تفاوت تخم مرغ سفید و تخم مرغ قهوه ای و کدام بهتر و سالم تر است

تفاوت تخم مرغ سفید و تخم مرغ قهوه ای و کدام بهتر و سالم تر است تفاوت تخم مرغ سفید و تخم مرغ قهوه ای؛ آیا تخم مرغ قهوه ای سالم تر از تخم مرغ سفید است ؛ عوامل موثر بر طعم و گرانی تخم مرغ قهوه ای و روش تشخیص تخم مرغ تازه در سلام دنیا بخوانید.

آیا هنگام خرید تخم مرغ تردید دارید؟ آیا تخم مرغ های قهوه ای را بیشتر با این فرض که سالم تر هستند انتخاب می کنید؟ یا تخم مرغ های سفید را انتخاب می کنید. زیرا این همان چیزی است که همیشه خورده اید؟ بین تخم مرغ سفید با تخم مرغ قهوه ای، مطمئناً تفاوتی در رنگ پوسته تخم مرغ و گاهی اوقات در قیمت وجود دارد، اما آیا این تفاوت ها فقط به اندازه پوسته است؟ در این مطلب از سلام دنیا درباره تمام جزئیات و حقایقی خرید تخم مرغ سفید و قهوه ای ، عوامل موثر بر طعم و گرانی تخم مرغ قهوه ای صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تفاوت تخم مرغ سفید و تخم مرغ قهوه ای

مردم تمایل دارند تخم مرغ قهوه ای را انتخاب کنند، با این فرض که تخم مرغ قهوه ای مانند نان قهوه ای، برنج قهوه ای یا پاستا قهوه ای سالم تر است. با این حال، این در مورد تخم مرغ صادق نیست. USDA بیان می کند که رنگ تخم ها به نژاد و ژنتیک مرغ ها بستگی دارد.

به عنوان مثال، نژادهای مرغی مانند لگرن و کورنیش تخم‌های سفید می‌گذارند، در حالی که پلیموت راک،  رود آیلند قرمز  و نیو همپشایر تخم‌هایی با پوسته قهوه‌ای می‌گذارند. تعداد کمی از نژادهای مرغ مانند اراکانا، Lushi، Dongxiang و امرکانا تخم‌های سبز آبی یا آبی می‌گذارند.تفاوت در رنگ پوسته تخم مرغ به دلیل رنگدانه های تولید شده توسط آن نژاد خاص است.

 • پوسته تخم مرغ قهوه ای حاوی رنگدانه پروتوپورفیرین IX است.
 • پوسته تخم مرغ آبی حاوی رنگدانه بیلیوردین است.

حتما بخوانید: خواص و مضرات تخم مرغ برای سلامتی


گاهی اوقات، رنگ تخم مرغ ممکن است در همان نژاد نیز بر اساس تسلط ژنتیکی آنها متفاوت باشد. به غیر از نژاد و ژنتیک، عوامل دیگری مانند رژیم غذایی، محیط، سطح استرس و سن مرغ نیز ممکن است بر رنگ پوسته تأثیر بگذارد. در حالی که این عوامل ممکن است رنگ روشن یا تیره تخم‌ها را تغییر دهند، اما واقعاً رنگ تخم‌مرغ را تغییر نمی‌دهند. 

تفاوت تخم مرغ سفید و تخم مرغ قهوه ای

آیا تخم مرغ قهوه ای سالم تر از تخم مرغ سفید است؟

اغلب، مردم تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای را انتخاب می‌کنند و معتقدند که تخم‌مرغ قهوه‌ای طبیعی‌تر و سالم‌تر از تخم‌مرغ سفید است. با این حال، این واقعا درست نیست. همه تخم مرغ ها صرف نظر از رنگ پوسته تخم مرغ، تغذیه مشابهی برای شما فراهم می کنند. تحقیقات بیان می کند که ترکیب یا کیفیت تخم مرغ تحت تأثیر رنگ پوسته قرار نمی گیرد. تفاوت رنگ فقط به دلیل تفاوت رنگدانه در پوسته است و نه ارزش غذایی. هر دو تخم مرغ قهوه ای و سفید حاوی پروتئین با کیفیت بالا، ویتامین های حیاتی و مواد معدنی هستند.

با این حال، چند عامل دیگر مانند محیط مرغ و خوراک آن وجود دارد که ممکن است بر محتوای غذایی تخم‌مرغ تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، مرغ‌هایی که به اندازه کافی نور خورشید دارند، تخم‌هایی با مقدار ویتامین D بالاتری نسبت به تخم مرغ‌هایی که به‌طور معمول در قفس‌ها و قفس‌ها پرورش می‌دهند، تولید می‌کنند. همچنین، جوجه هایی که با رژیم غذایی غنی شده با اسیدهای چرب امگا 3 یا ویتامین D تغذیه می شوند، به ترتیب تخم مرغ هایی با سطوح بالاتری از این مواد مغذی تولید می کنند.

آیا تخم مرغ قهوه ای سالم تر از تخم مرغ سفید است؟

عوامل موثر در طعم و اندازه تخم مرغ

بیایید ببینیم که آیا طعم و اندازه تخم مرغ های قهوه ای و سفید متفاوت است یا خیر. در حالی که برخی افراد ممکن است بر این باور باشند که تخم مرغ قهوه ای طعم بهتری نسبت به تخم مرغ سفید دارد، اما این فقط یک موضوع ترجیحی شخصی است. درست مانند محتوای غذایی، رنگ پوسته تخم مرغ واقعاً طعم تخم مرغ را تعیین نمی کند. با این حال، عوامل دیگری مانند نوع خوراک، نژاد مرغ، روش پخت و تازگی ممکن است بر طعم تخم‌ها تأثیر بگذارد.


حتما بخوانید: خواص و مضرات زرده تخم مرغ خام و آب پز


اکثر جوجه هایی که در خانه پرورش می یابند، تخم مرغ های قهوه ای می گذارند و طعم آنها کمی غنی تر است یا به دلیل خوراکشان زرده پر رنگ تری دارند. این ممکن است باعث شود برخی افراد فکر کنند که تخم مرغ قهوه ای طعم بهتری نسبت به تخم مرغ سفید دارد.

تخم‌مرغ‌ها وقتی طولانی‌تر نگهداری می‌شوند، بوی بدی پیدا می‌کنند، مخصوصاً در دماهای بالا. تخم‌مرغ‌هایی که تازه از حیاط  جمع‌آوری می‌شوند، زمان پردازش و ارسال اضافی را طی نمی‌کنند و از این رو تازه‌تر و خوشمزه‌تر از سوپرمارکت‌های معمولی به نظر می‌رسند.

گاهی اوقات، نحوه پختن تخم مرغ نیز ممکن است بر طعم آن تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که تخم مرغ هایی که با غذای معمولی تغذیه می شوند در مقایسه با مرغ هایی که با غذای غنی شده با روغن ماهی تغذیه می شوند، طعم یکسانی را در زمان همزدن دارند، اما نه زمانی که آب پز می شوند.

بنابراین، در حالی که عوامل مختلفی ممکن است بر طعم تخم مرغ تأثیر بگذارد، رنگ پوسته یکی از آنها نیست. با این حال، وقتی صحبت از اندازه به میان می‌آید، تحقیقات نشان می‌دهد که تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای سنگین‌تر از تخم‌مرغ‌های سفید هستند و پوسته‌های بیشتری دارند، سفیده تخم‌مرغ بیشتری دارند و زرده کمتری دارند. بنابراین در نهایت مطابق ترجیح شخصی شماست.

عوامل موثر در طعم و اندازه تخم مرغ

علت گرانی تخم مرغ قهوه ای

در اغلب موارد، تخم مرغ های قهوه ای قیمت بیشتری نسبت به تخم مرغ های سفید دارند، حتی اگر از همه جنبه ها به جز رنگ یکسان هستند. این ممکن است اغلب افراد را به این باور برساند که تخم مرغ های قهوه ای از نظر کیفیت یا تغذیه بهتر از تخم مرغ های سفید هستند. با این حال، تفاوت در این واقعیت نهفته است که جوجه‌هایی که تخم‌های قهوه‌ای می‌گذارند اندازه بدنشان بزرگ‌تر است و به غذای بیشتری نیاز دارند، که به معنای هزینه بالاتر تخم‌های قهوه‌ای در قفسه‌های فروشگاه است. همچنین، برخی از انواع خاصی از تخم‌مرغ‌ها، مانند تخم‌مرغ ارگانیک یا آزاد که اغلب قهوه‌ای رنگ هستند، قیمت بالاتری نیز دارند. این ممکن است باعث شود هنگام انتخاب نوع تخم مرغی که می خواهید از ملاحظات دیگری آگاه شوید.

به‌جای رنگ، که واقعاً تفاوتی در ارزش غذایی تخم‌مرغ‌ها ایجاد نمی‌کند، مطمئناً عوامل دیگری وجود دارد که ممکن است به شما در انتخاب تخم‌مرغ بهتر کمک کند. می توانید به دنبال برچسب تخم مرغ بگردید که آنها را تأیید می کند

 • ارگانیک: تخم مرغ های تغذیه شده با غلات و رژیم غذایی بدون آفت کش
 • غنی شده با امگا 3: تخم مرغ هایی که از دانه های کتان و روغن ماهی تغذیه می شوند تا محتوای اسید چرب امگا 3 را افزایش دهند.
 • ویتامین غنی شده: تخم مرغ های تغذیه شده با رژیم غذایی غنی از ویتامین.
 • آزاد: تخم مرغ هایی که آزادانه در اطراف پرسه می زنند و هر طور که دوست دارند تغذیه می کنند.
 • بدون قفس: تخم مرغ ها در داخل خانه نگهداری می شوند، اما نه در قفس.
 • بدون آنتی بیوتیک: تخم مرغ مرغی که با هیچ آنتی بیوتیکی درمان نشده است

حتما بخوانید: طرز تهیه 20 غذای سالم با تخم مرغ برای کودکان


این تخم مرغ ها گزینه بهتری نسبت به تخم مرغ های معمولی هستند که از مرغ های پرورش یافته معمولی تهیه می شوند.

علت گرانی تخم مرغ قهوه ای

سوالات متداول

آیا می توانم تخم مرغ قهوه ای را جایگزین تخم مرغ سفید کنم؟

بله. تخم مرغ های قهوه ای و سفید از نظر تغذیه ای مشابه هستند. آنها همچنین قوام زرده مشابهی دارند و از نظر طعم تفاوتی ندارند.

چرا تخم مرغ سفید در بریتانیا وجود ندارد؟

یافتن تخم مرغ سفید در انگلستان دشوار است زیرا اکثر نژادهای مرغ بریتانیایی تخم مرغ قهوه ای تولید می کنند. تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای از نظر تاریخی ترجیح داده می‌شدند زیرا سالم‌تر از تخم‌مرغ‌های سفیدشان در نظر گرفته می‌شدند.

آیا تخم مرغ باید در یخچال بماند؟

بله تخم‌مرغ‌های تازه باید در یخچال نگهداری شوند تا از رشد باکتری‌های سالمونلا جلوگیری شود یا احتمال عفونت غذایی کاهش یابد.

آیا تخم مرغ سفید کلسترول بیشتری نسبت به تخم مرغ قهوه ای دارد؟

خیر. هر دو تخم مرغ دارای ارزش غذایی مشابهی هستند و تفاوت قابل توجهی در میزان کلسترول آنها ندارند.

آیا می توانم هر روز تخم مرغ بخورم؟

بله، شما می توانید با خیال راحت 1-2 تخم مرغ در روز مصرف کنید. تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین است و به تقویت رشد عضلات کمک می کند.

آیا تخم مرغ قهوه ای برای مو مفید است؟

بله. شواهد نشان می دهد که مواد مغذی موجود در تخم مرغ، از جمله تخم مرغ قهوه ای، ممکن است به تقویت پوست سر و موی سالم کمک کند. اینها شامل پروتئین ها، ویتامین ها و سایر ترکیبات مفید است.

آیا تخم مرغ ها باید شناور شوند یا غرق شوند؟ (روش تشخیص تخم مرغ تازه)

به طور کلی، یک تخم مرغ تازه غرق می شود، در حالی که یک تخم مرغ قدیمی شناور است. با افزایش سن تخم‌ها، حفره‌های کوچک هوای آن‌ها با آزاد شدن آب و جایگزینی با هوا منبسط می‌شود و باعث شناور شدن آنها می‌شود.

کدام تخم مرغ برای پخت بهتر است؟

از هر کدام می توان برای پخت استفاده کرد. آنها از نظر تغذیه مشابه هستند و خواص مشابهی دارند.

کدام تخم مرغ برای پخت بهتر است؟

نکته های کلیدی

 • رنگ پوسته تخم مرغ به نژاد و ژنتیک مرغ بستگی دارد.
 • عوامل محیطی، رژیم غذایی، استرس و سن نیز ممکن است بر رنگ تخم مرغ تأثیر بگذارد.
 • کیفیت، تغذیه و ترکیب تخم مرغ تحت تأثیر رنگ پوسته تخم مرغ قرار نمی گیرد.
سخن آخر

تخم مرغ بسته به نژاد و ژنتیک مرغ در رنگ های مختلفی وجود دارد - قهوه ای، سفید، سبز آبی. برخلاف نان قهوه‌ای، برنج قهوه‌ای یا ماکارونی قهوه‌ای، وقتی صحبت از تخم‌مرغ سفید در مقابل تخم‌مرغ قهوه‌ای به میان می‌آید، هیچ مزیت دیگری برای سلامتی یا تفاوت‌های تغذیه‌ای وجود ندارد. تخم مرغ قهوه ای نه سالم تر و نه خوشمزه تر از تخم مرغ سفید است. عواملی که در تغذیه و طعم تخم مرغ تفاوت ایجاد می کنند، در درجه اول شامل رژیم غذایی مرغ و شرایط محیطی است. دفعه بعد، می خواهید تخم مرغ تهیه کنید، یا تخم مرغ هایی را که تازه از مزرعه جمع آوری شده اند تهیه کنید یا تخم مرغ های ارگانیک، غنی شده با مواد مغذی، یا تخم مرغ های آزاد را انتخاب کنید. برای حل کردن آن برای شما، وقتی نوبت به تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای می‌رسد، تفاوت‌ها فقط در مورد رنگ پوسته است.


مقالات مرتبط:

رژیم تخم مرغ چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

فواید شگفت انگیز تخم مرغ برای کودک و بهترین زمان شروع خوردن آناز
2
رای