گیاهان طبیعی و فوق العاده برای افزایش عملکرد مغز، تقویت حافظه و تمرکز

گیاهان طبیعی و فوق العاده برای افزایش عملکرد مغز، تقویت حافظه و تمرکز مغز مانند بدن به سوخت مناسب نیاز دارد. گیاهان طبیعی زیادی وجود دارد که می تواند از آنها برای تقویت حافظه، تمرکز و افزایش قدرت و عملکرد مغز استفاده کرد مثل: جعفری و آویشن

مغز مانند بدن نیاز به سوخت مناسب دارد. مکمل های تقویت کننده مغز در دسترس هستند، اما برخی از آنها به صورت مصنوعی تولید می شوند. مشکل اینجاست که بدن ممکن است خواص آنها را همان گونه که هستند شناسایی نکند. اگر به دنبال گزینه های طبیعی این مکمل ها هستید، در اینجا 10 گیاه طبیعی برای تقویت قدرت مغز شما آورده شده است:

10 گیاه طبیعی برای تقویت حافظه، تمرکز و افزایش قدرت و عملکرد مغز

1. گل پریوش

گل پریوش حاوی بیش از 400 آلکالوئید فعال است. این ماده خون رسانی به مغز را بهبود می بخشد که باعث افزایش اکسیژن و گلوکز در مغز و بهبود عملکرد آن می شود. آلکالوئیدها در گل پریوش همچنین سطح سروتونین پیام‌ رسان عصبی را افزایش می دهند.

گیاهان افزایش قدرت مغز

2. جینسنگ

جینسنگ (جینسنگ آسیایی، جینسنگ شرقی یا جینسنگ سیبری) گیاهی آداپتوژن (adaptogen یا سازش زا) است که به مقاومت در برابر استرس و تقویت انرژی، تمرکز و خلق و خو کمک می کند (بدون داشتن اثرات منفی در محرک هایی مانند کافئین). جینسنگ می تواند باعث تقویت حافظه و توجه را بهبود بخشد، استقامت ذهنی و فیزیکی را افزایش و اضطراب را کاهش دهد.

3. آب‌ قاشقی

آب‌ قاشقی برای بهبود و تقویت حافظه، تمرکز و عملکرد ذهنی استفاده می شود. این گیاه دیگری است که آداپتوژن شناخته شده است، بدان معنی است که می تواند استرس را کاهش دهد. استرس به طور واضح بر توانایی مغز در پردازش اطلاعات اثر می گذارد. پاسخ های فیزیکی استرس مانند تنفس کم عمق و حتی سرگیجه موجب می شود مغز کورتیزول آزاد کند، که برای مغز مضر است. آب‌ قاشقی می تواند به کاهش پاسخ استرس منجر شود که به نوبه خود باعث افزایش عملکرد ذهنی می شود.

داروهای گیاهی وتقویت حافظه

4. رزماری

رزماری به عنوان "گیاه حافظه" شناخته می شود و برای بهبود حافظه، تمرکز و وضوح ذهنی در رایحه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. سینه اُل ماده شیمیایی موجود در این گیاه منجر به ایجاد این اثرات می شود که در اسانس های رزماری یافت می شود.

5. کهن‌ دار یا جینکو

بسیاری از مطالعات نشان می دهد جینکو برای بهبود حافظه و تمرکز مفید است و همچنین می تواند به بازسازی سلول های مغزی کمک کند. این گیاه به خصوص هنگامی که با جینسنگ استفاده می شود، عملکرد شناختی را بهبود می بخشد. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید؛ اگر جینکو می تواند منجر به خونریزی مغزی شود اگر با این داروها استفاده کنید.

10 گیاه طبیعی برای تقویت حافظه، تمرکز و افزایش قدرت و عملکرد مغز

6. یربا ماته

یربا ماته برگ یک درختچه ای است که می تواند برای تحریک ذهن، افزایش تمرکز و کاهش افسردگی مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات تاثیر مثبت چای یربا ماته را بر یادگیری و حافظه تأیید کرده اند. رزرپین، یکی از ترکیبات چای یربا ماته، نشان دهنده توانایی بهبود حافظه کوتاه مدت است.

7. گل راعی

گل راعی گیاهی است که اغلب به عنوان درمان مکمل برای افسردگی خفیف تا متوسط استفاده می شود. این گیاه آرامش بخش سردردهای تنشی را از بین می برد - که به نوبه خود به تمرکز کمک می کند.

گیاهان طبیعی و فوق العاده برای افزایش عملکرد مغز، تقویت حافظه و تمرکز

8. ریشه طلایی

ریشه طلایی یکی دیگر از آداپتوژن های قوی است که به کاهش کورتیزول کمک می کند. در منابع آمده است که ریشه طلایی برای اختلال استرس مزمن در کاهش پاسخ های استرس مزمن، کاربران انرژی فیزیکی افزایش یافته و بهبود عملکرد شناختی مژثر بوده است.

9. جعفری و آویشن

افزودن گیاهانی مانند جعفری و آویشن به رژیم غذایی باعث تقویت توان مغزی می شود. این به خاطر فلاونوئیدی است که در این گیاه یافت می شود. فلاونوئید نیز در گیاهان دیگری همچون بابونه و سبزیجات مانند کرفس و فلفل قرمز یافت می شود. دانشمندان دریافتند که آپیگنین موجب تشکیل سلول های عصبی و ایجاد ارتباط قوی بین سلول های مغزی می شود.

 گیاهان فوق العاده برای تقویت حافظه و داشتن مغز هوشیار

10. براهمی

براهمی یک گیاه آیورودایی (طب سنتی هندی) است که بومی تالاب های شش قاره می باشد. این گیاه هزاران سال توسط سرخپوستان استفاده شده است. در مطالعات انجام شده نشان داده اند "براهمی پیر مغزی را به عقب می اندازد و به بازسازی بافت های عصبی و همچنین ایجاد اثرات ضد استرس، تقویت حافظه کمک می کند و مصرف طولانی مدت باکوئید ها نشان دهنده پیشرفت سلامت مغز است."

از
4
رای