فارنژیت مزمن چیست؛ علائم، علت و درمان التهاب گلو ویروسی و باکتریایی

فارنژیت مزمن چیست؛ علائم، علت و درمان التهاب گلو ویروسی و باکتریایی فارنژیت مزمن چیست؛ تفاوت فارنژیت ویروسی و باکتریایی و التهاب گلو حاد و مزمن؛ علائم، علت و درمان فارنژیت با بهترین آنتی بیوتیک، روش تشخیص و آیا فارنژیت واگیردار و خطرناک است در سلام دنیا بخوانید.

فارنژیت مزمن یا التهاب گلو یک گلودرد مداوم است که چند هفته طول می کشد یا به طور مکرر عود می کند. فارنژیت مزمن ممکن است در اثر عفونت، آلاینده های محیطی، آلرژی یا ریفلاکس اسید ایجاد شود. درمان شامل رسیدگی به علت زمینه ای است. در این مطلب سلام دنیا، ما به تعریف فارنژیت مزمن چیست؛ تفاوت فارنژیت حاد و فارنژیت مزمن؛ تفاوت فارنژیت ویروسی و باکتریایی؛ درصد شایع بودن التهاب گلو؛ علائم و علت فارنژیت مزمن؛ نحوه تشخیص و درمان بیماری فارنژیت یا التهاب گلو با بهترین آنتی بیوتیک، درمان خانگی و آیا فارنژیت واگیردار و خطرناک است پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

فارنژیت مزمن چیست؟

فارنژیت ( گلودرد ) یک عفونت شایع دستگاه تنفسی فوقانی است که معمولاً پس از چند روز از بین می رود. اما زمانی که درد به طور مکرر باقی می ماند یا عود می کند، به آن فارنژیت مزمن می گویند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که حلق (پشت گلو) ملتهب شود.


حتما بخوانید: علائم بیماری لایم چیست؛ تشخیص، آزمایش و درمان بیماری لایم


تفاوت فارنژیت حاد و فارنژیت مزمن چیست؟

فارنژیت حاد شایع تر از فارنژیت مزمن است. درمان شامل درمان علائم است و معمولاً در عرض 10 روز از بین می رود. در مقایسه، فارنژیت مزمن برای مدت طولانی تری - اغلب برای چند هفته باقی می ماند. دلایل مختلفی وجود دارد و درمان شامل رسیدگی به مشکل اساسی است.

درصد شایع بودن فارنژیت مزمن

در حالی که گلودرد مزمن به اندازه فارنژیت حاد شایع نیست، این بیماری هنوز هم سالانه میلیون ها نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد. 

علائم و علت فارنژیت مزمن

علائم فارنژیت مزمن مشابه علائم فارنژیت حاد است. به طور کلی، اگر علائم بیش از 10 روز طول بکشد، این وضعیت مزمن است. علائم هشدار دهنده رایج عبارتند از:

 • درد یا خراش در گلو
 • غدد متورم در گردن شما
 • گرفتگی صدا 
 • مشکل در بلعیدن
 • احساس غلغلک در گلو
 • صدایی خسته
 • حس گیر کردن چیزی در گلو

فارنژیت مزمن چیست + علائم و علل این بیماری

اگر عفونت و همچنین گلودرد دارید، ممکن است به موارد زیر نیز مبتلا شوید:

 • تب
 • سردرد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن

حتما بخوانید: علائم سندرم خستگی مزمن چیست 


آیا فارنژیت مزمن واگیردار است؟

آره. اگر فارنژیت مزمن به دلیل عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد، می تواند از طریق بزاق، مخاط و ترشحات بینی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. برخی از ویروس ها و باکتری ها می توانند برای مدتی روی سطوح زنده بمانند، بنابراین تماس با حوله، مسواک، لباس یا ظروف غذا خوردن می تواند باعث گسترش بیماری شود.

شایع ترین علت التهاب گلو یا فارنژیت چیست؟

عفونت ها شایع ترین علت فارنژیت حاد و مزمن هستند. با این حال، تعدادی از عوامل دیگر می توانند منجر به فارنژیت مزمن شوند، از جمله:

 • التهاب لوزه های مداوم ، وضعیتی که در آن لوزه های شما ملتهب و عفونی می شوند.
 • آلاینده های محیطی مانند دود و مواد شیمیایی.
 • واکنش های آلرژیک به گرده، کپک و شوره حیوانات خانگی.
 • رفلاکس حنجره (LPR) که در آن اسید معده به گلو برگشته و باعث تحریک می شود.
 • به ندرت، سرطان گلو می تواند باعث گلودرد مزمن شود. این نوع سرطان در حلق یا حنجره شما (جعبه صدا) شروع می شود. گلودرد ناشی از آن ممکن است با تنگی نفس ، برآمدگی در گردن یا خونریزی در بینی یا دهان همراه باشد.

فارنژیت مزمن چیست + علائم و علل این بیماری

تفاوت فارنژیت ویروسی و باکتریایی

فارنژیت مزمن تا کی مسری می باشد؟

فارنژیت ویروسی تا زمانی که علائم وجود داشته باشد مسری است. و درمان آن معمولا استفاده از مایعات فراوان و مسکن ها می باشد. اگر فارنژیت باکتریایی دارید، یک دوره آنتی بیوتیک می تواند مدت زمان مسری بودن شما را کاهش دهد. به طور کلی، پس از 24 ساعت مصرف یک آنتی بیوتیک موثر، دیگر مسری نیستید.

آیا فارنژیت خطرناک است

فارنژیت یا خلط گلو یک علائم شایع در التهاب لوزه است که از سرماخوردگی خطرناک تر است و به دلیل شباهت علائم فارنژیت با علائم سرماخوردگی با آن اشتباه گرفته می شود روش ابتلا به فارنژیت تفاوتی ندارد چه از راه ویروس یا از راه باکتری به فارنژیت مبتلا شده باشید، بیماری جدی و خطرناکی است که باید سریعا تشخیص و درمان شود.

تشخیص و آزمایشات مربوط به فارنژیت مزمن

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما با معاینه فیزیکی شروع می کند. آنها همچنین ممکن است کشت گلو یا آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن برای گلودرد استرپتوکوکی را توصیه کنند - به خصوص اگر فکر کنند فارنژیت شما به دلیل چیزی غیر از ویروس است.


حتما بخوانید: گلودرد ویروسی چیست؛ بهترین آمپول برای گلودرد چرکی


نحوه درمان فارنژیت مزمن

درمان فارنژیت مزمن به علت اصلی آن بستگی دارد. هنگامی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشخص می کند که چه چیزی منجر به گلودرد شما شده است، آنها یک اقدام مناسب را توصیه می کنند.

1. درمان فارنژیت مزمن از طریق تشخیص ورم لوزه

در بیشتر موارد، التهاب لوزه با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر این عارضه به طور مکرر عود می کند، ممکن است پزشک شما عمل جراحی لوزه را توصیه کند.

بهترین انتی بیوتیک برای فارنژیت

از آنجایی که فارنژیت همان التهاب گلو است، در صورتی که التهاب گلو از نوع باکتریایی باشد، می توان از آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین یا پنی سیلین  برای درمان فارنژیت استفاده کرد.

2. درمان فارنژیت مزمن از طریق تشخیص آلاینده های محیطی

گاهی اوقات دود، مواد شیمیایی یا سایر آلاینده های محیطی می توانند باعث فارنژیت مزمن شوند. در این موارد، باید از تمام موقعیت هایی که در معرض این محرک ها هستید اجتناب کنید. این باید باعث بهبودی و کاهش علائم شود.

فارنژیت مزمن چیست + علائم و علل این بیماری

3. درمان فارنژیت مزمن از طریق تشخیص عکس العمل های آلرژیتیک

اغلب اوقات، اسپری های بینی و سایر داروهای بدون نسخه می توانند به طور موثر فارنژیت مزمن ناشی از آلرژی را درمان کنند. در موارد شدید، ممکن است لازم باشد یک قرار ملاقات با متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) تعیین کنید.

4. درمان فارنژیت مزمن از طریق تشخیص رفلکس اسید

افراد مبتلا به رفلاکس حنجره ممکن است از تغییرات خاصی در سبک زندگی مانند کاهش استرس ، کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی خود بهره مند شوند. مهارکننده های پمپ پروتون (دارو) نیز می توانند به کاهش علائم کمک کنند.

5. درمان فارنژیت مزمن از طریق تشخیص سرطان حنجره

اگر سرطان گلو دارید، پزشک احتمالاً جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی را توصیه می کند . درمان خاص به نوع، مرحله و محل سرطان بستگی دارد.


حتما بخوانید: برای سوزش گلو درد چه قرصی خوبه


درمان خانگی فارنژیت مزمن (التهاب گلو)

رسیدگی به علت زمینه ای تنها راه درمان فارنژیت مزمن است. با این حال، چند درمان خانگی فارنژیت مزمن وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم گلودرد خود امتحان کنید:

 • آب زیاد بنوشید.
 • مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن ، ناپروکسن سدیم یا ایبوپروفن مصرف کنید .
 • چند بار در روز با آب نمک گرم غرغره کنید.
 • سیگار نکشید.

اگر فارنژیت مزمن درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

در برخی موارد، گلودرد مزمن می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. بنابراین، مهم است که در صورت بروز علائم، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ویزیت کنید.

پیشگیری از فارنژیت مزمن

ممکن است نتوانید به طور کلی از فارنژیت پیشگیری کنید. اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهید:

 • از تماس با افراد بیمار خودداری کنید.
 • غذا، نوشیدنی یا ظروف غذا خوردن را به اشتراک نگذارید.
 • دست های خود را مرتب بشویید.
 • هنگامی که آب و صابون در دسترس نیست از ضدعفونی کننده دست ضد باکتری استفاده کنید.

فارنژیت مزمن چیست + علائم و علل این بیماری

سوالات متداول درباره فانرنژیت مزمن

1. فارنژیت مزمن و انتظارات مربوطه کدام ها می باشند؟

اگر فارنژیت مزمن برای شما تشخیص داده شده است، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با جزئیات در مورد گزینه های درمانی شما صحبت خواهد کرد. آنها همچنین به شما می گویند که از چه محرک هایی اجتناب کنید، چه تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید و چه داروهایی را مصرف کنید.

2. چه زمانی می توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

باید صبر کنید تا دیگر مسری نباشید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چه زمانی بازگشت به فعالیت های عادی ایمن است.

3. چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر گلودرد شدید دارید، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید – به خصوص اگر گلودرد شما با تب، مشکل در بلع یا مشکلات تنفسی همراه باشد. اگر گلودردی دارید که بیش از 7 تا 10 روز طول کشیده است، بهتر است یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید. هر چه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می توانید درمان شوید و به زندگی عادی بازگردید.

سخن آخر

گلودرد یک بیماری شایع اما آزاردهنده است. هنگامی که فارنژیت طولانی شود، می تواند با روال و زندگی روزمره شما تداخل داشته باشد. فارنژیت مزمن معمولا نشان دهنده یک مشکل زمینه ای دیگر است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند پاسخ‌هایی را بیابد تا به شما کمک کند به زودی بهتر شوید.


مطالب مرتبط:

درمان سریع گرفتگی صدا و گلو با داروهای گیاهی و خانگی

درمان گلودرد با 10 درمان خانگی و گیاهیاز
2
رای