محلول استیل سیستئین؛ موارد استفاده، روش مصرف و عوارض جانبی آن

محلول استیل سیستئین؛ موارد استفاده، روش مصرف و عوارض جانبی آن از محلول استیل سیستئین برای درمان بیماری های ریوی خاص مثل ذات الریه، برونشیت و همچنین جلوگیری از آسیب کبدی ناشی از مصرف بیش از حد استامینوفن استفاده می شود. تهوع و استفراغ از عوارض آن است

موارد مصرف استیل سیستئین

استیل سیستئین هنگام استنشاق از دهان، به مخاط رقیق و شل شده در مجاری هوایی به دلیل برخی بیماری های ریوی خاص (مانند: آمفیزم، برونشیت، فیبروز سیستیک، ذات الریه) کمک می کند. این اثر به شما کمک می کند مخاط را از ریه های خود پاک کنید تا بتوانید راحت تر نفس بکشید. استیل سیستئین برای جلوگیری از آسیب کبدی ناشی از مصرف بیش از حد استامینوفن، از طریق دهان مصرف می گردد.

نحوه استفاده از محلول استیل سیستئین 100 میلی گرم / میلی لیتر (10%)

 • اگر از این دارو برای درمان بیماری ریه استفاده می کنید، مطابق دستور پزشک، این دارو را از طریق دهان استنشاق کنید. یک متخصص بهداشت و درمان روش مناسب استفاده از این دارو را به شما نشان خواهد داد. تمام دستورالعمل های آماده سازی و استفاده را یاد بگیرید.
 • ممکن است هنگامی که برای اولین بار دارو را تنفس می کنید، متوجه یک بوی خفیف شوید. این بو به سرعت از بین می رود. اگر از ماسک صورت برای استنشاق این دارو استفاده می کنید، ممکن است بعد از استفاده مقداری چسبندگی روی صورت شما ایجاد شود. صورت خود را با آب بشویید تا چسبندگی آن برطرف گردد.
 • استیل سیستئین را با سایر داروهای استنشاقی مخلوط نکنید مگر اینکه دستورالعمل این کار توسط پزشک یا داروساز داده شده باشد.
 • اگر این دارو را از طریق دهان مصرف می کنید، طبق دستور پزشک آن را مصرف کنید. این محلول معمولاً برای کاهش تهوع و استفراغ با مایع دیگری (مانند کولا) مخلوط می شود. دارو را طی مدت زمان 1 ساعت پس از مخلوط نمودن بنوشید.
 • اگر ظرف 1 ساعت پس از مصرف داروهای خود دچار استفراغ شدید، به پزشک خود بگویید. ممکن است لازم باشد دوز دیگری مصرف کنید.
 • مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و واکنش به درمان دارد. برای مصرف بیش از حد استامینوفن، میزان دوز مصرفی نیز براساس میزان وزن شما خواهد بود.
 • اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا اگر بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

طریقه مصرف محلول استیل سیستئین

عوارض جانبی استیل سیستئین

ممکن است حالت تهوع و استفراغ رخ دهد. در صورت استنشاق این دارو از طریق دهان، زخم های دهان و آبریزش بینی نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه یابد یا بدتر شود، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 • اگر این دارو را به صورت خوراکی مصرف می کنید، در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی غیر مترقبه اما جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: درد شدید معده / شکم، مدفوع سیاه، استفراغ که به نظر می رسد شبیه به تفاله های قهوه باشد.
 • اگر در حال استنشاق این دارو به وسیله دهان هستید، در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما بسیار جدی سریعا درخواست کمک پزشکی کنید: درد/تنگی قفسه سینه، مشکل در تنفس.
 • یک واکنش آلرژی زای بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زای جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی مشاهده کردید که در لیست فوق ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی محلول استیل سیستئین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف استیل سیستئین

قبل از مصرف استیل سیستئین، اگر به این دارو آلرژی دارید؛ و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 • قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به ویژه در مورد آسم، زخم معده و روده به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط باید در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی محلول استیل سیستئین

پزشک یا داروساز شما ممکن است هم اکنون از هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه باشد و ممکن است شما را برای آن‌ها تحت نظر داشته باشد. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی را که ممکن است استفاده کنید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش ادرار) تداخل داشته باشد، که ممکن است باعث نتایج آزمایش نادرست شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکانتان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند. لیستی از تمام داروهای خود را به همراه داشته باشید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید.

اوردوز محلول استیل سیستئین

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • برای مصرف بیش از حد استامینوفن، آزمایش های آزمایشگاهی و/ یا پزشکی (مانند تست عملکرد کبد و کلیه، سطح داروی استامینوفن، میزان مواد معدنی خون) باید به صورت دوره‌ای برای نظارت بر پیشرفت و یا بررسی تاثیرات جانبی آن‌ها انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر از این دارو برای معالجه بیماری ریه استفاده می کنید و مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آوردید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

 • اگر از این دارو برای درمان مصرف بیش از حد استامینوفن استفاده می کنید، مهم است که هر دوز برنامه ریزی شده را طبق دستورالعمل مصرف کنید. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید برای میزان دوز مصرفی ایجاد کند.

دوزهای فراموش شده دارو

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) به دور از نور نگهداری کنید.
 • پس از باز کردن شیشه کوچک دارو، در یخچال در دمای بین 35-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید و طی 96 ساعت (4 روز) استفاده نمایید.
 • رنگ محلول ممکن است به بنفش روشن تغییر کند. این مسئله طبیعی است و تاثیری در نحوه عملکرد دارو نخواهد داشت.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای