هویج، سبزی پر خاصیت برای مردان و زنان

هویج، سبزی پر خاصیت برای مردان و زنان در این مقاله به بررسی خواص هویج بر سلامتی مردان و زنان پرداخته ایم. فواید هویج برای کودکان و نوزادان را بیان کرده ایم.و از تداخلات دارویی با هویج صحبت کرده ایم.

هویج یک گیاه دوساله است که تقریبا میشود گفت در همه جور آب و هوایی کشت می شود و خوشبختانه همواره در دسترس است و یکی از شیرین ترین و پرمصرف ترین سبزیجات است. هویج را می توان هم بصورت خام مصرف کرد و هم بصورت پخته. این سبزی نارنجی رنگ دارای خواص باورنکردنی ایی است و می تواند در شرایط مختلف دست انسان را برای سلامت بودن بگیرد. در ادامه به برخی از خواص هویج برای مردان و زنان و کودکان و در شرایط متفاوت می پردازیم.

فواید هویج برای مردان

مردانی که شاخص BIM آنها کمتر از عدد 20 است و لاغر محسوب می شوند همواره در معرض شکستن استخوان ها بلاخص استخوان ران قرار دارند. بنابراین لازم است بدانید که  کارتنوییدها و بتاکاروتن موجود در هویج تاثیر بسزایی در کاهش احتمال شکستگی استخوان در مردان بوِیژه مردان سالمند دارد.

همچنین پژوهشگران آمریکایی با مطالعه بر روی 200 مرد اثبات کردند که هویچ  تقویت کننده نیروی جنسی محسوب می شود و قدرت مقاربت و نعوظ را بالا می برد. هویج یک اسپرم ساز قوی است و همچنین هویج می تواند جنبدگی و قدرت جهش منی دانه ها را  6.5 الی 8 درصد افزایش می دهد. از این رو پزشکان هموراه بر مصرف روزانه هویج برای مردان متاهل تاکید می کنند.

فواید هویج برای مردان

خواص هویج برای زنان

هویج به علت دارا بودن استروژن های طبیعی می تواند درد های دوران قاعدگی برای زنان را کاهش دهد. فیتواستروژن که در هویج وجود دارد برای افرادی که دوران قاعدگی سنگینی دارند یک مسکن عالی بشمار می آید.و همچنین پروید های نامنظم در این دوران و همچنین دوران قبل از یایسگی را منظم کند. حتی در دوران بعد از یایسگی زنان را از گرگرفتگی های گاه و بیگاه نجات می دهد. و فیتواستروژن ذکر شده در هویج عملکرد تخمدان در زنان را بهبود می بخشد.

خواص هویج برای زنان

هویج برای زنان باردار

خاصیت ضدعفونی کننده هویج می تواند جنین درون شکم زن باردار از از شر عفونت های جنینی خلاص کند و خطر سقط جنین را به درصد قابل توجهی کاهش دهد.علاوه بر این هویج می تواند به مادران در دوران شیردهی برای افزایش میزان شیر کمک کند.

مصرف هویج برای نوزدان و کودکان

یک موسسه علمی در دانشگاه گوته آلمان با بررسی دندان گیرهای پلاستکی که به کودکان و نوزدان داده می شود،خاطر نشان کرد که پلاستیک موجود در مواد شیمیایی می تواند بر روند رشد نوزاد و کودک تاثیر بگذارد. این دانشمندان به والدین نوزادان توصیه کردن به جای استفاده از دندان گیرهای پلاستیکی به کودکان خود هویج یخ زده بدهند. زیرا که علاوه بر دور نگداشتن نوزادان از سموم موجود در مواد پلاستیکی، مواد مغذی درون هویج تاثیرات مثبت زیادی برای رشد یک نوزاد می تواند داشته باشد.

برای کودکانی که دارای اضافه وزن می باشند هویج می تواند بهترین میان وعده غذایی باشد. زیراکه فیبر موجود در هویج حس گرسنگی کاذب را از بین میبرد و از اضافه وزن در افراد چاق جلوگیری میکند.

مصرف هویج در کودکی باعث تقویت حافظه می شود.

فواید هویج برای کودکان

هویج برای نوزادان شیرخواره

برای اینکه بتوانید شیرخوارگان خود را از خواص این سبزی دوست داشتنی بی بهره نگذارید. می توانید به تعداد مکفی مثلا 200گرم هویج را در یک قابلمه گذاشته و بعد از آبپز کردن آن به خوبی هویج ها را له کنید.

حالا به همان اندازه که هویج له شده دارید به آن شیر اضافه کنید و درون بطری شیر نوزادتان بریزید.تا نوش جان کند.

مضرات هویج

مصرف هویج به صورت عادی و به مقدار معقول هیچ ضرری برای انسان ندارد. ولی اگر بیشتر از حد مصرف شود می تواند نقش سم را برای انسان ایفا کند و موجب تغییر رنگ در پوست و زرد شدن داخل چشم ها شود.

تذکر: افرادی که از داروهایی مانند ایزوترتینویین که برای درمان آکنه مصرف می شود، و همچنین آیتورتین که برای درمان بیماری صدفک ( با اسم علمی پسوریازیس ) تجویز می شود و به طور کلی تمام داروهایی دارای ویتامین A هستند، ممکن است تداخل دارویی داشته باشد.

   تغییر رنگ پوست بر اثر مصرف زیاد هویج