قرص کلسی شور برای چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض کلسی شور

قرص کلسی شور برای چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض کلسی شور قرص کلسی شور برای چیست؛ موارد منع مصرف و طریقه و بهترین زمان مصرف قرص کلسی شور، فواید و عوارض مصرف کلسی شور بارداری، شیردهی، افزایش قد و آیا چاق کننده است در سلام دنیا بخوانید.

قرص کلسی شور با ترکیب مواد مغذی ضروری برای بدن است که در دوران بارداری برای افزایش و جلوگیری از کلسیم استخوان ها استفاده می شود. در این مقاله سلام دنیا، ما سعی داریم شما را با قرص کلسی شور برای چیست، موارد مصرف و منع مصرف کلسی شور، طریقه مصرف و آیا قرص کلسی شور چاق کننده است و چه فواید وعوارضی دارد. آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

قرص کلسی شور برای چیست

قرص کلسی شور با دارا بودن ترکیباتی مانند کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین D است که برای استحکام و سلام استخوان و اسکلت بدن، برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان و بالا بردن تراکم توده استخوانی، مصرف می شود و کاربرد دارد.

موارد منع مصرف کلسی شور

  • برخی افرد که به بیماری میاستنی گراو مبتلا هستند، مصرف منیزیم برای آن ها خطرناک می تواند باشد چرا که بیماریی که دارند را شدید تر می کند.
  • افرادی که نارسایی قلبی و کلیوی دارند مصرف کلسیم برای آنها می تواند خطرناک باشد که نباید مصرف کنند.
  • برای افرادی که با ویتامین D3 مسموم شده اند مصرف کلسیم برای آن ها می تواند خطرناک باشد.

حتما بخوانید: علائم مسمومیت با ویتامین D کدام است؟


  • اگر افراد به هرکدام از این ترکیبات قرص کلسی شور حساسیت نشان دهند نباید به خوردن قرص ادامه دهند.

قرص کلسیم شور ویتان


حتما بخوانید: نحوه مصرف و عوارض قرص ویتامین دی 3


بهترین زمان مصرف قرص کلسی شور

مصرف قرص کلسیم کربنات در بیشتر وارد بهتر است در هنگام خوردن وعده غذایی مصرف شود تا میزان جذب کلسیم بدن را افزایش دهد. می توان گفت که در میان غذا خوردن اگر قرص کلسی شور مصرف شود عوارض گوارشی مانند معده و روده رخ نمی دهد یا کاهش پیدا می کند. 

  • همچنین به یاد داشته باشید که مصرف قرص کلسی شور ناشتا و با معده خالی می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را در مردان و زنان به دلیل رسوب در کلیه بالا ببرد. 

طریقه مصرف قرص کلسی شور

روش مصرف قرص کلسی شور بسته به تجویز پزشک دارد، اما به طور معمول روزی 2 مرتبه و هر بار 500 میلی گرم که بهتر است بین ناهار و شام مصرف شود.

قرص کلسی شور در بارداری

چون بدن انسان قادر به ساخت کلسیم به طور طبیعی نیست، ما باید کلسیم مورد نیاز بدن را با خوردن غذا، میوه و مکمل تامین کنیم. در دوران بارداری و شیردهی طبق آمارهای بدست آمده مدران با شیری که به نوزاد خود می دهند 3 تا 5 درصد توده استخوانی را از دست داده بخاطر اینکه کلسیم آن ها با شیری که می دهند خارج می شود و برای تامین این کلسیم از دست رفته باید از قرص کلسی شور یا مکمل های دارای کلسیم و منیزیم استفاده کنند ولی با مشورت کردن با پزشک خود باید مصرف شود. همچنین می تواند باعث کاهش فشار خون بارداری شود.

قرص کلسی شور برای افزایش قد

سرعت رشد قد در همه افراد دنیا متفاوت است و با رسیدن به مرحله بلوغ هر ساله به طور میانگین 5 سانتی متر رشد قد خواهند داشت که در پسران و دختران تفاوت دارد. رشد نجومی قد در دختران ممکن است در اوایل نوجوانی و برای پسران اواخر نوجوانی صورت بگیرد. با این حال شما می توانید به رشد قد خود با خوردن قرص کلسی شور با ترکیبات بسیار مفید برای افزایش قد مانند کلسیم و منیزیم می تواند کمک کننده به رشد افزایش قد شما شود.

مواد غذایی حاوی کلسیم


حتما بخوانید: راههای افزایش قد در بزرگسالی


آیا قرص کلسی شور چاق کننده است

برخی از افراد فکر می کنند که قرص کلسی شور چاق کننده باشد. اما از آنجایی که کلسی شور یک مکمل دارای کلسیم است بنابراین ترکیبات آن روی افزایش وزن و چاقی تاثیری ندارد.

عوارض قرص کلسی شور

تا الان طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی قرص کلسی شور هیچ گونه عارضه ای گفته نشده ولی ممکن است افرادی که با دوز های مختلف این قرص را که مصرف می کنند با علائمی مانند سردرد، حالت تهوع، اسهال، یبوست، درد معده، کم شدن اشتها، بی حسی و ضعف عضلانی می شوند. جالب است بدانید که جذب کلسیم با خوردن آهن و آنتی بیوتیک ها کاهش پیدا می کند و دچار اختلالاتی در بدن می شود.

سخن آخر

مصرف کلسیم و منیزیم زیاد شود و خودسرانه به خوردن ادامه دهید با عوارض جانبی که بر روی بدن می گذارد رو به رو می شوید؛ چرا که با افزایش کلسیم بدن موجب سنگ کلیه می شوید. باید حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت های لازم را انجام دهید و بعد شروع به خوردن کلسی شور کنید.


مقالات مرتبط:

مصرف کلسیم در دوران بارداری

نقش کلسيم در بدن و خواص کلسیم برای سلامتیاز
3
رای