اتفاقات مهم حاملگی در هفته سی و چهارم بارداری

اتفاقات مهم حاملگی در هفته سی و چهارم بارداری اندازه جنین در هفته سی و چهارم بارداری، به اندازه کدو گردویی است. هفته 34 بارداری، معادل 7 ماه و 2 هفته بارداری می باشد. تاری دید، خستگی از علائم هفته سی و چهارم بارداری

کودک صدای شما را شنیده و به سخنان شما گوش می دهد. کودک هم چنین از آواز خواندن شما لذت می برد پس برای او آواز بخوانید. به گفته برخی کارشناسان کودک پس از تولد آهنگی که مادر در دوران بارداری خوانده را تشخیص داده و با آن آرام می شود.

اندازه جنین در هفته سی و چهارم بارداری

کودک در هفته 34 بارداری به اندازه کدو گردویی است با طول 45 سانتی متر و وزن 2.130 کیلوگرم

اندازه جنین در هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم ماه چندم بارداری است؟

هفته 34 بارداری معادل 7 ماه و 2 هفته بارداری است. فقط 6 هفته تا زایمان مانده است.

علائم هفته سی و چهارم بارداری

این علائم خاص هفته 34 بارداری بوده و به قرار زیر است:

1. تاری دید به دلیل هورمون ها

تاری دید به دلیل هورمون ها، افزایش مایع بدن و کم خوابی می باشد. گاهی اوقات تاری دید عادی است اما اگر تاری دید همراه با ورم, سردرد و افزایش سریع وزن باشد ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد و باید با ماما صحبت کنید. 

تاری دید از علائم هفته سی و چهارم بارداری

2. خستگی 

خستگی به دلیل افزایش وزن, چه دوقلو باردار باشید و چه یک قلو.

3. یبوست

با پیاده روی, خوردن غذاهای غنی از فیبر, و نوشیدن آب کافی به کاهش یبوست کمک کنید.

4. هموروئید

به دلیل یبوست و فشار کودک بر مقعد، دچار هموروئید یا بواسیر می شوید. برای کاهش هموروئید باید یبوست را درمان کرده و حالت نشستن و بلند شدن خود را تغییر دهید. 

5. ورم پا و زانو

نشسته و پای خود را دراز کنید تا ورم کمتر شود.

ورم پاها از علائم هفته 34 بارداری

6. فشار شکمی

با نزدیک شدن به روز زایمان و پایین آمدن کودک, ممکن است فشار بر لگن و میزان ادرار کردن بیشتر  شود. 

7. انقباضات برکستون هیکس

این انقباضات در هفته 34 بارداری طبیعی است. بدن شما برای زایمان آماده می شود. اما در هفته 34 درد لگنی ممکن است نشانه یک مشکل باشد. انقباضات مکرر که بعد از یک ساعت خوب نشده باشد, خونریزی واژن, و درد پایین کمر همگی نشانه های زایمان زودرس هستند. در صورت بروز هر کدام از این علائم با ماما تماس بگیرید.

شکم در هفته سی و چهارم بارداری

شکم پایین آمده زیرا کودک پایین آمده و وارد لگن شده است. تنفس راحت تر شده زیرا ریه ها فضای بیشتری دارند. البته بعضی از کودکان تا روز زایمان پایین نمی آیند. با پایین آمدن کودک فشار بر مثانه و ادرار بیشتر می شود.

شکم در هفته 34 بارداری حدود 81 تا 91 سانتی متر است؛ از بالای رحم تا استخوان شرمگاهی. اگر این اندازه کمی بیشتر یا کمتر باشد به این معنی است که کودک کمی بزرگتر یا کوچکتر از میزان متوسط بوده و یا در پهلوهاست و یا میزان مایع آمنیوتیک غیر عادی است. در چنین مواردی دکتر سونوگرافی انجام داده تا به دلیل این مشکل پی ببرد.

یک واقعیت، بین هفته 34 تا 36 میزان مایع امنیوتیک بالاست و فکر می کنید که شکمتان بعد از این مرحله بزرگتر نمی شود. دلیل این است که مایع کاهش یافته و کودک به رشد خود ادامه داده و فضای بیشتری برای حرکت دارد. کودک راحت تر است و حرکت ها در این مرحله کمی متفاوت هستند.

چک کردن کودک با شمارش تعداد لگدها. تایمر را تنظیم کرده و مدت زمان 10 لگد را مشخص کنید که ممکن است حدود یک ساعت یا کمتر باشد. روزهای دیگر نیز همین کار را انجام داده و بررسی کنید که مدت زمان لگد زدن یکسان باشد. در صورت هر گونه تغییر به دکتر اطلاع دهید. اگر دوقلو باردار باشید دل نگرانی بیشتری دارید. دل نگرانی به دلیل تولد نوزاد است. برای زنان دوقلو باردار, بارداری حدود 35 تا 37 هفته طول می کشد.

شکم در هفته سی و چهارم بارداری

سونوگرافی هفته سی و چهارم بارداری

از این زمان به بعد هر دو هفته یکبار باید به ماما مراجعه کنید. و حتی در صورت تشخیص پزشک ممکن است نیاز به پروفایل بیوفیزیکی داشته باشید که ترکیبی است از سونوگرافی هفته 34 بارداری و تست بدون استرس که میزان ضربان قلب کودک را در یک بازه زمانی بررسی می کند. این دو تست نشان می دهند که کودک رشد خوبی داشته و در شرایط استرس نیست.

از هفته 36 به بعد باید ماما هر هفته شما را ویزیت کند. تست استرپ گروه B در هفته 36 انجام می شود که در 10 تا 30 درصد از خانم های باردار تست باکتری مثبت بوده که اگر هنگام زایمان به کودک منتقل شود مضر خواهد بود. در این صورت باید هنگام زایمان آنتی بیوتیک مصرف کنید.

فهرست فعالیت های هفته 34 بارداری 

1. زمان بندی ویزیت هفته 36

2. ماساژ پیش از زایمان

3. متن تشکر از دوستان برای حضور هنگام تولد کودک

از
0
رای