خواص مصرف مرهم سیاه برای درمان مشکلات پوستی و طرز تهیه آن

خواص مصرف مرهم سیاه برای درمان مشکلات پوستی و طرز تهیه آن مرهم سیاه که به نام روغن سیاه یا پماد ایکتیول شناخته می شود یکی از راههای درمانی مشکلات پوستی مثل جوش و زخم های پوستی است. اجزای تشکیل دهنده مرهم سیاه مواد طبیعی هستند که هر کدام خواصی برای سلامت پوست دارند.

استعمال روغن سیاه یا مرهم سیاه روی آکنه و جوش باعث رفع آن در مدت کوتاه می شود. مرهم سیاه از گوگرد مشتق شده است و می تواند باعث تسکین سلول های پوستی شود.

مرهم سیاه چیست؟

مرهم سیاه که به نام های روغن سیاه یا پماد ایکتیول شناخته می شود یکی از شناخته شده ترین راه های درمانی مشکلات پوستی مانند جوش و زخم های پوستی است. مرهم سیاه با داشتن خواص ضد باکتری و ضد التهابی به درمان برخی بیماری های پوستی کمک می کند. بهبودی سریع ناشی از مصرف آن باعث محبوبیت این پماد و توصیه به مصرف آن در طب سنتی شده است.

مواد تشکیل دهنده مرهم سیاه چیست؟

اجزای تشکیل دهنده مرهم سیاه مواد طبیعی هستند که هر کدام خواص ویژه ای برای سلامت پوست دارند. شما می توانید این پماد را از داروخانه به صورت آماده خریداری کنید، همچنین با توجه به در دسترس بودن مواد تشکیل دهنده مرهم سیاه، می توانید با آماده کردن مواد اولیه اقدام به تهیه آن در منزل کنید. ابتدا می خواهیم اشاره ای به مواد اولیه تشکیل دهنده مرهم سیاه یا روغن سیاه کنیم و به خواص هر یک اشاره کنیم:

زغال سیاه فعال: زغال استفاده شده در مرهم سیاه که علت رنگ سیاه این پماد است، باعث ترمیم و درخشندگی پوست می شود. زغال فعال مواد مضر خارجی که روی منافذ سطح پوست جمع شده را جذب می کند و به این شکل باعث تنفس پوست و بهبود وضعیت سلامت آن می شود. همچنین به تعدیل چربی پوست کمک می کند که برای مقابله با آکنه مفید است. به علاوه به کاهش خارش، درد و سوزشی که بخاطر نیش حشرات به وجود می آید هم کمک می کند.

مواد تشکیل دهنده مرهم سیاه چیست؟

روغن کرچک: علت استفاده از روغن کرچک در تهیه مرهم سیاه خواص ضد التهاب، ضد میکروب و ضد حساسیت است که مانع از بروز آکنه شده، و به علاوه رطوبت پوست را تامین می کند و باعث نرمی و لطافت آن می شود.

روغن نارگیل: دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد عفونی کنندگی پوست است در نتیجه با مقابله در برابر میکروارگانیسم های مضر، انواع تحریکات و عفونت ها، پوست را تسکین می دهد. روغن نارگیل رطوبت پوست را تامین می کند.

خاک رس بنتونیت: خاک رس منبعی از مواد معدنی طبیعی مانند کلسیم، منیزیم و آهن است برای پوست است. استفاده از خاک رس در تهیه مرهم سیاه در ایجاد تعادل چربی پوست، لایه برداری و باز کردن منافذ پوستی با جذب گرد و غبار آن مفید است. خاک رس خاصیت سم زدایی دارد و می تواند در مرهم سیاه به از بین بردن باکتری ها کمک کند.

موم زنبور عسل: خواص قارچ کشی و ضد باکتریایی موم در درمان جوش ها موثر است. همچنین اثر موم به کار برده شده در تهیه مرهم سیاه بر ترمیم پوست و بازسازی بافت آن ثابت شده است.

روغن گل همیشه بهار: روغن گل همیشه بهار دارای عناصر فعال مانند آنتی اکسیدان ها و روغن های فرار است، همچنین خواص ضد باکتری و ضد قارچی نیز دارد. از مزایای استفاده از آن در تهیه مرهم سیاه می توان به بهبود گردش خون و تسکین التهاب پوستی اشاره کرد. اضافه کردن روغن گل همیشه بهار در تهیه مرهم سیاه باعث افزایش آبرسانی به پوست نیز می شود.

خواص مرهم سیاه برای پوست

طرز تهیه مرهم سیاه چگونه است؟

برای شروع کار باید مواد اولیه تهیه مرهم سیاه را آماده کنید که عبارتند از:

 • 3 قاشق چایخوری زغال فعال
 • 3 قاشق چایخوری خاک رس بنتونیت
 • نصف فنجان روغن کرچک
 • نصف فنجان روغن نارگیل
 • 2 قاشق چایخوری موم
 • 10 قطره روغن گل همیشه بهار

طرز تهیه مرهم سیاه خانگی

 • در تهیه مرهم سیاه باید ابتدا موم عسل را درون یک ظرف شیشه بریزید و روی حرارت ناشی از بخار آب قرار دهید تا از حالت جامد خارج شود.
 • بعد از اینکه موم کمی حالت شل و روان به خود گرفت، روغن نارگیل، روغن کرچک و روغن گل همیشه بهار را به آن اضافه کنید.
 • بعد از اضافه کردن روغن ها در حالی که هنوز ظرف شما روی حرارت بخار آب قرار دارد، مواد داخل آن را به خوبی هم بزنید.
 • مخلوط را کاملاً هم بزنید تا پمادی یک دست داشته باشید.
 • ظرف را از روی حرارت بردارید و زغال فعال و خاک رس بنتونیت را به آنها اضافه کنید، و به خوبی مخلوط کنید.
 • پماد مرهم سیاه که تهیه کرده اید حالا خنک شده است و باید آن را درون ظرف بریزید.
 • بهتر است از ظرف های شیشه ای برای این کار استفاده کنید که جریان هوا به داخل آن راه ندارد و در آن را تا زمان مصرف محکم ببندید.

طرز تهیه مرهم سیاه خانگی

فواید مصرف مرهم سیاه برای درمان مشکلات پوستی

بعد از تهیه مرهم سیاه یا همان روغن سیاه، می توانید آن را برای درمان مشکلات پوستی مختلف و ضد عفونی به صورت خارجی استعمال کنید.

1. درمان کیست و آکنه

استعمال روغن سیاه یا مرهم سیاه روی آکنه و جوش باعث رفع آن در مدت کوتاه می شود. مرهم سیاه از گوگرد مشتق شده است و می تواند باعث تسکین سلول های پوستی شود. استعمال مرهم سیاه روی جوش چرکی و دمل باعث تخلیه آن می شود. داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی روغن سیاه مانع از بروز عفونت در محل تخلیه جوش های بزرگ و چرکی می شود.

 • با مصرف مرهم سیاه روی جوش می توانید در طول یک شب از شر آن خلاص شوید.
 • برای 30 دقیقه پماد مرهم سیاه را روی جوش بگذارید و بعد بشویید.
 • برای جوش های بزرگتر می توان 3 یا 4 شب این کار را تکرار کرد.

2. رفع لکه های پوستی

لکه های پوستی اغلب در سن بلوغ ظاهر می شوند. البته گاهی هم در سنین بالاتر و بخاطر استرس و اضطراب طولانی مدت ایجاد می شوند. چربی آزاد و تجمع یافته روی پوست، زمینه مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می کند و باعث ترشح زیاد سبوم روی پوست می شود که التهاب و قرمزی روی پوست را ایجاد می کنند. از فواید مرهم سیاه این است که چربی پوست را متعادل کرده و با خواص ضد میکروبی و ضد التهابی مانع تجمع میکروب ها می شود. به این ترتیب لکه های پوستی برطرف خواهند شد.

مزایای مرهم سیاه برای رفع لکه های پوستی

3. رفع خارش و سوزش نیش حشرات

مصرف مرهم سیاه باعث تسکین تحریکات پوستی می شود و به رفع خارش کمک می کند. همچنین از رسیدن مواد مضر به پوست جلوگیری می کند.

4. رفع اگزمای پوستی

استفاده از مرهم سیاه موجب آبرسانی و حفظ رطوبت پوست می شود، بنابراین استعمال آن روی نقاطی که دچار اگزما شده است می تواند مفید باشد.

5. بهبود زخم های پوستی

استفاده از مرهم سیاه باعث ترمیم بافت های آسیب دیده می شود و با خواص ضد میکروبی که دارد جلوی عفونی شدن زخم را می گیرد.

6. درمان شوره سر

شوره سر ناشی از التهاب، فعالیت زیاد غدد چربی پوست سر و تجدید سلولی است. این روند باعث تجمع میکروب ها و افزایش فعالیت آنها در پوست سر می شود. این التهابات و تحریکات پوستی در فلسی شدن پوست سر نقش دارد. مرهم سیاه با خاصیت ضد میکروبی و ضد خارشی که دارد می تواند جلوی ایجاد شوره سر را بگیرید.

خاصیت روغن سیاه برای شوره سر

7. درمان کیست مویی یا کیست پیلونیدال

کیست مویی در گودی کمر ایجاد می شود و اغلب چند مو روی آن دیده می شود. کیست مویی بخاطر فعالیت غدد چربی و پوشیدن لباس های تنگ بروز می کند. اگر برای رفع کیست مویی قصد انجام جراحی را ندارید می توانید از مرهم سیاه کمک بگیرید. با قرار دادن مقداری اسپرزه آسیاب شده در ترکیب با مرهم سیاه برای دو بار در روز، این کیست مویی شروع به تخلیه شدن می کند. تخلیه شدن کیست مویی یا پیلونیدال با خروج خون و چرک همراه است. در نهایت کیست از بین رفته و جای آن به مرور ناپدید می شود.

از
8
رای