خواص روغن بادام تلخ برای پوست، مو و درمان بیماریها + عوارض

خواص روغن بادام تلخ برای پوست، مو و درمان بیماریها + عوارض خواص روغن بادام تلخ برای پوست و لک صورت و درمان بیماری ها ؛ فواید روغن بادام تلخ برای مو و سلامتی بدن؛ عوارض مصرف روغن بادام تلخ و طرز استفاده و مقدار مصرف بادام تلخ را در سلام دنیا بخوانید.

روغن بادام تلخ را می‌توان به عنوان یکی از روغن‌های گیاهی معجزه آسا معرفی که خواص فراوان آن شما را از دارو بی نیاز می کند. این روغن شامل اسیدهای چرب اشباع نشده، برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که در طب سنتی و پزشکی کاربرد دارد. امروزه از این روغن در تهیه انواع محصولات آرایشی- بهداشتی و حتی دارویی استفاده می‌شود. ما نیز در این مقاله از سلام دنیا به خواص روغن بادام تلخ و موارد کاربرد آن پرداختیم. برای آگاهی بیشتر تا انتهای مقاله با ما باشید. 

خواص روغن بادام تلخ و کاربردهای آن

روغن بادام تلخ خواص بی‌شماری برای بدن بهمراه دارد به همین دلیل یکی از مفیدترین روغن‌های طبیعی محسوب می‌شود. بطور کلی، روغن بادام از محصول درخت بادام بدست می‌آید که در غرب آسیا و شمال آفریقا کشت می‌شود و امروزه این درخت به طور گسترده در کشورهایی مانند اسپانیا، ترکیه، مراکش، تونس و مصر کشت می‌شود و در طی فصل برداشت بادام را چیده و تبدیل به محصولات جانبی مثل روغن آن می‌کنند، اگرچه روغن اسانسی هم می‌تواند برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد، اما روغن بادام تلخ خواص زیادی برای سلامتی بهمراه دارد که در این مقاله با آنها آشنا می شویم.


حتما بخوانید: 5 خاصیت عالی روغن بادام شیرین


خواص بادام تلخ

فواید بادام تلخ و روغن اسانسی آن 

روغن اسانسی را می توان جزء اصلی ترین محصولات بادام تلخ درنظر گرفت، این روغن در کنار خواصی که دارد می‌تواند به عنوان یک عامل ضد باکتری، ضد قارچ، آرام بخش، بیهوش کننده، ادرارآور، ضد سرطان، ضد اسپاسم و کاربردهای بیشمار دیگری هم داشته باشد که در این مقاله آنها را یاد خواهید گرفت.

مواد موجود روغن بادام تلخ

50 درصد روغنی که از بادام تلخ گرفته می‌شود به ترتیب حاوی سه ماده اساسی است: بنزآلدهید، گلیکوزید آمیگدالین و هیدروژن سیانید (که به اسید هیدروسیانیک یا bruceic acid نیز معروف است) در حالی که پنجاه درصد دیگر حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباع تک و سایر اجزای مشابه است که در روغن بادام شیرین وجود دارد. البته تشخیص بادام تلخ از روغن بادام شیرین در ظاهر کار بسیار سختی است، اما مغز بادام تلخ پهن تر و کوتاه تر از مغز بادام شیرین است.
روغن بادام تلخ حاوی برخی مواد سمی کشنده است، بنابراین باید از آن با نهایت دقت استفاده کرد و بیشتر مصارف دارویی این روغن محدود به مصارف خارجی و مصارف خوراکی تنها در مواقع نیاز و در دوزهای بسیار کم توصیه می شود.

خواص روغن بادام تلخ برای سلامتی، پوست و مو

1. جلوگیری از رشد قارچ با روغن بادام تلخ

از دیرباز، همیشه از مواد تلخ (مانند کینین که از پوست درخت گنه‌گنه بدست می‌آمد) به عنوان دارو تب‌بر استفاده می کردند و دلیل این امر این است که همه مواد تلخ حاوی ترکیبات قلیایی هستند و ماهیتی کم و بیش سمی دارند و این سمیت و تلخی از بروز عفونت‌های ناشی از باکتری، انگل یا ویروس در بدن به طور موثر جلوگیری می‌کنند و این کار باعث کاهش تب می‌شود، به همین دلیل است که از روغن بادام تلخ در دوزهای بسیار کم برای درمان تب‌های مزمن استفاده می شود، اگرچه این درمان برای کاهش تب مفید است، اما می‌تواند اثرات منفی، به ویژه روی بدن داشته باشند.

استفاده از این روغن می‌تواند مانع از عفونت قارچی شود و درمان مناسبی برای جلوگیری از بروز قارچ در پوست، به ویژه در ناحیه پا است. بنابراین، استفاده از این روغن به از بین بردن قارچ ها در منطقه آسیب دیده کمک خواهد کرد.

2. روغن بادام تلخ برای از بین بردن کرم روده 

تلخی شدید و ماهیت سمی روغن بادام تلخ در از بین بردن کرم‌های روده بسیار موثر هستند، اما باز هم باید با احتیاط از آن استفاده کرد زیرا اثربخشی آن بسیار کم است و مقدار کمی از روغن برای از بین بردن کرم‌های روده‌ای مفید خواهد بود‌، اما باید با احتیاط مصرف شود.


حتما بخوانید: درمان های خانگی برای از بین بردن انگل روده


خواص بادام تلخ برای از بین بردن کرم روده

3. خواص روغن بادام تلخ برای عضلات

برخی مطالعات نشان داده‌اند که روغن بادام تلخ دارای خواص آنتی اسپاسمودیک است یعنی برای گرفتگی یا اسپاسم مفید هستند.

4. روغن بادام تلخ از بین بردن باکتری 

دو ترکیب موجود در روغن بادام تلخ (هیدروژن سیانید و بنزالدهید)، برای زندگی حیوانات و همچنین برای باکتری ها، میکروب‌ها، قارچ ها و ویروس ها بسیار سمی هستند، بنابراین از این روغن می توان به عنوان ماده ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ استفاده کرد و عفونت‌های مربوط به ویروس ها ، میکروب ها و قارچ ها را درمان کرد.
این روغن اسانسی ضد باکتری است که برای از بین بردن باکتری بسیار مفید است و می‌تواند مانع از بروز عفونت باکتریایی شود، علاوه براین می تواند با از بین بردن بیماریهای که باکتری عامل بروز ان در بدن است، سلامت بدن را حفظ کند و از طریق استعمال خارجی به عنوان شستشو به همراه صابون ضد باکتری Dettol می‌تواند همان خواص سلامتی، یعنی از بین بردن باکتری را فراهم کند.

5. فواید روغن بادام تلخ برای ایجاد آرامش و تسکین 

ترکیبی به نام گلیکوزید آمیگدالین (semicoside glycoside amygdalin)، که در روغن بادام تلخ یافت می شود، اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و فرد هیچ حسی حتی درد را هم حس نمی‌کند، بنابراین مصرف خوراکی این روغن منجر به بی حسی و بیهوشی می شود، و به همین خاطر باید از این روغن برای بی‌حسی موضعی استفاده کرد و باید از به کاربردن آن برای بیهوشی عمومی اجتناب شود، چون می تواند کشنده باشد.

6. خواص ضد عفونی کنندگی روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ ماهیتی سمی دارد و نباید بلعیده شود، زیرا در صورت بعل باعث شل شدن مکرر حرکات روده ای و استفراغ می شود، اگرچه در گذشته و در حال حاظر در صورت بلعیدن هر نوع سم که باید با استفراغ کردن از شر آن خلاص شد، از این روغن به عنوان ضدعفونی کننده خارجی موثر استفاده می شود. با این حال، دوز مورد استفاده باید بسیار کم و سبک باشد در غیر این صورت می تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد.

7. خواص ادرارآور روغن بادام تلخ

بدن در حالت طبیعی مواد سمی موجود را از طریق عرق، ادرار و مدفوع دفع می کند، بنابراین وقتی روغن بادام تلخ در مقادیر بسیار کمی بلعیده می شود، بدن تمایل دارد تا آن را از طریق ادرار مکرر دفع کند و این تکرر ادرار به شما در کاهش وزن و حفظ آرامش بدن کمک می کند و زمانی که با اثرات تسکین دهندگی و آرام بخشی این روغن ترکیب می‌شود باعث کاهش فشار خون هم می شود.

8. خواص روغن بادام تلخ به عنوان ضد سرطان

پژوهش‌هایی اخیر نشان داده است که سمیت روغن بادام تلخ (به دلیل وجود هیدروژن سیانید یا هیدروسیانیک اسید) برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در انواع خاصی از سرطان مفید است. روغن بادام تلخ می تواند به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک کند و علاوه بر این باعث تحریک تولید سلول های خوب برای جایگزینی سلول سرطانی می شود.

9. فواید روغن بادام تلخ به عنوان داروی ضد افسردگی 

روغن بادام تلخ در اندام‌های مختلف حسی بدن نشاط ایجاد می‌کند، که این نشاط و سرزندگی به تقویت بدن کمک می کند و علاوه بر این از بروز استرس که ممکن است منجر به افسردگی شود، جلوگیری می کند.


حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


10. خواص روغن بادام تلخ برای پوست و لک صورت

از روغن بادام تلخ می توان به عنوان یک مرطوب کننده و ملین کارآمد استفاده کرد و با مصرف آن می‌توان روند تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن را کاهش داد و از ترک پوستی پیشگیری کرد، از این رو این روغن به حفظ سلامت پوست کمک خواهد کرد.

11. خواص روغن بادام تلخ برای مو

روغن بادام تلخ به طور گسترده در ترکیبات محصولات مراقبت از مو استفاده می‌شود، زیرا این روغن به تقویت مو کمک می‌کند، و علاوه بر این برای درخشندگی مو مفید است، همچنین استفاده از روغن بادام تلخ به عنوان نرم کننده مو یا تونیک مو رایج است، و ضمنا بوی خوبی هم دارد.

عوارض بادام تلخ

عوارض مصرف روغن بادام تلخ 

بادام تلخ را بصورت خوراکی مصرف نکنید. بادام تلخ هنگامی که بصورت خوراکی مصرف شود خطراتی را بهمراه دارد. بادام تلخ حاوی یک ماده شیمیایی سمی به نام اسید هیدروسیکانیک (HCN) است. با مصرف این بادام ممکن است عوارض جانبی جدی مانند کند شدن سیستم عصبی، مشکلات تنفسی و مرگ رخ دهد.

اقدامات احتیاطی در مصرف روغن بادام تلخ

به احتمال زیاد استفاده از بادام تلخ برای هر فردی خطرناک است، اما برخی افراد دلایل بیشتری برای عدم استفاده از آن دارند:

  • بارداری و شیردهی: در صورتی که باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید، به احتمال زیاد مصرف خوراکی بادام تلخ برای تان خطرناک است.
  • جراحی: بادام تلخ می تواند سیستم عصبی را کند کند. بیهوشی و سایر داروهای مورد استفاده در حین عمل نیز این کار را انجام می‌دهند. استفاده از بادام تلخ در کنار این داروها می تواند سیستم عصبی مرکزی را خیلی کند نماید. حداقل 2 هفته قبل از زمان تعیین شده جراحی مصرف بادام تلخ را قطع کنید.

مقدار مصرف بادام تلخ

دوز مناسب بادام تلخ به عوامل متعددی مانند سن مصرف کننده، سلامتی و چندین عوامل دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین مقدار مصرف مناسب برای بادام تلخ وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی لزوما همیشه بی خطر نیستند و مقدار مصرف می‌توانند مهم باشند. مطمئن شوید که دستورالعمل‌های مربوط به برچسب محصول را دنبال کرده و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت مشورت کنید.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله گفته شد روغن بادام تلخ خواص فراوانی برای پوست، مو، ضد عفونی کنندگی، مقابله با سرطان، مقابله با افسردگی و ... دارد. با وجود خواص گفته شده مصرف خوراکی آن به خاطر وجود مواد سمی که دارد می‌تواند موجب مسمومیت و در موارد شدید به مرگ منجر شود. پس در مورد مصارف خوراکی باید از افراد واجد شرایط اطلاعات کافی دریافت کرد و از مصرف بیش از میزان تجویز شده پرهیز نمایید. 


مقالات مرتبط:

فواید روغن سیاه دانه برای مو و ریش و عوارض آن

خواص عالی روغن آویشن برای سلامتی و روش های استفاده از آن
 

از
8
رای