کریسمس چه روزی است [به تاریخ ایران] ؛ آیین و تاریخچه کریسمس

کریسمس چه روزی است [به تاریخ ایران] ؛ آیین و تاریخچه کریسمس آیا می دانید کریسمس به تاریخ ایران چه روزی است؟ آیا از تاریخچه بابانوئل و آیین های کریسمس چیزی می دانید، اگر نه، می توانید در این پست سلام دنیا پاسخ این سوالات را بیاموزید.

کریسمس یک مناسبت فرهنگی، مذهبی و تاریخی است که هر ساله در 25 دسامبر جشن گرفته می شود. مردم کشورهای مختلف در سرتاسر جهان بیش از دو هزار سال است که با آداب و رسوم و سنت های گوناگون این روز را جشن می گیرند. پیروان دین مسیحیت در این تاریخ که معادل با روز تولد حضرت عیسی (ع) است، جشن برپا کرده، درخت کریسمس تزئین کرده و به یکدیگر هدیه می دهند. اما کریسمس 2021 به تاریخ ایران چه روزی است؟ تاریخچه کریسمس به چه زمانی باز می گردد؟ بابانوئل چگونه ابداع شد؟ اگر می خواهید پاسخ این سوالات را بدانید، به خواندن این مقاله از وبسایت سلام دنیا ادامه دهید. 

کریسمس چه روزی است (کریسمس به تاریخ ایران)

به تاریخ ایرانی، جشن کریسمس در 4 دی ماده برگزار می شود و شب کریسمس (Christmas Eve)  شب قبل از کریسمس یعنی 24 دسامبر خواهد بود. این روز به میلاد حضرت عیسی (ع) اشاره می کند و در سرتاسر جهان با آداب و رسوم مختلف جشن برپا می شود.


حتما بخوانید: پیام تبریک کریسمس عاشقانه


کریسمس 2021 به تاریخ ایران چه روزی است؟ (روز کریسمس در سال 99 شمسی)

  • تاریخ دقیق جشن کریسمس 2021 در تقویم شمسی: جمعه 5 دی ماه سال 1399 (1399/10/05)
  • تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم میلادی: جمعه 25 دسامبر 2020 (Friday, December 25 2020 | 2020/12/25)

کریسمس به تاریخ ایران

کریسمس چگونه آغاز شد؟ (مبدا پیدایش و تاریخچه جشن کریسمس)

از زمان های بسیار دور، آغاز زمستان با به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) در تاریک ترین روزهای زمستان جشن گرفته می شد؛ زیرا تولد این پیامبر در شب های طولانی زمستان مثل نور امیدی برای به انتظار نشستن روزهای طولانی تر بوده است. در کشورهای مختلف به شیوه ای متفاوت شروع فصل زمستان جشن گرفته می شد. به عنوان مثال، در اسکاندیناوی، 21 دسامبر یعنی شروع فصل زمستان جشن گرفته می شد. در این روز پدران و پسران جهت به رسمیت شناختن بازگشت مجدد خورشید، کنده ای درخت با خود به خانه آورده و آن را روشن می کردند. خاموش شدن این کنده حدود 12 روز طول می کشید و مردم باور داشتند که ایجاد هر جرقه در چوب نشان دهنده تولد گوساله ای جدید در این سال خواهد بود. پایان دسامبر زمان مناسبی برای جشن گرفتن در سرتاسر اروپا بود. به این ترتیب روز کریسمس در کشورهای مختلف جشن گرفته می شد.

مبدا پیدایش جشن کریسمس


حتما بخوانید: تاریخچه درخت کریسمس


آیا روز کریسمس واقعا روز تولد حضرت عیسی است؟

در ابتدای سال های مسیحیت، عید پاک تعطیلی اصلی سال محسوب می شد و تولد حضرت عیسی (ع) جشن گرفته نمی شد. در قرن چهارم، مقامات کلیسا تصمیم گرفتند که تولد حضرت عیسی را به عنوان تعطیلات در نظر بگیرند. متاسفانه روز تولد حضرت عیسی (ع) در کتاب مقدس ذکر نشده است. اگرچه برخی از شواهد نشان می دهد که حضرت عیسی (ع) در فصل بهار متولد شده است، اما پاپ ژولیوس اول 25 دسامبر را به عنوان روز تولد حضرت عیسی (ع) برگزید و به این ترتیب کریسمس در روز 25 دسامبر برگزار می شود.

آیا روز کریسمس واقعا روز تولد حضرت عیسی است؟

آیین های مهم جشن کریسمس (آداب و رسوم کریسمس)

احتمالا با شنیدن نام کریسمس، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد، درخت سرو است. در تمام جهان، درخت سرو نماد مهمی برای کریسمس محسوب می شود. در فرهنگ قدیمی ایران نیز این درخت، نماد جاودانگی است و مقدس در نظر گرفته می شود. شاید جالب باشد که بدانید هر ساله حدود 30 الی 35 میلیون درخت کریسمس واقعی تنها در ایالات متحده به فروش می رسد و معمولا این درختان 15 سال قبل از فروش پرورش داده می شوند.


حتما بخوانید: ایده های تزیین درخت کریسمس در خانه


در ایام کریسمس، درخت سرو به شکل های زیبا با لامپ و روبان و شکلات تزئین شده و جلوه ای زیبا به خانه می دهد. در خصوص آیین های کریسمس باید گفت که این رسوم در هر کشوری متفاوت است و هر کشوری آداب و سنت مخصوص به خود را دارد. با این حال، از مشترکات این مراسم در کشورهای مختلف رفتن به کلیسا برای جشن گرفتن میلاد حضرت عیسی (ع) و تزئین و چراغانی یک درخت کاج در خانه است. همچنین مسیحیان در این شب به خیابان ها رفته و دسته به دسته سرودهای پرستشی و شکرگذاری اجرا می کنند.

چه کسی بابانوئل را ابداع کرد؟ (تاریخچه بابانوئل)

یکی دیگر از نکات جالب در خصوص کریسمس، بابا نوئل یا Santa Claus است. افسانه بابانوئل یا Santa Claus به یک راهب به نام سنت نیکلاس (St. Nicolas) باز می گردد. سنت نیکلاس در حدود 280 سال پس از میلاد مسیح در ترکیه امروزی متولد شد. سنت نیکلاس تمام ثروت خود را صرف کمک به نیازمندان می کرد و به روستاهای دور سفر می کرد تا به فقیران و نیازمندان کمک کند.

به همین دلیل به محافظ کودکان و ملوانان شهرت پیدا کرد. سنت نیکلاس در اواخر قرن هیجدهم به فرهنگ عام مردم آمریکا راه پیدا کرد و زمانی بود که یک خانواده هلندی برای گرامیداشت سالگرد درگذشت سنت نیکلاس به دور هم جمع شده بودند. در سال 1822، یک کشیش کلیسای اسقفی به نام کلمنت کلارک مور یک شعر به نام «دیدار با سنت نیکلاس» نوشت. این شعر با جمله «شب قبل از کریسمس بود» آغاز شده و بابا نوئل را فردی شاد توصیف می کند که با گوزن های قطبی خود از خانه ای به خانه دیگر رفته و به بچه ها هدیه می دهد.

همچنین ما بابانوئل را فردی با لباس سفید و قرمز می شناسیم که این پوشش برای بابانول نیز از یک عکس بابانوئل در سال 1881 به وجود آمده است. یک کارتونیست سیاسی به نام توماس نست شعر مور را به تصویر کشیده و ظاهر بابانوئل را به شکلی که ما امروز می بینیم، به تصویر کشیده است. از این زمان به بعد، بابانوئل به وجود آمده و هر ساله در جشن کریسمس افراد لباس بابانوئل به تن کرده و به بچه ها هدیه می دهند.

بابانوئل واقعی است یا نه

سخن آخر

در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم تا در خصوص کریسمس 2021 به تاریخ ایران چه روزی است، آیا بابانوئل واقعی است یا نه؟؛ صحبت کرده و حقایق جالبی را در مورد این جشن مطرح کنیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. آیا نکات و حقایق جالبی در مورد جشن کریسمس می دانید که با ما به اشتراک بگذارید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش نظرات زیر بنویسید.


مقالات مرتبط:

هالووین چیست و چه فلسفه ای دارد؛ بررسی کامل جشن هالووین

مدل و تصاویر درخت کریسمس ساده، شیک و لاکچری

23 ایده تزیین درخت کریسمس با وسایل دور ریختنی و ساده

از
7
رای