان تر می کند. این مشوق شماست. یا انگیزه خود را در مجله خود بنویسید یا یک تابلوی چشم انداز (نماینده بصری اهداف خود) ایجاد کنید. اگر انگیزه شما روشن نیست، ممکن است بخواهید از الگوی 5 چرایی استفاده کنید که ریشه انگیزه شما را نشان می دهد. شما می توانید یک تابلوی چشم انداز برای تجسم انگیزه خود ایجاد کنید. ما یک سازنده تخته دید رایگان داریم که با آن می توانید در عرض چند دقیقه یک برد دید قابل چاپ ایجاد کنید. تمام راه هایی که دستیابی به اهدافتان باعث بهبود زندگی شما می شود را بنویسید. هر چه دلایل بیشتری داشته باشید، انگیزه بیشتری خواهید داشت.

2. تعیین اهداف از طریق شرح وضعیت فعلی خود 

شما در کجای زندگی هستید؟ آیا از جایی که در حال حاضر هستید راضی هستید یا می خواهید خود یا زندگی خود را بهبود ببخشید؟ چه احساسی دارید؟ چه چیزهایی دوست دارید تغییر دهید؟

  • اگر هدف شما کاهش وزن است، نقطه شروع خود را با وزن کردن خود تعیین کنید.
  • اگر هدف شما افزایش فروش است، امروز میزان فروش خود را تعیین کنید.
  • اگر هدف شما پرداخت بدهی است، تعیین کنید چه مقدار بدهی دارید.

هنگامی که می دانید نقطه شروع شما چیست، شما را تشویق می کند که در مورد میزان کار در پیش رو با خودتان صادق باشید. این کار تعیین اهداف قابل دستیابی را آسان تر می کند.


حتما بخوانید: نکات و قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف


3. تعیین اهداف از طریق توصیف زندگی کامل خود 

به این فکر کنید که از زندگی چه می خواهید و آینده ایده آل شما چگونه خواهد بود. قبل از اینکه به این اهداف برسید ابتدا باید بدانید که می خواهید به چه چیزی برسید. برای اطمینان از داشتن یک زندگی خوب و متعادل، برای تمام زمینه های زندگی خود اهداف تعیین کنید. به یاد داشته باشید، شما در حال برنامه ریزی برای زندگی عالی خود هستید، بنابراین اهدافی را که می خواهید به آنها برسید تعیین کنید، نه اهدافی که دیگران ممکن است برای شما بخواهند. یک زندگی عالی از نظر شما چگونه است؟ میخوای 10 سال دیگه کجا باشی؟ اگر هر چیزی ممکن است می خواهید به چه چیزی برسید؟

4. تعیین اهداف از طریق مشخص کردن اولویت های خود برای هر نقش در زندگی و تمرکز بر روی آن

یک چشم انداز شخصی برای هر نقش در زندگی خود ایجاد کنید. این به شما کمک می کند منابع محدود خود (زمان و تمرکز خود) را اولویت بندی کنید. بیانیه ماموریت شخصی خود را تعیین کنید تا ارزش های اصلی خود و آنچه واقعاً می خواهید در زندگی روی آن تمرکز کنید، تعیین کنید. اگر ندانید به کجا می روید، وقتتان را برای چیزهایی تلف خواهید کرد که شما را به مسیر درست هدایت نمی کنند. با این حال، پس از تعیین اهداف، می توانید اطمینان حاصل کنید که تمام فعالیت های روزانه شما به شما کمک می کند تا به آن مسیر برسید. اگر این کار را نکردند، وقت خود را برای انجام آنها تلف نکنید. بیانیه ماموریت شخصی خود را ایجاد کنید. با سازنده بیانیه ماموریت آنلاین رایگان ما فقط چند دقیقه طول می کشد. فهرستی از نقش های خود در زندگی (مانند مادر، دختر، صاحب کسب و کار کوچک، دوست، همسر، دانش آموز و غیره) تهیه کنید. برای هر یک از این نقش ها یک چشم انداز شخصی ایجاد کنید.

نحوه رسیدن به هدف های خود 2

5. تعیین اهداف از طریق تعیین اهداف 

مهم است که اهداف خود را تعیین کنید و آنها را به صورت مکتوب بیان کنید. اگر ندانید به کجا می روید، رسیدن به آنجا دشوار خواهد بود. هنگامی که اهداف خود را تعیین کردید، آنها به عنوان یک نقشه راه عمل می کنند و به شما در رسیدن به آنها کمک می کنند. هنگامی که اهداف روشنی داشته باشید، از زمان خود به طور موثرتری استفاده خواهید کرد زیرا مراحلی را که برای رسیدن به آنها باید بردارید اولویت بندی می کنید. این همچنین شما را خوشحال‌تر می‌کند، زیرا زمان خود را صرف ساختن زندگی‌ای می‌کنید که واقعاً می‌خواهید زندگی کنید، به جای اینکه از فعالیت‌هایی که به اهدافتان منتهی نمی‌شوند منحرف شوید. دوست داری کجا باشی؟ مشخص کنید که می خواهید چه حوزه ای از زندگی خود را بهبود ببخشید. این می تواند وضعیت مالی، عادات، رابطه، شغل، عزت نفس و غیره باشد. چگونه می خواهید خود را بهبود بخشید؟ دوست دارید چه احساسی داشته باشید؟ دوست دارید به کدام اهداف برسید؟ فکر کنید و رویاهای بزرگ داشته باشید! خودت را محدود نکن دوست دارید زندگی ایده آل شما چگونه باشد؟ اگر تمام وقت و پول دنیا را داشتید چه می کردید؟

6. تعیین اهداف از طریق نوشتن اهداف

«افراد با اهداف روشن و مکتوب، در مدت زمان کوتاه‌تری، بسیار بیشتر از آنچه افراد بدون آن‌ها تصور می‌کنند، انجام می‌دهند.» - برایان تریسی. اهداف خود را تعیین کنید. برنامه ریز هدف بخشی برای اهداف در هفت زمینه زندگی شما (خانواده، سلامت، مالی، اجتماعی، تحصیلات، شغل و شخصیت) دارد. مهم است که اهدافی را تعیین کنید که نشان دهنده همه اولویت های شما در زندگی باشد. اگر فقط روی یک مجموعه از اهداف تمرکز کنید - مانند کار، متوجه خواهید شد که زندگی شما نامتعادل خواهد بود. روابط یا سلامت شما ممکن است آسیب ببیند. با این حال، هنگامی که تمام زمینه های زندگی خود را در نظر بگیرید، به تمام اهداف خود خواهید رسید و بهترین زندگی خود را خواهید داشت.

7. تعیین اهداف از طریق ایجاد یک هدف هوشمندانه

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟ اگر اهداف شما واقع بینانه نباشند، قبل از رسیدن به آنها احساس غرق شدن خواهید کرد و تسلیم خواهید شد. اهداف شما باید واقع بینانه و در عین حال خارج از منطقه راحتی شما باشد. اگر برای دستیابی به اهداف خود نیاز دارید در منطقه راحتی خود بمانید، آنها را به اندازه کافی بالا قرار نداده اید. شما باید سخت کار کنید و تلاش کنید، اما آنها باید با تلاش و کار معقول قابل دستیابی باشند. توجه داشته باشید که در حال تعیین اهداف در زمینه های مختلف زندگی خود هستید. ممکن است بخواهید با یک هدف بزرگ در یک زمینه و اهداف کوچک در زمینه های دیگر شروع کنید.


حتما بخوانید: 125 مثال و نمونه اهداف بلند مدت در زندگی و راه رسیدن به آنها


8. تعیین اهداف از طریق اضافه کردن اهداف خود به برنامه ریز هدف

اهداف خود را محدود به زمان کنید. اهداف شما باید محدود به زمان باشند اما باید معقول نیز باشند. به هر یک از اهداف خود یک ضرب الاجل اضافه کنید. وقتی ضرب الاجل تعیین نمی کنید، تمایل دارید همه چیز را به تعویق بیندازید و در واقع هرگز اتفاق نمی افتد. برای اهداف خود ضرب الاجل تعیین کنید. آیا اهداف شما منطقی و قابل دستیابی هستند؟ به یکباره خیلی از اهداف را نگیرید. یک یا چند هدف را انتخاب کنید که منطقی و قابل دستیابی باشد. شما می توانید اهداف کوچک تری را در سایر زمینه های زندگی خود تعیین کنید یا زمانی که به اولین هدف خود رسیدید، در آن زمینه ها شروع کنید. به خودتان اجازه ندهید که غرق  شوید، اما فقط روی یک زمینه تمرکز نکنید، زیرا باعث می شود که سایر بخش های زندگی شما آسیب ببینند. هدف خود را دوباره بخوانید و از خود بپرسید که آیا آن معقول و قابل دستیابی است یا خیر. اگر نه، آن را ویرایش کنید تا زمانی که درست شود.

9. تعیین اهداف از طریق ایجاد یک برنامه عملیاتی

قبل از شروع اقدام، مهم است که یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید. تحقیقات نشان می دهد کسانی که قبل از اقدام برای برنامه ریزی وقت می گذارند، موفق ترند.

نحوه رسیدن به هدف های خود 3

10. تعیین اهداف از طریق طوفان فکری

برای رسیدن به جایی که می خواهید باشید به چه چیزی نیاز دارید؟ از خود بپرسید که برای رسیدن به این اهداف به چه ویژگی ها، مهارت ها، دانش، ابزار و منابعی نیاز دارید. به عنوان مثال، اگر می خواهید وزن کم کنید، ممکن است به انگیزه و مشاوره تغذیه نیاز داشته باشید. اگر می خواهید شغل خاصی پیدا کنید، ممکن است نیاز به گذراندن دوره یا مدرک داشته باشید. اگر می خواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید، ممکن است لازم باشد یک دوره آموزشی در مورد چگونگی راه اندازی یک کسب و کار بگذرانید. تغییراتی را که می خواهید ایجاد کنید و ابزارها و منابعی را که برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید، فهرست کنید.

ممکن است لازم باشد تحقیق کنید یا با افرادی که می توانند کمک کنند مشورت کنید. از درخواست کمک نترسید. لیستی از کارهایی که می توانید برای رسیدن به هدف انجام دهید تهیه کنید. سعی کنید 6 راه برای رسیدن به هر هدف ارائه دهید. برای هر گزینه، چند کار بنویسید که به شما در رسیدن به این هدف کمک می کند. در مثال کاهش وزنم، من می‌توانم مصرف شکر را متوقف کنم و سپس کارهای زیر را انجام دهم یا موارد زیر را برای کاهش قند انجام دهم: قند را در خانه از بین ببرید. بگذارید همه بدانند که من برای پاسخگویی از خوردن شکر دست کشیده ام. خرید مواد غذایی سالم و ...

11. تعیین اهداف از طریق فهرست کردن موارد اقدام 

هنگامی که بدانید به کجا می روید، می توانید برای رسیدن به آنجا برنامه ریزی کنید. اگر برنامه مشخصی برای زمان، مکان و نحوه انجام رفتار مورد نیاز برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید، به احتمال زیاد به اهداف خود پایبند خواهید بود. در طول جلسه طوفان فکری، به 6 راه برای رسیدن به هر هدف فکر کردید. 3 هدف کوچک برتر را که به احتمال زیاد شما را به هدفتان نزدیک می کند، انتخاب کنید و آنها را به این صفحه منتقل کنید. برای هر هدف، اهداف کوچک و برای هر هدف کوچک، آیتم های اکشن با تاریخ مقرر تعیین می کنید.


حتما بخوانید: چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟


12. تعیین اهداف از طریق استفاده از اهداف خود برای ایجاد یک برنامه کاری 

یک برنامه کاری باید اهداف، نتایج و موارد اقدام مورد نیاز برای رسیدن به آن نتایج را تعیین کند. هر آیتم اقدام باید یک تاریخ سررسید داشته باشد و شما باید تمام موارد اقدام را دنبال کنید تا مطمئن شوید که در مسیر قرار دارید. اگر این کار را نکنید، فقط یک لیست طولانی از کارهایی خواهید داشت که هیچ هدفی ندارد. اهدافی را که برای 12 ماه آینده تعیین کرده اید در نظر بگیرید و این اهداف را به چهار تقسیم کنید (یعنی تعیین کنید که در 12 هفته / 3 ماه آینده با کدام یک از این اهداف مقابله خواهید کرد). چرا سه ماه؟

در حالت ایده آل، برنامه کاری شما باید 12 هفته باشد. سال 12 هفته ای "سال" شما را دوباره به 12 هفته تعریف می کند. وقتی "سال" شما فقط 12 هفته است، زمان کافی برای از خود راضی شدن و به تعویق انداختن کارها ندارید. اگر یک سال کامل دارید تا برنامه کاری سالانه خود را به پایان برسانید، ممکن است کارها را برای 11 ماه به تعویق بیندازید و سپس در ماه آخر برای رسیدن به اهدافتان واقعا سخت کار کنید. برای هر سه ماه یک برنامه کاری جدید ایجاد کنید. آیتم های اقدامی ایجاد کنید که شما را به رسیدن به هر یک از این اهداف 12 هفته ای هدایت کند. برای هر مورد اقدام یک مهلت اضافه کنید. به این فکر کنید که دوست دارید 10 سال دیگر زندگی شما چگونه باشد. به این فکر کنید که برای رسیدن به این هدف 10 ساله در عرض 3-5 سال باید چه کاری انجام دهید.

نکته: برای رسیدن به این هدف در سال آینده چه باید بکنید؟

هدف خود را برای سال آینده در نظر بگیرید و به این فکر کنید که در 3 ماه آینده چه کاری باید انجام دهید تا در سال آینده به آن برسید. برنامه ریزی برای 12 هفته آینده مزایای زیادی دارد. سال 12 هفته ای را ببینید. اهداف خود را به سمت برنامه ریز سوق دهید.

نحوه رسیدن به هدف های خود 4

13. تعیین اهداف از طریق برنامه ریزی هفتگی

از یک برنامه ریز هفتگی یا برنامه ریز سال 12 هفته رایگان ما برای برنامه ریزی هر هفته از قبل استفاده کنید. هر هفته در مورد اولویت های خود فکر کنید و فعالیت ها و وظایفی را که بیشترین اهمیت را دارند برنامه ریزی کنید. جلسه برنامه ریزی هفتگی خود را از قبل برنامه ریزی کنید. هر هفته حدود نیم ساعت وقت بگذارید تا هفته خود را برنامه ریزی کنید. اگر هفته شما از دوشنبه شروع می شود، این کار را بعدازظهر جمعه یا آخر هفته انجام دهید. آن را تا صبح دوشنبه نگذارید.

برنامه 12 هفته ای خود را مرور کنید و در مورد موارد اقدام آن هفته تصمیم بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هر مورد اقدام واضح و قابل اجرا است. شما باید دقیقا بدانید که می‌خواهید در پایان هفته چه نتایجی داشته باشید. برای هر یک از موارد اقدام در برنامه هفتگی خود زمان خاصی را برنامه ریزی کنید. اشاره کردیم که اهداف شما باید هوشمندانه باشند، اما موارد عملی که برای رسیدن به آن اهداف باید تکمیل کنید نیز باید انجام شود.


حتما بخوانید: 21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر


هر فعالیت باید واضح (خاص)، قابل اندازه گیری (شما باید دقیقا بدانید که قرار است چه کاری انجام دهید)، قابل دستیابی (مطمئن شوید که زمان و منابع لازم برای انجام آن را در آن روز دارید، معقول باشد (بیشتر از آن برنامه ریزی نکنید. شما می توانید هر روز انجام دهید) و محدود به زمان (زمان و تاریخ را برای تکمیل هر کار تعیین کنید).  مراقب باشید که چه وظایفی را به برنامه کاری خود اضافه می کنید.

اگر کاری شما را به هیچ یک از اهدافی که در بالا تعیین کرده اید (در تمام زمینه های زندگیتان) نمی رساند، آن را به برنامه کاری خود اضافه نکنید. شما در موقعیت هایی قرار خواهید گرفت که در آن زمان زیادی برای رسیدگی به همه چیز وجود دارد و زمان بسیار کمی وجود دارد. به اهداف و بیانیه ماموریت خود به عنوان یک نقشه راه نگاه کنید تا به شما کمک کند تا بدانید با چه چیزی مقابله کنید و روی چه چیزی تمرکز کنید. وقتی روی چیزهایی که مهم‌تر هستند تمرکز کنید، دقیقاً می‌دانید که چگونه زمان خود را اولویت بندی کنید.

نحوه رسیدن به هدف های خود 5

14. تعیین اهداف از طریق تعیین همیشگی ضرب الاجل برای وظایف و اهداف خود

تعیین ضرب الاجل برای هر کار در لیست انجام کار یا هر مورد اقدام در برنامه ریز هدف بسیار مهم است . پروژه ها یا وظایف بزرگتر را به وظایف منفرد قابل مدیریت و عملی با یک ضرب الاجل برای هر کدام تقسیم کنید.

15. تعیین اهداف از طریق پیگیری پیشرفت خود

اهداف خود را در یک ردیاب هدف فهرست کنید . این به شما کمک می کند تا آنها را تجسم و ردیابی کنید. لیست اهداف خود را به ردیاب هدف اضافه کنید و اینکه چگونه پیشرفت خود را اندازه گیری می کنید.

16. تعیین اهداف از طریق جشن گرفتن پیروزی های خود

هر بار که به هدف یا نقطه عطفی رسیدید، آن را جشن بگیرید. به خودت پاداش بده اپرا وینفری "هرچه بیشتر زندگی خود را ستایش و تجلیل کنید، بیشتر در زندگی برای جشن گرفتن وجود دارد."

17. تعیین اهداف از طریق مشاوره عملی

به لیست اهداف و مراحل اقدام خود نگاه کنید و پاداشی را تعیین کنید که وقتی به اهداف یا نقاط عطف رسیدید به خودتان اعطا خواهید کرد. اکنون فرصت خوبی است تا برخی از موفقیت های گذشته خود را فهرست کنید. این موفقیت ها را به خودتان تبریک بگویید. هر چه بیشتر موفقیت های گذشته خود را تصدیق کنید، در آینده موفق تر خواهید بود.


حتما بخوانید: 25 عادتی که کیفیت زندگی شما را افزایش می دهد


18. تعیین اهداف از طریق داشتن طرز فکر مناسب

هنگامی که اهداف خود را تعیین کردید، آنها را در جایی در دید قرار دهید (مانند روی میز، روی تخته بینایی یا کنار آینه حمام). به این ترتیب، آنها به شما انگیزه می دهند و شما همیشه هنگام تعیین اولویت های خود - چه آگاهانه و چه ناخودآگاه - همیشه آنها را در ذهن خواهید داشت. برای رسیدن به اهداف خود باید چه کسی باشید؟
از خود بپرسید که برای رسیدن به اهداف خود باید چه کسی باشید. چه کاری می توانید انجام دهید تا خود را برای موفقیت شرطی کنید؟ مدل Be -Do-Have راه خوبی برای فکر کردن به زندگی و هدفتان است. این به شما کمک می کند تا کنترل زندگی خود را در دست بگیرید و بفهمید که باید چه کسی باشید و برای رسیدن به اهداف خود چه کاری باید انجام دهید. با طرز فکر انجام دادن، ابتدا باید روی شخصیتی که برای رسیدن به یک هدف خاص باید باشید تمرکز کنید. تنها در این صورت، باید به این فکر کنید که برای رسیدن به آن چه کاری باید انجام دهید و پس از انجام آن چه خواهید داشت.

چه چیزی شما را الهام می بخشد؟ خود را در چیزهایی غوطه ور کنید که به شما الهام می بخشد. در این مرحله، به این فکر نمی کنید که چه کاری باید انجام دهید، بلکه به این فکر می کنید که باید چه کسی باشید. داخل را نگاه کن. چه چیزی شما رو عقب نگاه داشته؟ برای اینکه احساس قدرت کنید چه چیزی باید باشید؟ چه نوع فردی می تواند کارهایی را که شما می خواهید انجام دهید انجام دهد؟ دوست دارید چکاره شوید؟ برای رسیدن به اهدافتان باید چه کسی نباشید؟

نحوه رسیدن به هدف های خود 6

19. تعیین اهداف از طریق داشتن اعتماد به نفس

اگر ذهنیت درستی داشته باشیم، همه ما می توانیم به اهداف خود برسیم. شما می توانید از قدرت ذهن خود برای تغییر زندگی خود استفاده کنید. افکار شما واقعیت شما را می سازد. بنابراین، وقت خود را صرف فکر کردن در مورد اهداف خود و چگونگی دستیابی به آنها کنید. به موانع و سختی آنها فکر نکنید. در عوض، افکار خود را مثبت نگه دارید و شانس موفقیت شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. گاهی اوقات ما کارهایی را انجام نمی دهیم زیرا شک به خود مانع از آن می شود که دنبال کارهایی که می خواهیم انجام دهیم. قانون 5 دوم مل رابینز به شما کمک می کند بر شک و تردید خود و خودگویی منفی غلبه کنید و خود را به انجام اقداماتی سوق دهید که شما را قادر می سازد به اهداف خود برسید.

همچنین مهم است که باور داشته باشید که می توانید به هدف خود برسید. اگر این کار را نکنید، امید خود را از دست خواهید داد و از تلاش برای رسیدن به آن دست خواهید کشید. اگر باور ندارید که موفق خواهید شد، دو دلیل ممکن وجود دارد: شما هدف خود را خیلی بالا تعیین کرده اید و قابل دستیابی و واقع بینانه نیست (به این معنی که هدف شما SMART نیست). در این مورد، باید هدف خود را اصلاح کنید. شما اعتماد به نفس خود را از دست داده اید و باید روی این موضوع کار کنید.

20. تعیین اهداف از طریق تجسم خود در حال رسیدن به اهداف

تجسم یک تمرین رایج است که می تواند برای ایجاد تغییرات در زندگی و دستیابی به اهداف مورد استفاده قرار گیرد. ورزشکاران از این تکنیک برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند. آنها خود را در حال اجرا و پیروزی قبل از یک مسابقه مهم تجسم می کنند. از این تکنیک برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید. جایی آرام بنشینید و سعی کنید آرام باشید. 5 نفس عمیق بکشید. پس از اینکه قبلاً به اهداف خود دست یافتید، خود را مجسم کنید. به این فکر کنید که چه احساسی خواهید داشت، چگونه رفتار خواهید کرد و دیگران چگونه با شما رفتار خواهند کرد. سعی کنید این تمرین را روزانه تکرار کنید.


حتما بخوانید: اهداف استراتژیک چیست و روش تعیین آنها


21. تعیین اهداف از طریق رفتار مناسب

طوری رفتار کنید که انگار قبلاً به اهداف خود رسیده اید. تا انجامش نداده ای اعتباری ندارد. به عنوان مثال، اگر هدف شما دویدن ماراتن است، طوری رفتار کنید که فکر می کنید یک دونده باید عمل کند. آنها چگونه تمرین خواهند کرد؟ آنها چه خواهند خورد؟ کسی که به هدف شما رسیده است چگونه عمل می کند؟ چه کاری می توانید انجام دهید که چنین رفتار کنید؟

22. تعیین اهداف از طریق مسئولیت پذیر بودن 

هنگامی که از منطقه امن خود خارج می شوید، اغلب ترس ها و تردیدها به وجود می آیند. آیا واقعا می توانم این کار را انجام دهم؟ آیا زمان یا منابعی دارم؟ آیا زمان مناسبی است؟ این احتمالاً بزرگترین تفاوت بین کسانی است که به اهداف خود می رسند و کسانی که به اهداف خود نمی رسند. اکثر مردم به اهداف خود نمی رسند و بهترین زندگی خود را ندارند. آنها به این خودگویی منفی گوش می دهند و تصمیم می گیرند به منطقه راحتی خود بازگردند. ممکن است همه چیز در آنجا خوب نباشد، اما آنها به بودن در آنجا عادت کرده اند و مجبور نیستند با ترس از ناشناخته کنار بیایند. از طرف دیگر افرادی که موفق می شوند اجازه ندهند این افکار منفی مانع آنها شود. آنها می‌دانند که اگر منطقه راحتی خود را ترک کنند، ممکن است لزوماً اوضاع خوب پیش نرود، اما مایلند از این فرصت استفاده کنند. آن‌ها می‌دانند که اگر به کاری که انجام می‌دهند ادامه دهند، همان چیزی را که به دست می‌آورند به دست خواهند آورد و زندگی بهتری می‌خواهند.

نحوه رسیدن به هدف های خود 7

اگر همه چیز به خوبی پیش نرود، از آن به عنوان یک فرصت یادگیری استفاده می کنند. همانطور که توماس ادیسون گفت: "من شکست نخورده ام. من فقط 10000 راه را پیدا کردم که کار نمی کند. تفاوت دیگر بین کسانی که موفق می شوند و کسانی که موفق نمی شوند این است که کسانی که به اهداف خود می رسند مسئولیت اهداف، اقدامات و به طور کلی زندگی خود را بر عهده می گیرند. کسانی که موفق نمی شوند معمولاً ترجیح می دهند دیگران را برای همه مشکلاتشان مقصر بدانند. آن‌ها به جای تمرکز بر یافتن راه‌حل‌ها و انجام کارها، همیشه بر این تمرکز دارند که چرا همه چیز برایشان کار نمی‌کند. هر بار که یک فکر منفی وارد ذهن شما می شود، درک کنید که دو راه دارید: بهانه بیاورید و در همان مکان بمانید یا راهی برای اقدام و انجام کارها پیدا کنید. به خود یادآوری کنید که اگر تغییراتی ایجاد نکنید، زندگی شما تغییر نخواهد کرد.

23. تعیین اهداف از طریق انتخاب افراد مناسب

افرادی را انتخاب کنید که با آنها وقت می گذرانید. جیم ران "شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین زمان را با آنها می گذرانید." افرادی را که با آنها وقت می گذرانید به خوبی انتخاب کنید زیرا بر شما تأثیر خواهند گذاشت. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که آنگونه که شما می خواهید زندگی می کنند. اگر دوستی دارید که دوست دارید از موفقیت او تقلید کنید، وقت خود را با او بگذرانید. در مورد استراتژی هایش با او صحبت کنید.


حتما بخوانید: چگونه عادات بد را ترک کنیم


نحوه برخورد با شکست ها

در مسیر رسیدن به هدف، به ناچار با شکست مواجه خواهید شد. برای رسیدن به اهداف خود در زندگی، باید یاد بگیرید که چگونه با مشکلات کنار بیایید. این بخشی از فرآیند است و شما باید آن را بپذیرید. افراد موفق بدون شکست در راه به جایی که امروز هستند نرسیده اند. مثلا:

  • مایکل جردن از تیم بسکتبال دبیرستان خود حذف شد
  • اولین رمان جان گریشان توسط 16 کارگزار و 12 موسسه انتشاراتی رد شد.
  • اولین کتاب استیون کینگ حدود 30 بار رد شد.

اینطور نیست که افراد موفق شکست نخورند. فقط این است که شکست آنها مانع آنها نمی شود. گاهی اوقات، شکست در واقع به شما کمک می کند تا چیزهایی را ببینید که قبلاً از دست داده اید و شما را حتی بیشتر موفق می کند. ببینید وقتی زندگی به شما لیمو می دهد چه باید بکنید و چگونه می توانید آن را به لیموناد تبدیل کنید.

آیا در چند سال اخیر دچار ناکامی شده اید؟

چه چیزی از آنها یاد گرفتید؟ آیا چیز مثبتی از آنها بیرون آمد؟ اگر در حال حاضر در رسیدن به هدفی شکست خورده اید، از خود بپرسید: چرا به این هدف نرسیده اید؟ تمام موانعی را که تا کنون شما را عقب نگه داشته اند شناسایی کنید. هنگامی که موانع را شناسایی کردید، روی یافتن راه حل های ممکن تمرکز کنید. سپس شروع به اقدام کنید. روی مشکلات تمرکز نکنید در عوض، روی یافتن راه‌هایی برای یافتن راه‌حل تمرکز کنید.

نحوه رسیدن به هدف های خود 8

نحوه صحیح مراقبت از خود

اگر از آن دسته افرادی هستید که همه چیز خود را برای رسیدن به اهداف خود به کار می گیرند، نیازهای خود را فراموش نکنید. مهم نیست چقدر برای رسیدن به اهدافتان تلاش می کنید، باز هم باید مراقب خودتان باشید. قطعا من مقصر این کار هستم. من اغلب برای مدت طولانی بدون استراحت کار می کنم که واقعاً مؤثر نیست. در نهایت، احتمالاً کمتر از آن چیزی که استراحت می کردم، کار می کنم. این یکی از بزرگترین مزیت های تایم باکس است . می توانید بلوک های زمانی را برای مراقبت از خود برنامه ریزی کنید. با این جلسات همانطور رفتار کنید که با یک دوست رفتار می کنید. قرار نیست جایی با یک دوست ملاقات کنید و بعد ظاهر نشوید. «خود انضباطی» و «مراقبت از خود» اغلب زمانی که بیش از حد سخت کار می کنید با هم تضاد دارند. مشکل این است که در درازمدت، ما برای رسیدن به اهداف خود به هر دو نیاز داریم.

بدون مراقبت از خود و شفقت به خود، از دست دادن انگیزه و انرژی آسان است. سخت کار کردن برای مدت طولانی در نهایت منجر به فرسودگی شغلی می شود. بنابراین، مهم است که استراحت کنید، مراقب خود باشید و زمان خود را صرف مراقبت از خود کنید. استفان کاوی در کتاب خود با عنوان " 7 عادت افراد بسیار موثر " آن را تیز کردن اره نامیده است. این به ایده بهبود مستمر خود در چهار زمینه اشاره دارد: جسمی، اجتماعی، عاطفی، ذهنی و معنوی. با مراقبت از خود در این زمینه ها، فرد می تواند در تمام جنبه های زندگی در سطح بالاتری عمل کند. بنابراین، مهم است که برای خود نوسازی و مراقبت از خود وقت بگذارید، زیرا این کار باعث بهبود اثربخشی کلی در همه زمینه‌های زندگی از جمله دستیابی به اهداف شما می‌شود. مهم نیست چقدر سخت کار می کنید، همیشه زمانی را به مراقبت از خود و مراقبت از خود و نیازهایتان اختصاص دهید.

سخن آخر

در این پست ما به روش هایی مختلف و کارآمد برای چگونگی رسیدن به هدف خود پرداختیم. امیدواریم این روش ها به شما کمک کرده باشند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف

عادت ها و روش های که به کسب سلامت عاطفی کمک می کند

9 باور محدود کننده که مانع رسیدن شما به موفقیت می شونداز
1
رای