خواص و مضرات زرده تخم مرغ خام و آب پز برای مو، پوست و سلامتی

خواص و مضرات زرده تخم مرغ خام و آب پز برای مو، پوست و سلامتی زرده تخم مرغ برای چی خوبه؛ با فواید، خواص و مضرات زرده تخمه مرغ خام و آب پز برای رحم، تخمدان، نوزاد، کودکان، اسپرم، پوست و مو، بدنسازی، مضرات آن برای کبد در سلام دنیا بخوانید.

هرگز از زرده تخم مرغ به عنوان یک ماده اضافی و مضر یاد نکنید، مطمئن باشید خواصی که در زرده تخم مرغ وجود دارد می تواند به حالات و رفتار شما را تغییر دهد، در این مطلب از سلام دنیا درباره فواید و مضرات زرده تخم مرغ، خواص زرده تخم مرغ خام با شیر، خواص زرده تخم مرغ خام برای رحم ، تخمدان، نوزادان، کودکان، اسپرم مردان، خواص زرده تخمه مرغ برای مو، خواص زرده تخم مرغ خام برای پوست، خواص زرده تخم مرغ در بدنسازی، خواص مضرات زرده تخم مرغ آب پز و مضرات زرده تخم مرغ برای کبد صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فواید و مضرات زرده تخم مرغ

صحبت از خواص تخم مرغ که به میان می آید بیشتر سفیده تخم مرغ حائز اهمیت می باشد اما باید بدانید که زرده تخم مرغ نیز خواصی دارد که بسیار اهمیت دارد، در اینجا هم خواص و هم مضرات زرده تخم مرغ را عنوان خواهیم کرد؛ زرده تخم مرغ علاوه بر پروتئین حاوی کلسترول می باشد، آهن و ویتامین ب12 بالایی و خونساز می باشد، البته ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی نیز دارد که در مصرف آن نباید زیاده روی کرد،  بعلت کلسترول بالای موجود در زرده تخم مرغ این ماده برای افرادی با چربی و کلسترول بالا ممنوع می باشد، حتی کسانی که غلظت خون دارند در مصرف آن حد تعادل را رعایت کنند. کسانی که دیابت دارند، وزن بالا و کبد چرب دارند در مصرف آن صرفه جویی کنند و برخی افراد نیز  که به تخم مرغ حساسیت دارند نیز مصرف تخم مرغ را باید قطع کنند.


حتما بخوانید: خواص و مضرات تخم مرغ برای سلامتی


خواص زرده تخم مرغ خام با شیر

اغلب ورزشکاران از ترکیب تخم مرغ خام و شیر استفاده می کنند، که البته در مصرف آن باید احتیاط کنند، زیرا احتمال وجود بیماری در تخم مرغ خام می باشد. پس قبل از هر چیز از سلامت هر دوی مواد اطمینان پیدا کنید.

خواص زرده تخم مرغ خام برای رحم 

زرده تخم مرغ می تواند رحم را تقویت کند، افرادی که نطفه ضعیفی دارند اگر یک ماه به صورت ناشتا زرده نیمه پخته تخم مرغ را با عسل ترکیب کنند مداوا خواهند شد.

خواص زرده تخم مرغ خام برای تخمدان

مدتی بود که مصرف زیاد تخم مرغ باعث بروز سرطان تخمدان می شود، اما هیچ مدرکی بر این باور صحه نگذاشت، بهر حال مصرف زیاد هر ماده ایی از خود عوارضی برجای خواهد گذاشت.

خواص زرده تخم مرغ برای مو

احتمالا نام شامپو تخم مرغی بگوشتان خورده ، این شامپوها رنگشان هم درست مثل زرده تخم مرغ زرد می باشند و از خواص زرده تخم مرغ بهره گرفته اند، حال علتش چیست؟ 

زرده تخم مرغ هم به صورت خوراکی و هم ماسک برای موها مفید می باشد و مملو از ویتامین هایی است که برای تقویت مو مفید می باشند. اشخاصی که موهای خشک دارند از زرده تخم مرغ بعنوان مرطوب کننده مو و کسانی که ریزش مو دارند بعنوان یک محرک برای رشد و تقویت مو می توانند استفاده کنند. زرده تخم مرغ می تواند مو را شاداب و ریشه اش را قوی کند.

خواص زرده تخم مرغ برای مو

خواص زرده تخم مرغ برای نوزاد

مصرف هرگونه ماده غذایی برای نوزادان تا قبل از پایان 6 ماهگی ممنوع می باشد، اما با شروع هشت ماهگی می توانند زرده تخم مرغ را به همراه غذایشان استفاده کنند، برای شروع می توان یک روز در میان یک عدد و یا هر روز نیمی از زرده تخم مرغ را با کره آغشته کرد و با نوزاد داد، به گفته پزشکان تخم مرغ پس از شیر مادر بیشترین میزان پروتئین را دارد و برای رشد مغز و دیگر اندام های نوزاد مفید می باشد.

خواص زرده تخم مرغ خام برای کودکان

خوردن تخم مرغ خام برای کودکان ممنوع می باشد زیرا احتمال وجود بیماری در تخم مرغ خام می باشد که با پختن از بین می رود، به گفته آکادمی پزشکی اطفال آمریکا:” به فرزند خود اجازه ندهید که تخم مرغ خام و یا نیمه پخته شده و یا محصولاتی که حاوی تخم های خام هستند را بخورند.” اما مصرف تخم مرغ و زرده پخته شده در حد تعادل مجاز می باشد. بهتر است کودکان تخم مرغ پخته مصرف کنند تا ویتامین ب ، امگا3 و پروتئین بدنشان تامین شود ، تخم مرغ هوش کودک را تقویت می کند و در سلامت و رشد استخوان هایش موثر می باشد.


حتما بخوانید: چگونه هوش بچه را زیاد کنیم


خواص زرده تخم مرغ خام برای اسپرم

آقایان برای تامین اسپرم خود به سلنیوم احتیاج دارند، 10 درصد از سلنیوم روزانه مردان در زرده تخم مرغ یافت می شود، آنها با خوردن تخم مرغ اسپرم خود را افزایش و کیفیت آن را بالا می برند.

خواص زرده تخم مرغ خام برای پوست

ماسک زرده تخم مرغ و عسل به دلیل داشتن چربی و رطوبت بالا می تواند یک ماسک فوق العاده برای پوست خشک شما باشد، این ترکیب بخاطر مواد مغذی که دارد پوست صورت شما را نرم و لطیف می کند،  آکنه ها، تیرگی ها و خشکی گوست را از بین می برد و دارویی ارزان قیمت برای مشکلات پوستی شما خواهد بود.

خواص زرده تخم مرغ در بدنسازی

یکه زرده تخم مرغ برای کسانی که ورزش می کنند مضر است اصلا درست نیست، کسانی که از هردو ماده ( زرده و سفیده تخم مرغ) تغذیه کرده اند نیز درست برابر با کسانی که فقط سفیده آن را مصرف کردند پروتئین دریافت کرده اند، مصرف زرده تخم مرغ 40 درصد بیشتر به عضله سازی ورزشکاران کمک کرده و مواد مغذی دارد که سفیده آن ندارد.

خواص زرده تخم مرغ آب پز

علاوه بر خواصی که از تخم مرغ پیشتر عنوان کردیم ، تخم مرغ آب پز طبعی گرم دارد و یک غذای پرانرژی و زود هضم نامیده می شود، مدل پخت آبپز برای کودکان بسیار مفید است و به رشد آنها کمک می کند.

خواص زرده تخم مرغ آب پز

مضرات زرده تخم مرغ آب پز

در کنار تمام خواص مفیدی که تخم مرغ آبپز دارد مصرف بیش از حد آن عوارضی در پی خواهد داشت که باید مراقب بود، زرده تخم مرغ دارای کلسترول می باشد و اگر بیش از اندازه میل شود کلسترول بد خون بالا می رود.


حتما بخوانید: کلسترول خون چیست؟


  • تخم مرغ آب پز سفت شده غلظت خون را بالا می برد پس در نتیجه این مدل شیوه پخت برای افراد با غلظت خون بالا ضرر دارد.
  • افرادی که دارای کبد چرب هستند بهتر است مصرف تخم مرغ خود را بعلت کلسترول بالایش محدود کنند. 
  • حرارت تخم مرغ را تبدیل به یک ماده حساسیت زا می کند، افرادی که به این گونه خوردن تخم مرغ به شیوه آب پز و یا نیمرو حساسیت دارند می توانند به صورت خام از خاصیت آن بهره ببرند.
  • باکتری سالمونلا یک نوع باکتری موجود در تخم مرغ می باشد که موجب ایجاد عفونت در بدن می شود پس هرگز از تخم مرغ آلوده برای تغذیه استفاده نکنید.

مضرات زرده تخم مرغ

مضرات زرده تخم مرغ برای کبد

اگر کبدی چرب دارید مصرف زرده تخم مرغ را محدود کنید زیرا کلسترول موجود در این ماده برای اینگونه افراد مضر می باشد، کبد بدن هر روز کلسترول زیادی تولید میکند که با خوردن تخم مرغ این میزان افزایش پیدا می کند . اما دیگر افراد از تخم مرغ به خاطر وجود کولین می توانند بهره ببرند زیرا این ماده برای کبد مفید می باشد.

سخن آخر

برای انتخاب یک تخم مرغ با زرده مناسب بهتر است تخم مرغ هایی را انتخاب کنید که زرده آنها گرد و پوسته ضخیمی دارند و همینطور از رنگ نارنجی برخوردار می باشند.


مقالات مرتبط:

علائم کبد چرب در زنان و مردان

طرز تهیه ماسک سفیده تخم مرغ برای انواع پوست
 

از
11
رای